@juanm Samą klimatyzacją kanałową spokojnie można sterować strefowo ( przepustnice elektroniczne i termometry w każdym pomieszczeniu) , jak jest przy reku gdzie średnice są znacznie mniejsze i pewnie wydajność będzie gorsza , trudno mi powiedzieć
Klima założona na układzie rekuperacji musiała by być naprawdę wielka żeby to miało sens. Dodatkowo wszędzie leci to samo.
Ogólnie w standardowej rekuperacji ustawia się wszystko na stałe, anemostaty są również ustawiane na stałe. Wszystko po to aby zrównoważyć ciśnienia i ilość powietrza świeżego w poszczególnych pomieszczeniach. Oczywiście można stosować przepustnice na kanałach ale zrobienie tego nie do końca będzie ok. Założenie rekuperacji jest dostarczać stale taką samą ilość powietrza świeżego.
Pamiętaj również o tym, że drzwi w przypadku montażu rekuperacji powinny mieć podcięcia wentylacyjne. Nie polecam z nich rezygnować bo nie będzie przepływu powietrza. {{SPAM usunięte}} polecam sprawdzić sobie w {{SPAM usunięte}}
Aktualnie w sklepie mają wiele dobrych modeli, poza tym w przypadku każdego z nich mozna zamówić dodatkowe podciecie wentylacyjne ( które swoja drogą powinno być standardem w przypadku wentylacji nie tylko mechanicznej ale i grawitacyjnej).
A ja myślę, że sterowanie układem rekuperacji to jest absolutnie piękne wyzwanie do automatyzacji domu 😀 A uzupełnione o możliwość klimatyzowania pomieszczeń z centrali? To byłby majstersztyk. Natomiast co do zasady - jak napisał @Emil firmy się tego nie podejmują. One budują układ w którym ilość powietrza zasysanego jak i wyrzucanego jest taka sama, projektowo i wykoknawczo. I ewentualnie można nią sterować w kontekście całego układu a nie pojedyńczych pomieszczeń.
A mimo tego... ja wciąż mam nadzieję na sterowanie rekuperacją. Tak - abym mógł wymusić np. większą wymianę w kuchni wtedy, gdy tego potrzebuję. Albo zmniejszyć ilość powietrza w pomieszczeniach - które są w danym momencie mniej używane (czytaj: stoją puste).
Niestety - na ten moment nie udało mi się nawet znaleźć rozsądnych urządzeń do użytku domowego (w rozsądnej cenie), które pozwalałyby na automatyczną regulację przepływu powietrza. Jeden kanał to koszt rzędu tysiaczka. Przydałoby się też w takim układzie zamknąć pętlę zwrotną i mieć odczyt tego regulowanego przepływu ze wszystkich kanałów.
Do manualnej regulacji znalazłem regulator przeplywu GFM 75 FIXO. Wydaje się, że przy sporym zacięciu do majsterkowania - mógłby stanowić podstawę do automatycznej regulacji całego systemu.
https://wentylacja24.pl/rekuperacja/akcesoria-do-rekuperacji/gfm
I podejrzewam, że takich osób jak ja, które chciałyby to zrobić tylko koszt jest kompletnie od czapy - może być więcej. Bo gdyby dać urządzenie, powiedzmy 200pln na kanał, które możnaby zintegrować z HA, to czy nie byłoby chętnych?
@sielim przepustnice na kanały albo regulacja obrotów wentyla , np 0-10V , ja steruję klimą kanałową za pomocą przepustnic z servo i już drugi rok reguluję temp w każdym pokoju indywidualnie
@isom Ta przepustnica z servo, wynalazek własny czy zakupiony? Jest jakiś link?
@sielim może być wynalazek na dobrych servo z metalowymi trybami , takie do 25 - 30 kg ( ja tak zrobiłem ) albo gotowiec np
https://allegro.pl/oferta/przepustnica-elektroniczna-fi-125-rozprowadzenie-7889107968?
Jak tym sterować pokazuję tu https://youtu.be/Fa7xmRpqCP8
Tasmota rewelacyjnie integruje się z HA więc nie widzę problemu
No i wygląda to bardzo ładnie - dzięki za inspirację!
Czytałem też arcyciekawy wątek o *sterowaniu* / *kumulowaniu* energii w podłodze. A że mam tę podłogówkę także w sypialniach to właśnie bardzo ciekawi mnie ta możliwość zmniejszenia temperatury w pomieszczeniach *on demand* przy wsparciu rekuperacji. I wygląda na to, że projekt *sterowanie podłogówką* trochę rozszerza się w *sterowanie temperaturą*.