UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Witam. Zaczynam wchodzić w świat smart home i chciałbym dowiedzieć się nieco więcej w następujących kwestiach.
Lubię włączać/wyłączać światło głosowo asystentem google lub poprzez aplikację. Niestety żona jest tradycjonalistką i lubi wchodząc do pomieszczenia, naciskać po prostu przycisk w kontakcie i zapalać światło. Jak wiadomo, jeśli żona wyłączy światło z kontaktu, żarówki nie będą miały zasilania w związku z czym nie będą działać funkcje smart. Szukam jakiegoś kompromisu abyśmy wzajemnie sobie nie przeszkadzali i ona mogła zapalać/gasić światło fizycznymi przyciskami na ścianie a ja w aplikacji.
1. Czy sinieje jakieś rozwiązanie, które podtrzymywało by zasilanie w żarówce mimo naciśnięcia przełącznika wyłączającego na ścianie? Szukam coś w rodzaju switcha, który można by zamontować w ścianie, tam gdzie kable podłącza się do kontaktu. Switch byłby pośrednikiem między kablem idący w ścianie do żarówek a kontaktem. Działałby na takiej zasadzie, aby wysyłać impuls zgaszenia światła, jeśli ktoś fizycznie naciśnie przycisk, ale podtrzymywać zasilanie żarówki, aby cały czas była dostępna w sieci wifi.
Wiem, że można kupić przyciski wifi i dokleić je na ścianę obok istniejących już kontaktów. Wtedy w kontakcie na stałe włączamy światło a później włączamy /wyłączamy już tylko tymi przyciskami na wifi. Jednak tutaj mam kolejne utrudnienie - dla żony wyglądałoby to nieestetycznie, bo liczba kontaktów na ścianach by nam się podwoiła i wtedy wchodząc do każdego pomieszczenia, byłby 2 kontakty obok siebie. Reasumując chciałbym mieć na stałe na ścianie tylko jedeno urządzenie sterujące światłami, które tylko je włącza/wyłącza, ale podrzymuje zasilanie i światła ciągle są dostępne w aplikacji.
2. Mam urządzenia od różnych producentów. Taśmy led firmy gosoud, żarówki firmy Wiz. Niestety czujnik ruchu Wiz jest beznadziejny i nie spełnia moich wymagań a firma nie posiada czujnika otwarcia/zamknięcia drzwi. Z pomocą może przyjść tutaj Home Assistant o którym słyszałem. Jeśli dobrze zrozumiałem, spina on wszystkie urządzenia różnych producentów w jedną całość. Chciałbym kupić czujnik ruchu tp link i podłączyć go pod jedną grupę żarówek firmy Wiz, oraz kupić czujnik otwarcia/zamknięcia drzwi od Xiaomi i podłączyć pod inną grupę żarówek Wiz a następnie całość podpiąć do aplikacji samsungowej - SmartThings. I teraz, jeśli dobrze zorozumiałem, Home Assistant zepnie mi te wszystkie urządzenia od różnych producentów i później po dodaniu do Home Assistant, bedę mógł te same urządzenia dodać do SmartThings?
Ad1)
W zależności jakie masz przewody za włącznikiem oświetlenia, a konkretnie czy masz przewdód neturalnu czy nie.
Montujesze takie przełączniki za włącznikiem i włączasz oświetlenie tradycyjnie i "smartnie"
- Sonoff MiniR4 - sterownie z aplikacji eWeLink, asystenów głosowych - wymaga przewód Neutralny
- Sonoff MiniR4M - sterownie z aplikacji eWeLink, asystenów głosowych, Apple Dom, Google Dom, SmartThings, HA - wymaga przewód Neutralny
- Sonoff ZBMINIL2 - Zigbee - sterownie z aplikacji eWeLink, asystenów głosowych - nie wymaga Neutralnego
Wiecej info:
- Tutaj masz info o MiniR4M https://www.youtube.com/watch?v=f0RuIAc9z4Y
- Tutaj o wersji ZigBee https://www.youtube.com/watch?v=gmMa6pQHSuo
Ad2)
Nie jestem pewien czy wiesz, ze HomeAssistant wymaga własny serwerek włączony i działający 24h/7d, trochę znajomości Linux, itd.
Nie używam HomeAssistant wiec pewnie dostaniesz od kogoś informację na Twoje pytanie. Mi się wydaje, że HomeAssistant może sterować urządzeniami podłączonymi/działającymi ze SmartThings, ale nie jestem hub'em takim, że różne urządzenia podłączone do HomeAssistant czyni działającymi ze SmartThings. Czyli od SmartThings do HomeAssistant a nie z HomeAssistant do SmartThings (ktoś od HA musi potwierdzić)
.... ale teoretycznie / prawdopodobnie, może zrobić niektóre urządzenia podłączone do HomeAssistant możesz zrobić widoczone w SmartThings przez protokół Matter z HomeAssistant z wykorzystaniem takiego Dongla SkyConnect - nie testowałem w praktyce.
--- to tyle info na start
jest jeszcze kilka bardziej szczegółowch info na które musisz zwrócić uwagę, ale na razie zobacz, czy ten kierunek
pzdr. a
Dziękuję za odpowiedź w pierwszej kwestii. To jest dokładnie to, czego szukałem 😀 Co do Home Assistant, zdaje sobie sprawę, że wymaga ciągłego działania. W tym celu kupiłbym Raspberry.
Mam jeszcze jedno pytanie o standard Matter. Jak dobrze zrozumiałem, standard ten powstał po to, aby można było dodawać smart urządzenia różnych producentów w jedno miejsce np. Google Home, Apple HomeKit czy np. SmartThings. Czy, aby dodać urządzenie wspierające standard matter zawsze muszę mieć w domu jakiś hub/bramę, która też posiada ten standard i dopiero ta brama pozwoli mi coś z matter dodać do wspólnej aplikacji, czy mogę używać urządzeń ze standardem Matter bez tej bramy?
Widzę, że te przełączniki Sonoff mają wejścia S1 i S2. Oznacza to, że są one dwukanałowe? Czyli jeśli mam obecnie kontakt z 2 przełącznikami to ten przełącznik Sonoff również ma opcję rozdzielenia niezależnego tych przełączników?
Przepraszam, że tak męczę, ale kto pyta nie błądzi 😀 Jeśli kupiłbym bramkę wspierającą Matter i dodatkowo protokół ZigBee to wtedy do jednej aplikacji np. Google Home czy tam SmartThings również mógłbym łączyć smart urządzenia różnych producentów, które działałyby na ZigBee?
Czy, aby dodać urządzenie wspierające standard matter zawsze muszę mieć w domu jakiś hub/bramę,
Tak musisz mieć hub'a
Widzę, że te przełączniki Sonoff mają wejścia S1 i S2.
Te przełączniki są jedno-kanałowe: S1, S2 są wykorzystywane do podłączenie przecisku w ścianie np. zwykłego, w układzie schodowy,
dwukanałowe są rozmiarowo większe, jesli puszka nie będze wystarczająco głęboka to ciężko będzie upchnąć taki.
Przykładowy: sonoff dual R3 lub np od firmy shelly możesz wygooglać.
Przepraszam, że tak męczę, ale kto pyta nie błądzi 😀 Jeśli kupiłbym bramkę wspierającą Matter i dodatkowo protokół ZigBee to wtedy do jednej aplikacji np. Google Home czy tam SmartThings również mógłbym łączyć smart urządzenia różnych producentów, które działałyby na ZigBee?
zależy.... 😉
Kupujesz hub'a Apple Siri lub Google Home
- wszystkie urządzenia które są zgodne z Matter będą przez te bramki rozpoznawalne i widoczne odpowiednie w Apple HomeKit czy Google Home
Jeśli chodzi o mostek zigbee do matter - hm.... musze sie zastanowić, poszukać, ale chyba tak dobrze nie jest. Nie wiem czy jest takie urządzenie zigbee2matter - nie szukałem.
Jeśli masz jakieś konkretne urządzenie na oku to daj znac jakie "popaczam"
Dałoby się pewnie zrobić dodatkowo z HA (nie jestem 100% pewien) na pewno da się zrobić z OpenHab (alternatywa do HA) wiec z HA pewnie też.
Jeszcze informacyjnie Matter nie wspiera (jeszcze) wszystkich typów urządzeń. Tutaj jest info jakie typy urządzeń są wspierane przez matter.
@zgredzimierz widzę, że jak każdy początkujący lubisz sobie komplikować życie 🙂 Co do pierwszego pytania to @adrian chyba nie do końca zrozumiał ideę, masz żarówki WIFI czy tam zigbee , i chcesz zachować istniejące włączniki, musisz faktycznie sprawdzić czy masz w tych puszkach N, bo od tego zależy dobór modułu sterującego. Mając to N masz sprawę łatwą i przyjemną, bo podłączasz dowolny moduł z tych co proponował @adrian do wejścia tego modułu podłączasz swój przełącznik , a do wyjścia nic nie podłączasz. Przewody które podawały napięcie na żarówkę łączysz na stałe. Całe sterowanie musisz ogarnąć zdarzeniami , scenami czy co Ci tam przyjdzie do głowy.
Jak nie masz N jest gorzej bo dostępne moduły bez N zasilane są przez obwód żarówki i nie można tak zrobić jak napisałem wcześniej.
Pozostaje doprowadzić N , albo zamontować same przyciski WIFI/ Zigbee na baterie.
Co do tych wszystkich usług serwerów i aplikacji, to wszystko zaczyna się od tego, że mając HomeAssistanta wszystko spinasz w jedną całość i używasz aplikacji HA , WallPanel, lub dowolnej przegladarki. Nie widzę sensu wachlować tym sprzętem między innymi serwisami.
Ostatnia kwestia, to maszyna do postawienia HA, raspberry nie jest do tego najlepsze, jak nic jeszcze nie masz pomyśl o jakimś mikrokomputerku, lub terminalu. Będzie wydajniejszy i bardziej przyszłościowy.
Jak coś to pytaj
Pozdrawiam
ok jesli to są już zarówki smart to nie zadziała - trzeba je do kosza.
Sonoff ZBMINIL2 zrobi to samo ze zwykłymi żarówkami i wtedy @zgredzimierz i żoba będą zadowoleni.
ok jesli to są już zarówki smart to nie zadziała - trzeba je do kosza.
Sonoff ZBMINIL2 zrobi to samo ze zwykłymi żarówkami i wtedy @zgredzimierz i żoba będą zadowoleni.
Żebym dobrze zrozumiał. Chcesz powiedzieć, że ten przełącznik sonof nie zadziała do smart żarówek wcale, tylko musiałbym mieć zwykle żarówki?
Czyli przłącznik nieważne czy będzie wyłączony fizycznie czy z aplikacji, to w momencie jeśli go wyłączymy to przestanie dostarczać prąd do smart żarówki?
Czyli chyba nie ma innego rozwiązania. Muszą być 2 kontakty obok siebie. Jeden zwykły, włączony cały czas a drugi smart...
Chcesz powiedzieć, że ten przełącznik sonof nie zadziała do smart żarówek wcale
Nie chcę tego powiedzieć, chcę powiedzieć, że nie może on sterować napięciem dla żarówki. Żona włącza lampę przełącznikiem, ale ta żarówka ma stałe napięcie a fakt użycia włącznika jest odnotowany tylko w serwerze. Tam trzeba sobie zrobić automatyzację , jak przełącznik ON to włącz oświetlenie na 100 % lub dowolnie jak sobie ustawisz.
Moduł w puszce zastępuje przycisk na baterie i jest o tyle lepszy że nie trzeba myśleć o wymianie baterii. Będzie działał zawsze jak będzie prąd.
Żeby łatwiej to ogarnąć zobacz przykład shelly dla czterech zwykłych włączników
Jak widzisz potrzebne jest 230V do zasilenia go i można podłączyć cztery zwykłe włączniki za pomocą których wysterujesz cztery żarówki smart