Chciałbym postawić kilka prostych czujników temperatury i kamerkę tylko do podglądu z poza sieci wewnętrznej. Uprzedzę, że zaczynam przygodę kompletnie od zera. Sekcja forum jest dla początkujących dlatego liczę na wyrozumiałość 🙂 W sieci jest mnóstwo informacji tak, że od tego natłoku tak naprawdę nie wiem od czego zacząć... Poprawcie mnie jeśli coś źle rozumiem. Mam Raspberry Pi 3 z Raspianem na pokładzie. Rozumiem, że muszę zainstalować na nim Domoticza... Muszę również zakupić moduł ESP8266, który służy do komunikacji przez wifi z moim routerem. Do tego ESP podłączam czujnik temperatury np ds 18b20 i dzięki temu będę podejrzeć temperaturę.
Mam tu kilka pytań?
1. ESP8266 - tam trzeba wgrać jakieś oprogramowanie komunikujące się z routerem. Jak i jakie?
2. Czy do jednego ESP8266 mogę podpiąć kilka czujników i kamerkę?
3. Jak z zasilaniem tego ESP8266, muszę mieć jakiś zasilacz?
4. Doradzono mi, żeby po prostu zakupić czujnik temp. Sonoffa - czym on się różni od takiego "homemade" - ESP8266 z ds18b20?
5. Czytałem, że do tego ESP jest bardzo dużo czujników (za grosze) - czy to znaczy, wszystkie że są kompatybilne? Na co zwracać uwagę przy zakupie?
Dzięki za odpowiedzi, będę sam szukał w sieci - proszę tylko o naprowadzanie na właściwy tok myślenia 🙂
AD 1 ESP ma się komunikować z raspberry a raczej z serwerem , który na nim zainstalujesz , Jak zależy od tego co kupisz , polecam na pczątek wemosa D1 mini wtedy wystarczy kabelek mikroUSB , co wgrać też zależy czego oczekujesz . Masz np całą gamę oprogramowania AFE gdzie możesz podłączyć DS 18B20, DHT 11, 22 , lub bardziej precyzyjne czujniki I2C np BME280 .
AD 2 czujniki tak , kamerkę zależy jaką i jeżeli już to tylko do ESP32
AD 3 Zależy od modułu sonoff podłączasz do 230V a np takiego wemosa do zasilacza 5V
AD 4 Taki sonoff to gotowiec i niczym się nie różni od czujnika na wemosie
AD 5 Wszystko zależy od wersji softu a czujników jest naprawdę dużo
"AD 1 ESP ma się komunikować z raspberry a raczej z serwerem" - czyli do tego służy protokół MQTT?
"AD 3 Zależy od modułu sonoff podłączasz do 230V a np takiego wemosa do zasilacza 5V" czyli jest różnica w poborze prądu a nawet bezpieczeństwie?
"AD 4 Taki sonoff to gotowiec i niczym się nie różni od czujnika na wemosie" czyli jakie ma wgrane oprogramowanie? Każdy Sonoff będzie współpracował z ESP8266?
"AD 5 Wszystko zależy od wersji softu a czujników jest naprawdę dużo" - o to miałem jeszcze zapytać: jaki soft jest najpopularniejszy
ESP czyli Miniaturowy mikroprocesor odpowiednio oprogramowany łączy się z serwerem za pośrednictwem routera i do tego można wykorzystać albo protokół mqtt albo http . Jeżeli wgrasz do takiego ESP który jest na pokładzie np wemosa oprogramowanie AFE w najnowszej wersji , możesz wybierać czy rozmawiać z serwerem przez http , czy mqtt. To drugie jest szybsze i lżejsze.
Moduł sonoff np basic też ma na pokładzie ESP 8266 ( jak zresztą większość sonoff ) a jego zasilanie wynika z funkcji jaką ma pełnić w oryginale czyli włączać i wyłączać podłączony do niego odbiornik 230V, natomiast wemos jest uniwersalnym modułem , który można wykorzystać do bardzo różnych zastosowań. Pobór prądu obu będzie podobnie mały jeżeli liczyć że do wemosa musisz zastosować oddzielny zasilacz , który taki sonoff ma wbudowany. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to dużo zalezy do czego zastosujesz taki moduł. Jak sonoff będzie włączał lampkę nocną to zagrożenie jest znikome albo wręcz żadne , jeżeli zastosujesz go do załączania pieca gazowego to już gorzej.
Najpopularniejsze softy masz wymienione w tematach tego forum , AFE, TASMOTA, EspEasy z czego chcesz korzystać to już zależny co bardziej będzie Tobie leżeć .
Tu masz opis jak zbudować na bazie wemos czujnik temp + wilgot
https://www.smartnydom.pl/bezprzewodowy-czujnik-temperatury-oraz-wilgotnosci/
a tu jak to połączyć z domoticzem
https://www.smartnydom.pl/obsluga-czujnika-dhxx-w-afe-t2-dla-domoticz/
"Najpopularniejsze softy masz wymienione w tematach tego forum , AFE, TASMOTA, EspEasy z czego chcesz korzystać to już zależny co bardziej będzie Tobie leżeć" - czyli mogę sobie dowolnie (ile chcę) wgrywać nowe, w zależności od tego które mi podejdzie? One różnią się jakąś funkcjonalnością czy czym? Z założenia mają się tylko komunikować (wysyłać i odbierać dane) z raspberry - skąd taka różnorodność tych softów?
Acha i jeszcze jak z tymi czujnikami? Ile można podłączyć do jednego ESP? W sensie chciałbym w kotłowni 3 czujniki temp.: pomieszczenia, przy rurze wody zasilającej i wody - powrotu, może w przyszłości czadu. Ile czujników tyle ESP? Czy można je pod jeden podpiąć?
ESPeasy najbardziej skomplikowana konfiguracja - duże możliwości.
AFE firmware najprostsza konfiguracja ale nie za duże możliwości. Niestety nie obsługuje wszystkich urządzeń. Ja używam głównie do przełączników takich jak sonoff mini, włączniki ścienne.
Tasmota dużo da się z GUI wyklikać, obsługuje skrypty, z Lini komend. U mnie jest w żarówkach led z wifi, w gniazdkach z pomiarem prądu.
Najlepiej samemu prubowac co komu odpowiada bo Tasmote wgrasz też do włączników.
Jak chcesz więcej niż jeden czujnik mieć podłączony od ESP to chyba tylko espeasy/espmega.
Ja tez proponuje , nie zaczynaj od tasmota i espeasy tylko najlatwiejszym i najbardziej przyjaznym softem jaki kiedy kolwiek powstal czyli AFE.jak to opanujesz mozesz isc dalej
Tym softem zaprogramujesz sonoff basic i wemosd1 najbardziej znane moduly jakimi sie wszyscy posluguja
Do programowania sonofa potrzebny bedzie konwertera USB-TTL, do wemosa nie potrzebujesz .Tylko kabel usb-usbmini np do ladowarki od telefonu.
Do wemos d1 mozesz podlaczyc czujniki np temperatury ,przekaznik ,ktore dodatkowo trzeba dokupic
Sonoff basic do niego mozesz dokupic czujnik temperatury najlepiej gotowy z kablem np ds18b20
Do kazdego czujnika temperatury bedziesz potrzebowal rezystor 4,7kOm
POzytek z sonoffa bedziesz mnial taki ze bedziesz kontrolowal temperatute i wlanczal jakies urzadzenie ktore bedziesz mogl np ta temperatura sterowac.Oczywiscie te urzadzenia nie moga byc pradozerne, ale zarowka ,pompka bedziesz mogl.Gdybys chcial sterowac grzalka od bojlera to bedzie potrzebny dodatkowo stycznik.
Do wemosa d1 mozesz podlaczyc np czujnik temperatury ds18b20 albo czyjnik temp,wilgotnosci i cisnienia BME280
Za pomoca tych czujnikow na wemosie bedziesz mogl sterowac tez tym przekaznikiem ktory jest gotowy w sonoffie
Jak to opanujesz to potem zapytaj co dalej moglbys zrobic.to co ci proponuje zawsze sie przyda.
Oczywiscie trzeba miec serwer na np raspbery pi 3b+ .
Potem na np esp easy mozesz takich ds18b20 dodac kilka.Ale opanuj to co wczesniej
"AD 2 czujniki tak, kamerkę zależy jaką i jeżeli już to tylko do ESP32" - czyli ten ESP32 to taki następca ESP8266? rozumiem, że jest kompatybilny wstecz i można podłączyć i te rzeczy o których tu mówimy?
"polecam na początek wemosa D1 mini " - właśnie przeglądam i na allegro są większości (jak nie same) programowalne przez Arduino, o co tu chodzi? Są kompatybilne?
@art212 ESP32 to młodszy brat ESP8266 , ale bardziej rozbudowany i daje znacznie więcej możliwości między innymi są z obsługą mini kamery a jeżeli pytasz czy można wgrać do niego to co do ESP 8266 to oczywiście że tak .
Opis na alledrogo ma zachęcić do zakupu , programowanie przez Arduino IDE oznacza że możesz sobie sam napisać oprogramowanie i wgrać go do wemosa właśnie za pomocą Arduino IDE . Nie znaczy to że nie można wgrać gotowego softu takiego jak AFE , Tasomta itd.
Czyli wszystkie najpopularniejsze np ten https://allegro.pl/oferta/modul-wifi-wemos-d1-mini-esp8266-12f-arduino-iot-8400545050 lub ten: https://allegro.pl/oferta/esp8266-nodemcu-v3-wifi-2-4ghz-ch340-do-arduino-7241549772 będą odpowiednie?
Ok. Przyszło i muszę dokonać pierwszego parowania. Zamówiłem Sonoffa z wgranym AFE. Mam jednak problem bo nie mogę go połączyć z siecią. Coś pewnie źle robię. Ewelink nie widzi w ogóle tego przekaźnika a robię wszystko tak jak na filmach instruktażowych. Jedynie co mnie zastanawia to bardzo szybko migająca dioda na nim. Na innych demonstracjach tak szybko nie miga. Może jest w jakimś innym trybie?
@art212 halo halo ty nie połączysz sonoffa z wgranym AFE z Ewelinkiem. Jak masz podłączonego sonoff i szybko miga to znaczy że rozgłasza swoją sieć z nazwą AFE , musisz się z nią połączyć i wpisać w przeglądarkę 192.168.5.1 wtedy połączysz się z panelem konfig AFE i pierwsze co trzeba to podac mu parametry Twojej sieci WIFI , zapisać i sonoff będzie dostepny w twojej sieci
Dzięki - teraz widzę ile jeszcze nie wiem 😉 Wpisałem ten adres 192.168.1.5 i niestety nie wchodzi mi w panel konfiguracyjny AFE, pewnie coś już pochrzaniłem wciskając przycisk kilkukrotnie na Sonoffie, nie wiem sam... Sprzedawca zasugerował mi żeby połączyć się przez Suplę, zarejestrowałem się, wszystko OK tylko co dalej? Nie mogę dodać żadnego urządzenia.
@art212 może zacznijmy od tego że napiszesz jaka sieć wifi pojawia się w twoim zasięgu po podłączeniu modułu ? Czy ma w nazwie Supla czy AFE? Jak AFE to nic nie zrobisz na koncie Supli a adres który wpisywałeś nie jest prawidłowy , zerknij co napisałem 192.168.5.1 a nie 192.168.1.5.
Jezeli widzisz sieć Supla to po połączeniu się z nią wpisujesz 192.168.4.1
Tak sprawdzałem już kilkukrotnie ewentualną literówkę, wpisuję 192.168.5.1 Widzę nazwę sieci "AFE-Device" z właśnie takim ip.
@art212 jak widzisz sieć AFE to zapomnij o Supli bo to nie współpracuje . Połączyłeś się z tą siecią AFE ? Twój komputer musi być połączony tylko z tą siecią i led musi szybko migać wtedy po wpisaniu tego adresu powinna się otworzyć strona konfig . Jak nie chce użyj innej przeglądarki .
Ok. już poradziłem sobie, mój błąd. Próbowałem się połączyć z tym adresem z mojej domowej sieci wifi. Dostałem się do panelu konfiguracyjnego AFE. Ten Sonoff jest z czujnikiem temperatury DS18B20 na GPIO3. Chciałbym te dane odczytywać przez Domoticza. Gdzie mogę poczytać jak to zrobić?
@art212 zacznij od tego https://www.smartnydom.pl/pierwsza-wersja-afe-firmware-dla-uzytkownikow-domoticz/
potem to https://www.smartnydom.pl/temperatura-wysylana-do-domoticz-z-afe-t1/