Początek ze Smart H...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pytanie Początek ze Smart Home

8 Wpisów
3 Użytkownicy
6 Reactions
1,412 Wyświetleń
(@kuba12331)
Wpisów: 14
Praktykant
Autor tematu
 

Witam wszystkich bardzo serdecznie,

W najbliższym czasie planuję przeprowadzkę i na obecnym etapie myślę o zrobieniu domu maksymalnie smart, jednak przy niedużych nakładach finansowych. Aktualnie w mieszkaniu mam po prostu: oświetlenie sterowane za pomocą dotykowych włączników wraz z bramką BroadLink Pro + głośnik Alexa. W efekcie mogę sterować oświetleniem i TV, dekoderem, kinem domowym. To czego mi brakuje - to w aplikacji nie widzę czy światło jest włączone czy nie, więc jak np. zdalnie kliknę ON, a będzie wyłączone - to efekt jest taki, że włączę i nie będę o tym wiedział. Ale mniejsza z tym, co jest teraz 🙂

Przechodząc do nowego lokum - będzie tam montowany system Satel Integra, który ma moduł ETHM-1 Plus, który jak się orientowałem, to można zintegrować z Home Assistant, więc już połowa sukcesu. W związku z tym, myślałem o dodaniu pozostałych elementów opartych na Tuya i spięciu wszystkiego pod Home Assistant właśnie. 

To, o czym myślałem to:

  1. Do ogrzewania podłogowego - sterownik, czujniki temperatury, siłowniki termoelektryczne (widziałem gotowe zestawy) - tutaj pytanie, gdyż będę miał ogrzewanie na całym parterze (4 strefy i 4 regulatory) i na piętrze w korytarzu i w łazience jeden (1 strefa łączna), czy nie będzie potrzeby drugi sterownik wifi do obsługi piętra? W zestawach zazwyczaj są takie elementy: 1 sterownik Wifi, 6 regulatorów, 6 czujników;
  2. W kilku pomieszczeniach na piętrze będą normalne grzejniki (4 sztuki), więc tutaj przydałyby się termostaty smart;
  3. Oświetlenie - tutaj z uwagi na kwestie wizualne, chciałbym ponownie zamontować włączniki dotykowe, które również obecnie posiadam (na pewno inny model) - tutaj pytanie czy w aplikacji będę widział obecny stan włącznika, tj. czy jest włączony lub wyłączony, to jest dla mnie must have;
  4. Sterowanie TV, amplitunerem (audio), dekoderem itd. - tutaj po prostu wdziałem czujkę IR, która działa podobnie jak obecna centrala Broadlink (podczerwień i fale radiowe);
  5. Coś do automatyki nawadniania ogrodu - tutaj widziałem po prostu inteligentne zawory;
  6. Bramka do obsługi wszystkich w/w elementów na Tuya - wydaje mi się, że bez tego to nawet nie zepnę później wszystkiego po Home Assistant;
  7. Ewentualnie panel sterowania z termometrem, żeby w razie czego sobie sterować wszystkim powyżej (głównie światłem), czyli coś w stylu SONOFF NSPANEL SMART SCENE.

Wszystko oczywiście z wykorzystaniem sterowania asystentem głosowym Alexa (pewnie kilka głośników rozmieszczonych w domu). Chciałbym to spiąć z Satel Integra, gdyż tam mam przede wszystkim czujniki ruchu, co przyda się do scenariuszy dotyczących światła. Poza tym czujniki dymu, czadu, zalania itd. 

I tutaj pytanie od początkującego - czy w ogóle kombinuję w dobrą stronę? Założyłem wszystkie w/w czujniki, elementy na Tuya z uwagi na ich uniwersalność i możliwość spięcia z Home Assistant, do którego zintegrowałbym Satel Integra. 

 
Dodane : 03/08/2023 1:35 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5208
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@kuba12331 

Ad1 Jak nie chcesz oddzielnie sterować piętrem, to jeden zestaw powinien dać radę.

Ad3 Jak zamontujesz włączniki WIFI lub Zigbee to w HA będziesz miał aktualny stan każdego z włączników.

Ad4 Najpierw trochę poznaj HA, być może nie potrzebne będą bramki IR itp. Sporo sprzętu można obsłużyć po IP i to działa znacznie lepiej.

Ad6 Bramka raczej nie potrzebna, większość urządzeń WIFI można dodać bez problemu za pomocą integracji Local Tuya, a urządzenia Zigbee można obsłużyć przez Z2M lub ZHA 

Ad7 Polecam nowszy model NSpanel-Pro, Ma większe możliwości.

Odpowiedz na pytanie czy dobrze kombinujesz jest dość trudna, bo nikt nie wie jaki poziom wiedzy reprezentujesz. Można napisać że będzie to działało, a czy można lepiej? Można pomijając chinską chmurę Tuya. 

 
Dodane : 03/08/2023 9:36 pm
(@kuba12331)
Wpisów: 14
Praktykant
Autor tematu
 

Ad1 Jak nie chcesz oddzielnie sterować piętrem, to jeden zestaw powinien dać radę.

Dziękuję za wyjaśnienie. Masz doświadczenie ze sterowaniem ogrzewaniem? Jak wspominałem w pkt 1 i 2 - chciałbym sterować ogrzewaniem podłogowym tam gdzie jest oraz zwykłymi grzejnikami w pozostałych miejscach.

I tutaj pytanie - czy w takich sytuacjach mogę ustawić różną temperaturę w różnych pomieszczeniach z poziomu HA lub aplikacji Tuya/Zigbee (np. kuchnia 20 stopni, sypialnia 18, łazienka 22)? Bo tak poczytałem opisy do tych zestawów, to jak dobrze rozumiem - to działa bardziej w stylu włącz/wyłącz, czyli np. przekroczy 20 stopni w kuchni to wyłącza ogrzewanie, spadnie poniżej - to podgrzewa.  Generalnie, np. mam termostat z wyświetlaczem na ścianie albo po prostu aplikację i stwierdzam, że w kuchni mi za zimno. To klikam w aplikacji z 22 do 24. I taki efekt chcę osiągnąć. 

I tutaj - czy ja po prostu za dużo myślę i chcę przekombinować a to po prostu musi działać włącz/wyłącz, a w pomieszczeniach ustawiam tylko różne temperatury w danej sytuacji i to dogrzewa lub nie. Jak to wygląda z trzymaniem tego poziomu ciepła (tj. jak spadnie to samo z automatu, bez mojej ingerencji - dogrzeje i się wyłączy)? 

Ad3 Jak zamontujesz włączniki WIFI lub Zigbee to w HA będziesz miał aktualny stan każdego z włączników.

Dzięki. To właśnie sobie uświadomiłem dlaczego w obecnym mieszkaniu pomimo dotykowych włączników - nie widzę stanu. One są radiowe, tj. na pilot z klawiszami od 1 do 9, które to sobie później "fale radiowe" odczytałem i dałem do programu BroadLink. A przy Wifi/Tuya/Zigbee - to po prostu będzie widoczne (ON/OFF) z uwagi na nowsze technologie.

Ad4 Najpierw trochę poznaj HA, być może nie potrzebne będą bramki IR itp. Sporo sprzętu można obsłużyć po IP i to działa znacznie lepiej.

I tutaj mnie zaciekawiłeś. Jak wspominałem wyżej - moje rozwiązane sprzed 7 lat opiera się na radiówce, stąd sterowanie TV, dekoderem itd. idzie przez Broadlink RM Pro i jak nie jest on w miarę blisko TV, to wówczas nie ma reakcji (w sensie na bramce mrugnie światło, ale nie dojdzie do TV).

Zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie brzmi idealnie, czyli jak rozumiem w HA mogę sobie sterować różnymi urządzeniami po IP, tj. tak jakby z całkowitym pominięciem pilota?

Ad6 Bramka raczej nie potrzebna, większość urządzeń WIFI można dodać bez problemu za pomocą integracji Local Tuya, a urządzenia Zigbee można obsłużyć przez Z2M lub ZHA 

Dziękuję za wyjaśnienie. Właśnie błędnie myślałem, że bramka Zigbee/Tuya będzie konieczna, żeby to wszystko jakoś było widoczne w HA.

Ad7 Polecam nowszy model NSpanel-Pro, Ma większe możliwości.

Ponownie dziękuję za sugestię. Jak rozumiem, z tego panelu będę mógł sterować oświetleniem w całym domu, podobnie jak z ogrzewaniem (o ile to zepnę razem w HA)? Z tego co rozmawiałem z monterem to sterownik do bramy garażowej na Tuya także mam, więc tym też mogę sterować jak pozostałymi rzeczami z uwagi na obsługiwany protokół? Czytałem też, że warto tutaj zmienić soft na Tasmota?

Odpowiedz na pytanie czy dobrze kombinujesz jest dość trudna, bo nikt nie wie jaki poziom wiedzy reprezentujesz. Można napisać że będzie to działało, a czy można lepiej? Można pomijając chinską chmurę Tuya. 

Generalnie - zależy mi na tym, żebym mógł w domu sterować mniej więcej wskazanymi rzeczami. Na chmurze mi nie zależy, ale z kolei chciałbym móc tym sterować nie tylko w obrębie domu i lokalnej Wifi, ale też poza.

I jak wspominałem - chciałbym HA zintegrować z systemem alarmowym Satel Integra - głównie w zakresie wykorzystania czujników ruchu i zgrania tego z automatyką oświetlenia. Tutaj jak sprawdzałem - akurat moduł Satela mam ten, który trzeba.

Co do samego HA jeszcze - najlepiej to postawić na czymś zewnętrznym? Akurat wala mi się po domu Raspberry Pi 2B, ale nie wiem czy da radę na tym? 🙂 W teorii widziałem, że za stary model, a w praktyce, że działa. Chyba, że można kupić coś ala AI Speaker - bo też widziałem takie opcje.

 

 
Dodane : 04/08/2023 10:26 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5208
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@kuba12331

Kolego, decydując się serwer automatyki Home Assistant, uwalniasz się w większości przypadków od korzystania z wszelkich rozwiązań chmurowych. Konfiguracja pozwala zarówno na dostęp lokalnie, jak i zdalnie, bez konieczności korzystania z aplikacji Tuya itp. Jedna aplikacja HA i masz w niej wszystko co zintegrujesz. Tyle o samym sensie korzystania z własnego serwera.

Teraz na czym go postawić, na pewno nie na RBPI 2, bo jeśli nawet zadziała to będzie to bardzo niestabilne i szybko sam z tego zrezygnujesz. Możesz wykorzystać Sonoff iHost , lub kupić terminal w stylu DELL Wyse 5070. Takie rozwiązanie pozwoili na długą bezawaryjną pracę, a chyba o to chodzi.

Integracja z centralką Satel to dobre rozwiązanie, a w połączeniu z wykrywaniem obecności domowników ( geolokalizacja , pingowanie telefonów itp.) może w znacznym stopniu pomóc w oszczędnym sterowaniu ogrzewaniem, sterowaniem oświetleniem i nie tylko.

Wracając do samego serwera i ekosystemu, który sobie upatrzyłeś, Tuya nie jest najlepszym rozwiązaniem, owszem rynek jest zarzucony ich sprzętem, ale to nie znaczy, że warto się w to pchać.

Większość sprzętów jest źle udokumentowana, brak wsparcia producenta itp. Mając własny serwer, warto patrzeć na propozycje innych producentów, sprawdzając czy dość łatwo się integrują z HA.

Przykład , głowice na grzejniki Tuya, mają średnie opinie i czasem warto dopłacić i kupić np. Shelly.

Na Twoim miejscu, nie śpieszył bym się tak z zakupami ( wszystkiego TUYA), tylko kupił terminal dobry dysk, pobrał obraz HAOS , wrzucił i zaczął się oswajać z HA.

Po krótkim czasie sam zauważysz , że pewnych rzeczy, o których teraz myślisz , nie będziesz potrzebował, np. HA sam wykryje twój TV, drukarkę, router itp.

Nie sposób jest napisać o wszystkim o co pytasz, dlatego albo pytaj „pojedynczo”, albo zacznij działać a pytań będzie znacznie mniej.

 
Dodane : 04/08/2023 2:26 pm
kuba12331 and adrian reacted
(@wacio)
Wpisów: 4
Bywalec
 

A na sam początek, to odpowiednia instalacja elektryczna. Jak masz możliwość, to instalacja w gwiazdę. Każdy kabel z osobna do rozdzielnicy. Rozdzielnicę montuj dwa razy większą niż potrzebujesz. Przy SH i tak się skończy. Całą automatykę masz w jednym miejscu, a jak coś padnie, to proste do wymiany. Ja staram się wybierać polskich producentów. Jak już wszystko będzie zamontowane, to potem będzie integracja wszystkiego w HA.

Ja popełniłem ten błąd, że instalacje robił developer (wtedy nie myślałem o SH). Teraz muszę wybierać droższe rozwiązania bezprzewodowe.

 
Dodane : 13/08/2023 1:00 pm
kuba12331, isom and adrian reacted
(@kuba12331)
Wpisów: 14
Praktykant
Autor tematu
 

@isom 

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Ogólnie po zbadaniu tematu jest tak jak mówisz - postawię na gotowy serwer z HA, co z pewnością ułatwi pracę. Co do pozostałych kwestii - to także już przygotowałem wstępną listę rzeczy, którą wrzucę poniżej, w kolejnym poście.
 
Tutaj niestety już jestem na takim etapie, że elektryki więcej nie dołożę, stąd też wszystkie rozważania dotyczą opcji bezprzewodowych (poza ogrzewaniem). Mimo wszystko dziękuję za sugestię - na przyszłość będę miał to na uwadze.
 
Dodane : 30/08/2023 10:30 pm
(@kuba12331)
Wpisów: 14
Praktykant
Autor tematu
 
Przez kilka tygodni byłem na urlopie, ale po powrocie trochę przysiadłem i zrobiłem listę urządzeń, które chciałbym zakupić do Smart Home i spiąć to razem pod Home Assistant (w ostatnim punkcie dodałem dwa serwery - na którymś chciałbym to oprzeć). Jak wspominałem - to co jest dla mnie podstawą to integracja z Satel Integra, więc tutaj HA sobie daje dobrze radę z tego co sprawdzałem.
 
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi, doświadczenia, komentarze - czy ta lista poniżej ma sens, co ewentualnie może nie grać lub coś można czymś zastąpić.
 
Przepraszam za linki do konkretnych produktów, jednak tak będzie najprościej (nie chcę tutaj nikogo reklamować ani oferować czegokolwiek do sprzedaży - to ma na celu wyłącznie łatwiejsze przeglądanie wybranych przeze mnie produktów):

1. Ogrzewanie podłogowe + termostaty

Parter:

https://sklep.automat-on.pl/Bezprzewodowy_zestaw_do_podlogowki_Zigbee_4_sekcje_z_termostatami_PRO_white.html  

Piętro:

https://sklep.automat-on.pl/Zestaw-do-ogrzewania-podlogowego-WIFI-Zigbee-2-sekcje-z-termostatami-PRO-White.html  

lub 

https://houseiq.pl/pl/p/Sterownik-4CH-DC-5-32V-beznapieciowy-ZigBee-RF/1435 + obudowa + ewentualnie termostat oddzielnie.

 

2. Ogrzewanie klasyczne

Piętro:

https://sklep.automat-on.pl/Glowica-termostatyczna-do-grzejnika-Zigbee-TUYA.html  

lub

https://houseiq.pl/pl/p/Glowica-termostatyczna-GTZ04-Moes-ZigBee-3.0-TUYA/1178

x4 (dla czterech pomieszczeń z klasycznymi grzejnikami)

 

3. Oświetlenie - tu koniecznie musi być podgląd na obecny status, tj. czy jest ON czy OFF

1 kanał:

https://houseiq.pl/pl/p/Przelacznik-1-kanal-opcja-bez-N-bialy-ZigBee-TUYA/1984  

2 kanały: 

https://houseiq.pl/pl/p/Przelacznik-2-kanaly-opcja-bez-N-bialy-ZigBee-TUYA/1983  

3 kanały:

https://houseiq.pl/pl/p/Przelacznik-3-kanaly-opcja-bez-N-bialy-ZigBee-TUYA/1982  

 

4. Obsługa TV i urządzeń na pilot w salonie

https://sklep.automat-on.pl/Uniwersalny-pilot-WiFi-IR-TUYA-SmartLife-Bialy.html  

lub po prostu bez tego i w oparciu tylko o HA.

 

5. Nawadnianie

Sterownik na zawór:

https://houseiq.pl/pl/p/Sterownik-nawadniania-ogrodu-pomiar-ZigBee-TUYA/2037  

lub

https://houseiq.pl/pl/p/Sonoff-VA-sterownik-zaworu-Wifi-do-czujnik-zalania/785  

Czujnik wilgoci:

https://houseiq.pl/pl/p/Czujnik-temp.i-wilgotnosci-gleby-IP67-ZigBee-TUYA/2033  

 

6. Panel sterujący

https://houseiq.pl/pl/p/Sonoff-NSPanel-Pro-Termostat-Bialy-WiFi-ZigBee-BT/2030   x2 (parter i piętro)

Pytanie - czy tym panelem można tym zastąpić dwa termostaty z ogrzewania podłogowego lub po prostu dodać to na piętro zamiast termostatu (tam jest jedna strefa)?

 

7. Serwer do Home Assistant

https://houseiq.pl/pl/p/Serwer-DGW-Home-Assistant-Edge-ZigBee-Z-Wave/2072

lub

https://energodom.pl/sonoff-ihost-hub-centrala-4gb-dual-core-15ghz-zigbee-mini-komputer-dla-homeassistant-homebriudge-node-red-p-1786.html

 

8. Bramka Zigbee lub koordynator

https://botland.com.pl/bramki-sieciowe/19731-conbee-2-zigbee-gateway-bramka-usb-dresden-elektronik-4260350821328.html

lub

https://houseiq.pl/pl/p/Centralka-Bramka-ZigBee-3.0-USB-WiFi-TUYA/1299 albo https://houseiq.pl/pl/p/Centralka-Bramka-ZIGBEE-3.0-Ethernet-TUYA/842

 
Dodane : 30/08/2023 10:37 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5208
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@kuba12331 namnożyłeś niepotrzebnych sprzętów, trochę chyba jednak się nie przygotowałeś robiąc tą listę. Pierwsze dwie pozycje to nic innego jak bramka zigbee + termostaty + moduł wykonawczy i tanie zawory na 230V, tylko po co ta bramka, skoro HA i koordynator ?

Nie wybrałbym takiego cudeńka z wielu powodów, ale najważniejszy to cena. Za mniejsze pieniądze można kupić oddzielne czujniki temp/hum i mamy dodatkowo pomiar wilgotności np w łazience. W HA dodajemy sobie 4 termostaty, które wyświetlimy na jednym Sonoff NSPanel Pro i do tego moduł wykonawczy, nawet ten z Twojego linku + obudowa. Reszta to scenaruisze w HA i można się nie dotykać. 

Co do serwera HA, skoro wybierasz sprzęt z wbudowanym Zigbee/Z-Wave, to po co dodatkowo koordynatory ? A jak chcesz koordynator, to zainwestuj około 400 zł w terminal DELL Wyse 5070 z nowym dyskiem, wgraj na ten dysk gotowy obraz HAOS i będziesz miał dwa razy lepszy sprzęt niż te, które sobie wyszukałeś. Koordynator możesz wybrać dowolny np nowy typ Sonoff.

Na koniec odpowiedz na pytanie o NSPanel-Pro, nie zastąpisz nim termostatu w sensie dosłownym, ale może to być ekran dotykowy, z wirtualnym termostatem, lub większą ich ilością, gdzie masz możliwość pełnej ich obsługi- regulacji.

 

 
Dodane : 31/08/2023 7:41 am
adrian reacted
Udostępnij: