Witam. Kupiliśmy mieszkanie deweloperskie i chcemy z żoną zainstalować Smart Home a dokładniej.
Kamerka przy drzwiach wejsciowych do domu
Gniazdka elektryczne
Oświetlenie całego domu
czujniki bezpieczeństwa tj. otwarcie okien, zalania,
oraz monitorowanie zużycia prądu w całym domu i takie coś chcemy zamontować i szukamy kogoś kto nam pomoże w wyborze sprzętu najlepiej bezkablowego z mozliwością późniejszej rozbudowy.
Nie wiem czy takie coś istnieje ale chcemy miec możliwość sterowania światłem zdalnie w całym domu oraz funckjie zapalania swiatła przy wykryciu ruchu ale nie wiem czy takie coś jest.
Cześć,
wszystko co opisujesz jest jak najbardziej do zrealizowania. Pytanie pierwsze to z jakiego regionu jesteś, po drugie trzeba abyś poznał mozliwości i różnice między systemami i ocenił swoje mozliwości.
Jeśli oczekujesz gotowego systemu to na pewno nie bezprzewodowy (jeśli już to tylko dodatkowy) i tu w grę wchodzi wyłącznie z montażem. Nie wiem czy na to przystaniesz jak poznasz koszta.
Jeśli sam i/lub z pomocą to zbudujesz, ale też trochę trzeba wydać. Pierwsza zasada - przewód ponad wszystko. Jest to najbezpieczniejsze połączenie, mimo iż rozwój systemów bezprzewodowych osiągnął wysoki poziom. Bezprzewodową transmisję dajesz tam, gdzie nie można doprowadzić przewodu, przewyższa koszt lub po prostu nie pasuje. Są miejsca, gdzie bżedziesz miał np. urządzenia mobilne.
Jak sam opisujesz, jest to mieszkanie w stanie deweloperskim jeszcze, zatem jest czas na rozpisanie założeń, ułożenie planu i przeniesienie na papier w formie schematu. Zatrudnienie elektryka, który wykona takie przeróbki. Zalecam przeznaczenie miejsca na drugą rozdzielnie, gdzie umieścisz urządzenia do sterowania. To czego nie da rady tam, to zmieścisz w puszkach. Jednak pamiętaj, że w puszkach zawsze jest ciasno i gorąco. W rozdzielni masz więcej miejca i łatwy dostęp.
Gniazdami możesz zatem sterować modułami z rozdzielni, jednak takie gniazdo musi mieć osobną linię zasilającą. To samo dotyczy się oświtlenia. Standardowo do oświetlenia jest wspólne zasilanie, które doprowadzone jestdo puszki i załączane przełącznikiem. Tu zasilanie osobne do każdego punktu musi być doprowadzone z rozdzielni, skąd będzie sterowane, a do przełącznika osobna linia do rozdzielni. Tu zalecam dać standardowy przewód np. 3 x 1.5 bo razie chęci powrotu do "standardowego" działania mostkujesz przewody w rozdzielni i zakładasz standardowy włącznik. Czujniki ruchu, czy coraz bardziej popularne czujniki obecności też lepiej mieć na przewodzie. Im mniej takich urządzeń tym mniejsza awaryjność. Urządzenia bezprzewodowe są zasilane bateryjnie, jeśli będzie ich sporo to licz się z kłopotliwą ich zmianą. Przy ilości rzędu kilku ok, ale więcej to się robi irytujące.
Teraz kwestia jednostki centralnej. Łatwo dostępne systemy tj. Tuya czy podobne opierają się na chmurze. Te komponenty, które działają na Zigbee łączą się z bramką, a pozostałe razem z bramką łączą się z chmurą. To tam dzieje się większość operacji i nie muszę tłumaczyć co się stanie jak zabraknie internetu. Czujniki takie o których wspomniałeś z pewnością lepiej się sprawdzą jak będą komunikować się z jednostką centralną. Można i tak się robi, że czujniki ruchu bezpośrednio złączają oświetlenie, jednak to chyba nie o to chodzi, nie ustawisz harmonogramu, nie zmienisz czasu zdalnie.
Zapoznaj się z systemami tj. Homeassistant, OpenHab, Domoticz czy podobne, wszystko zależy od Twoich umiejętności. Tu wszystko masz w jednym miejscu i to lokalnie. Możliwości, myślę że to kwestia tylko wyobraźni.
Wróć z kolejnymi pytaniami, na pewno coś doradzimy
NO to kwestia jest taka - jesteśmy z Zachodniopomorskiego z Chojny mieszkanie jest do oddania w czerwcu dla tego chcielibysmy zrobić to tak jak należy jeśli kabel to kabel z tym nie ma problemu ważne chyba żeby połozyć wszystkei kable i zrobić centralke a reszte zawsze mozna dobrać i rozbudować to też kwestia ceny jeśli znacie kogoś do kogo można sie odezwać i żeby ktoś to zrobił to czekamy na kontakt
@krzysztofpiotr jeżeli chcesz skorzystać z pomocy i nie robić nic samodzielnie, to musisz zrobić dokładną analizę potrzeb z wykazem ile punktów światła, jaki rodzaj, ściemnialne, kolorowe, oświetlenie nocne ?
To samo z gniazdkami ile sterowalnych i dlaczego ? Moim zdaniem wszystkich nie ma sesnsu.
Do tego potrzebne info czy będą rolety - żaluzje , klima, jakie ogrzewanie ?
Czujniki okien i drzwi ile ?, Pozostałe jak pożar, zalanie , zawór do wody zamykany podczas dłuższych wyjazdów.
Ilość pomieszczeń albo najlepiej plan mieszkania też się przyda żeby dobrać optymalne ułożenie czujników obecności
To wszystko trzeba przemyśleć i mieć przygotowane, bo nie ważne czy będzie to łączył elektryk pod zdalnym nadzorem, czy specjalista od automatyki, musi wiedzieć ile i jakiego sprzętu potrzeba.
Przykład dwa moduły do rozdzielni jeden z obsługą ściemniania oświetlenia , drugi same przekaźniki , dzięki temu można zrobić 16 obwodów oświetlenia led z możliwością regulacji natężenia światła i 16 obwodów zwykłych punktów on/off.
Jak znajdziesz dobrego elektryka, który będzie w stanie wykonać instalację pod dyktando i połączyć powierzone urządzenia to zapewniam cię że znajdziesz kogoś, kto przygotuje gotowy serwer i potrzebną ilość sprzętu do takiej rozdzielni.
Po połączeniu wszystkich urządzeń, pozostanie zdalna konfiguracja według potrzeb użytkownika, a to można robić będąc 400km od Chojny.
Aktualnie mam przygotowany zestaw urządzeń, który z Wrocławia wędruje do Gdyni 🙂
Nie mówię tu że chcę to robić u Ciebie, bo najlepiej znaleźć kogoś lokalnie, chciałem tylko ukierunkować jak to może i powinno być przygotowane, a potem wdrożone.
@krzysztofpiotr jak jesteś zainteresowany to 25-27.02 są targi SMART HOME@IoT