AFE Firmware to oprogramowanie, które można zastosować w urządzeniach zbudowanych o chip ESP8266 lub ESP8285. A będąc bardziej precyzyjnym do urządzeń, które mogą być wykorzystywane do budowania automatyki domowej. Przykładem takich urządzeń są produkty z linii Sonoff.
Poniżej opisuję dwie kolejne wersje tego oprogramowania pod roboczym kodem AFE Firmware T1 oraz AFE Firmware T2
Sprzęt obsługiwany przez ten firmware:
- chip ESP8266 / ESP8285
- opcjonalnie: jeden przekaźnik
- opcjonalnie: 2 przyciski / włączniki : jedno lub dwustanowe, czyli taki tradycyjny przycisk ścienny do włączania lampy sufitowej lub przycisk dzwonkowy
- opcjonalnie: diodę LED sygnalizującą zdarzenia
- opcjonalnie: jeden z poniższych czujników
- DS18B20 – czujnik temperatury (tylko z AFE Firmware T1)
- DHT (DH11, DH21, DH22) – czujnik temperatury i wilgotności (tylko z AFE Firmware T2)
Jak widać powyżej firmware do zainstalowania wymaga jedynie chip ESP8266, natomiast jak się łatwo domyśleć AFE Firmware zainstalowany na ESP8266 nic nie będzie robił. Każdy element opcjonalny dodany do ESP8266 spowoduje, że funkcjonalność, czy przeznaczenie urządzenia będzie nabierało większego sensu.
Co z tego sprzętu wraz z tym oprogramowaniem można uzyskać
- Sterowany bezprzewodowo WiFi włącznik, czyli włączanie / wyłączanie zasilania podpiętego do urządzania odbiornika
- bezprzewodowy termometr
- bezprzewodowy odczyt wilgotności
Gdy podłączy się do ESP8266 przycisk / włącznik to można, oprócz sterowania przez WIFI, uruchamiać dodatkowo ręcznie podpięty do urządzenia odbiornik (np. lampą). Coś takiego, jak kiedyś pokazałem w tym filmiku używając przełącznika Sonoff.
W oprogramowaniu dostępna jest opcja automatycznego wyłączania przekaźnika. To znaczy tyle, że można ustawić czas, po którym podpięty do urządzenia odbiornik zostanie odcięty od zasilania. Czas możliwy do ustawienia jest w zakresie 10 milisekund do 24 godzin.
Do czego to można wykorzystać ?.
- krótkie czasy np. 200msek. – do puszczenia krótkiego sygnału na jakieś inne urządzenia, aby nim sterować. Typowe zastosowanie to puszczenie sygnału na mechanizm bramy wjazdowej, aby się otworzyła lub zamknęła
- dłuższe np. 12h wyłączenie oświetlenia w akwarium
- czasowe wyłączanie można zastosować w oświetleniach klatek schodowych
- osobiście korzystam z tej funkcji, jako dodatkowego zabezpieczenia do grzejnika elektrycznego. Do Sonoff S20 (bezprzewodowe gniazdko WiFi) podpięty jest grzejnik elektryczny. Grzejnik włączany jest przez system do automatyki każdego ranka na ok. 30 minut – lubię mieć cieplej w łazience, jak wstaję, ale nie chcę grzać całą noc, wydawać PLN, żeby było ciepło wtedy kiedy wstaję :-). System do automatyki powinien automatycznie wyłączyć grzejnik po 30 minutach, natomiast w Sonoff’ie dodatkowo ustawiłem automatyczne wyłączenie grzejnika po 35 minutach. To na wypadek, gdyby oprogramowanie sterujące automatyką nie wyłączyło grzejnika po 30 minutach z jakiegokolwiek powodu – takie właśnie dodatkowe zabezpieczenie, żeby grzejnik nie grzał za długo
Inna funkcjonalność, która dostępna jest po podłączaniu czujnika temperatury do ESP8266 to wyłączanie podłączonego odbiornika, kiedy zmierzona temperatura przez czujnik przekroczy ustawioną wartość. Funkcjonalność można wykorzystać do zabezpieczenia termicznego odbiorników – np. żeby zbytnio nie nagrzały się lub wręcz spaliły.
Poniżej jest przykład jednego z moich sonoff’ów do którego podłączyłem elektryczny czajnik podgrzewający wodę. Do wody wsunąłem czujnik temperatury DS18B20 i ustawiłem w Sonoff, odcięcie zasilania od czajnika, gdy woda w czajniku przekroczy 53st.C. Ten nagły spadek temperatury to moment, w którym temperatura wody przekroczyła 53 stopnie i sonoff odciął zasilanie od czajnika.
Inna funkcja, która dostępna jest w oprogramowaniu to funkcja termostatu, czyli włączanie / wyłączanie podpiętego do urządzenia odbiornika, uzależnione od wartości temperatury. W konfiguracji urządzenia można ustawić regułę: włączania / wyłączania przekaźnika uzależnione od temperatury mierzonej przez czujnik DS18B20 lub DHxx.
Można w ten sposób kontrolować: piec, grzejnik, wiatrak schładzający, pompę do cyrkulacji wody itp.
Analogiczna dostępna funkcjonalność to sterowanie zasilaniem odbiornika uzależniona od wartości wilgotności. Typowe zastosowanie to kontrola włączania / wyłączania wentylatora w łazience uzależnione od wilgotności. Np. bierzesz prysznic, czujnik wykrywa, że jest zbyt wilgotno, uruchamia wentylator i ciągnie powietrze, aż wilgotność spadnie do określonego poziomu.
AFE Firmware umożliwia dwie opcje sterowania nim:
- poprzez protokół MQTT lub
- HTTP.
Umożliwia to sterowanie urządzeniem praktycznie większością otwartych systemów do sterowania automatyką np. openHAB, Domoticz, Domotiga, Home Assistant itp.
Podłączenie właśnie urządzenia do takich systemów pozwala zrealizować mnóstwo innych funkcjonalności, które mogą być potrzebne w indywidualnych instalacjach.
Więcej informacji
- dokumentacja AFE Firmware
- forum poświęconym temu firmware
- oprogramowanie do pobrania
Witam! Do sonoff basic aby uzyskać wyłącznik oraz termometr tak jak pokazane jest na filme trzeba wgra AFE T2 czy wyzsze wersje tez beda dzialaly T4 lub T5? Bedzie opisane jak podlaczyc to do domoticza?