Czy może mi ktoś wyjaśnić, jak skorzystać ze strony no-ip aby korzystać z domoticza gdy operator nie przydziela stałego IP.
Posiadam konto na no-ip:
Posiadam nazwę hosta np. hostdomoticz.ddns.net / adres ip/cel co tutaj ma być wpisany adres ip z domoticza na który się loguję do domoticza ?
Ustawienia na routerze są zaakceptowane.
@664097787pk operator nie przydziela publicznego adresu , czy adres publiczny jest zmienny ? Czy możesz się zalogować z zewnątrz przy użyciu IP , które się zmienia np po resecie routera ? Czy nie masz możliwości bo nie masz publicznego adresu ? Przy tej drugiej opcji -brak publicznego adresu domena nic nie da .
Domena tylko tłumaczy numeryczny adres IP do nazwy domeny , ale jak ten adres nie będzie publiczny to i tak nie połączysz się z zewnątrz .
Z zewnątrz nie mogę się zalogować na router na ten adresami który loguje się z sieci lokalnej
@664097787pk to raczej zobacz to https://www.smartnydom.pl/forum/domoticz/bezplatny-i-bezpieczny-dostep-do-domoticz-przez-internet-vpn-zerotier/
tu nie potrzeba publicznego adresu
Wieczorem to sprawdzę, dziękuje za dotychczasowe informacje. Rozumie że robiąc instalacje inteligentnego domu oraz konfiguracje każde urządzenie tj. ESP8266 musi mieć przydzielonestale stałe IP. Na chwile obecna mam zmienne IP i po restarcie routera gdy każde urządzenie min. Raspberry będzie miec przydzielone inne IP muszę przeskanować sieć skanerem IP i zalogować na nowy adres IP. Czy dobrze rozumie ?
Musisz rozróżnić sieć LAN czyli to co masz w domu i tu możesz mieć stałe adresy urządzeń , np jak przypiszesz dla RBPI adres 192.168.8.200 to zawsze się z nim połączysz w lokalnej sieci
Na chwile obecna mam zmienne IP i po restarcie routera gdy każde urządzenie min. Raspberry będzie miec przydzielone inne IP
po stronie LAN adresy przydziela router i urządzenia esp mogą mieć dynamicznie przydzielane adresy, ale raspberry dobrze by miało stałe. Możesz np. ustalić to na routerze, jaki ma dostawać adres. Wówczas będziesz wiedział pod jakim adresem łączyć się z domoticzem. w urządzeniach z esp przypisujesz idx z domoticza.
Jestem w Holandii mam T-Mobile z modemem/routerem Zyxel T-50
@664097787pk to tak jak Isom napisał, zerotier - poczytaj. Od operatora nie dostajesz adresu z puli publicznej i tak się do niego nie dostaniesz. Taka opcja istnieje, ale tylko na firmę. Zerotier spokojnie sobie poradzi.
dataplicity jest lepszym rozwiązaniem
@pawol a możesz wskazać tą przewagę nad zerotier? Pytam bo moim zdaniem do korzystania ze smarticz ta usługa się zupełnie nie nadaje ( Port 80 zajmują inne usługi)
I z ciekawości jak uruchomisz na tym połączeniu dedykowaną apkę "Domoticz" , czy powiedzmy HomeHabit ?
jest osiągalny na dowolnym hoscie podłaczonym do internetu na swiecie bez instalacji czegokolwiek.
Jedyna instalacja to serwer dataplicity na serwerze home automation.
dostajesz uniklną subdomene w domenie dataplicity.io i posługujesz się nią. Jedyne ograniczenie w darmowej wersji to jeden port
ale to wystarczy do np. domoticza.
zerotier wymaga clientów na hostach
To że zerotier wymaga clientów jest akurat zaletą , bo stanowi swoiste dodatkowe zabezpieczenie w przeciwieństwie do dataplicity gdzie źle zabezpieczony dostęp przez SSH może spowodować niemiłe niespodzianki .
Piszemy w temacie "Smarticz" gdzie porty 80 i 82 są już zajęte , przy zerotier nie widzę problemu , co proponujesz przy dataplicity?
jak kto woli, dla mnie upierdliwe, to rownie dobrze mozna powiedziec ze publiczne ip jest wadą
@pawol nie przekonałeś mnie i przypuszczam, że nie tylko mnie , a publiczne IP i otwieranie portów bez naprawdę dobrego zabezpieczenia to w dzisiejszych czasach nie jest rozwiązanie godne polecenia . Wirtualne sieci prywatne - VPN, do których w pewnym sensie należy Zreotier to skuteczna , i w miarę bezpieczna metoda dostępu zdalnego do domowej sieci .
No tez mnie nie przekonałeś 🙂
Co ci się może złego stać po https lub ssh do domoticza?
Nie takie serwisy tak domoticz tak działają