Posiadam napęd bramy Somfy SGS 201.
Czy jest możliwość podłączenia Shelly:
1) bezpośrednio do centralki bramy?
2) pośrednio przez przełącznik kluczowy bądź inne akcesoria?
Dane techniczne napędu:
Typ SGS 201
Napięcie zasilania230 V- / Instalacja solarna
Typ napędu 24 Vdc
Moc napędu 40 W
Maks. zużycie energii
(z oświetleniem strefy bramy) 600W
Zużycie energii w trybie czuwania 4.5W
Średnia dzienna liczba cykli pracy 20
Czas otwierania 20s
Automatyczne wykrywanie przeszkody Zgodnie z normą EN 12 453 (Załącznik A)
Temperatura działania od -20 do 60
Osłona termiczna tak
IP 55 dla podzespołów elektronicznych
IP 44 dla napędów
Wbudowany odbiornik fal radiowych tak
Piloty zdalnego sterowania:
Częstotliwość radiowa 433,42 MHz
Zasięg użytkowania 30m
Ilość ustawień pamięci 16
Możliwe podłączenia:
Wyjscie pomarańczowego światła Miganie, 24 V, 10 W
Wyjście oświetlenia strefy, zacisk zasilany maks. 500 W (przy 230 V-)
maks. 24 V - 25 W (przy instalaqi solarnej)
Wyjście zasilania akcesoriów 24 Vdc / 200 mA
Wejście zapasowego akumulatora Tak (wyłącznie przy 230V)
Wejście fotokomórek Tak
Wejście sterowania typu suchy styk Tak
Zależy co chcesz osiągnąć.
Zwierając na chwilę "Wyjście sterowania typu suchy styk" powodujesz ,że napęd albo się otwiera , albo zamyka , albo zatrzymuje ( jak jest w ruchu) , zupełnie tak jak przycisk pilota. Więc do niego możesz podłączyć Shelly (i ustaiając go tak , aby zwierało stycznik tylko na chwilę) równolegle z innymi akcesoriami.
Dzięki za odpowiedź @marcingajda
Chcę uzyskać możliwość zdalnego sterowania (otwierania, zamykania) z pozycji aplikacji Shelly na smartphonie.
Jak zlokalizować suchy styk? Nadmienię ze jestem nowicjuszem.
Wziąć instrukcję i poszukać 🙂 Z tego co widzę i pamiętam jest to po prostu styk nazwany BUS o oznaczeniach 3 i 4 .Zwieranie tych styków na chwilę daje wyżej opisane efekty.
Instrukcja przewertowana wielokrotnie, niestety brak schematu.
Przyjmując ze to BUS, w jaki sposob to połączyć?
Które styki w Shelly do którego/ych w centralce?
Z góry dziękuję
Szczerze to nie wiem. Jeszcze nie zakupiłem. Z tego co czytam to skłaniałbym się do shelly 1
@lutek1000 skłaniasz się w dobrą stronę , schemat jak to podłączyć znajdziesz tu https://www.smartnydom.pl/forum/tasmota/shelly-1-z-tasmota-do-bramy/
Są tam nawet dwa i co prawda dotyczy to innego oprogramowania ale idea jest ta sama , suche styki to te zaznaczone i opisane - sterownik bramy . Możesz też podłączyć czujnik żebyś widział czy brama jest otwarta czy nie , ale do tego trzeba odpowiednio skonfigurować aplikację shelly. Możesz też dokupić do shelly nakładkę https://shop.shelly.cloud/temperature-sensor-addon-for-shelly-1-1pm-wifi-smart-home-automation#312 i mimo ze jest przeznaczona dla czujników temperatury można do niej podłączyć dowolny czujnik krańcowy , który będzie pokazywał stan bramy
@isom , czy wiesz , czy dołożenie tego dodatku spowoduje ,że na kontaktronie nie pojawi się napięcie 230V ?
Te wszystkie małe dopuszkowe urządzenia są groźnie pod tym względem ,że mają zasilacz beztransformatorowy, i na wszystkich wejsciach /wyjsciach może się pojawiać 230V.
Osobiście próbowałem na tym potencjale gpio zrobić kontaktron , i niestety tego nie przezyl ( po pewnym czasie przebił i było delikatne bum).
Jeśli nie zależy Ci ,żeby to było oprogramowanie Shelly ( tylko np. tasmota) , a także masz miejsce , to wziął bym sonoffa r1. Tam jest tradycyjny zasilacz impulsowy z separacją .
EDIT: Wydaje mi się ,że ten dodatek do Shelly też zakłada , że izolacja tego ds18b20 wytrzyma 230V ( przez to dodają też te złączki wago 🙂 )
@marcingajda a kto w tym przypadku mówi o zasilaniu tego modułu z 230V ? Masz w tym Somfy dedykowane wyjscie do zasilania urządzeń dodatkowych i tam to trzeba podłączyć . Patrzyłeś na schematy - rysunki z linku ?
Swoją drogą nawet producent ostrzega że do helly zasilonego z 230V nie wolno podłączać nic do GPIO , więc nie wiem po co robiłeś tą próbę.
Dodatkowo tylko napiszę że wyjście I 0 w shelly to odseparowane styki przekaźnika i nie ma mowy żeby się tam pojawiło napięcie samo z siebie
@Isom , próbę robiłem nie na shelly ,tylko na biedronkowym gniazdku inteligentnym ( tam tez nikt nie zalecał jego rozkładania , więc pewnie też niepotrzebnie tą próbę robiłem 🙂 )
W sumie o zasilaniu modułu shely 1 z 230V nikt nie mówi, i jeśli nie będzie on zasilany z 230v ( choć ma zaciski do tego ) , to ok.
Skoro chcesz zasilać bramę z 24V ( jak najbardziej słuszne ) , to ten moduł dodatkowy jest niepotrzebn do kontaktronów tak czy inaczej. Bo raz , w orginalnym sofcie shelly tych kontaktronów nie użyjesz ( bo nie ma zaimplementowanej usługi). A dwa ,jeśli miałby to być soft alternatywny , to na złączu są gpio bezposrednio do wykorzystania (GPIO3 , GPIO1 i GPIO0 , choć to ostatniego lepiej nie wykorzystywać do kontaktronu).
Dziękuję za odpowiedź i link.
Jak już wcześniej wspomniałem jestem totalnym nowicjuszem i muszę przyznać że terminologia mnie przerasta.
Na chwilę obecną chce się skupić jedynie na otwórz zamknij z poziomu smartphone z aplikacją Shelly. W przyszłości moze cos dodatkowego.
W opisie z linka wspomniane są Tasmota, złącza RX,TX jak również GPIO 1,3,4,5,12.
Rozumiem że Tasmota mojego przypadku nie dotyczy.
RX,TX tez raczej nie?
Zastanawiam się również co to GPIO.
Dodatkowo w opisie/schemacie jest napięcie 24V. Rozumiem że można wpiąć Shelly bezpośrednio do zacisków centralki.
Patrzac na schemat wnioskuję (nie wiem czy słusznie, jezeli nie to proszę mnie poprawić), że w moim przypadku łączę + z centralki do N w Shelly, - z centralki do L w Shelly oraz suche styki BUS w centralce (obojętnie który z 0 w Shelly i drugi z 1 w Shelly). Czy może to który z zerem i który z jedynką ma znaczenie?
I takie połączenie po dodaniu i skonfigurowaniu przekaznika w aplikacji Shelly będzie dzialac zgodnie z założeniem.
@lutek1000 , tak jesli chcesz korzystać z oryginalnego oprogramowania shelly to tasmota Cię nie dotyczy.
Można wpiąć shelly bezpośrednio do zacisków centralki , tych opisanych jako 24V.
Reszta tak jak opisałeś ( nie ma znaczenia który do I a który do 0 ).
@marcingajda @isom
Dziękuję za odpowiedzi 👍i cenne uwagi 😀
@Isom , próbę robiłem nie na shelly ,tylko na biedronkowym gniazdku inteligentnym ( tam tez nikt nie zalecał jego rozkładania , więc pewnie też niepotrzebnie tą próbę robiłem 🙂 )
W sumie o zasilaniu modułu shely 1 z 230V nikt nie mówi, i jeśli nie będzie on zasilany z 230v ( choć ma zaciski do tego ) , to ok.
Skoro chcesz zasilać bramę z 24V ( jak najbardziej słuszne ) , to ten moduł dodatkowy jest niepotrzebn do kontaktronów tak czy inaczej. Bo raz , w orginalnym sofcie shelly tych kontaktronów nie użyjesz ( bo nie ma zaimplementowanej usługi). A dwa ,jeśli miałby to być soft alternatywny , to na złączu są gpio bezposrednio do wykorzystania (GPIO3 , GPIO1 i GPIO0 , choć to ostatniego lepiej nie wykorzystywać do kontaktronu).
Co do obsługi kontaktronu na oryginalnym sofcie shelly, to zrobię ją z dodatkowym modułem lub bez . To tylko zależy od tego jak chcę mieć zrealizowaną wizualizację stanu tego czujnika.
Bez dodatkowego modułu sygnalizacja będzie na tej samej ikonie co ON/OFF a z dodatkowym modułem będę miał oddzielną ikonkę .
@lutek1000 nie zapomnij tylko ustawić switch - przekaźnik w shelly na impuls np 1 sek , bo domyślnie on działa tak że zwiera zaciski I 0 na stałe , albo rozwiera , Ty potrzebujesz tylko chwilowe zwarcie
Powodzenia
@lutek1000 jak dokupisz dodatkową przystawkę to możesz mieć tak
Myślałem ,że ta przystawka jest tylko do DS18b20 (tak przynajmniej nazwa wskazywała - Temp addon) , a tu faktycznie da się podłączyć przycisk/przełącznik. Również zastosowane elementy wskazują , że jest tam jakaś optoizolacja , i napięcie 230V się na czujnikach nie pokazuje.
Subtelna różnica ale jest 👍