Pchnięcie w dobrym ...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pchnięcie w dobrym kierunku

14 Wpisów
6 Użytkownicy
1 Reactions
1,287 Wyświetleń
(@okocz)
Wpisów: 6
Bywalec
Autor tematu
 

Cześć.

Buduję dom. Jestem na ukończeniu i pomyślałem o Smart home. Problem w tym, że przeczytałem chyba za dużo tematów i z każdym kolejnym ciągle zmieniam zdanie.

Zaczęło się od Fibaro ale cena szok, później Xiaomi/Aqara ale naczytałem się jak to chińczyk na chińskim serwerze będzie  temperaturą mi w pokoju sterował(;D). Więc już zacząłem myśleć o zamelu/shelly itp. ale to wi-fi a forach piszą, że wi-fi jest be, lepsze zinbee lub z-wave. Po drodze była jeszcze Supla i Domoticz. Już prawie kupiłem RBPi i sonoff mini dual, ale natrafiłem na artykuł, że nie nadaje się do rolet. Oczywiście wyolbrzymiam, ale chyba złapaliście w czym tkwi mój problem :).

 A teraz do rzeczy.

Czum chcę sterować:

Dom jednorodzinny. Koniec budowy prawdopodobnie sierpień. Konstrukcja drewniana, szkieletowa. Na pierwszym ogień 16 rolet zewnętrznych. To muszę zrobić jeszcze w tym roku. Bo nie uśmiecha mi się codziennie każdą zamykać osobno. Chodzi mi o otwieranie i zamykanie o zaprogramowanym czasie, dodatkowo możliwość otwierania i zamykania na przyciskach przy roletach.

Mile widziany prosty alarm, sterowanie czasowe oświetleniem zewnętrznym i czujnik wilgotności (chcę go wsadzić do wnętrza pianina bo będzie stało na ogrzewaniu podłogowym i mogę narobić szkód).

Za kilka lat, jeśli pozwolą chęci i finanse to super byłoby mieć możliwość sterowania podłogówką w kilku strefach ( np. salon, sypialnie, łazienki).

Mam podstawowe umiejętności techniczne i informatyczne. Problemem jest brak czasu i (przyznaję się kolegom bez bicia) słomiany zapał. Wolę prosty projekt, bo boję się, że zrezygnuję w połowie skomplikowanego, gdzie coś się nie udaje.

Jeśli byłoby coś plug&play oczywiście byłoby bosko. Ale wiem, że coś za coś. Cenię sobie bardziej bezawaryjność niż idealne dopasowanie do moich potrzeb.

Proszę bardziej doświadczonych o wskazanie kierunku w jakim mam podążać (xiaomi, HA, RBPi+sonoff itm). Wtedy będę wiedział czego się uczepić i o czym czytać na forach. Na  pewno nie będę zapaleńcem, który będzie w nieskończoność udoskonalał, przerabiał lub wymieniał cały system SmartHome bo coś jest nie takie jak miało być. Po czasie raczej poświęcę się innym hobby (np. ogrodnictwo czy majstrowanie przy samochodzie :)).

Pozdrawiam,

Tomek

 
Dodane : 14/05/2020 11:43 pm
(@krzysztofch)
Wpisów: 489
Ekspert Donator 2K20 Zasłużony dla Forum, Donator 2K19
 

Nie jest to takie proste odpowiedziec na twoje pytania. Wszystko sie rozwija.

To tak jakbys kupil kiedys syrenke i juz nic nie chcialbys innego. 

To tak jakbys kupil kiedys smartfona i nie potrzebny ci juz lepszy

To tak jakbys kupil telewizor ,laptop ,itd. 

Wracajac do tematu i tu tez wszystko sie rozwija. To co teraz zbudujesz za pate lat moze to byc wszystko latwiejsze i tansze. 

Ale jak chcesz teraz wiec trzeba korzystac to co juz jest gotowe. 

Na tym forum mozesz pozyskac duza wiedze jak to zbudowac a nawet niektorzy ci doradza i pomoga. 

Odemnie-

najprosciej jest to zbudowac na Domoticz. Trudniej na Home assistant i Open Hub. Ale tam napewno jest to wszystko fajniejsze. Ale i zarazem wiecej pracy. 

Jesli chcialbys na domoticz to potrzebujesz 

raspberry pi3b+

dysk sdd

zasilacz powyzej 2.5A

wgrac raspbiana i zainstalowac domoticz  

lub gotowy  wgrac obraz smarticz opracowany przez ludzi z tego forum  

To juz bedziesz mnial serwer  

Co do rolet to poczytaj o shelly 2.5  chyba najtansze i najlepsze  .  

Od shely bedziesz mnial aplikacje do sterowania tymi modulami. 

Potem po przez plugin dodasz to do domoticza  

W przyszlosci dodasz sobie sonoffy do sterowania oswietleniem.

Trzeba je przeprogramowac na Afe z bardzo fajnym softem ktore jest bardzo intuicyjne i bardzo dobrze dzialaja . Te softy AFE pisane sa przez autora tego forum Adriana  i sprawdzone przez wszystkich tu uzytkownikow .

W przyszlosci reszta zalezy od ciebie. Zawsze mozesz dodawac wiecej i wiecej  

np awaryjne zasilanie. I tu znow wymaga pracy  

Ja osobiscie uwazam ze wi-fi jest bardzo fajnym i najtanszym sterowaniem domem. Oczywiscie lepszym jest przewodowo ale nie jest juz tak prosto jak wi-fi. 

Mozna sobie w trakcie budowy dowiedziec sie tu na forum jak dobrze przygotowac instalacje w budowanym domu aby potem nie rozwalac scian  

Tez uprzedzam ze np taki domoticz tez ma swoje  wady . Np zadazalo sie w przeszlosci ze po aktualizacji system padal. Zwiazane to bylo ze niektorzy mieli wersje beta czyli testowa i po kolejnym uaktualnieniu wszystko padlo  . I trzeba bylo wszystko od nowa instalowac lub w inny sposob to reanimowac.Tez wina tego padania byl stara wersja rasbiana na ktorym nowy domoticz sie rozkladal  

Tak sie tu dzialo poniewaz stare  wersje nie byly  komatybilne z nowymi. Trzeba sledzic nowosci.

Mozesz tego uniknac np nie aktualizowac .

Choc nie jest to dobre rozwiazanie.  

Sprobuj nie aktualizowac telefonu.  

Nalezy tez tu zrobic kopie dysku w razie jakby co to zamieniasz dysk i dalej wszystko hula.   

Dla takich ludzi jak ty , ktory nie chce ryzykowac polecam wersje domoticza stable, nie beta  .

To tak na poczatek  . Najpierw musisz sie zdecydowac  

co do innych systemow musza sie wypowiedziec inni. 

Ja poszedlem w domoticz bo byl najlatwiejszy a i okazal sie byc nie zlym systemem ktory mi w 100% wystarcza.

edit

kiedys rozmawialem z pewna osoba ktora ma sterowanie na fibaro  . Chwalil ten system bo wszystko jest gotowe i nie musi nic programowac  Ale on ma duzo pieniedzy. 

On ma wiedze jak przeprogramowac kazdy samochod i na to nie ma czasu. 

  

 

 

 

 

 

 
Dodane : 15/05/2020 12:55 am
(@edass)
Wpisów: 220
Weteran
 

Cześć. 

Kilka uwag ode mnie. Jeżeli chcesz zrobić Smart dom który w jednej aplikacji zgromadzi wszystkie urządzenia to raczej jesteś skazany na rozwiązanie typu Domoticz, OpenHab czy HA. 

Jeżeli godzisz się na to aby rolety były kontrolowane z jednej aplikacji , odczyt temperatury/wilgotności był w innej itd. To nie musisz się skupiać na jednym systemie sterowania ale radzę Ci zwrócić uwagę na późniejszą możliwość integracji tego w jeden system bo skakanie po kilku aplikacjach/interfejsach jest na dłuższą metę bardzo uciążliwe. 

Na koniec dodam jeszcze , że ostatnio bawiłem się ciekawym systemem sterowania i dość łatwym w konfiguracji - było to Netatmo z Legranda. Jego wadą jest to, że kontroluje tylko ich produkty ale dostępne jest API i pewnie będzie można ten system podłączyć np. OPENHAB (jest jakiś binding do integracji ale nie miałem czasu sprawdzić jak to działa w praktyce) . 

 

Pozdrawiam

 
Dodane : 15/05/2020 7:31 am
(@okocz)
Wpisów: 6
Bywalec
Autor tematu
 

Chyba jestem już zdecydowany na Domoticz (na początku w wersji smarticz a później się zobaczy). Przede wszystkim rozwialiście moje wątpliwości z wi-fi. Dużo w internecie jest o tym że to zapycha sieć i jest prądożerne, ale jak u Was jest i dobrze działa to jestem spokojniejszy:).

Jak macie rozwiązaną budowę i umiejscowienie serwera?

Nie widzę obudów RBPi (chyba wezmę 4, by było na dłużej) z możliwością podłączenia dysku. Sami robicie sobie obudowy? To pewnie nie wygląda zbyt pięknie (może pozytywnie mnie zaskoczycie:)) więc gdzie to wsadzacie?

 
Dodane : 15/05/2020 8:41 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5210
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@okocz nie będę powielał tego co napisali poprzednicy , można by zaproponować skoro budowa , rozwiązania przewodowe, ale Twój zapał i możliwości czasowe to ograniczają, bo trzeba się do tego  przyłożyć. Jedno co przychodzi mi do głowy przy Twoim podejściu to system mieszany.

To co łatwo podłączyć jak np czujniki warto zrobić przewodowo , a moduły wykonawcze po wifi , najlepiej dopuszkowe . Tu już teraz trzeba przewidzieć głębokie puszki instalacyjne przy wszystkich wyłącznikach rolet i oświetlenia.

Do rolet idealne są Shelly2,5 , nie znam lepszych w takiej cenie. Zintegrujesz je z każdym praktycznie dostępnym  serwerem, a mozliwości tego maleństwa są  naprawdę duże.

W dużym skrócie masz sterowanie procentowym otwarciem, zabezpieczenie przed przeciążeniem , możliwość sterowania jednym przyciskiem dzwonkowym zamiast roletowego itd.

Dokładając do tego czujniki na oknach tarasowych i czujniki natężenia światła , można nie dotykać się do przycisków. Prosty scenariusz zamknie rolety wieczorem , otworzy rano , przymknie na wyznaczony procent te rolety , które w danej chwili są po nasłonecznionej stronie, a czujnik na drzwiach tarasowych otworzy roletę jeżeli nie była otwarta jak tylko uchylisz okno . 

Co do wyboru maszyny i serwera to już indywidualna sprawa , jedno jest pewne, jak nie zaśmiecisz takiego raspberry to każdy z serwerów będzie działał . Najwięcej problemów mają Ci, którzy zachłyśnięci możliwościami instalują na takiej malinie wszystko co popadnie , Kodi, Volumio itp a potem płacz że system się zawiesza, albo resetuje . 

 

 
Dodane : 15/05/2020 8:48 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5210
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 
Dodane przez: @okocz

Chyba jestem już zdecydowany na Domoticz (na początku w wersji smarticz a później się zobaczy). Przede wszystkim rozwialiście moje wątpliwości z wi-fi. Dużo w internecie jest o tym że to zapycha sieć i jest prądożerne, ale jak u Was jest i dobrze działa to jestem spokojniejszy:).

Jak macie rozwiązaną budowę i umiejscowienie serwera?

Nie widzę obudów RBPi (chyba wezmę 4, by było na dłużej) z możliwością podłączenia dysku. Sami robicie sobie obudowy? To pewnie nie wygląda zbyt pięknie (może pozytywnie mnie zaskoczycie:)) więc gdzie to wsadzacie?

Są obudowy do montażu na szynę czyli w rozdzielni elektrycznej , do tego najlepiej dobry zasilacz na szynę, ale nie oryginalny tylko coś co pozwoli zasilić więcej urządzeń . Raspberry 4 ma jedną wadę , nie startuje z samego dysku ssd więc trzeba mieć kartę i dysk . Raspberry 3B+ jeżeli go nie zaśmiecisz odwdzięczy się niższą temperaturą i bezproblemowym startem z dysku ssd . 

Obudowa https://allegro.pl/oferta/obudowa-na-szyne-din-th35-dla-raspberry-pi-3-6918876591

 

 
Dodane : 15/05/2020 8:58 am
(@okocz)
Wpisów: 6
Bywalec
Autor tematu
 

 

Dodane przez: @isom

To co łatwo podłączyć jak np czujniki warto zrobić przewodowo , a moduły wykonawcze po wifi , najlepiej dopuszkowe . Tu już teraz trzeba przewidzieć głębokie puszki instalacyjne przy wszystkich wyłącznikach rolet i oświetlenia.

Ciągnięcie przewodów nie wchodzi niestety w grę bo dom na ukończeniu. Budowałem w systemie drewnianym, szkieletowym. Fundamenty wylewałem w lutym a tydzień temu skończyli gładzie. Niestety w szkieletówkach nie ma dużo czasu na zastanowienie się :/.

Odpada mi za to problem głębokich puszek. Co prawda wszystkie sa płytkie, ale za puszką jest tylko wełna, więc na biedę wejdzie cały RBPi 🙂

Dodane przez: @isom

Raspberry 4 ma jedną wadę , nie startuje z samego dysku ssd więc trzeba mieć kartę i dysk . Raspberry 3B+ jeżeli go nie zaśmiecisz odwdzięczy się niższą temperaturą i bezproblemowym startem z dysku ssd . 

To mnie bardzo zastanawia. Wszyscy w sieci opisują to jako olbrzymią wadę. Czy są jakieś problemy z konfiguracją, wiedzeniem dysków itp? Czy chodzi o to, ze trzeba wydać dodatkowo kilkadziesiąt złotych na kartę SD? Z temperaturą na RBPi 4 chciałem sobie poradzić właśnie jakąś rozsądną obudową z wiatrakiem i radiatorami.

Między 3B+ a 4 jest podobno duży skok jakościowy, więc nie chciałbym już na początku startować z czymś przestarzałym.

 
Dodane : 15/05/2020 11:11 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5210
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@okocz wymiana puszek w Twoim wypadku to bajka bo raptem dwa wkręty trzymają taką puszkę, jak nie da się nic kablem to polecam czujniki zigbee np aqara . Czujniki są małe bardzo solidnie wykonane i długo pracują na bateriach.

Co do Raspberry 4 i karty to może nie jest to jakaś wielka wada, ale partycja boot musi siedzieć na tej karcie a to już jakieś słabe ogniwo .

Nie wiem dlaczego piszesz o 3B+ "przestarzałe" , to po prostu słabszy brat 4 . Dziwi mnie że ludzie kupują do domu komputer z parametrami dla grafików gdzie wykorzystają go potem w 1% . Tak samo jest w tym przypadku . Dość rozbudowany system  pracuje z powodzeniem na 3B+ a zapas pamięci i użycie procesora pozwala na dalszą bezproblemową rozbudowę 

1
Takie użycie i wykorzystanie pamięci mam przy ponad 150 urządzeniach ( 250 indeksów idx) . 
 
PS 
Większość wpisów w sieci dotyczących przewagi 4 na d 3B+ dotyczy wykorzystania tego mikrokomutera do wymagających aplikacji ( odtwarzanie filmów 4K itp) przy automatyce domowej wygląda to zupełnie inaczej . A jak ktoś chce się bawić z budowaniem centrum multimedialnego na tej maszynce to i tak powinien to być drugi niezależny sprzęt.
 
Dodane : 15/05/2020 11:36 am
(@okocz)
Wpisów: 6
Bywalec
Autor tematu
 
Dodane przez: @isom

Jak nie da się nic kablem to polecam czujniki zigbee np aqara . Czujniki są małe bardzo solidnie wykonane i długo pracują na bateriach.

Nie bardzo rozumiem. Zigbee np. Xiaomi/Aqaqra będzie współpracował z bez problemu z Domoticzem na RBPi? Taki Aqara Relay będzie lepszy niż shelly?

Co do baterii to nie mogę po prostu wziąć zasilania z zasilania rolet? Odnośnie podłączenia czujek przewodowo myślałem, że chodzi o ciągnięciu kabli do serwera, a nie o zasilanie ich.

Puszek nie chciałem wymieniać bo mogę zrobić w nich najzwyczajniej w świecie dziurę i czujkę umieścić w ścianie za puszką. Mam dużo puszek potrójnych i poczwórnych, a to już trochę roboty, by przepinać wszystkie gniazdka itp. Przy pojedynczych mogę oczywiście wymienić puszkę.

edit.

Co do RBPi 4 w takim razie się nie upieram. Wezmę RBPi 3+ 🙂

 
Dodane : 15/05/2020 11:53 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5210
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@okocz Na pokładzie "Smarticza" jest zainstalowana usługa zigbee2mqtt i przy użyciu takiego taniego sniffera https://www.smartnydom.pl/forum/wszystko-o-sprzecie/cc2531-sniffer-zamiast-bramek-zigbee/paged/4/#post-13633

możesz podłączyć dosyć sporą gamę urządzeń zigbee . A taki Aqara relay nie będzie lepszy niż Shelly 

Co do baterii to myślałem o czujnikach na okna , gdzie trudno w sposób niewidoczny doprowadzić nawet tylko zasilanie . Zresztą to jak to rozwiązać trzeba zdecydować samemu , bo na odległość się nie da.

 
Dodane : 15/05/2020 12:09 pm
(@okocz)
Wpisów: 6
Bywalec
Autor tematu
 

I nie potrzebuję w takim wypadku jakiejś dodatkowej bramki zinbee? W jaki sposób będzie się to komunikować?

Co do baterii to już rozumiem. Czujniki w oknach na razie odpuszczę. Z czujek bateryjnych przyda się czujnik ruchu do prostego alarmu i czujnik temperatura-wilgotność. Rozumiem ,że mogę tu korzystać z rozwiązań zinbee i Smarticz zepnie to w całość? Reszta to na razie tylko rolety.

edit:

Żle zrozumiałem. Już sobie ogarnąłem. Potrzebuję CC2531 lub coś podobnego. Są gotowe tutoriale w necie, więc nie będę zawracał w tej sprawie głowy 🙂

 
Dodane : 15/05/2020 12:34 pm
adrian
(@adrian)
Wpisów: 4050
Szefu Admin Zasłużony dla Forum, Patron Strony
 

jak budujesz sobie chałupę to rozważ inwestycję w okablowanie. Wg mnie rozwiązanie bezprzewodowe najlepiej stosować gdzie nie można zastosować już kabli. 

 
Dodane : 15/05/2020 6:56 pm
(@edass)
Wpisów: 220
Weteran
 

Popieram Prezesa.

Jakbym miał możliwość to wszędzie gdzie tylko przyjdzie mi do głowy puściłbym UTP albo YTDY (fajniejsze byłyby linki ale cena czyni cuda). Transmisja przewodowa jest o dużo stabilniejsza i mniej narażona na zakłócenia.

Wracając do puszek - nie powinieneś upychać urządzeń za puszką. Puszką stanowi izolację pomiędzy urządzeniem elektrycznym a wypełnieniem ściany . 

 
Dodane : 15/05/2020 7:49 pm
mguc
 mguc
(@mguc)
Wpisów: 55
Kontrybutor Donator 2K23
 

Kolego - jeżeli masz odrobinę zaparcia elektryczno - informatycznego  jesteś w jak najbardziej w stanie zrobić to samemu. Na pewno będzie taniej, różnie jeżeli chodzi o prędkość realizacji - ale radochy i satysfakcji co niemiara.

Nie polecam b.taniej zabawy w sterowanie za pomocą rpi czy innych podobnych zabawek. To raczej nie sprawdzi się w dłuższym czasie.

Ja poszedłem tak, jak i pewnie sporo tu osób w rozwiązanie polegające na tym, ze sterowanie oparte jest na jakimś przemysłowym PLC (Fatek, Beckfoff/Wago, SIEMENS) natomiast hmi to właśnie rpi czy inne tego typu rozwiązania + odpowiedni soft (przykłady były powyżej - ale są też i inne - trzeba popróbować i znaleźć co komu pasuje.

Jeżeli chodzi o sterowania - wszystkie wyłączniki mam pociągnięte kablem FTP - z tym, że razem z kablem FTP (max. 8 przycisków) ciąnąłem dodatkowo +/- 24VDC (czyli dodatkowe 2 przewody). Teraz dodałbym jeszcze 3 np. 12V.

Sterowania przekaźnikami (ja zastosowałem nalistwowe szer.6mm) - tu tez uwaga - aby nie mieć "problemu" ze sklejaniem się przekaźników zamawiaj takie które styki mają nie AgNi (typowe) tylko AgSnO lub podobne (AC3). Wtedy problem z głowy. Na pewno musisz takie mieć do rolet, pomp (kotłownia/co. cwu...). U mnie większość lamp (LED) są sterowane "zwykłymi" przekaźnikami (bo wtedy nie wiedziałem o problemach ze sklejaniem). A te LED-y najbardziej czepliwe - wymieniłem przekaźniki na AgSnO .. i spokój jest.

 

 
Dodane : 16/05/2020 11:05 pm
adrian reacted
Udostępnij: