Domoticz + iNode
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Domoticz + iNode

11 Wpisów
4 Użytkownicy
0 Reactions
3,579 Wyświetleń
(@gothpl)
Wpisów: 3
Bywalec
Autor tematu
 

Siema,

chciałem rozpocząć swoją przygodę z inteligentnym domostwem 🙂 Nie mam możliwości ciągnięcia kabli po domu, więc mój wybór padł na iNode - czujniki temp, ciśnienia, wilgotności komunikujące się po BT i działające na baterii. Chciałbym porozrzucać je sobie po domu i mieć podgląd na wszystko. Dodatkowo chciałbym ogarnąć licznik prądu i gazu czujnikami tej samej firmy.

Czy ktoś z tu obecnych korzysta z czujników iNode? Widziałem kilka tematów dot. odczytów z liczników i z tym chyba sobie poradzę. Pytanie co z czujnikami temp/ciśn/wilg? Czy można podłączyć je do kompa lub RPi bezpośrednio (bez przejściówki BT-LAN)?

A może znacie inne czujniki pracujące bezprzewodowo na baterii, które są lepsze?

pozdr

EDIT: Mam RPi 4B 2GB. Nie planuję sterować oświetleniem. Może w przyszłości bramą wjazdową i garażową i dorzucić termostaty na grzeniki i podłogówkę. Czujniki temp na obecną chwilę są mi potrzebne do znalezienia zależności temperatury w pomieszczeniach od ustawień kotła 🙂

 
Dodane : 30/01/2020 5:39 pm
(@mirmil99)
Wpisów: 180
Pomocny
 

Xiaomi z Domoticzem jest calkiem zaprzyjaznione, nie tylko przez dedykowana bramke od Xiaomi ale rowniez przez sniffera CC2531 i siec/protokol Zigbee, aczkolwiek ogrzewanie to odpowiedzialna sprawa i tutaj jednak cos zdecydowanie bardziej sprawdzonego i stabilnego SonOffy TH, czy tez cos od Shelly

 
Dodane : 30/01/2020 6:10 pm
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
 

Siema, ja ostatnio trochę eksperymentuję z czujnikami temperatury i najlepiej (najstabilniej) u mnie działają te po WiFi. Najlepiej właśnie wspomniany wyżej Sonoff TH10. Czujniki od Xiaomi można podpiąć bezpośrednio do nowszych malinek wyposażonych w bluetooth. Opisywałem tutaj jak to zrobiłem: https://www.smartnydom.pl/forum/dla-poczatkujacych/integracja-czujnikow-temperatury-xiaomi-mi-temperature-humidity-z-domoticzem-przez-bluetooth/ Mam też jeden komunikujący się po Zigbee od Tuya i kolejne też na Zigbee od Xiaomi w drodze 😉 iNode nie znam. Od dwóch miesięcy działa u mnie testowo sterowanie ogrzewaniem podłogowym na tych czujnikach, ale wspieram się w skrypcie kodem, który wyłapuje nieaktywność czujnika powyżej określonego czasu. Można też obliczać średnią z kilku różnych czujników, uśredniać n ostatnich odczytów z jednego, żeby wyeliminować reakcję na nagłe zawahania temperatury spowodowane np. otwartym oknem i generalnie ogranicza Cię tylko fantazja... Swojej ostatecznej metody jeszcze nie wypracowałem, ale temp. trzymam w ryzach skutecznie.

Radzę tylko kupić coś sprawdzonego i dobrze udokumentowanego (w sensie integracja z daną platformą), bo potem będziesz się wkurzał, że coś nie śmiga jak byś sobie tego życzył.

 

 
Dodane : 30/01/2020 10:18 pm
(@gothpl)
Wpisów: 3
Bywalec
Autor tematu
 

Przekonaliście mnie z tym Xiaomi 🙂 Kupiłem u majfrenda 4 czujniki temp/wilg - 70pln/4 szt:

https://www.aliexpress.com/item/4000464939742.html

Nie są to co prawda te z ZigBee, ale na początek powinno wystarczyć.Gateway'a też na razie nie kupuję, spróbuję go ogarnąć na BT w RPi (udało się to komuś? 🙂 )

Co do ogrzewania, to chciałbym wprowadzić w domoticzu taką automatykę, żeby w zależności od odczytów z ww. czujników otwierał przepływy na grzejnikach. Aczkolwiek te termostaty mają swoje własne wbudowane termometry, pytanie jak takie urządzenia integrują się z Domoticzem właśnie?

Z iNode jednak całkowicie nie zrezygnuję, bo chciałbym mieć pomiar zużycia energii i gazu, odczytywany na licznikach, a czytałem że do tego idealnie się nadają.

W planach mam jeszcze starowanie bramami i do tego wykorzystam prawdopodobnie nadajnik/odbiornik działający mi na 433 MHz, który najpierw skopiuje mi piloty, a później będzie odtwarzał sygnał z nich:

https://botland.com.pl/pl/moduly-radiowe/3191-modul-radiowy-nadajnik-fs100a-odbiornik-433-mhz.html

Udało się komuś ogarnąć podobne połączenie?

 
Dodane : 31/01/2020 10:31 am
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
 

Ten wskazany link nie działa i nie wiem jakie kupiłeś.Z tego co pamietam to na pewno szło proponowaną przeze mnie metodą Xiaomi MiFlora BLE sensor oraz Xiaomi Mijia Bluetooth Temperature Humidity Sensor.

 

 
Dodane : 31/01/2020 10:56 am
(@mirmil99)
Wpisów: 180
Pomocny
 

imho komplikujesz;) kupiles cos z bateria CR2032 co ma dzialac na BT, wysylac komynikaty powiedzmy co 3min i do tego ma wyswietlacz i podswietlenie, imho kup od razu pol walizki tych baterii, czujniki na Zigbee to i dwa lata na jednej baterii (co ciekawe mam jeden na zewnatrz (fakt zima jest jak widac, ale w nocy troche mrozu jednak bywa) i nie widze jakiegos dramatu z bateria)

przeplyw chcesz regulowac na glowicach termostatycznych w grzejnikach, czy poprzez wylaczenie obiegu wody do danego grzejnika np na belce w kotlowni?

co do bramy to @Adrian zrobil tu gotowca na WiFi T5, zamkniesz/otworzysz z tel i nikt nie zeskanuje pilotow

 
Dodane : 31/01/2020 11:21 am
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
 

To jest standard BLE (Bluetooth Low Energy) a ekran nie ma podświetlenia. Może nawet do roku pociągnie na jednej baterii. Ja bym się bardziej martwił o zasięg samego BLE...

 
Dodane : 31/01/2020 11:38 am
(@gothpl)
Wpisów: 3
Bywalec
Autor tematu
 

Dzięki za opinie Panowie. Tak jak wspomniałem, dopiero zaczynam zabawę ze smarthome, a te 4 czujniki za 70pln, to nie tak dużo. Nie zmarnują się 🙂 Zobaczę jak działają, jak działa Domoticz i pewnie docelowo będzie to coś porządniejszego na ZigBee. Możecie polecić jakieś konkretne sprawdzone modele? RPi 4B już mam, będę więc rozbudowywał powoli. 

@mirmil99 Co do ogrzewania to temat jest bardziej skomplikowany, bo mam spięty z kotłem gazowym czujnik pokojowy i to od zadanej na nim temperatury zależy czy kocioł grzeje. Docelowo chciałbym zastosować głowice termostatyczne na grzejnikach i na belce od podłogówki, ale obawiam się jednej sytuacji: jeżeli czujnik od kotła będzie w pokoju w którym termostat skręcił grzejnik, to kocioł będzie grzał jak głupi, żeby dojść do zadanej temp, co nigdy nie nastąpi, bo grzejnik jest skręcony 🙂 Potrzebowałbym więc pozbyć się czujnika pokojowego (tego od kotła) i ogarnąć starowanie pracą kotła na podstawie termostatów. Logika byłaby taka: jeżeli którakolwiek głowica jest otwarta, to grzej 🙂 wtedy ciepła woda z kotła wali tylko na grzejniki z otwartą głowicą (bo pozostałe są zakręcone), pokoje się nagrzewają, termostat odcina głowicę, kocioł się wyłącza. Jest ciepło i tanio 🙂 Takie mam marzenie 😛

Tylko szczerze mówiąc trochę się boję ingerować w kocioł 🙂

EDIT: Co do bramy to spróbuję na razie ten nadajniko-odbiornik 433MHz. Kosztuje tylko 7 pln, a mam rolety sterowane z pilota 15-kanałowego i chciałbym to przerzucić do domoticza.

 
Dodane : 31/01/2020 12:01 pm
(@mirmil99)
Wpisów: 180
Pomocny
 

poczytaj tutaj https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html problem tylko taki, ze nie do konca jestem przekonany do glowic na zigbee, zwave, czy tez czyms podobnym, temat ogrzewania jest raczej standardowy, i wszystko co opisales da sie bez wiekszego problemu zrobic w Domoticzu np poprzez zdarzenia w blockly, lub termostaty (zamiast aktualnego czujnika pokojowego, dasz element wykonawczy przed sterownikiem kotla, ktory bedzie zalezny od logiki jaka sobie napiszesz w Domoticzu odnosnie czujnikow w pomieszczeniach)... jednak w najbardziej odpowiedzialnych pomieszczeniach element wykonawczy dalbym  po Lanie lub po Wi-Fi (pisalem SonOff TH lub cos od Shelly)

ps. i oby te czujniki mialy jednak podswietlenie, bo moze na tych ekranikach ciut malo byc widac;)

 
Dodane : 31/01/2020 1:08 pm
(@ketonek)
Wpisów: 111
Pomocny
 

@gothpl
Z tego co się orientuję to przy podłogówce i kotle gazowym nie stosuje się głowic termostatycznych.
https://www.youtube.com/watch?v=fgGmTBBFb1Y

Zobacz sobie filmik i poczytaj na necie

 
Dodane : 31/01/2020 4:06 pm
(@bartolomeo)
Wpisów: 210
Pomocny Donator 2K22
 

Możesz zastosować zawory termoelektryczne - NO/NC na każdą pętle. Poczytaj też ten podobny wątek. https://www.smartnydom.pl/forum/dla-poczatkujacych/ogrzewanie-podlogowe/

U mnie tak wygląda przykładowa szafka z rozdzielaczem jak w załączniku. Na zasilaniu mam 24-29 st C. W dużym skrócie sonoff zamyka daną pętlę (odcina zasilanie zaworu) jeśli temp. aktualna >= zadana+histereza i załącza jeśli  aktualna<=zadana-histereza.

IMG 20191215 204104
 
Dodane : 31/01/2020 4:56 pm
Udostępnij: