UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Mam taki układzik jak w załączniku na T2. DTH11 ustawione na: GPIO 3. Rezystorek 4,7.Przewody przewodzą (sprawdziłe od spodu płytki do nóżek rezystora).
Zapytania zwracają mi to:
http://192.168.0.52/?device=dht&name=heatIndex&command=get {"device":"dht","name":"heatIndex","command":"get","value":"-143.67","status":"success"}
http://192.168.0.52/?device=dht&name=humidity&command=get
{"device":"dht","name":"humidity","command":"get","value":"nan","status":"success"}
http://192.168.0.52/?device=dht&name=temperature&command=get
{"device":"dht","name":"temperature","command":"get","value":"nan","status":"success"}
Co tu się wyprawia i jak to okiełznać?
nan, null - to brak odczytanej wartości z czujnika.
Z jakiegoś powodu nie odczytuje temperatury, wilgotności. Może być podłączenie, coś nie styka, ja używam 10k rezystora, może w konfiguracji nie masz wybranego DH11
Ale zasilasz przez to 3.3 obok GPIO 3?
Mam wybrane DH11
tak, pierwszy pin przy przycisku
no i sprawdz czy gpio3 w konfiguracji jest wybrany i zaden inny element jego nie uzywa w konfiguracji np. przycisk
Tak sprawdziłem, GPIO 3.
Zmieniłem ten rezystorek na 10 i
ttp://192.168.0.52/?device=dht&name=heatIndex&command=get
{"device":"dht","name":"heatIndex","command":"get","value":"22.90","status":"success"}
{"device":"dht","name":"heatIndex","command":"get","value":"20.78","status":"success"}
{"device":"dht","name":"heatIndex","command":"get","value":"23.06","status":"success"}
{"device":"dht","name":"heatIndex","command":"get","value":"17.48","status":"success"}
http://192.168.0.52/?device=dht&name=temperature&command=get
{"device":"dht","name":"temperature","command":"get","value":"20.00","status":"success"}
Temperaturę zwróciło tylko raz, potem nan. Wilgotności ani razy. Nie wiem co to jest heatIndex, ale to mi zwraca zawsze. Na rezystorku 4,7 zwracało -143, teraz już coś innego, ale nie wiem czy to ma sens.
Używam takich zwykłych kabelków, ok 12cm długości.
Nie wiem może są za krótkie/długie, chude/grube? (zdjęcie z pierwszego posta w wątku)
Tam z tyłu sonoffa można znaleźć 5v, może z tego trzeba skorzystać?
heatIndex (temperatura odczuwalna) jest wyliczany na podstawie ostatniego poprawnego odczytu temperatury i wilgotności. Pokombinuj jeszcze z tymi kablami - upewnij się ze sa bardzo stabilne. Ja na ogół podłączam do 3.3v, mam jeden DH22 podłączony do 5V i o ile temp. mi chodzi do wilgotność odczytuje albo 1 albo 99% - ale nie wiem czy to wina 5v i zle dobranego rezystora czy coś innego np. wadliwy czujnik wilgotności
@isom doradzisz coś, masz sporą wiedzę z elektroniki ?
Czujnika DHT 11 nie posiadam , ale zakres napięć przy jakich powinien pracować to 3 - 5,5V , przy czym 3V to minimum , 5 V to typowe napięcie zasilania tego czujnika. Układ jest tak prosty , że tam nie ma za dużo kombinacji . Zacznij kolego od podania na ten czujnik 5V , potem zmień GPIO na np 14 czyli ostatni pin od przycisku.
Zmieniłem na DH22 a opornik na 4,7 (10 dawałą mnóstwo nanów), podpiąłem pod 5v w sonoff (jak na załączonym obrazku: czerwony 5v, czarny gnd, niebieski GPIO14) i
Po HTTP bardzo żadko dostają coś innego niż nan.
Podpiąłem to pod OpenHab2 przez MQTT i wydaje się że działa. Jeśli odświeżam stronę co minutę wyniki są różne. Dziwi mnie tylko dlaczego po HTTP tak się zachowuje.
poanalizuję w wolnym czasie odczyt temperatury HTTP vs MQTT
Napisz jaką masz wersję sonoffa , u mnie na wemos z czujnikiem DHT 21 wszystko działa bez zająknięcia , natomiast na sonoff wer 1,1 ( testowane na dwóch sztukach ) jest lipa .
Po wgraniu wersji dla ESP8285 moduł mogę konfigurować z poziomu AP czyli 192.168.5.1 przy czym panel konfiguracyjny bardzo sie wykrzacza
muszę gdzieś dorwać te sonoff 1.1 na testy. Moje nie są 1.1 ani R2. Zmówiłem w chinach i czekam.
A czy ten sonoff nie mruga ponownie po 1 minucie?
@adrian Zachowanie sonoffa 1,1 jest dokładnie takie:
Konfiguracja z poziomu AP jak w powyższym moim poście
Reset po konfigu i w zależności jak ustawię LED albo gaśnie , albo świeci na stałe co sygnalizuje połączenie z moją siecią
Po minucie czy nawet dłużej nic się nie dzieje , adres modułu się nie pinguje
Przycisk ustawiony do obsługi przekaźnika działa
Po zdjęciu zasilania i ponownym podaniu doida miga trzy razy i gaśnie , więc niby ok , ale router nie widzi adresu ,a ping nie widzi hosta
Przytrzymanie przycisku systemowego do jednego mignięcia led powoduje , że moduł zaczyna być widoczny pod przypisanym na stałe adresem IP , ale jest wtedy w trybie konfiguracji więc koło się zamyka
@isom, zastanawiam się, czy nie mam tam jakiegoś problemu ze stałym adresm IP w przypadku łączenia się w normalnm trybie pracy modułu. Masz możliwośc odpalenia go w trybie dynamicznie przyznawanego adresu IP? tak tyko na próbę - czy połączy się i czy możesz nim sterować.
Jest teraz poza domem przez tydzień i nie mam jak poeksperymentowac
@isom Testuję to na TH_V1.1 z wgranym AFE.firmware.1.2.2.T2.esp8285.1Mb.binPodpięte jest to pod stały IP, korzystam z DTH22 na GPIO14 podpięte pod 5v z sonoffa i wydaje się że działa ok.
Mój 1.1 zachowywał się bardzo podobnie jak miał wgrany 'AFE.firmware.1.0.0.T2.esp8266.1Mb.bin'
Tutaj to opisałem: https://www.smartnydom.pl/forum/zglaszanie-problemow/t1-problem-z-polaczeniem-do-sieci/#post-3266
Masz taki sam efekt jak wgrasz 8266, być może jest jakaś różnica w harwarze pomiędzy subwersjami 1.1?
@jacek U Ciebie było dokładnie odwrotnie niż jest u mnie. Po wgraniu do czystego modułu TH, 1.1 wersji T0 dla 8266 moduł śmiga aż miło, a jak tylko zaktualizuję do T1 lub T2 dla 8266 , moduł umiera , brak jakiejkolwiek reakcji na przycisk , led nawet nie błyśnie.
Tak dla jasności wgrywałeś tą wersję T2 dla 8285 do czystego modułu ? tzn po wgraniu pliku blank , czy aktualizowałeś ?
@adrian po zmianie konfiguracji na DHCP jedyna zmiana jak nastąpiła to po wyjściu z konfigu i resecie router przydziela adres modułowi , widzę go na liście urządzeń bezprzewodowych , ale na liście urządzeń z aktywnymi połączeniami już go nie ma ( firmware w routerze Gargoyle). To co się zmieniło od strony modułu to po resecie LED miga co 10 sekund , próba połączenia z przydzielonym adresem IP kończy się niepowodzeniem , pingi albo upłynął limit, albo host nieosiągalny. Dziwne to bardzo porównując z tym co miał @jacek. Dla jasności wgrywałem wersję dla 8285 do czystego sonoffa.
@isom Nigdy nie wgrywałem pliku blank. Na początku nadpisałem ten orgynalny przez wgranie 8266 ale to po prostu nie działało. Adrian zasugerował aby wgrać 8256 i to rozwiązało problem.
@isom mruga raz co 10 sekund czy co 10 sekund mruga 10 razy
jak wygląda konfiguracja w tym miejscu? to jest sekcja w konfiguracji routera WiFi
z ciekawości jak daleko jest moduł od routera WiFi?
@adrian mrugał raz co 10 sek , a piszę mrugał bo męczyłem te sonoffy TH i wreszcie jest jakiś krok do przodu .
Nie wiem czy wielkość firmware ma tu znaczenie ale wersję T0 -8266 moduł łyka i działa bez problemu , przy tym nie ważne jakim programem wgramy .
Przy wersjach T1 i T2 do sonoffa TH 1,1 trzeba wgrywać soft pod 8285 i na dodatek działa prawidłowo jeżeli zostanie wgrany FLASH DOWNLOAD TOOL . Wgrywałem kilka razy na zmianę raz NODEMCU FLASHER - lipa , potem FLASH DWNLOAD i ruszało od strzała.
Oczywiście za każdym razem czyściłem flash Blankiem .
Ostatecznie do obydwu sonoff wgrałem soft do jednego T1 do drugiego T2 , ustawiłem dla obu stałe IP połączyły się z siecią od strzała i się teraz testują z podłączonymi czujnikami .
Jak wieczorem będzie ok to spłodzę jakiś poradnik dla mniej wtajemniczonych .