Cześć,
Planuję w nowym lokum postawić wszystko na HA. Wiadomo, że to musi stać na serwerze, więc aktualnie stoję przed wyborem takiego urządzenia. Zależy mi na tym, żeby to nie było wolne, a przy tym, żeby ciągnęło jak najmniej prądu. W oko wpadły mi takie opcje:
https://houseiq.pl/pl/p/Serwer-DGW-Home-Assistant-Edge-ZigBee-Z-Wave/2072
lub
Ewentualnie taki terminal i postawić samemu (ten podobno jest bardzo energooszczędny):
https://allegro.pl/oferta/dell-wyse-5070-quad-core-1-5ghz-8gb-ram-16gb-ssd-11496344814
Cenowo dwie ostatnie opcje wydają się sensowne 🙂
Z racji urządzeń na Zigbee to myślałem też o takich bramkach:
i
https://sklep.automat-on.pl/Centrala-sterujaca-bramka-Zigbee-3.0-Bluetooth-Multi-mode-gateway.html
Tutaj zdam się na doświadczenie użytkowników 🙂
Zależy czy bardzo chcesz oszczędzić. Ja wybrał bym ten pierwszy, ma wszystko co potrzeba. Nie testowałem, i nie potrafię przyrównać tego do Sonoff`a Host. Poszukaj, nie tak dawno Adrian opisywał to urządzenie.
W wariancie tańszym kupujesz dowolny komputer i wyposażasz go urządzenia peryferyjne. Pierwszy wariant ma przewagę taką, że oszczędzasz sporo czasu na instalację systemu głównego i peryferii.
przewagę taką, że oszczędzasz sporo czasu na instalację systemu głównego i peryferii.
To chyba największa wada tego sprzętu, o innych nie będę pisał. Każdy kto zainstaluje od podstaw np HAOS + dodatki i integracje, znacznie więcej czasu zaoszczędzi na niezadawnaniu setek pytań "dlaczego przestało działać" itp, bo będzie miał większą wiedzę co z tym robić. To oczywiście moje zdanie. Co do wyboru to wersja z DELL 5070 z prockiem Pentium j5005 jest bardzo ok, raz że ten model jest naprawdę energooszczędny, dwa pozwala na instalację praktycznie dowolnej wersji HA.
@isom dziękuję za wyjaśnienia. W tym wypadku chyba właśnie wezmę Della i do czasu przeprowadzi trochę się nim pobawię w kontekście HA.
Z drugiej strony - jakiś koordynator Zigbee polecasz?
Z drugiej strony - jakiś koordynator Zigbee polecasz?
Tu dużo zależy od wielkości nowego lokum i Twoich planów odnośnie samych urządzeń. Jeśli będzie w planie kilka urządzeń zasilanych z sieci 230V, które w większości mogą pełnić rolę routerów, to sam koordynator może być w stylu SONOFF Zigbee 3.0 USB Dongle Plus , jest nawet bardziej stabilny od ConBee 2, ale jak większość to będą tylko czujniki to warto pomyśleć o wersji z LAN.
Możesz go wtedy umieścić w centralnym miejscu domu ( wymagane zasilanie + skrętka LAN) , taka loklizacja pozwala na mniejszą ilosć routerów lub jeśli dom nie jest duży, to pokrycie całości.
Wersja z LAN ma też taką przewagę, że dwa takie koordynatory mogą działać równolegle z jednym HA , jeden z Z2M i drugi z ZHA.
PS coś takiego
Są też wersje z mocnieszą anteną za około 200 zł
Są ostatnio fajne mini komputery z Intel N100. Ten procesor jest nowoczesny i maszynę taką pożna postawić za niewiele większe pieniądze od Dell Wyse 5070 i to z TDP 6W.
Właśnie póki co skłaniam się ku Dell Wyse 5070. Co do powierzchni to ok. 120 m2 na 2 poziomy rozłożone. Jest jeszcze poddasze, ale tam jest rekuperacja, więc jedyne co dam to jakiś bezprzewodowy czujnik temperatury i wilgotności na Zigbee.
niewiele większe pieniądze od Dell Wyse 5070 i to z TDP 6W.
Za dwa razy większe pieniądze, ale sam procek jest fajny i jak ktoś zaczyna zabawę, warto się zainteresować.
@isom Niedawno, z kodami od Yutuberów, tren mini komputer barebone z N100 był za 129$ z VAT do PL
Można się podpiąć pod ten temat?
Mój serwer HA stoi na Raspberry Pi, ale wkrótce zamierzam uruchomić InfluxDB (jako dodatek do HA), a raczej odradza się trzymać bazę danych na karcie SD w Malinie.
Co proponujecie w takiej sytuacji?
W zasadzie mógłbym podłączyć do Maliny jakiś dysk na USB i na nim przechowywać bazę danych InfluxDB? Czy to ma większy sens niż baza danych na karcie SD wspólnie z systemem operacyjnym HA?
Czy to ma większy sens niż baza danych na karcie SD wspólnie z systemem operacyjnym HA?
Zdecydowanie tak. Już bez InfluxDB warto wszystkie dane - baza samego HA, trzymać na zewnętrznym nośniku. Karta przetrwa znacznie dłużej. Wszystko na karcie, to szybka jej śmierć.
Dziękuję.
A czy ktoś może mi podpowiedzieć, czy w InfluxDB oraz w HA jest gotowa funkcja pozwalająca na takie przeniesienie lokalizacji bazy za przysłowiowym jednym kliknięciem?
Jeśli nie, to jak to zrobić w sposób bardziej rozbudowany?
Tak się składa, że mam wolny dysk SSD SATA, ale bezpośrednio do Maliny chyba go nie podłączę. Potrzebowałbym jakiejś przejściówki USB-SATA.
Dziękuję.
To dotyczy HA? Ale czy także baza InfluxDB zostanie w ten sposób przeniesiona na dysk zewnętrzny?
Piszesz, że operacja jest nieodwracalna. OK, ale rozumiem, że zmiana dysku na większy będzie możliwa jeśli kiedyś uznam, że dysk za mały?
@robinson tak, to dotyczy HA.
Wszystkie dane zmienne zapisywane będą na zewnętrznym dysku. Baza HA to SQLlite, natomiast baza Grafana to InfluxDB.
Piszesz, że operacja jest nieodwracalna. OK, ale rozumiem, że zmiana dysku na większy będzie możliwa jeśli kiedyś uznam, że dysk za mały?
Uruchamiasz HA z nowym dyskiem i przywracasz z kopii.