7 minut czytania

adrian

Moja przygoda z technologią zaczęła się od programowania, ale dziś najwięcej radości daje mi odkrywanie, jak innowacyjne rozwiązania mogą ułatwiać życie i wspierać ekologię. Pasjonuję się nowymi technologiami, które mają potencjał, aby czynić nasze domy inteligentniejszymi i bardziej przyjaznymi dla środowiska.

55 komentarzy

  1. Daro1003 pisze:

    Jak uważacie jak długie mogą być wszystkie przewody do ekranu od Raspberry ? Pytam bo mam opcje ekran za scianą łazienka a dalej spiżarnia w której mogę umieścić jakąś małą skrzynkę w ścianie i tam dać Raspberry od nie wkuć AROT 50 do wyświetlacza odległość wyjdzie pewnie z 4mb. W tym rozwiązaniu miałbym zawsze swobodny dostęp do RBPi.

  2. isom pisze:

    @adrian pełen szacun , mam tylko pytanie , dlaczego nie linuxowa przeglądarka i kiosk ? Chcę swój projekt oprzeć właśnie na linuxie , a to dlatego, że samo sterowanie załączeniem ekranu mogę zrobić z GPIO RBPI , czyli nie potrzeba wemosa z AFE. 
    @daro1003 4 metry dla HDMI to mały pikuś, o zasilaniu już nie wspomnę. Kilka lat temu podłączałem starego laptopa do TV po HDMI na 10 metrowym przewodzie i odtwarzałem filmy ( to były czasy) 

  3. kamiKAC pisze:

    @adrian Super wyszło. Tylko nie bardzo rozumiem po co Wemos, skoro zarówno przekaźnik jak i DS18B20 można było podpiąć pod RPi4. Może coś mi umknęło?
    @Daro1003 HDMI przy 1080p powinno spokojnie pociągnąć 4m (standard to chyba 5m). Natomiast przy dotyku (który idzie przez USB) może być różnie i dużo zależy od zastosowanego kabla a raczej jego jakości. Można też spróbować puścić USB po skrętce przy pomocy takiego adaptera, deklarują zasięg do 50m przy skrętce kat. 5e.

  4. isom pisze:

    @kamikac a po co chcesz pchać dysk przy ekranie ? Przecież to raspberry ma być 4 m od ekranu a więc ? 
    Co do wemosa to dlatego że na RBPI jest android 
    EDIT sorki tu chodzi o dotyk a nie o dysk :))

  5. adrian pisze:

    @kamikac @isom – panowie, nie śmiejcie się – to mój pierwszy RPi4 i rozpykanie jak podłączyć pod niego przekaźnik, jak podłączyć DS18B20 i sterować tym z OpenHab – zajęłoby mi więcej czasu niż wgranie AFE do Wemos – więc tak zrobiłem

    @isom – co do Linux vs Android – na androidzie miałem z pudełka Kiosk, na Linuxie – podobnie jak wyżej – trochę z lenistwa nie chciało i się szukać – a przeglądarka w trybie pełnoekranowych z HabPanele’em nie działała mi dobrze. Chętnie spróbuje na Linuxie – jak podpowiesz jakieś kioskowe rozwiązanie.

    Pozdrawiam

  6. isom pisze:

    @adrian absolutnie się z Ciebie nie śmieje, pytałem raczej pod kątem płynności działania przeglądarki , a nie żeby krytykować rozwiązanie. Osobiście myślę , że Linux ma przewagę bo łatwiej można wykorzystać dostępne GPIO samej maliny do  sterowania wentylatorkiem , czujnikami temp czy sterowaniem samego ekranu.
    Skupiłem się na tym dlatego że chcę wykorzystywać te piny do sterowania wzmacniaczem audio , czujnikiem zbliżeniowym itp.   
    Jak uruchomię wszystko na docelowym ekranie to wstawię swoje rozwiązanie i wtedy sobie porównasz . Dzięki za ciekawy artykuł.

  7. Daro1003 pisze:

    A czy któryś z kolegów byłby uprzejmy i wydrukował oczywiście odpłatnie taką ramkę dla mnie ? 
    Musze to przed tynkami poskładać te elementy żeby czegoś nie zawalić. 

  8. lukas121 pisze:

    Ciekawy projekt, ja na razie działam na tablecie i powoli kompletuję elementy do Smart Mirror które będzie wspierać dotyk.

  9. adrian pisze:

    Jak zrobisz to daj znać – to które testowałem kosztowało ponad 2 lub 3k dollars – nie pamiętam 😉

    image

    image

     

  10. lukas121 pisze:

    Myślę że zmieszczę się w podobnej cenie co ty. Trzeba tylko dobrze dobrać elementy. Największe wyzwanie to odpowiednia folia dotykowa.

  11. _MarSs_ pisze:

    Jak ja szanuję ludzi, którzy tak ładnie finalizują projekty!
    U mnie, niestety, przeważnie kończy się jak osiągnę zakładane funkcjonalności, a estetyka pozostaje zwykle w planach na przyszłość 🙁

  12. Daro1003 pisze:

    @Adrian korzystałeś z jakiegoś poradnika odnośnie uruchomienia Chromium w trybie kiosku na RBPi 4 ? Dziś ćwiczę z tematem ale coś nie idzie korzystałem z https://www.danpurdy.co.uk/web-development/raspberry-pi-kiosk-screen-tutorial/ ale chyba tutorial mocno nie aktualny i nie na RBPi 4. Jak coś masz podrzuć.

  13. Daro1003 pisze:

    @adrian poszło od strzała czy były problemy ?

    • pawell32 pisze:

      wygląda to na prawdę dobrze 🙂 Kawał dobrej roboty. Też się zastanawiałem nad panelem, ale pochylę się nad konwerterem hdmi -> lan z obsługą usb. Nie chcę dawać ani komputerka, ani zasilaczy w „dziurę". Konwertery działają spoko na 15-20 m. po UTP kat.5 z myszką i klawiaturą, pewnie i z tym sobie poradzi. Komputer i zasilacze mogę powiesić w szafie.
      adrian mam 2 pytania:
      1. jak działa radio? Podobnie widziałem u kolegi isom
      2. jak z kamerami? wykorzystujesz strumień rtsp jako podgląd czy inne rozwiązanie ?

      • adrian pisze:

        @pawell32 

        1. Radio: W moim przypadku, z panelu włączam radia przez Amazon Echo (Alexe) – czyli generalnie steruje Alexe ktora gra stacje radiowe. Alexa podłączona do mojego audio w domu
        2. RTSP które w locie konwertuje do (chyba) mjpeg za pomoca ffserver.

        Pomysł z HDMI over LAN niezłe. Mam drugi panel do zrobienia moze tak zrobie  – mam ok 20m – pomyśle hm…

        pzdr.a

  14. isom pisze:

    Korzystałem z tej samej strony co @adrian i wszystko działa idealnie , inne rozwiązanie ze skryptem sh jakoś dziwnie działało raz ok raz nie , tu wystarczy przejść krok po kroku i startuje 100 na 100

  15. Daro1003 pisze:

    Ok więc teraz pytanie: czy sprawdzę to przez połączenie VNC ? Czy pokaże mi się chrome z ustawionym url czy pulpit ?
    Czy na VNC będzie normalny pulpit a na LCD to co ustawie ?

  16. isom pisze:

    Nie ma znaczenia co podłączysz do maliny , po uruchomieniu Kiosk mode zawsze wystartuje z pełnym ekranem i stroną wpisaną do export Kiosk.
    Przez VNC też , jedynie do testów polecam nie ukrywać kursora bo bez dotyku trudno będzie nawigować 

  17. Daro1003 pisze:

    Ok bo testuje przez VNC i nic tylko pulpit po restarcie. postawie jeszcze system na nowo i zrobić tylko poradnik bo wcześniej korzystałem z innego wiec może coś namieszałem. Jeśli będzie błąd w url to Chrome powinni tak czy tak się wyświetlić ? 

  18. isom pisze:

    Pamiętaj o jednym , ten tutek opiera się na wersji Lite OS więc żeby uruchomić VNC trzeba jeszcze trochę rzeczy doinstalować , bo tu instalujesz podstawy i przeglądarkę , jak wpiszesz zły adres to dostaniesz pewnie białe tło , ale nie mam pewności bo nie robiłem prób z błędnym adresem .
    Jak chcesz zrobić test na czystym systemie to podłącz nawet ten mały ekran 7″ i dopiero jak zadziała kombinuj z VNC 

  19. Daro1003 pisze:

    Właśnie na małym ekranie nic nawet wygaszacz się nie wyłączył i po jakimś czasie gasi monitor całkiem. Dziwne że nic nie zaskoczyło.
    Może ładuje złego Raspbiana korzystałem z tego:

    Debian

    Ładuję teraz wersje full:

    Debian1

    i podejmę próbę przerobienia tutka.
     

  20. isom pisze:

    @pawell32 u mnie radio działa na dowolnym odtwarzaczu np piCorePlayer lub Squeezelite , może to być na tym samym komputerku lub na dowolnym np raspberry pi zero z kartą DAC . To trochę inna bajka niż u @adrian . Konwerter to niezły pomysł , ale myślę że taki ekran z dostępnymi GPIO jest bardziej uniwersalny, można go powiesić np w holu na piętrze i przy okazji obsłużyć najbliższe oświetlenie itp z dostępnych GPIO .
    @daro1003 uruchomienie kiosku  z pełną wersją OS na podstawie tego tutka to trochę nierówna walka , bo tu wykorzystywane jest autologowanie z poziomu konsoli a nie GUI i uruchamiana jest tylko przeglądarka ( nie ma żadnego pulpitu). W pełnej wersji to pewnie nie zadziała.

  21. isom pisze:

    @pawell32 Volumio jest ok ale nie za wiele możesz do tego dodać bo to gotowy obraz , podobnie jak picoreplayer , natomiast Squeezelite instalujesz na dowolnej maszynie z linuxem  nawet jakieś orangePi zero się nada , lub instalujesz razem z LMS na tej samej maszynie co serwer automatyki . Ogólnie mniej wymagające a możliwości zadziwiająco duże 

  22. isom pisze:

    @pawell32 na jednej maszynie musisz mieć LMS i to spinasz z Domoticz  natywnie , bez wtyczek , potem praktycznie dowolną ilość odtwarzaczy spinasz z LMS i automatycznie widzisz je w domoticz . Dalej to już tylko Twoja wyobraźnia co z tym zrobisz . Możesz zrobić scenariusz że muzyka za tobą wędruje po całym domu albo włączać dowolnie wybrane odtwarzacze. 

  23. Daro1003 pisze:

    Właśnie @isom zrobiłem na pełnej wersji i też nic spróbuje jeszcze załadować lite i zrobić raz jeszcze. Coś pewnie robię zle spróbuje raz jeszcze.

  24. Daro1003 pisze:

    Udało się w końcu odpalić działanie w trybie kiosku.
    Po włączeniu Raspberry jest tylko jeden mankament trzeba podac przy starcie systemu login i hasło po wpisaniu z zewnętrznej klawiatury system startuje od razu w pełnym oknie – u mnie odpalam dashticz. 
    Pytanie jak się pozbyć logowania przy starcie ? 

  25. isom pisze:

    @daro1003 sudo raspi-config 
    Ustawić auto-logowanie z konsoli i zapomnieć o problemie

  26. isom pisze:

    @daro1003 opcja 1 potem S5 i dalej już nie można się pomylić 

  27. isom pisze:

    Nie masz raczej GUI więc B2

  28. isom pisze:

    Jak działa to nic nie zmieniaj . Po co chcesz ta opcję ?

  29. adrian pisze:

    Z tego co pamiętam to jest Underscan – przy waveshare musialem zmienic

  30. MarcinW pisze:

    Witam serdecznie wszystkich. Jestem świeżak 🙂 Zamówiłem wczoraj taki sam ekran i zastanawiałem się jak go zamontować na ścianę a tu rozwiązanie, mam pytanie do autora czy może dodać więcej zdjęć panelu oraz jak go zamontować w środku ramki. Jaki byłby koszt wydrukowania ramki? Pozdrawiam, Marcin.

    • adrian pisze:

      Hej, nie wiem jakie dodatkowe zdjęcia mógłbym zamieścić w zasadzie jest już wszystko. czego brakuje?

      • MarcinW pisze:

        Cześć, odebrałem właśnie panel, interesuje mnie to w jaki sposób panel jest przymocowany do ramki w jej wnętrzu. Ile kosztować będzie wydrukowanie takiej ramki? Pozdrawiam.

        • adrian pisze:
          • Ekran wkładasz to tej ramki
          • Lewy i prawa cześć górnej ramki maja miejsca na wklejenie magnesów.
          • U dołu ramki tez są magnesy, ale dolne magnesy są mniejsze i wklejane są do prowadnic dla nich specjalnie zaprojektowanych – do wydrukowania
          • od „tylca" wklejane są dodatkowe części rami: ramka frontowa plus części tylnej rami są ze sobą sklejane.
          • Dodatkowe użyłem taśmy klejącej dwustronnej żeby dodatkowo przykleić tylna część ramki to tylnej części ekranu
          • Na koniec tylna cześć ramki po wklejeniu wygląda tak jak na tym zdjęciu
          • Tylna część jest brzydka na zdjęciu bo równałem papierem ściernym nierówności po klejeniu
          • wszystkie elementy ramki możesz ściągnąć sobie z artykuły i zobaczy pod Windows jak wyglądają – Windows powinien otworzyć model 3D
          • wydruk to wg mojej drukarki 64 metry filamentu (w zależności jaki kupisz sobie filament to jakieś 15-30zl), 33 godziny drukowania, wiec realnie jakieś 4 dni drukowania – oczywiście jeśli wszystko pójdzie okay od pierwszego strzału
          • drukarka musi mieć blat do drukowania 30x30mm minimum – wtedy będzie w dwóch częściach
          • ja osobiście nie mam czasu aktualnie, żeby Ci wydrukować przez następnych kilka tygodni

          pozdrawiam

  31. Daro1003 pisze:

    Gdzie na obecną chwile można nabyć ekran ? Czy tylko w sklepie kamami.pl ? Czy jeszcze są inne źródła ?

Dodaj komentarz