Witam po przerwie - niedługo odbieram klucze więc czas trochę odświeżyć temat 😉
W między czasie zapoznawałem się z rozwiązaniami dostępnymi na rynku, rozmawiałem z ludźmi w okolicy, którzy znają się na temacie trochę bardziej lub zajmują się instalacją takich urządzeń.
Jednocześnie chciałbym podziękować za rady kolegom @Daro1003 oraz @mguc, ale rozmawiamy o całkiem innym zakresie automatyzacji, dlatego szafki i kilometry kabli odpadają.
Założenia sie nie zmieniły:
- Minimum kucia ścian - bo zakres prac tego nie wymaga
- Minimum kosztów
- Ręczna obsługa urządzeń (w miarę możliwości)
Wymagania też się nie zmieniły, a może i trochę wyklarowały:
- Ogrzewanie - termostaty FIBARO w grzejnikach (3szt.) + klimatyzacja z wifi (opcjonalnie wspomagane czujnikiem otwartcia okien (4 szt))
- Sterowanie zasłonami - temat odłożony do czasu zakończenia projektu wnętrza - jeżeli zasłony to może coś w stylu prowadnic SOMFY (opcjonalnie wspomagane czujnikiem natężenia światła na elewacji (2 szt)
- Oświetlenie - funkcje podstawowe ON/OFF - FIBARO Smart Implant
- Urządzenie sterujące - na razie 2x smartfon + 2x desktop
- Dodatkowo - czujniki zalania (2 szt), Stacja Meteo w późniejszym czasie
Urządzenia FIBARO co prawdo mają się nijak do założenia niskich kosztów, ale mam dostęp do ich produktów w cenie 70% ceny katalogowej, więc może nie będzie tak źle.
I teraz ja to widzę tak:
- Termostaty w grzejnikach działają bezprzewodowo, ale bateria ma podobno żywotność kilku lat, więc to mnie satysfakcjonuje
- Smart Implanty sterujące oświetleniem będą przewodowe, bo trafią do puszek przy włącznikach, dzięki ręczna obsługa będzie działać
- Zasłony, tak jak wspominałem, na razie olewamy, ale jeśli będzie to rozwiązanie w stylu Somfy, to trzeba będzie kuć kawałek ściany, żeby podłączyć się do puszek.
- Urządzenia fibaro komunikują się poprzez z-wave, więc będą wymagały jakiejś bramki, najpewniej FIBARO Home Center, ale czy koniecznie? Może zamiast bramki wystarczy moduł z-wave do raspberry pi: https://botland.com.pl/pl/moduly-wykonawcze-z-wave/12368-aeotec-z-stick-gen5-modul-z-wave-usb-1220000012813.html ??
- jeśli wystarczy, to całość zarządzania będzie poprzez Raspberry PI i Home Assistant
- jeśli nie wystarczy, to wtedy całością zarządzać będzie FIBARO Home Center, mimo że nie do końca podoba mi się interfejs użytkownika
- zarówno FIBARO jak i Raspberry + HA można rozszerzać o urządzenia firm zewnętrznych, więc temat otwartości rozwiązania został zamknięty.
Bardzo proszę o opinie
Jak widzicie zakres prac jak i powierzchnia robocza jest niewielka w stosunku do Waszych rozwiązań, gdzie pewnie automatyzujecie, bramy garażowe, ogrodzenie, ogrzewanie, alarmy, monitoring i jeszcze wszystko zależne od obecności osób w domu, dlatego będę wdzięczny o sugestię na miarę moich potrzeb, a nie wybiegające w przyszłość. Z góry dziękuję 🙂
Wielkość instalacji ma (moim zdaniem) niewielki wpływ. Ważne jest co planujesz, co chcesz osiągnąć i jakim kosztem.
Jeżeli nastawiłeś się na komunikację bezprzewodową - też tak można. I nie jest to żaden problem.
Rpi + HA da Ci zapewne większą swobodę rozbudowy (o ile na starcie obsługuje wszystkie urządzenia które masz). Pamiętaj, że apetyt rośnie w miarę jedzenia.
I taka uwaga - jeżeli na dzisiaj wiesz, że chcesz w przyszłości dodać sobie jakieś sterowania - przygotuj sobie miejsce już teraz. Np. jeżeli przewidujesz że będziesz dodawał w późniejszym sterowanie rolet - puszki do montażu czy rurki pod przewody/przewody zamontuj sobie już teraz.
A na koniec.. albo na początek - powodzenia w pracach i dużo frajdy w trakcie prac.
Ja zostawiam w rożnych miejscach rurki a nawet ART-y 50 aby można było coś łatwo wciągnąć. Te miejsca to takie gdzie być może chciałbym zamontować jakiś sterownik np stacjonarny sterownik klimatyzatorem czy rekuperacja czy jakiś wyświetlacz, stacje pogodowa a nawet chciałbym mieć stacjonarny pulpit Domoticza u sam nie wiem czy tablet czy dotykowy LCD wyjdzie kiedyś w praniu lub nie wiadomo co pojawi się lub co się mi spodoba. Zostawiam również wolne AROT-y w wylewce do rozprowadzenia przewodów głośnikowych od kina domowego. Ogólne nagłośnienie domu już rozprowadzone.
AROT-y 50 również puste ułożone od gniazd TV w salonie kuchni (TV do obrazu z kamer) i sypialni na strych może coś trzebabedzie wciągnąć.
Jeśli myślisz kolego o roletach lub zasłonach elektrycznych to radzę zakuj puszki i rurki do sterowania polecam Schelly 2,5 mi polecił to kolega @isom i nie żałuję elegancko działa widzę dużo możliwości.
@fb_adammarkiewicz hehe mam takie deja vu z przeszłości, gdy zaczynałem to też mocno myślałem o Fibaro, ale w końcu zdecydowałem się na gołe z-wave i komputerek coś na kształt RPi (W 2013 RPi był cieniutki, jak na moje tamtejsze potrzeby). Tak patrzę, że od tego rozpocząłem nawet pisanie tego blog'a - pierwsze moje wpisy były o z-wave adapterze 😉 https://www.smartnydom.pl/artykuly/page/8/
po tych 7 latach - to chodzą mi w zasadzie już tylko dwa włącznik na z-wave, które steruje oświetleniem na zewnątrz i w układzie krzyżowym na schodach. Z braku czasu nie wymieniam na coś innego - działa jest okay. Reszta elementów mam w szufladzie lub w koszu bo się skończyła.
Z-wave
(plusy)
- jak ich jest trochę to dobrze budują sieć komunikacji między sobą i mogą pokryć spory obszar - z WiFi to różnie z tym zasięgiem,
- nie są tak prądożerne,
- kompaktowe wymiary,
- integrują się z systemami opensource: domoticz, HA,OH itd,
- jest wielu producentów i większość gada ze sobą. Znacznie lepiej niż z w Zigbee itp gdzie producenci się trochę zamykają. -
(minusy)
- drogie (jak masz zniżkę to okay), u mnie to było 150-200+ od jednego moduł vs 50pln teraz za elementy na WiFi
- mają tendencję do opóźnień w reakcji, po resecie systemu nie działają wszystkie natychmiastowo, cała sieć potrzebuje czasu, żeby się "obudzić",
- baterie wytrzymujące rok to bajka
- konfiguracja bywa bardziej upierdliwa niż urządzeń po WiFi - szczególnie jakiś czujników, włączników
O centralce Fibaro się nie wypowiem, bo na koniec stwierdziłem, że za drogie i poszedłem w openSource.
Powodzenia
Home Assistant na RPi 4B właśnie stanął. Jutro przyjdzie multisensor na z-wave i żarówka milight z wifi. Zobaczymy o co chodzi w tej zabawie 🙂
Mała porada dla autora wątku: zamiast wstępnie wytypowanych głowic termostatycznych od Fibaro wziałbym produkt konkurencji: https://eurotronic.org/produkte/z-wave-heizkoerperthermostat/spirit-z-wave-plus/ albo też to samo brandowane przez Aeotec: https://www.z-wave.pl/pl/p/Glowica-termostatyczna-Spirit-Aeotec-ZWA021-Z-Wave-Plus-FLiRS/765
Po pierwsze znacznie tańsze, po drugie Spirit obsługuje Flirs co jest ogromną różnicą na korzyść, ponieważ masz natychmiastową reakcję głowicy na wszelkie zmiany (w przeciwieństwie do Fibaro, gdzie setpoint zmieni się dopiero po kolejnym wybudzeniu głowicy). Korzystam z 6szt głowic Eurotronica w swoim mieszkaniu od 3 lat i sprawują się wyśmienicie: są cichutkie, reagują natychmiast (nastawy/odczyt), baterie wytrzymują ok 10 mięsiecy.
Swoją drogą to głowice Eurotronica były powodem dla którego system automatyki domowej kilka lat temu zbudowałem na Openhabie a nie Domoticzu: Spirit były nieobsługiwane przez długi czas przez Domoticz.
ja natomiast mam złe doświadczenia z tymi głowicami.
1. bardzo duże zużycie baterii - max. 2 m-ce
2. głośne, słychać silniczki. Obecnie mam Danfossa i trzeba się postarać by usłyszeć
3. Regularnie się zawieszały (2 kpl - wymieniałem w ramach gwarancji). To w zasadzie przeważyło i zrezygnowałem z nich. Głowica traciła na chwilę kontrolę i czekała na reakcję, musiałem wówczas nacisnąć dowolny przycisk.
Dużą zaletą tych głowic jest jednak pomiar temperatury, nie musiałem instalować dodatkowych czujników w pomieszczeniach. Dziś mam drugi rok Danfossy i zapomniałem o nich. Może to subiektywne odczucie, ale wydaje mi się, że Danfoss o wiele lepiej utrzymuje stabilną temperaturę.
Może nie były kompatybilne z moim kontrolerem Z stick 5-gen.
To ciekawe, mam zupełnie odmienne doświadczenia z tymi głowicami. U mnie baterie wytrzymują jak pisałem ok. 10 miesięcy, żeby padły po dwóch, to musiałyby być chyba non stop wybudzone. Jeśli chodzi o głośność, to pewnie kwestia indywidualna, jak posłuchać z bliska to może minimalnie słychać, ja ich już nie zauważam, ani nikt z domowników.
Zawiesiła się przez 3 lata jedna sztuka, najlepsza metoda wyjąć baterie i ponownie włożyć. Od tamtej pory działa bez zarzutu. Użytkuję 2 sztuki z pierwszej partii jaka przyszła do Polski i 4 z kolejnej (chyba nowszy firmware). Kontroler Zwave to też Z stick 5-gen.
a serwer na czym macie postawiony? Ja mam RPi 4B z Home Assistant i niestety o problemach z połączeniem z-stocku 5gen przeczytałem dopiero po zakupie. W tej chwili podłączony jest przez HUB USB 2.0 i działa, ale wizualnie to rozwiązanie mi się nie podoba wiec docelowo będę szukał jakiegoś sticka, który współpracuje bez przeszkód.
tak jak napisałem, mogło coś u mnie się nie zgrywać, choć stawiałem system od nowa. Jak leżałem to słyszałem jak pracuje głowica w drugim pokoju i czasem zbyt często. Wymieniłem głowice, postawiłem system od podstaw i się nieco poprawiło, ale nadal się wieszały. Wcześniej musiałem wyciągać baterie, później wystarczyło nacisnąć przycisk jak sobie przypominam. Trochę szkoda, że nie sprawdziły się u mnie, bo jak wspomniałem dawały mi odczyt temperatury w pomieszczeniu i mają duży czytelny wyświetlacz na bocznej ściance, a nie jak w większości od czoła
ja mam RPi 3B+ + Domoticz + Z Wave stick gen.5 + Danfoss. Działa bez zarzutu.
U mnie RPi 3B / Openhabian / Zwave stick gen 5 do Zwave (mam też multisensor od Fibaro - czujnik nasłonecznia dla potwierdzenia zdalnego czy otworzyły się rolety). Do tego kilka innych protokołów do pozostałych urządzeń.
Co do Sticka Zwave, to trzeba się pobawić w linki symboliczne pod RPi, żeby bootował zawsze z tą samą nazwą (mam inne urządzenia po USB).
I jeszcze miałby taką radę ogólną dla osoby początkującej w automatyce domowej: zapoznaj się z Node Red https://nodered.org
Korzystam z Openhaba, ale nawet nie wiem jak się tam tworzy reguły, bo całą logikę mam zrobioną w Node Red (via Mqtt). Ma to swoje istotne plusy:
- Node Red jest hardware agnostic , czyli działa wszędzie tak samo (próbowałem na Synology, bez problemu), nauczysz się raz, potem możesz postawić system na dowolnym rozwiązaniu (OH, Domo, HA)
- jeśli wybrany system automatyki nie ma bindingu do jakiegoś protokołu/podsystemu, niemal na pewno znajdziesz go w repozytorium Node Red
- tworzenie reguł w Node Red jest dość proste 🙂
Przede wszystkim powodzenia. Najtrudniej zacząć. Uważam, że wybór z-wave to dobra technologia, aczkolwiek idealnym rozwiązaniem stają się bramki, które wspierają zarówno z-wave jak i zigbee (Fibaro HC3 i Vera Plus). Dzięki temu rozwiążesz podstawowy problem, czyli koszty. Na rynku jest sporo kompatybilnych urządzeń ze standardem Z-Wave Plus, np Aeotec, Heiman, NEO Coolcam... oferują często ceny niższe nawet o 50% w stosunku do produktów Fibaro. Jeśli chodzi o urządzenia z ZigBee to jest jeszcze lepiej.
Jeśli zmieścisz się z docelową ilością urządzeń w 120 szt., to rekomendowałbym Verę: https://iqhome.online/pl/32-bramka-vera-plus-z-wave-zigbee-smart-home-gateway.html
Fibaro bez wątpienia na naszym rynku jest bardziej rozpoznawalne, ale USA i spora część Europy częściej używają Verę ... ceną poniżej 700 PLN ... niestety nie posiada polskiego interfejsu 🙄 , ale cała reszta, łącznie z tworzeniem scen jest spoko.
3mam kciuki