Nadszedł moment, kiedy sprzęt sterujący powinien zostać lepiej potraktowany i należy mu się co najmniej dobra obudowa.
Oryginalnie CubieTruck dostarczany jest z kilkoma plastikowymi, przeźroczystymi plastikami, które chronią płytę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tutaj można zobaczyć o czym mówię. Taki montaż płytki ma dobre zastosowania do prototypownia. Kiedy układ nie wymaga już żadnych kombinacji, mamy to co chcemy, nie ma potrzeby ingerencji w płytkę, zworki, kabel itp. wpakowanie całego sprzętu w jedno pudełko staje się zasadne.
Poniżej Cubietruck włożony w najpopularniejszą dla tego modelu plastikową obudowę, którą można zakupić w Polsce za ok 30zl / w Chinach 8$.
Dostępne, jest kilka innych obudów, ale nie ma ich za wiele. Poniżej metalowa obudowa w cenach wahających się od 30-55$ w Chinach.
Plastikowa obudowa do Cubietruck jest wystarczająca dla mojego zastosowania. Temperatura wewnątrz utrzymuje się na poziomie 30-max. 40st.C co jest zupełnie niegroźne, aby nie stosować dodatkowego wentylatora (którego nie ma w zestawie)
Dodatkowo otwory u spodu jak i z boku obudowy odprowadzają w części zgromadzone ciepło wewnątrz obudowy.
Sama obudowa jest solidnie wykonana, plastik jest dobrej jakości, w zasadzie urządzenie mogłoby stać w dowolnym miejsce w mieszkaniu i na pewno nie szpeciło by swoją urodę – no chyba, że podepniemy do niego mnóstwo kabli 🙂 – kable bardzo szpecą każde urządzenie. Wraz z obudową dostajemy komplet śrubek + gumowe nóżki amortyzujące ewentualne drgania lub zapobiegają przed zarysowaniem podłoża, na którym CubieTruck jest postawiony.
Wszystkie otwory są bardzo dobrze wycięte i dopasowane, również z boku mamy dwa przyciski reset i przycisk funkcyjny wykorzystywany przy aktualizacji oprogramowania.
W przypadku mojego zestawu w obudowę mam wpakowane:
- baterię Litową 5300 mAh, która umożliwia ok 5 godzinne działania CubieTruck bez zasilania z sieci2.
- dysk: SSD
- CubieTruck
Bateria jest umieszczona na samym spodzie obudowy. Niestety zasłania otwory wentylatora, natomiast otwory pozwalają właśnie na oddanie ciepła z baterii. Bateria delikatnie rozgrzewa się szczególnie, gdy zasila płytkę i dysk.
Baterię mam przyklejoną do obudowy taśmą montażową, aby nie latała w obudowie. Nie mam jak jej przykręcić, dlatego właśnie taśma.
Nad baterią przykręcony jest dysk śrubami od spodu.
No i pewnie jak łatwo domyśleć się na dyskiem przykręcona jest płyta główna CubieTruck.
W obudowie nie ma dużo miejsca na kable, ale nie ma tragedii.
No i Voila – CubieTruck w obudowie.
Zapraszam na forum do dyskusji.