adrian

Moja przygoda z nowoczesnymi technologiami zaczęła się od programowania i odkrywania, jak innowacje mogą usprawniać codzienne życie. Pasjonuję się rozwiązaniami, które wspierają zdrowie, troszczą się o środowisko i promują zrównoważony rozwój. Cenię technologie, które oszczędzają czas na rutynowych sprawach, dając przestrzeń na realizację ważniejszych celów.

33 komentarze

  1. slawekz pisze:

    Ciekawe rozwiązanie. Od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad sterowaniem mojego napędu bramy Faac 741. Z jakim napędem to rozwiązanie było testowanie ? Jakiś przykładowy schemat połączenia do esp8266 do elektroniki bramy ? W Faac 741 mam złącza:
    OPEN A- całkowite otwarcie bramy
    OPEN B – częściowe otwarcie bramy (furtka)
    J5 Limits – złącze wyłączników krańcowych.
    O ile OPEN A i B można podłączyć do GPIO i sterować poprzez zamykanie obwodu przez przekaźnik to nie wiem jak podłączyć GPIO pod złącze J5 które zamyka obwody otwarty/zamknięty za pomocą kontraktonu.
    Czy w AFE jest możliwe sterowanie dwoma stanami bramy OPEN A i B ?

    • adrian pisze:

      testowałem z napędem Nice, ale nie na oryginalnym sterowniku bo mi padł chyba ze starość. Aktualnie korzystam z polskiego zamiennika, takiego jak tutaj.

      Testowałem na czujnikach magnetycznych dodatkowych – bez wykorzystania krańcówek – za zimno było do tej pory, żebym mógł bardziej pogrzebać w swojej bramie.

      To co robię to puszczam impuls pod ten przycisk PRG, który uruchamia bramę w trybie: start – stop – start, a 2 czujniki magentyczne. Jeden zamontowany na zamknięciu bramy, drugi na otwarciu daja mi informację, czy brama jest otwarta, częściowo otwarta lub zamknięta 

      Jak się zrobi cieplej to będę chciał podpiąć się pod czujniki krańcowe i wyeliminować magnetyczne, bo dzisiaj to są dodatkowe kable. Muszę pomierzyć co tam jest napięciowo na tych KC, KO w Twoim przypadku J5.

      Jaką funkcję w Twoim sterowniku ma OPEN A, OPEN B?

      • slawekz pisze:

        Ja chciałbym wykorzystać czujnik krańcowy ten który jest w napędzie. Tak jak już pisałem OPEN A – zwarcie otwiera całą bramę a zwarcie OPEN B otwiera tylko częściowo jako furtkę. W AFE trzeba by rozszerzyć funkcjonalność o obsługę drugiego przekaźnika.
        Schemat połączeń jest na stronie 11 dokumentacji.
        http://3as.pl/data/documents/740-741.pdf
        (nie wiem jak wkleić tu zdjęcie… )

        • adrian pisze:

          to teraz to oprogramowanie nie obsłuzy Ci A i B – tylko jedno z nich.

          • slawekz pisze:

            Tak wiem, że obecna wersja obsługuje jeden przekaźnik. Może kiedyś jak będziesz wypuszczał nową wersję to warto uwzględnić obsługę dwóch przekaźników. Zastanawiam się nad podpięciem kontraktonu ale chyba bez pomierzenia napięcia na złączu nic więcej się nie wymyśli na tą chwilę.

          • adrian pisze:

            tak do kolejnych wersji do dodania 

            – i trzeba przenalizować jak te zamknięciowe czujnik sa podłączone do oryginalnego sterownika, żeby nie „wybuchło" 😉

            Będe to robil u siebie jak pogoda pozwoli.

          • slawekz pisze:

            U mnie pomierzone na Faac 741. Napięcie na stykach 21V. Więc trzeba przekaźniki zastosować. W sumie musi być do mojej bramy układ z 4 przekaźnikami, stabilizatorem napięcia na 3,3 V lub 5 V, ESP8266 + ewentualnie czujnik temperatury .

  2. Krzysztofch pisze:

    Wlasnie przeczytalem ten temat i tak sie zastanawiam czy te diody moge podlaczyc bezposrednio do GPIO?chodzi o te trzy diody w konfiguracji.

  3. Maciek pisze:

    Mam dwa pytania:1. Podłączę czujnik DHT pod GPIO 14. Pod jakie GPIO mogę podłączyć kontaktron lub kontaktrony. Jak rozumiem potrzebuję jeszcze wolne GPIO.2. Czy mogę użyć tylko jednego kontaktronu?BTW dzięki za opracowanie takiego oprogramowania.

  4. rysiok pisze:

    Jakie są możliwości wprowadzenia obsługi czujnika 1-wire DS18B20 do wersji T5?

  5. appaloosa pisze:

    Pytanie – czy można przystosować SONOFFa SV (5V-24V) do sterowania automatyką bramy? Jeśli tak to co trzeba zrobić? Gdzie znajdę opisy pinów do SONOFF SV

    PS. Próbowałem wgrać testowo firmware jako samodzielny włącznik WiFi i po zapisaniu konfiguracji SONOFF SV przestaje odpowiadać, trzeba go resetować przez wgranie firmware od nowa.

  6. isom pisze:

    Sonoff SV ma przekaźnik na GPIO 12 , GPIO 0 to przycisk a GPIO 4 , 5 i 14 masz opisane na płytce drukowanej tam gdzie jest takich 9 pinów gdzie trzy to GND kolejne trzy to 3,3V i trzy to GPIO 4,5,14 .Spróbuj wgrać wersję dla ESP-8285 i najlepiej Flash Download Tools  zacznij od T-0  najmniej konfiguracji. Jak się uda to T-5 i np GPIO 4 przycisk do ręcznej obsługi bramy , GPIO 14 kontaktron jako czujnik otwarcia , a GPIO 12 jako przekaźnik 

  7. Maciek pisze:

    Tu jeszcze inny przykład na przeróbkę sonoff: https://www.instructables.com/id/Sonoff-Garage-Door-Opener/Wygląda na prostszy – nie trzeba skrobać ścieżek ale prawdę powiedziawszy nie sprawdzałem czy uzyskamy to samo. Jeśli ktoś mógłby obadać tą metodę byłbym wdzięczny.Wczoraj zabrałem się za T5 i pod wpływem powyższych postów niechcący polutowałem wszystkie kable (czujnik i kontaktron) pod DS18B20 (dzwoniło mi coś w głowie o wodoodpornej obudowie). Jak uruchomiłem soft to podczas konfiguracji się zorientowałem, że prosi o numer DH… Niezły ubaw miałem wieczorem i polutowałem całkiem nową wersję. Na razie coś mi sonoff zdechł, było późno wieczorem i sukcesu nie ma. Napiszę jak mi się uda zakończyć projekt.

  8. isom pisze:

    Zamiast ciąć laminat w sonoff basic , lepiej kupić tańszy i lepszy moduł do obsługi bramy  https://pl.aliexpress.com/item/ESP8266-220V-10A-DC-7-30V-Network-Relay-WIFI-Module-GM/32740623994.html?Raz, że masz uniwersalne zasilanie , dwa wejście na czujnik jest z optoizolacją (transoptor)Przycisk otwarcia mozna zrobić na TX lub RX i wszystko . Dodatkowo ESP 12 jest mniej podatny na zakłócenia i ma lepszą antenkę. Działa z AFE sprawdzałem.

  9. Maciek pisze:

    Zgadzam się. Tylko już miałem wolny sonoff basic i już z chęci pomajsterkowania pociołem laminat 🙂 

  10. Maciek pisze:

    Adrian, T5 poszedł od pierwszego, no dobra drugiego kopa (pisałem wcześniej o problemie z flashowaniem). Doskonała dokumentacja! Do T5 dodałem DHT21 i jeden kontaktron. W przyszłości dorobię jeden włącznik aby sterować sonoffem z przycisku ściennego.Mam pytania funkcjonalne:1. W jakim celu dodałeś do sitemapy obie linie: Default item=t5_gate_state_contactDefault item=t5_gate_state_textPrzecież już pierwsza linia podaje wlaściwy wynik.2. Sekcja „Czujniki magnetyczne" jest nadmiarową skoro „Stan" wskazuje nam czy brama jest OPEN czy CLOSED? Jakie zastosowanie może znaleźć „Pobierz wartość"?3. Do czego służy sekcja „Przekaźnik"?Dziękuję jeszcze raz za AFE T5. Cieszę się, że udało Ci się go wykonać. Zapewne znajdzie u mnie zastosowanie 🙂

    • adrian pisze:

      Ad1

      • Pierwszy jest item’em typu contact drugi string. 
      • Contact może przyjmować tylko 2 wartości: OPEN, CLOSED
      • W string wrzuca text który przychodzi z AFE
      • AFE może zwrócić 3 wartości:: open, close, partiallyOpen
        • w tym moim przykładzie dla item typu Contact kiedy AFE zwraca open lub partiallyOpen wtedy Contact = OPEN
      • jeśli masz jeden czujnik magnetyczny to tam zawsze beda te same wartosci w tych dwóch item
      • przy dwóch czujnikach Contact i String nie zawsze będą miały takie same wartości

      Ad2 

      • nie wiem co masz na myśli sekcja „czujnik magnetyczne", jesli chodzi o sekcję w konfiguratorze, no to tutaj definiuje się do które GPIO jest podłączony czujnik magnetyczny itp
      • tak w zasadzie wysyłanie stanów czujników magnetycznych jest trochę nadmiarowe. Ale może ktoś sobie do czegoś to może wykorzystać
      • Pobierz wartośc hm…. np. miałeś wyłaczony prąd i np. uruchamia Ci się system do automatyki. On nie wiem w jakim stanie jest teraz brama, ale może odpytać o stan czujników i wtedy będzie wiedzieć

      Ad. 3

      • do skonfigurowania przekaźnika, czyli do którego GPIO jest podłączony i jak długo ma trwać impuls włącz/wyłącz
      • wykorzystywane jeśli chcesz otwierać / zamykać bramę wysyłając impuls do sterownika bramy
  11. Maciek pisze:

     Byłem malo precyzyjny. W pytaniu 2 i 3 też chodziło mi o sitemapę którą przedstawiłeś na zdjeciu. Konfigurację zakończyłem z sukcesem.1. Teraz rozumiem.2. Czyli po uruchomieniu się sonoffa po braku napięcia stan kontaktronu będzie nieznany? Jeśli tak jest muszę dodać taki przycisk ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy był spadek napięcia. Należało by zawsze klikać „Pobierz wartość".3. Do czego służy sekcja „Przekaźnik" w sitemapie, którą widzimy powyżej na zdjeciu z openhab?

  12. adrian pisze:

    Ok, to teraz wiem o co pytałeś 😉

    ad2

    • zastanawiajac się nad twoim pytaniem i tym przykładem co ci dałem, to raczej w przypadku utraty zasilania itp to AFE po ponownym podłączeniu się do OH powinno wysłać samo statusy czujników. Jak tak nie jest zrobione to tak zrobię w wersji nad która siedzę.
    • dodawanie przycisku i klikanie będzie bezsensowne. Nie będzie to działać automatycznie. 

    ad2

    – ta sekcja przekaźnik w zasadzie służy do obserwacji jak przekaźnik pracuje/zachowuje się Np możesz ustawić żeby włączał się na 5sek. 

    – wciskasz otwórz bramę i w tej sekcji powinieneś móc zaobserwować czy przekaźnik włączył się i wyłączył sie po 5sek

    – funkcja bardziej do testowania. W wersji nad która siedzę usunąłem to i nie będzie można sterować przekaźnikiem. Będzie tylko otwórz/zamknij bramę. Status przekaźnika tez nie będzie wysyłany przez MQTT

  13. Maciek pisze:

    Dzięki, teraz wszystko jasne. Dodałem też grupę, której zadaniem jest zliczanie wszystkich otwartych itemów z dodatkiem (ile_otwarte).Wcześniej dla użytkowników mi to działało jako, że byli zdefiniowani jako Switch. Jak użytkownik jest w domu to jest ON. Jak nie ma to jest OFF. Wtedy ta metoda działa idealnie.Dla kontaktronów musiałbym to jakoś przerobić, żeby zliczało wszystkie „OPEN"…

  14. adrian pisze:

    lub zrobić Switch item’a zamiast Contact

    Switch t5_gate_state „Stan [%s]" {mqtt="<[broker:/brama/gate/state:state:ON:open],<[broker:/brama/gate/state:state:ON:partiallyOpen],<[broker:/brama/gate/state:state:OFF:closed]"}

  15. Maciek pisze:

    Zrobiłem ostatecznie inaczej:

    Group:Contact:OR(OPEN, CLOSED) ile_otwarte "Dostęp [%dx otwartych]"

    Dziękować.@adrian sprawdziłęm też, że obecnie po zaniku zasilania stan kontaktronu nie jest aktualizowany. 1. Stan kontaktronu i openhab jest „otwarty".2. Odłączyłęm zasilanie.3. Zmieniłem stan kontaktronu na „zamknięty"4. Podłączyłem zasilanie.5. Pokazał stan „otwarty".

  16. isom pisze:

    Ad 1 jeżeli to sonoff basic , to pamiętaj że na wyjściu przekaźnika masz 230 V , do obsługi bramy trzeba go przerobić , możesz podłączyć np tak czujnik DHT pod GPIO 3 – pin RX w sonoff a kontaktron do GPIO 14 .

    Ad 2 Oczywiście że możesz użyć jednego kontaktronu  ( zwarty brama zamknięta – rozwarty otwarta )

  17. isom pisze:

    Maciek jeżeli kontaktron będzie blisko samego sonoffa , to możesz pominąć stosowanie rezystora natomiast jeżeli będzie to kilka kilkanaście metrów przewodu to daj 4,7 k między 3,3V a GPIO 14 

  18. Maciek pisze:

    Będzie z 5m. Dam ten rezystor. Dzięki.

  19. lukas121 pisze:

    Dobrze by było dodać, jest mniejszy i występuje w wodoodpornej obudowie.

Dodaj komentarz