Pomoc w doborze roz...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pomoc w doborze rozwiazania oświetlenia SALONU

12 Wpisów
2 Użytkownicy
5 Reactions
3,340 Wyświetleń
(@dishaxd)
Wpisów: 7
Bywalec
Autor tematu
 

Witam serdecznie Panowie,
Bardzo prosze o pomoc w zaplanowaniu i dobraniu odpowiedniego smart sprzętu.
Interesuje mnie sterowanie oświetleniem w salonie. Obecnie mam to tak rozwiązane że z trzech miejsc w salonie wypuszczone są po 2 fazy i załączanie z jednego miejsca.

Przed modyfikacjami.jpg
Przed modyfikacjami.jpg (111.54 KiB) Nie przejrzano

Jestem w trakcie montowania sufitu podwieszanego więc wszystkie klocki mogę schować wewnątrz.

sufit.jpg
sufit.jpg (79.71 KiB) Nie przejrzano
plan.jpg
plan.jpg (142.55 KiB) Nie przejrzano

Ogólnie chcę zamontować:
-X-1 oprawa nad stolik
-Y-1 oprawa nad stół
-Z- 2 szt. głownego oświetlenia - 2x około 2metry opraw z paskami LED w środku (ściemnialne)
-G- 3szt. taśm LED ozdobnych (nie muszą być załączane przy ścianie)

Jedyne co zdązyłem zrobić przed montażem kominka to z puszki dociągnąć przewód neutralny do 5paku włączników Siemona w razie jakiegoś Sonoff Touch czy coś dopuszkowego.

Mam 100 pomyslów na sekundę i żaden nie jest do końca dobry.
Na początku myślałem żeby każdego Siemona zastąpić Sonoff Touch ale jeden pod drugim chyba będzie głupio wyglądać, szczególnie że dwa ostatnie Siemony są schodowe, a z tego co mi się wydaje nie będą działać poprawnie ze standarodowymi włącznikami odpowiadającymi im. - mam rację ?

Teraz myślę, ale nie wiem czy się da. Sonoff 4ch pro pod sufitem i do tego 3 oprawy (X,Y,Z) tylko czy da się wykorzystać zwykłe włączniki ścienne i podpiąc do niego wszystkie 3 fazy z włączników? - mogę wymienić bistabilne na dzwonkowe jeśli coś da.
A sprawę z paskami LED (G) myślałem załatwić też Sonoff 4ch PRO tylko w półce meblowej - możliwość ręcznego załączania kanałów poprzez zamontowane przełączniki. -Ale tutaj na każdy pasel LED osobny zasilacz więc pomysł średni. 
Myslałem jeszcze o Shelly WiFI RGBW2 LED Controler - tylko zamiast RGB podłaczyć 3 kanały pasków LED. Tutaj pytanie czy da się je załączać jakoś włącznikiem dzwonkwoym przy ścianie ? Np. 1 klikniecie - pasek led nr1, 2 klikniecia - pasek led przy oknie itp. ????

Czy SONOFF TOUCH można zaprogramować że przy przytrzymaniu rozjaśnia/ściemnia - jaki wtedy sterownik do oprawy?

Jesli macie jakieś pomysły które się sprawdzą bardzo proszę o wypowiedzenie się.
Zależy mi żeby to wszystko wyglądało schludnie szczególnie w miejscu gdzie obecnie są 5xSiemon10.

 
Dodane : 23/05/2019 3:27 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5210
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@dishaxd 

Cześć

Zacznę od tego że wymienił bym wszystkie włączniki na monostabilne , a zaraz napiszę dlaczego .

Przy przyciskach dzwonkowych klawisze zawsze są w tej samej pozycji co ładnie wygląda, ale to nie jest podstawowa zaleta , bardzo łatwo za pomocą jednego modułu np. Shelly 1 zrobić oświetlenie zapalane z kilku miejsc , w twoim przypadku dwa schodowe.

Kolejna sprawa to ściemnianie oświetlania , które w przypadku (tu znów Shelly RGBW2 ) realizowane jest dłuższym bądź krótszym przytrzymaniem wciśniętego przycisku, i  to na tyle co do argumentacji dlaczego dzwonkowe.

Nie będę rozpatrywał Twoich pomysłów , bo się zrobi z tego jeden melanż , napiszę jak ja bym to zrobił .

Oświetlenie X i Y to dwa Shelly 1 w puszkach i już , schodowe dokładnie tak samo tylko trzeba połączyć równolegle przyciski .

Oświetlenie Z i tu trzeba mając do dyspozycji jak to nazwałeś ( dwie fazy ) a jak przypuszczam są to wypusty na lampy typu żyrandol z podziałem światła , jedną fazę podać na stałe i zasilić z tego  główny zasilacz 12V  z którego zasilisz shellyRGB i dalej te oprawy z paskami led .

Druga faza będzie podawana przez dzwonkowy i będzie zasilać dodatkowy mały zasilacz 12V , którego (PLUS+) trzeba podłączyć do wejścia ( I) w moduleShelly RGB a masę czyli (MINUS) łączysz z minusem głównego zasilacza. Teraz jak to działa , krótkim kliknięciem włączasz i wyłączasz to oświetlenie, przy włączonym jak wciśniesz przycisk to im dłużej przytrzymasz tym bardziej ściemnisz aż do pełnego wygaszenia , kolejne wciśnięcie i trzymanie zacznie rozjaśniać oświetlenie.

Co do oświetlenia G to ja bym tych pasków nie rozbijał na trzy obwody a co za tym idzie trzy takie same układy jak w przypadku „Z” , tylko przycisk i centralne włącz/wyłącz, ściemnianie wszystkich ze ściany , a w aplikacji ( smartfon, tablet) możliwość regulacji każdego kanału oddzielnie. Z doświadczenia mojego brata , któremu robiłem takie oświetlenie w salonie na trzech obwodach wiem że i tak zawsze włączone są wszystkie i tylko jasność reguluje . Twierdzi , że jak włączy tylko jedną długą ścianę to wygląda tak jak reszta by się zepsuła .

Oczywiście jak chcesz to możesz kombinować ale wtedy raczej bez dokładania przewodów , albo robienia włączników dla tych taśm w innym miejscu niż ściana z simonami się nie obejdzie.

Ostatecznie można zrobić włączanie tych trzech obwodów z pilota gdybyś jednak się uparł.

Na koniec przykładowy schemat

schemat 230V Shelly RGB
 
Dodane : 23/05/2019 3:01 pm
Kamil W reacted
(@dishaxd)
Wpisów: 7
Bywalec
Autor tematu
 

Wielkie dzieki za szybką i sprawną odpowiedź. Podobnie właśnie myślałem z tymi LEDami G tylko myślałem że można zaprogramować tak że nawet na ścianie łącznikiem dzwonkowym będę w stanie po kliknięciu raz załączyć linię R, dwa razy linię G itd. Ale racja - w smartphonie w zupełności wystarczy. Powiedz mi tylko czym jest dodatkowy zasilacz 12V który łączymy z głownym zasilaczem. Gdzie go znaleźć, kupić itp.- i jaką ma funkcję tutaj. Dodatkowo czy głowny zasilacz do LED musi mieć dodatkową funkcję 

Co do opraw Z- jeśli będą to normalne kupione dedykowane oprawy to do jedyną opcją ściemniania będzie wymiana zasilacza na np. sterowalny 1-10V. Jest jakiś gotowy moduł do ściemniania tego ?

Ostatnia rzecz to czy w/w Shelly można przerzucić na SUPLĘ bez utraty funkcjonalności ?

Interesuje mnie również sterowanie Roletami - mam obecnie Rolety zewnętrzne z możliwością sterowania pilotem MOBILUS COSMO HB(868Mhz) i taki pilot dostałem przy zakupie. Pytanie w jaki - najtańszy sposób rozwiązać sterowanie nimi zważając przede wszystkim na to że to łącznika roletowego dochodzi tylko 3 przewody. 1-wejscie, 2-wyjscie góra, 3-wyjscie dół. ???? Jest może jakieś rozwiązanie co aby wykorzystać to że są już radiowe i przerzucić to na smartphona. Coś ale Sonoff RF Bridge? -tylko że tutaj 433Mhz.

 
Dodane : 23/05/2019 5:13 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5210
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@dishaxd Dodatkowy zasilacz umożliwia sterowanie załącz/wyłącz i ściemnianie , czyli podanie na chwilkę plusa na wejście przełącza stan wyjść RGB na odwrotny,  dłuższe podanie tego plusa zmienia natężenie oświetlenia. Teraz dlaczego on jest potrzebny , gdybyś miał w puszce na ścianie dwa wolne przewody bez potencjału idące na sufit to spokojnie można by to zrobić tak 

schemat 12V Shelly RGB
Ja nie wiem ile masz przewodów w puszkach więc zakładam , że dwóch luźnych nie masz dlatego żeby uniknąć kucia ścian i dokładania przewodów opisałem jak zrobić to samo za pomocą 230V czyli podając fazę na sufit gdzie będzie zwykły 12V zasilacz nawet 300mA , który zasilony z tej fazy poda plus na wejście . Mam nadzieję że piszę dość zrozumiale , a schemat z pierwszego mojego wpisu wyjaśnia to jeszcze dokładniej.
Co do opraw ściemnianych napięciem 1-10V to nie znam modułu smart , większość wykorzystuje PWM i takich opraw bym szukał.
Shelly 1 spokojnie można przeflancowac na suplę bez utraty funkcjonalności wgrywając gotowe firmware multiboard , natomiast Shelly RGBW raczej nie znajdziesz do tego softu , ale zamiast tego możesz w podobnych pieniądzach kupić SLW-01 Zamela  już z suplą ( sterowanie i funkcjonalność identyczna )
Co do rolet Supla nie obsłuży RF_linka , który spokojnie by łyknął tego pilota , sprawdź czy w tej puszce łącznika roletowego ten wejściowy przewód to faza i jeżeli tak doprowadź N i zamontuj Shelly 2,5 z wgranym multiboard , lub dedykowany moduł zamela SRW-01, chociaż Shelly jest znacznie mniejszy 
 
Dodane : 23/05/2019 6:37 pm
Kamil W and adrian reacted
(@dishaxd)
Wpisów: 7
Bywalec
Autor tematu
 

W takim razie któro z rozwiązań Shelly jest lepsze? To z dodatkowym zasilaczem czy bez? Tak jak wspominałem mam 6 wyprowadzeń w suficie pod lampy (faza), 4 idą na lampy więc teoretycznie 2 mogę przeznaczyć na sterowanie bezpotencjałowe, tylko znowu problem bo stałej fazy nigdzie nie będzie. Hymmm.....

Czy rozwiazanie z dodatkowym zasilaczem jest tak samo dobre i poprawne jak to co mi w kolejnym poście pokazałeś?

Nie upieram się co do Supli z uwagi że i tak chciałem  w jednej aplikacji zmieścić zarówno światło, rolety, drzwi garażowe jak i monitoring i "alarm". - po prostu jest prosta i gotowa. Ogólnie trochę zainteresował mnie Domoticz bo jest obszerny i ma nieograniczone możliwości natomiast gorzej ze sprzętem (tutaj raczej widzę każdy sam coś lutuje).

Jakaś propozycja żeby to w miarę dobrze i szybko spiąć w całość ? 

Doprowadzenie N do gniazda odpada bo to kolejne tynkowania przy każdym z okien dlatego może jakieś inne rozwiazanie ?

Czym jest wyżej wspomniany RF Link ? Czy używająć go można by sklonować sygnał pilota i puścić po WIFI ?

 
Dodane : 23/05/2019 11:39 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5210
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Czy z zasilaczem czy bez już chyba sam sobie odpowiedziałeś 🙂 a rozwiązanie z dodatkowym zasilaczem rozwiązuje problem braku wolnych przewodów . Takie rozwiązanie jest polecane przez producenta a ryzyko jest takie że są dwa zasilacze i trzeba przewidzieć że któryś może klęknąć więc tak czy siak jakiś dostęp do nich trzeba sobie zorganizować .

Domoticz to inna bajka i o wiele więcej możliwości nie namawiam ale polecam , masz nawet gotowca do pobrania tu na forum . Wystarczy Raspberry Pi mały dysk , wgranie gotowego obrazu i mamy serwer. I błędem jest  myślenie że coś trzeba samemu lutować , wręcz przeciwnie np Shelly może pracować z domoticzem na oryginalnym sofcie , a jak bardzo bedziesz chciał to i suplę dopniesz do domoticza . Dodatkowo jest ogromna ilość gotowych wtyczek do obsługi sprzętu RTV itp.

 Zresztą jak nie spróbujesz to się nie dowiesz 

RFLink Gateway to bramka czyli adruino z zestawem nadajnik odbiornik na 868 podłączona do Raspberry przez USB i wszystko co śmiga na częstotliwości 868 można sobie obsłużyć tu masz link    https://www.nodo-shop.nl/en/42-rflink-868-kit

a tu trochę lektury co prawda dotyczy 433 MHz ale to tylko różnica w częstotliwości , poczytaj a zobaczysz jakie są możliwości 

http://cezarowy.blogspot.com/2017/09/rflink.html

A co do Shelly czy lepsze ? Zależy dla kogo, zaletą jest mozliwość wgrania alternatywnego softu np AFE lub Tasmota lub Supla natomiast gotowe moduły Zamel-Supla są dedykowane tylko pod Suplę. 

 
Dodane : 24/05/2019 7:25 am
Kamil W and adrian reacted
(@dishaxd)
Wpisów: 7
Bywalec
Autor tematu
 

Zmierzyłem miernikiem napiecie pomiedzy niebieskim a brązowym i jest 220V.

Da się to podpiąć pod Shelly/Zamel/ czy nie bardzo?

rolety.jpg

Myślę że powoli zacznę iść w stronę Domoticza skoro można oryginalnego Shelly tam wgrać.

Powiedz mi tylko jaką aplikację się używa na Smartfonie do Domoticza bo chyba nie ma dedykowanej ? No i najważniejsze czy da się głosowy przez "OK Google" po polsku sterować np. roletami/oswietleniem? Chodzi o proste komendy typu "OK Google, włącz światło nad stołem".

Chodzi mi coś ala Supla Skript.

Podasz jakieś źródło gdzie kupić moduły Shelly w dobrych pieniądzach tak żeby jak najszbybciej przyszło bo muszę zatykać sufit powoli.

 

 
Dodane : 24/05/2019 4:01 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5210
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Jeżeli ten zdemontowany wyłącznik należy do tego 5-paka to dobrze że dociągnąłeś do tego N bo to co zmierzyłeś to zamyka się przez żarówkę , tzn wykręć żarówkę i już między tym brązowym a niebieskim nie będzie 230V . Jak w tej puszce znajdzie się N to spokojnie można tam zapodać Shelly.

Co do domoticza na smartfona to masz  albo aplikację "domoticz" albo ImperiHome albo HomeHabit ewentualnie Dromotica .

Komendy głosowe po polsku  tak przy pomocy apliakcji "automate" https://www.youtube.com/watch?v=JB0N79tcRfQ

Policz i napisz ile tych modułów potrzebujesz i jakie , sprawdzę czy załapiesz się na ceny hurtowe, albo sam sprawdź podałem namiar na polskiego dystrybutora w temacie Shelly na tym forum

 
Dodane : 24/05/2019 9:52 pm
(@dishaxd)
Wpisów: 7
Bywalec
Autor tematu
 

Nie, nie, nie. Sorrki - mogłem źle wyjasnić. Wyżej pokazany łącznik jest od rolet - całkiem inna ściana. No i pomiedzy wyjsciami sterującymi góra/dół jest 220V. Da się w to wpiąć Shelly/zamel do rolet czy za mało wyprowadzeń ?

Mam ogólnie 5 rolet sterowanych radiowo. Zamiast pchać do każdego moduł o cenie około 100zł/szt.  czyli 500zł myślałem żeby własnie sygnał radiowy przerzuić na WIFI - tak jak wspomniałeś używając RFLink - który jest znacznie tańszy.
Idąc tym tropem co myślisz zastąpić Siemony dotykowymi łącznikami światła sterowanymi również radiowo i potem wszystko obsłużyć przez RFLinka? Np. https://www.houseiq.pl/pl/p/Dotykowy-bezprzewodowy-RF-433-wlacznik-swiatla-3CC/590  

Wtedy montuję takiego RF322 3CC dla 3 dla 3 osobnych opraw (bez ściemniania) i Również zaoszczędzone na 3 modułach Shelly1 no i wizualnie chyba też fajnie taki dotykowy włącznik ?

Masz pewność że się da przez tego RFLinka zaprogramować sygnał z rolet? Czy nie mają jakiegoś zabezpieczenia czy coś?

Jeszcze jedna kwestia schodowych Siemonów. Czy to ważne do którego (z dwóch) schodowych podepnę moduł ? Ważne bo nie wszędzie mam doprowadzony neutralny w miejscu włączników.

Ostatnia rzecz - wcześniej wspomniane komendy głosowe. Dla Domoticza/OpenHaba również jest takie duże wsparcie jak przy Supla Script ? Chodzi mi o komendy zarówno pod światło jak i rolety i garaż? Przykładowo już wiem że chciałbym w najbliższym czasie sterować głosowo:
- bramą garażową
- roletami
- światłem w salonie /sypialni/ łazience
- no i również nowym pomysłem - dodatkowym "światłem nocnym". Czyli wszystkie przejścia dodatkowe paski LED na profilach aluminiowych 45° + schody. Wszystko sterowane osobno - bezprzyciskowo na ścianie bo nie mam możliwości już doprowadzać przewodów. Jedynie zasilanie + np. Sonoff Basic

 

Z Zameli raczej zrezgunuję bo to już tylko Supla i się nie da zmienić softu.

Idę za Twoją radą i DOMOTICZ na początek.

 

-

 
Dodane : 25/05/2019 3:16 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5210
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@dishaxd No to jeżeli to jest łącznik do rolet to tym bardziej nie ma tam pełnego 230V, pomyśl gdyby w włączniku czy łączniku jak go nazywasz była Faza i Neutral ( zero) to każde użycie tego łącznika powodowało by zwarcie w instalacji. Jak chcesz się przekonać to podłącz w tym „łączniku” do brązowego i niebieskiego zwykłą żarówkę 230V i zobacz czy będzie świeciła.

A tu schemat podłączenia siłownika ze strony dystrybutora 

Mobilus schemat

Niestety na tej stronie dowiedziałem się, że do sterowania wykorzystywany jest kod radiowy dynamiczny , zabezpieczony indywidualnym identyfikatorem , więc z RFlinkiem to nie zadziała.

Co do takich radiowych szklanych włączników to trzeba przewidzieć większe odstępy między puszkami ( 5-pak) bo rozmiary tych paneli są większe od tradycyjnych włączników.

Poczytaj o możliwościach takiego radiowego sterowania i jego ograniczeniach przy współpracy z serwerami automatyki bo pisanie tu o wszystkim to zrobi się referat.

Co do sterowania głosowego i automate + domoticz to są gotowe scenariusze do pobrania , wystarczy wpisać własne komendy głosowe zmienić adresy url urządzeń którymi chcesz sterować i tyle.  Pobierz aplikację i zobacz sobie co możesz pobrać są scenariusze typowo pod domoticza tworzone przez polskich użytkowników tej aplikacji. Ja z tego nie korzystam bo lubię jak system działa sam czyli zaświeca światła jak jestem w domu i robi się ciemno, zasłania roletę jak jest zbyt intensywne słońce itp.  

 
Dodane : 25/05/2019 3:44 pm
(@dishaxd)
Wpisów: 7
Bywalec
Autor tematu
 

Czyli mam rozumieć że jedynym sposobem sterowania tymi roletami jest doprowadzić N i zakupić odpowiedni moduł z Zamela lub Shelly ? Nie da się wykorzystać sygnału radiowego ? Sklonować pilota czy coś.

 
Dodane : 25/05/2019 5:20 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5210
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

Jak chcesz  bezproblemowo to nie masz raczej wyjścia , możesz kombinować z bramką Mobilusa za około 500 stów , która obsłuży te pioloty , ale nie wiem jak współpraca z serwerami typu OH , domoticz itp 

 
Dodane : 25/05/2019 6:23 pm
Udostępnij: