Jako to mój pierwszy post na forum, to cześć zgromadzonym!
W przyszłym roku będę wykańczać swoje nowe mieszkanie w bloku i pomyślałem sobie, że fajnie byłoby zrobić kilka sprytnych rzeczy dla leniwych. Coś niecoś wiem o automatyce domowej, ale wiedza jest stara i szczątkowa, zatem mam nadzieję, że zgromadzeni trochę mi pomogą.
Rzeczy, które chciałbym ując to:
- Zamykanie grzejników, jeżeli otwarte zostało którekolwiek okno w pomieszczeniu
- Włączanie oświetlenia przy listwach przypodłogowych na przedpokoju gdy wykryty zostanie ruch, a jest ciemno.
- Sterowanie oświetleniem HUE i listwami RGB wg spersonalizowanych ustawień (pora dnia, ruch)
- Sterowanie wewnętrznymi roletami okiennymi (to jest bardzo mocno opcja, głównie ze względu na dość astronomiczne ceny samych rolet)
- Ewentualnie rzucenie na ścianę jakiegoś tabletu, który będzie wyświetlać bieżącą sytuację w domu oraz na zewnątrz (temperatura, może wiatr)
Chciałbym móc także sterować oświetleniem (w tym RGB) i ogrzewaniem z poziomu smartfona, także spoza domu. Dobrze, jakby były także opcje na rozbudowę tego systemu. Widziałem systemy typu Fibaro czy Somfy, ale wydaje mi się. że są trochę ograniczone w swoich możliwościach. W grze są systemy przewodowe, bezprzewodowe lub mieszane, blok jest dopiero w budowie, więc na etapie wykończenia potrzebne kable można jeszcze wrzucić w ściany. Z racji, że to mieszkanie, a nie dom, to kompaktowość samego systemu także nie jest bez znaczenia.
Z góry dzięki za wszystkie porady.
@eddek witaj,
z tego co podajesz to trudno będzie skupiać się gotowych ekosystemach o jakich wspomiałeś. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie nad ich wykorzystaniem do integracji z innym oprogramowaniem.
- zaplanuj sobie rozprowadzenie przewodów do ważnych punktów. Z tego co podajesz to kilka miejsc z oświetleniem, prócz tego poprowadź przewody do włączników, czujników, skrzynki rozdzielczej (ogrzewanie) i jak myślisz o tablecie.
- miejsce na urządzenia wykonawcze, serwer, zasilanie awaryjne
Urządzenia, które są dostępne m.in. te które wspominasz bazują głównie na łączniści bezprzewodowej. Są to rozwiązania chmurowe, zatem większość zadań wykonywana jest gdzieś poza lokalizacją i zależne od połączenia internetowego. Trzeba pamiętać też o tym, że działają tylko w kręgu własnych produktów. Wspomniane Somfy, ma ciekawe rozwiązania do sterowania roletami, ale do ich bramki nie podłaczych innych urządzeń niż Somfy. Jak zakładasz rozbudowę to warto od razu pomyśleć o własnym serwerze (HomeAssistant, OpenHab, Domoticz, iHost). Takie rozwiązanie daje zgromadzenie różnych urządzeń w jednym miejscu.
Ogrzewanie chyba zostanie bezprzewodowe, bo wg projektu grzejniki są w własnymi głowicami (nie ma jednej skrzynki, skąd możnaby sterować ogrzewaniem). Więc raczej głowice Danfoss lub Fibaro. Okablowanie chce poprowadzić do kontaktronów na oknach i do listwe przy podłodze w przedpokoju, bo tylko one mają być sterowane. Dodatkowo może kabelek albo dwa do ewentualnych czujek ruchu w korytarzu. Całość myślałem podłączyć pod jakiś mini-komputer typu Raspberry Pi albo Arduino i na nim jakiś soft do ogarniania tego, ale w tym temacie jestem dość zielony. Nie będzie w mieszkaniu miejsca, żeby wrzucić jakąś wielką szafę rackową i w nią upchać klamoty. Nie wiem tylko na ile to, co chce zrobić jest wykonalne w zakresie, o którym pisałem w pierwszym poście.
pisząc od końca, wszystko jest wykonalne 🙂
Co do głowic wybrałbym Danfoss.
Komputer - Raspberry Pi to świetne urządzenie, zależy co chcesz postawić na nim. Jest mały, energooszczędny. Dobrze odpalić go z SSD zamiast karty. Jak nie zamierzasz gromadzić tam wykresów (grafana) i nie wrzucisz dziesiątków zadan to spokojnie da radę. Podstawa to dobry zasilacz. Jak w przyszłości będzie mało to wymienisz na cos mocniejszego.