Tak jak w tytule, mając moduły Shelly i serwer Domoticz z zainstalowanym pluginem Shelly MQTT, możemy w łatwy sposób zintegrować naszego Domoticza z modułami Shelly, bez konieczności zmiany oprogramowania.
Wtyczka z powodzeniem obsługuje następujące moduły :
- Shelly 1 Open Source (przekaźnik)
- Shelly Plug (raportowanie przekaźnika i zużycia energii)
- Przełącznik Shelly2 (tryb przekaźnika i rolety, pozycjonowanie)
- Shelly4 Pro (raportowanie przekazywania i zużycia energii)
- Shelly H&T
Ponieważ z modułów Shelly z oryginalnym softem posiadam tylko wersję 1, więc swój opis ograniczę do tego modułu.
Pierwsza rzecz jaką musimy zrobić to sprawdzenie jaką wersję oprogramowania układowego posiada nasz moduł i w razie czego zrobić aktualizację do najnowszej.
W najnowszej wersji tak jak na foto poniżej mamy bardzo fajną funkcjonalność, której na pewno nie było w wersjach 1.3, mianowicie Advanced- Developer Settings.
Tam właśnie trzeba skonfigurować dostęp do wtyczki i tak naprawdę na tym kończy się konfiguracja natywnego softu Shelly.
Do poprawnej współpracy wtyczki z naszym Domoticzem, potrzebujemy tak jak w przypadku wszystkich wtyczek, Pythona minimum 3.4, niezbędnych bibliotek i brokera MQTT np. Mosquitto.
Dla tych, którzy zaczynają przygodę z Domoticzem, lub jeżeli ktoś ma obawy, że sobie nie poradzi z instalacją potrzebnych komponentów mogę polecić gotowy obraz Domoticza, który ma już wszystko zainstalowane i wystarczy doinstalować samą wtyczkę. Obraz do pobrania znajdziecie na początku tego tematu https://www.smartnydom.pl/forum/domoticz/domoticz-obraz/
Instalacja samej wtyczki to znów raptem trzy rzeczy do zrobienia :
Logujemy się do naszego serwera, z poziomu Terminala ( PUTTY) przechodzimy do folderu wtyczek komenda
cd domoticz/plugins
i z github-a klonujemy całą zawartość
git clone https://github.com/enesbcs/Shelly_MQTT.git
Restartujemy domoticza komendą
sudo /etc/init.d/domoticz.sh restart
Teraz łączymy się z domoticzem przez przeglądarkę, wchodzimy w Konfiguracja – Sprzęt i na liście sprzętu szukamy „Shelly MQTT”
Dodajemy wtyczke nadając jej własną nazwę i wszystkie ustawienia jak na foto poniżej
Teraz musimy przejść do oprogramowania naszego modułu i w ustawieniach
Advanced-Developer Settings wypełnić pola jak na foto poniżej
Zapisujemy zmiany i wracamy do domoticza.
Jeżeli wszystko zrobiliśmy jak należy to w zakładce Przełączniki znajdziemy w przypadku Shelly 1 dwa nowe urządzenia tak jak na foto poniżej.
Jedno z nich to nasz przekaźnik Shelly, drugie to status wejścia SW.
O ile przekaźnika raczej opisywać nie trzeba, to postaram się opisać ten status SW myślę że się przyda.
Co robi i po co w ogóle jest ten status, w przypadku gdy mamy skonfigurowane wejście SW jako monostabilne, można ten dodatkowy przełącznik wyłączyć, bo jest zbędny, tylko nie usuwać a wyłączyć, zresztą jak usuniecie to nic się nie stanie, bo wtyczka sama go znowu doda automatycznie.
Jak wyłączycie to będzie sobie w nieużywanych urządzeniach a wtyczka nie doda niepotrzebnie kolejnego.
W przypadku wykorzystania wejścia SW w pozostałych trzech trybach ten dodatkowy przełącznik najbardziej przydatny jest w ostatnim trybie „Detached”
W tym trybie wejście SW działa niezależnie od przekaźnika, czyli robi za czujnik.
Podanie fazy na to wejście aktywuje tylko wejście SW / zabranie –dezaktywuje, sterowanie przekaźnikiem realizujemy tylko z domoticza.
W trybie Edge ( bistabilny ) ten dodatkowy przełącznik naśladuje przekaźnik, natomiast w trybie Toggle naśladuje przycisk podłączony do wejścia SW
Jak komuś to nie jest potrzebne, to można go wyłączyć.
Trochę o samej współpracy softu z domoticzem, każda zmiana stanu z poziomu oprogramowania Shelly jest aktualizowana w Domoticzu.
Można korzystać z wszystkich funkcjonalności jakie oferuje oryginalny soft i mieć aktualny stan przekaźnika w Domoticzu.
Artykuł napisany przez @isom
Powyższa procedura zadziałała u mnie w przypadku uruchomienia pierwszego urządzenia. Shelly PlugS działa bez zarzutu na oryginalnym firmware oraz pluginie ShellyMqtt. Problem pojawił się przy próbie integracji kolejnego urządzenia. Dodanie Shelly 1PM po kolei: hardware->ShellyMqtt, pojawiają się nowe devices o kolejnych IDx. Konfiguracja firmware w Shelly. Próba zasterowania z Domoticz i niestety problem. Nie można selektywnie sterować urządzeniami Shelly. Prawdopodobnie gdzieś problem z wymianą komunikatów mqtt. Tak się zastanawiam, że nigdzie nie widzę w pluginie konfiguracji IP urządzenia Shelly. W samym firmware Shelly też nie widzę możliwości skonfigurowania IDx. Jak to obejść?
@ozzy z twojej „po kolei" wnioskuję , że dodajesz kolejny plugin zamiast w nowym module ustawić parametry pluginu, na którym działa już pierwszy moduł . Do poprawnej pracy urządzeń shelly wystarczy jeden plugin , który komunikuje się z urządzeniami za pomocą tematów mqtt , które zawierają indywidualne ID każdego urządzenia z oryginalnym softem shelly, a dodawanie urządzeń do domoticza odbywa się automatycznie po uzupełnieniu parametrów pluginu w odpowiednim oknie konfiguracyjnym urządzenia .
@isom dzięki za szybką odpowiedź. Tak dodałem uprzednio po raz drugi plugin. Teraz go usunąłem. Nie bardzo rozumiem, jak to dalej skonfigurować. W oryginalnym sofcie Shelly podaję jedynie adres serwera oraz poświadczenia dla MQTT. W tym miesjcu utknąłem 🙁
@ozzy adres serwera , port i poświadczenia wystarczą żeby moduł wysłał informacje o sobie do brokera i dalej do domoticza , możesz zaktualizować plugin do takich ustawień jak na foto
Plugin.JPG
Przy module 1PM ma to znaczenie , bo doda urządzenia wskazujące pobór
Po uzupełnieniu danych w module urządzenia powinny pojawić się automatycznie , ewentualnie trzeba szukać w nieużywanych
Mam ustawienia tak jak na screen’ie, który dołączyłeś. Czyli wychodzi na to, że się niecierpliwością wykazałem 😉 Zrestartowałem domoticz, shelly odłączyłem na chwilę od zasilania. Po restarcie i włączeniu Shelly urządzenia same się pozgłaszały w Domoticz. Wszystko ok. Jedyne co mi nie daje spokoju to fakt, iż switch dodał się podwójnie. Może to wynik moich poprzednich prób dodawania/kasowania pluginu i urządzeń. Odnoszę też wrażenie, że switch ma momenty jakby zawieszania się.
2020-04-13_153502.png
@ozzy ja na twoim zrzucie nie widzę zdublowanego switcha , wszystko jest ok . Jest idx 16 switch , idx 17 to obsługa wejścia SW czyli IN a nie OUT i cała reszta tak jak powinno to być. Zawieszanie może być spowodowane słabym zasięgiem wifi , sprawdz w oryginalnym sofcie modułu jakość połączenia .
@isom dzięki za wyjaśnienie i pomoc. WiFi rzeczywiście może być przyczyną. Przyjrzę się temu. Widzę, że jeszcze dużo nauki przede mną 🙂
Siemanko,
nie mogę zestawić połączenia między shelly1 a domoticzem postawionym na dokerze. Ponizej screeny z logów dockera, oraz konfiguracji domoticza i shely. Jakieś sugestie?
link do zdjęcia
pełny log domoticz
ps. nie mogłem załączyć plików graficznych
Cześć, odgrzeję kotleta – podpowiecie mi dlaczego nie mogę dodać Shelly 2,5 ?? Mam uruchomionego brokera Mosquitto, skonfigurowanego poprawnie, mogę publikować i subskrybować tematy, Shelly skonfigurowane poprawnie, w Domoticz plugin dodany i skonfigurowany w sekcji sprzęt poprawnie, a w urządzeniach nic mi się nie pojawia nowego. Nie mam pomysłu co mogę robić źle. Podpowiedzcie laikowi 🙂
Uruchom debugowanie wtyczki i zobacz co dostaniesz w logach
Witajcie.
Do domoticza dodałem kilka przełączników shelly 2,5 w trybie rolet.
Wszystko udało się skonfigurować, domoticz widzi shelly, odczytuje jego status itd, jednak komunikacja w drugą strone, tj np próba zamknięcia/otwarcia rolety przełącznikiem wirtualnym kończy się bez reakcji. Dotyczy to każdego z przełączników. Nie mam pomysłu co może być nie tak, poproszę o jakąś radę.
Screeny:
https://ibb.co/mHYZkqj
https://ibb.co/5WnwjRx
https://ibb.co/zn4jYxX
witam próbowałem zrobić jak w opisie czysty system smarticz n
zainstalowałem wtyczkę zgodnie z instrukcją schelly 1 ustawione restarty i nic kompletnie
macie morze jakieś pomysły
ustawienia
ustawienia
Padł mi Domoticz więc przy reinstalacji zainstalowałm najnowszego Smarticza, dodałem plugin shelly, skonfigurowałem go i NIC – żaden moduł shelly się nie podłączył. Okombinowałem się i dalej nic. W konsekwencji zainstalowałem starszą wersję Smarticza, po dodaniu pluginu shelly i restarcie od razu są wszystkie moduły Shelly.
Czy w nowym Smarticzu trzeba coś inaczej konfigurować aby moduły Shelly się dodały do Domoticza?