Dzień dobry.
Poszukuję pomocy przy instalacji smart home, głównie w zakresie oświetlenia, a także z uwzględnieniem możliwości sterowania z aplikacji Home Assisstant oraz maksymalnych możliwości rozbudowy w przyszłości.
Aktualnie robię remont generalny domu (350 m2, 4 kondygnacje) i rozprowadzam wszystkie instalacje, robię m.in. mocno rozbudowaną i zaawansowaną instalację internetową (w tym 2 szafy rack na różnych piętrach, po 2/3 skrętki kat. 6a w każdym pokoju, access pointy, meshe, gniazda, system będzie oparty na urządzeniach tp-link lub ubiquiti, itd) oraz elektryczną (3 skrzynki elektryczne na różnych piętrach, nowe okablowanie).
Mam już w zasadzie ustalone systemy do takich instalacji jak alarm (DSC), kamery (do ustalenia konkretny producent i model, np. Hikvision, Dahua, Ajax), domofon (podobnie jak w przypadku kamer do ustalenia), rolety (chcę dobrać odpowiedni system modułów dopuszkowych, tej samej firmy co w przypadku oświetlenia), ogrzewanie (piec Viessmann z aplikacją ViCare, do ustalenia w przyszłości system sterowania podłogówką w poszczególnych strefach i pokojach).
Dążę do tego żeby w przyszłości rozbudowywać system i sterować z poziomu Home Assisstant, ewentualnie konkretne urządzenia sterować z aplikacji producenta, jeśli okaże się lepsza niż HA.
Kontaktowałem się już chyba z pięcioma różnymi instalatorami smarthome i każdy proponuje co innego, sam dość dużo poczytałem, ale niestety nadal mam problem z doborem odpowiedniego systemu/producenta, ponieważ nie mam takiej wiedzy technicznej jak monterzy, czy doświadczenia z działaniem na danych systemach. Np. Loxone jest poza moim budżetem (nie chciałbym też rozciągać kilometrów kabli w ich systemie, czyli zchodzenie do modułów w rozdzielni kablami elektrycznymi od lampy i skrętkami od włączników ), Fibaro - dość drogie i potencjalne zakłócenia w komunikacji bezprzewodowej (z tego co czytałem na forach branżowych. Aktualnie rozmawiam z firmą która montuje mi alarm, kamery, rolety i instalację internetową, dzięki czemu mam pewność że przede wszystkim system internetowy będzie działał bezpiecznie i poprawnie.
Największym problemem jest w moim przypadku dobór systemu oświetlenia z opcją ściemniania, a także potencjalnie zmiany barwy (ciepła/zimna) w przypadku listew led. Ww. firma proponuje następujący układ rozłożenia kabli:
1. żarówka (obwód oświetleniowy) łączy się z puszką pod włącznikiem kablem elektrycznym,
2. w puszce pod włącznikiem znajduje się moduł;
3. sam włącznik ma być tradycyjny, nie inteligenty, np. Hager Berker z serii Kwadrat lub Simon 54, dobra jakość, wygląd i w miarę przystępna cena;
- ze względu na koszty (np. koszt manualnych ściemniaczy), chciałbym zastosować system, gdzie mam zwykły włącznik (włącz/wyłącz), a sterowanie ściemnianiem czy barwą będzie się odbywało wyłącznie z poziomu aplikacji, szczególnie, że chciałbym skonfigurować sceny (np. odpowiednie natężenie światła w zależności od pory dnia)
4. puszka będzie z tzw. kieszenią, aby móc wygodnie podłączać moduł;
5. w puszce za włącznikiem znajduje się moduł (połączony z włącznikiem) - w tej kwestii dopiero firma ma mi zaproponować odpowiedni model i producenta;
6. do puszki dochodzi kabel elektryczny ze skrzynki elektrycznej, a także skrętka z rozdzielni internetowej - nie wiem jak będzie się to łączyć z modułem i włącznikiem.
7. do ustalenia jest również kwestia, czy w przypadku włączników schodowych lub krzyżowych muszę doprowadzać skrętkę do każdego włącznika i czy przy każdym włączniku musi byc moduł;
A zatem mam zamiar wykorzystać system dopuszkowy, ale przewodowy. Proszę uprzejmie o poradę, czy taki schemat jest prawidłowy. Z tego co się orientuję, większość modułów dopuszkowych opiera się na komunikacji wifi lub radiowej, nie wiem czy jest możliwości połączenia ich skrętką z rozdzielnią internetową.
Byłbym również wdzięczny za polecenie sprawdzonego producenta/modelu modułu, który będzie spełniał powyższe założenia i pracował dość bezawaryjnie (z możliwością synchronizacji z HA) - dość popularne są systemy Tasmota, Sonoff, Zamel, ale zupełnie nie wiem, jaka jest ich skuteczność i możliwości działania. Dziękuję z góry za wszelką pomoc!
może zacznę po kolei:
- oświetlenie
nie wiem, dlaczego zakładasz budowę instalacji z modułów sterujących oświetleniem do puszek. Ja osobiście uważam, że montaż modułu dopuszkowego jest tylko wówczas, kiedy nie ma innaj możliwości. Dajesz co prawda głębsze puszki, jednak panuje tam nieco wyższa temperatura a i dostęp sewrisowy też nie jest łatwy. Wyższa temperatura to krótsza żywotność.
system dopuszkowy, ale przewodowy
nie wiem co masz na myśli. Jeśli szukasz modułów z komunikacją przewodową to łatwo nie będzie, znam tylko z komunikacją RS485. Ja proponował bym inny schemat: standardowy przewód (3 x 1,5) z puszki do rozdzielni, do lampy również z rozdzielni. W rozdzielni moduły z montażem na szynę i złączem LAN. W razie jakiejkolwiek zmiany czy awarii zwierasz obwód w rozdzielni i sterujesz oświetleniem samym włącznikiem.
- moduły
dopuszkowe: Shelly, Sonoff etc. do rozdzielni np. Kincony.
systemy Tasmota, Sonoff, Zamel
Tasmota, Esphome, Supla - soft pracujący lokalnie, eWeLink itp. działają przez chmurę. Jeśli zamierzasz uruchomić HA to esphome jest najwłaściwsze, to ich software i działa b. dobrze, jest pełna dokumentacja.
- kamery
jak od lat pracuje z Hikvision, ale też Dahua. Jedne i drugie mogę polecić. Zalecam postawić rejestrator jednej marki. Zarówno hik i dahua udostępnia RTSP co się przyda do generowania podglądu w HA czy na zewnętrznych wyświetlaczach.
Dążę do tego żeby w przyszłości rozbudowywać system i sterować z poziomu Home Assisstant, ewentualnie konkretne urządzenia sterować z aplikacji producenta, jeśli okaże się lepsza niż HA.
nie sądzę, by pasowało Ci przełączanie się między aplikacjami, jak będziesz miał wszystko w jednym miejscu, w dodatku podzielone na zakładki i podzielone wg. uzytkowników. Druga sprawa to by aplikacja producenta działała, niezbędna jest komunikacja z chmurą. HA zaś też musi się wówczas łączyć za pomocą chmury, a nie lokalnie. Wgrywając własne oprogramowanie takie jak wyżej wymienione, nic nie wypływa na zewnątrz i jego działanie nie jest uzależnione od internetu. W przypadku, kiedy nie ma internetu, te nie mają dostępu do chmury i działa tylko sterowanie z włącznika.
- okablowanie
do puszki dochodzi kabel elektryczny ze skrzynki elektrycznej, a także skrętka z rozdzielni internetowej - nie wiem jak będzie się to łączyć z modułem i włącznikiem.
no właśnie, nie dość że masz tam mało miejsca to jeszcze chcesz podłączyć UTP i to kat.6, nie mówiąc o podłączeniu. Jedna z większych firm ma w rozwiązaniu moduły z komunikacją RS485, wystarczy przewód telekomunikacyjny, nie UTP i schemat połaczenia w gwiazdę. Taki przewód jest miękki i jakoś go można zmieścić. Poza tym, to co wspomniałem wcześniej, co jeśli przyjdzie Ci podłączyć oświetlenie na zwykłym przełączniku? Przewód energetyczny chyba wyjdzie taniej i raczej lepiej.
- sterowanie
Np. Loxone jest poza moim budżetem (nie chciałbym też rozciągać kilometrów kabli w ich systemie, czyli zchodzenie do modułów w rozdzielni kablami elektrycznymi od lampy i skrętkami od włączników ),
to co opisuję i to co zapewne odpowiedzą inni na tym forum to budowa własnych rozwiązań tam gdzie jest to możliwe, tam gdzie nie ma skorzystanie z istniejącego i zintegrowanie z HA by wszystko mieć w jednym miejscu. Możesz zatem korzystać z gotowych modułów, możesz instalować np. takie Kincony do krórego wgrasz np. Tasmotę i sterujesz z HA. Chyba wygodniej mieć to w jednym miejscu w rozdzielni niż rozproszone po wszystkich puszkach. Lepiej sterować dwoma, trzema niż trzydziestoma z osobna, lepiej LAN ni wi-fi. Sam wybierzesz.
ze względu na koszty (np. koszt manualnych ściemniaczy), chciałbym zastosować system, gdzie mam zwykły włącznik (włącz/wyłącz), a sterowanie ściemnianiem czy barwą będzie się odbywało wyłącznie z poziomu aplikacji, szczególnie, że chciałbym skonfigurować sceny (np. odpowiednie natężenie światła w zależności od pory dnia)
Jak zdecydujesz się na zbudowanie włąsnego sterownika to takie scenariusze są w zasięgu ręki. W HA masz do dyspozycji podstawowe narzędzie do budowania automatyzacji jak i Node-Red czyli zaawansowane.
do ustalenia jest również kwestia, czy w przypadku włączników schodowych lub krzyżowych muszę doprowadzać skrętkę do każdego włącznika i czy przy każdym włączniku musi byc moduł;
nic nie musisz doprowadzać, to realizujesz programowo. Masz jeden moduł sterujący (załączający oświetlenie), a przełączniki równolegle podłączasz to tego modułu. Działa to na zasadzie impulsu lub zmiany. Sterowanie modułu odbywa się przez podanie fazy na we. Wszystko po to by można wykorzystać istniejącą instalację, a zazwyczaj nie ma nic poza zasilaniem (3 x1,5 lub 4 x 1,5).
- czujniki
zamiast skupiać się na podłaczeniu modułów 🙂 pomyśl o czujnikach tj. temperatury, oświetlenia etc. To się przyda w realizacji wielu scenariuszy. Temperatura do efektywngo sterowania ogrzewaniem czy klimatyzacją, oświetlenie i temperatura - sterowanie roletami. Tu spokojnie możesz użyć czujników bezprzewodowych najlepiej Zigbee albo przewodowy. I tu wystarczy zwykły przewód. Można użyć czujników 1wire, zbudować własny w oparciu o esp8266 lub esp32 a komunikacją wi-fi itd.
robię m.in. mocno rozbudowaną i zaawansowaną instalację internetową (w tym 2 szafy rack na różnych piętrach, po 2/3 skrętki kat. 6a w każdym pokoju, access pointy, meshe, gniazda, system będzie oparty na urządzeniach tp-link lub ubiquiti, itd)
wow, na prawdę potrzebujesz dwóch szaf na dom? Spoko, jak uważasz. Jak od jednego znajomego, a było to jakieś 12 lat temu jak mu proponowałem budowę sieci odpowiedział mi, że "jego informatycy orzekli, że nikt już nie kładzie kabli, teraz to wszystko wi-fi" 🤣 🤣
Coż skończyło sie jak się skończyło. Fajnie, że układasz tyle przewodów, z doświadczenia wiem, że w 90% będzie to sieć wifi, kablowe jest potrzebne, nie wiem czy aż tyle. Lepiej jedna szafa, w której zmieścisz wszystko co potrzebujesz. A co do wyboru sprzętu, to chyba jednak Ubiquiti, przynajmniej wydajnościowo. Co prawda Tp-Link depcze im po piętach.