Mieszkanie smart `
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Mieszkanie smart `

6 Wpisów
4 Użytkownicy
0 Reactions
2,399 Wyświetleń
(@dreamek)
Wpisów: 2
Świeżak
Autor tematu
 

Cześć,

Szukam rozwiązania inteligentnego sterowania oświetleniem (być może z czasem rozbuduję o inną automatykę w postaci ogrzewania itp. ale to nie teraz).

Chciałbym tworzyć strefy typu (kuchnia, sypialnia, pokój, salon czy łazienka), dodatkowo móc tworzyć szablony typu:

salon - kino (chciałbym mięć skonfigurowane jakie oświetlenie ma się świecić w salonie przy wyborze kino)

salon - impreza (itp.)

Philips ma jeszcze ciekawą opcję z tego co przeglądałem że możemy ustawić natężenie oraz barwę światła. Pytanie czy w tańszych rozwiązaniach da się coś takiego stworzyć?

Sterować chciałbym głównie poprzez aplikację w telefonie. Pytanie moje czy urządzenia te komunikują się z routerem bezpośrednio czy poprzez jedno urządzenie które już zarządza nimi centralnie (nie chciałbym wieloma sygnałami obciążać router)?

W przypadku zaniku sieci czy istnieje możliwość sterownia na zasadzie sieci lokalnej?

Znalazłem coś takiego jak tuya na zigbee - czy ten system dam radę skonfigurować według tych wytycznych co pisałem?
Zależy mi na sterownaiu poprzez telefon, tablet ale nie pozbawiając się możliwości sterowania tradycyjnie - chyba takie coś daje mi taką możliwość:
https://www.houseiq.pl/pl/p/Przelacznik-3-kanaly-ZigBee-3.0-Bialy-TUYA-3CB-PS/993
https://www.houseiq.pl/pl/p/Przelacznik-3-kanaly-ZigBee-3.0-Bialy-TUYA-seria-EM/915
z czasem może rozbuduje o czujniki ruchu itp.
Jednocześnie mam pytanie czy w systemie tuya jest możliwość łączenia urządzeń. Tzn. jeżeli czujnik ruchu wykruje ruch to włączy światło ale tylko po godzinie 18, itp. ?

Ewentualnie inny system (wydaje mi się że proste rozwiązania potrzebuję) może zastąpić ten i będzie znacznie lepszy a być może tańszy?

Pozdrawiam

 
Dodane : 19/08/2020 2:53 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1348
Guru
 
@dreamek

pytanie dość obszerne, postaram się choć częściowo odpowiedzieć.

masz dwa rozwiązania:

1. dokonać zakupu zestawu firmowego, tj. wspomniany Philips, Tuya, Xiaomi, Ikea  itp. Wówczas musisz liczyć się z ograniczeniami jakie narzuca producent

2. wybrać jeden z systeów open source np. Domoticz, Openhab, Home Assistant. Tu ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

Nie będę faworyzował systemów markowych, bo ich nie używam. Korzystam tylko z urządzeń wykonawczych - przekaźniki, żarówki, czujki. Używam Domoticza i pracuje mi się na nim dobrze. Teraz mam zamiar uruchomić Openhab by mieć porównanie.

System taki pracuje w Twojej sieci domowej, na zewnątrz tylko udostępniasz serwis webowy. Sam tworzysz reguły działań i piszesz skrypty. To czy będziesz mógł np. zmienić barwę oświetlenia zależy wyłącznie od rodzaju tegoż oświetlenia. 

Czy można łączyć urządzenia? Tak na prawdę wszystko podłączasz do jednostki centralnej a w niej ustalasz zależność i kolejność działań.

Smarticz - poczytaj o tym. Kolega Adrian włożył w to mnóstwo pracy. System oparty o domoticz. Pobierasz gotowy obraz na Raspberry, uruchamiasz. Jak Ci się spodoba to zostaniesz, jeśli nie, poszukasz innego rozwiązania. 

ad. Zigbee - to jeden z protokołów komunikacyjnych. Coraz więcej urządzeń pracuje na tym, bo jest to kanał o b. niskim poborze mocy. Świetnie nadaje się do czujników. Ja mam właśnie czujniki temperatury z baterią CR2032, która powinna pracować co najmniej rok, ale mam też żarówki LED Ikea - też korzystają  z tego protokołu, tak jak piloty.

Jednakże trzeba zaopatrzyć się o bramkę Zigbee.

 
Dodane : 19/08/2020 8:54 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4050
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

Smarticz to @isom i spółka 😉 ja to openHab'owiec + AFE 😉

 
Dodane : 19/08/2020 9:42 pm
(@dreamek)
Wpisów: 2
Świeżak
Autor tematu
 

@pawell32 Dziękuję za zainteresowanie tematem, fakt chaotycznie to opisałem czego potrzebuję.
Na moment obecny nakierowany jestem na firmowy osprzęt ze względu na małe zagłębienie w temat. Z tego co wyczytałem na forum to dużo ludzi przechodzi z czasem na system o którym między innymi sam wspomniałeś - może kiedyś też to zrobię jak poznam możliwości i będę świadom czego firmowe oprogramowanie nie jest mi w stanie dać a potrzebuję tego.

Mieszkanie obecnie będę miał w szeregówce 2 pokoje oraz aneks z salonem i łazienką.
Chciałbym ro uczynić smart, na zasadzie po otwarciu drzwi wejściowych automatycznie zaświeci się światło, itp. - proste rozwiązania.

Zastanawia mnie jedynie czy taki system tuya działa offline, tzn:
- gdy nie ma internetu ale jestem w sieci lokalnej (rozumiem że poza siecią lokalną nie będzie działać)
- gdy nie ma internetu oraz gdy jest internet, przekaźniki które dałem wyżej działają na zasadzie mechanicznej? Tzn. czy dotykając przycisk włącz światło - system automatycznie włącza światło oraz  aktualizuje stan w aplikacji.

Z pytań nurtujących tak na szybko to np. łazienka, chciałbym by po otwarciu drzwi zaświeciło się z automatu światło (łazienka ciemna) i to mogę zrobić na czujnikach drzwiowych. Mogę również ustawić czas świecenia tego światła (widziałem to gdzieś na filmikach na youtube) zastanawia mnie tylko jedno jak taki system się sprawdzi w sytuacjach jak ktoś będzie dłużej w łazience (rozumiem że światło mu zgaśnie), ewentualnie krótko (światło będzie się świecić ten określony czas?) - jak rozwiązaliście to? Wyłącznikiem takim mechanicznym o którym wspomniałem wyżej.

Bardzo dzięuję za wszelką pomoc i nakierowanie.
Pozdrawiam
Kamil

 
Dodane : 20/08/2020 7:56 am
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4050
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

@dreamek cześc witaj,

może być ciężko, żeby ktoś na tym forum zaproponował Ci rozwiązanie w 100% spełniające Twoje oczekiwanie + posiadających rzeczywiste doświadczenie, bo większość z nas tutaj używa jednak rozwiązań bardziej zaawansowanych. A gotowce stosuje w jakiś bardzo ograniczonych zakresach (tak mi się wydaje)

Gotowców jest sporo i jak już @pawell32 wspominał mają swoje ograniczenia. Musisz bardzo dobrze sprecyzować swoje potrzeby, żeby wybrać optymalne rozwiązanie / producenta, bo może okazać, że ta dodatkowa potrzeba, której nie wymienisz, może wyeliminuje Ci możliwość korzystania z konkretnego rozwiązania.

Jeśli potrzebujesz sterowania z poza domu i tanie rozwiązanie to potrzebne jest jakieś rozwiązanie, które będzie wymagać zewnętrznej "chmury", wtedy

  • potrzebne WiFi, potrzebny Internet.
  • W chwilowych przerwach Internetu lub b.słabych połączeniach, mogą pojawiać się pewnie ograniczenia, np, włączanie o określonych godzinach, jedno urządzenie przestaje sterować drugim, nie odpalają się reguły, opóźnione wł/wył itp.

tutaj może coś od Itead, Shelly

Tak sobie myślę, że na Twoim miejscu rozglądnąłbym się za jakimś zestawem, który ma własną centralę sterowania, pracuje bez chmury, korzysta ze standardów z-wave i/lub zigbee i/lub rf433 + oczywiście WiFi

Większość takich centralek też powinna umożliwić sterowanie z poza domu. Plus jesteś trochę uniezależniony od dostępu i niezawodności Internetu, czasami routera WiFi, chmur itp przy tego typu centralkach 

Zobacz wtedy takie centrali jak: z-wave Vera, ZipaTile, Fibaro.

Dadzą Ci bardziej zaawansowane możliwości ponad wł/wy, wł o określonej godzinie itp. + umożliwiają często korzystanie z urządzeń od wielu różnych producentów i to nawet w dziesiątkach ilości. Pewnie nie będą to takie tanie (relatywnie) - ale ten obszar nie jest tani (tak generalnie) a szczególnie, jak się wejdzie w niego pełną parą 😉

Ktoś tutaj na forum zrobił sobie ciekawie mieszkanie na produktach od Xiaomi - nie pamiętam kto to był - przeszukaj forum.

Niestety nie poradzę Ci osobiście który wybrać bo nie używam, ale sugeruję wy'google'ować je poczytać i zobaczyć czy to jest to.

3maj się

 

 
Dodane : 20/08/2020 7:45 pm
(@piotrwalczak)
Wpisów: 5
Bywalec
 

Na Twoim miejscu zastanowiłbym nie, czy w ogóle warto stawiać na rozwiązania oparte o WiFi. Musisz mieć na uwadze, że sterowania przez aplikację w telefonie odbywa się przez internet, zatem brak internetu = brak pełnej kontroli.

Wspomniałeś też o tym, że w niedalekiej przyszłości myślisz o podłączeniu ogrzewania itd... zatem na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad z-wave. Bramki są różne, od Fibaro, przez Vera po Stick'i i karty kompatybilne z rasberry PI.

Podstawowe z-wave zalety to:

- duży wybór komponentów

- bezpieczeństwo i dostępność rozwiązania 

Wada: niestety komponenty z-wave są 20-40% droższe niż komponenty WiFi.

Prawie całe oświetlenie w moim domu mam już wpięte do systemu. Jeśli to zepniesz z czujnikami zmierzchowymi, czujnikami ruchu, to do tego mogą pojawić się oszczędności i większą wygoda. Fajnym komponentem są moduły RGBW, do których podpinasz taśmę LED i masz sterowanie pełną gamą kolorów ze smartfon'a. 

Bramki, które nie zrujnują budżetu masz tutaj: https://iqhome.online/pl/32-bramka-vera-plus-z-wave-zigbee-smart-home-gateway.html

 

 
Dodane : 04/10/2020 1:27 pm
Udostępnij: