UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Największy problem mam z głowicami termostatycznymi, tj. czy te głowice smart mogą odbierać sterowanie z termostatów i czujników temperatury zewnętrznych, które są właśnie w termostatach?
ja znam chyba tylko jedną, jednak pewności nie mam. głowice opierają się na słwoich czujnikach i w większości działa to dobrze. Pamiętaj, że głowice są zasilane bateryjkami.
to co chcesz zbudować ma szanse zadziałać z HA, jednak jest to przekombinowane. Takie rozwiązanie z pewnością będzie prostrze i tańsze, sprawdzi się jeśli nie planujesz spinać z systemem automatyki. Termostaty, które przywołujesz przygotowane są do bezpośredniego sterowania odbiornikami, czyli otwera wskazaną pętlę.
W pomieszczeniach wystarczy zamontować same czujniki temperatury. Jeśli istalacja Ci na to pozwala to przewodowe, jeśli nie to spokojnie możesz zastosować czujniki bezprzewodowe Zigbee. Wówczas zastosować zbiorowy system sterowania siłownikami. Wszystkie dane zbierasz w HA i tam budujesz wirtualne termostaty i scenariusze. Tworzysz automatyzacje wg własnych potrzeb. Możesz dowolnie sterować ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu osobno, uwarunkować od czasu, temteratury zenętrznej, obecności domowników, otwartego okna itd.
Nie znajduję informacji o źródle ciepła, miejskie czy własny piec - kwestia sterowania.
Albo w ogóle jest możliwość zamiast w/w termostatów dać panelen NSPanel (Pro lub bez), którymi również będę mógł sterować jak termostatem + będą miały więcej funkcji? Tutaj tylko nie znalazłem informacji czy te NSPanel mają wbudowany czujnik temperatury. Co do sterowania to raczej gładko, ale czy one mogą podawać temperaturę do głowic/sterownika od podłogówki?
@pawell32 Dziękuję Ci za bardzo konkretne odpowiedzi.
Źródło ciepła to kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny - Saunier Duval IsoTwin Condens T31-CS/1.
Zainteresowałeś mnie właśnie siłownikami na rozdzielaczach. Takowe mam do podłogówki, ale faktycznie nie pomyślałem, żeby analogiczne dać na rozdzielacz od grzejników to samo. Rozumiem, że to będzie działać analogicznie?
Do podłogówki mam takie coś zamontowane przez dewelopera:
https://sklep.automat-on.pl/Sterownik_ogrzewania_podlogowego_Zigbee_5_stref.html + siłowniki termoelektryczne https://sklep.automat-on.pl/silownik-termoelektryczny-m30x1.5-230vac.html . Brakuje mi właśnie termostatów do stref od podłogówki.
Czyli dobrze myślę, że mogę to samo zrobić do grzejników? Czyli na rozdzielaczach montuję analogiczne siłowniki, obok analogiczny sterownik. Termostaty daję po całości te same (podłogówka i grzejniki). Grzejniki odkręcam ręcznie na maxa (chyba?) - a wszystkim steruje termostatami, które z kolei sterują nie głowicami na grzejnikach, a tymi siłownikami termoelektrycznymi? Takie rozwiązanie powinno działać z HA, a czujniki temperatury wbudowane są w termostaty.
Nie wiem czy dobrze kombinuję? 🙂
Źródło ciepła to kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny - Saunier Duval IsoTwin Condens T31-CS/1.
Trzeba pomyśleć o załączaniu. Chyba nie chcesz by piec cały czas pracował?
Zainteresowałeś mnie właśnie siłownikami na rozdzielaczach. Takowe mam do podłogówki, ale faktycznie nie pomyślałem, żeby analogiczne dać na rozdzielacz od grzejników to samo. Rozumiem, że to będzie działać analogicznie?
tak
wszystkim steruje termostatami, które z kolei sterują nie głowicami na grzejnikach, a tymi siłownikami termoelektrycznymi? Takie rozwiązanie powinno działać z HA, a czujniki temperatury wbudowane są w termostaty.
nie. Albo głowice termostatyczne. albo sterowanie na rozdzielaczu. Jak demontujesz głowice, zawór na grzejniku zostaje otwarty. Ciepłem sterujesz poprzez zamykanie/otwieranie obwodu na rozdzielaczu. Jeśli tak chcesz - na ścianie lokujesz termostat, który steruje poprzez zamykanie/otwieranie zaworu siłownikiem.
- Jeszcze raz napiszę - musisz wybrać jak chcesz to zbudować. To co proponujesz będzie działać. Mam jedną uwagę - jeśli chcesz montować w każdym pomieszczeniu termostat na ścianie to odpuść sobie sterowanie grzejnikami. W takim przypadku nie warto przerabiać tylko zakupić głowice termostatyczne. W tych pomieszczeniach nie potrzebujesz termostatu na ścianie, bo masz go w głowicy. To ona steruje zaworem tak by utrzymać stałą temteraturę w pomieszczeniu. Taką głowicą sterujesz lokalnie lub za pomocą bramki, poza tym ma swoje harmonogramy. Dobrze dobrane urządzenia można połączyć np. w HA.
- System prostszy - czy na prawdę potrzebujesz termostat naścienny w każdym pomieszczeniu? Czy może czyjniki zbierające temperaturę, stan okna (otwarte/zamknięte) i sterowane z jednego miejsca?
dodam jeszcze jedną rzecz, o której nie było mowy - przewody. Nie wiemy jak masz rozprowadzone przewody. Zastosowanie takiego termostatu naściennego ma na celu sterowanie lokalne, czyli podaje zasilanie na uzrądzenie grzewcze. W Twoim przypadku może bezpośrednio zasilić siłownik - jednak nie wiem jak poprowadzone są przewody. Nowoczesne termostaty mają komunikację Zigbee lub wi-fi by można było sterować za pomocą aplikacji mobilnej. Jak Ty masz rozwiązane - nie wiem.
Jak pisałem wcześniej, piec załączasz i pracuje w trybie ciągłym. Co prawda wygasza palnik, kiedy temperatura wody jest osiągnięta, jednak cały czas pracuje. Przychodzą ciepłe dni, w których nie ma potrzeby spalać paliwa.
@pawell32 ponownie dziękuję bardzo za wyczerpujące odpowiedzi.
Odpowiadając - z tego co wiem to piec jest w trybie ciągłym, więc tak jak na końcu pisałeś - nagrzeje ile potrzebuje i podtrzymuje. Generalnie przechodzę z mieszkania, więc tutaj i podgrzanie wody i ogrzewanie jest gazowe.
Wracając do kwestii siłowników - dokładnie tak chcę to zrobić, tj.
- jak siłowniki w rozdzielni od grzejników to właśnie brak głowic termostatycznych w grzejnikacH, więc zawroty otwarte i sterowanie termostatem na ścianie.
Domyślam się, że to rozwiązanie trudniejsze w teorii, jednak chciałbym spiąć parter i piętro tak samo, więc z tymi termostatami naściennymi. W takim wypadku oczywiście odpuszczam sterowanie na grzejnikach i głowicami - jak mówisz.
Ten sterownik właśnie jest na Zigbee i on jest w skrzynce z rozdzielaczem podłogowym, ale mam taki etap, że doprowadzę elektrykę i to samo zrobię z rozdzielaczem od grzejników.
Dzięki za nakierowanie - bo totalnie nie pomyślałem, żebym użył to samo do rozdzielni z grzejnikami. Czyli całość będzie działać na Zigbee. Generalnie na początku tam na górze 2 pomieszczenia będą zamknięte, więc w aplikacji/na termostacie tam w ogóle zakręcę ogrzewanie. I w tym wypadku właśnie siłownik w rozdzielni robi robotę bo idealnie mogę wysterować zamknięcie.
@pawell32 z racji tego, że pierwszy raz będę miał piec. Jak masz jakieś pomysły jak mogę usprawnić działanie pieca w opcji smart - jestem otwarty.
@kuba12331 ja też mam mieszkanie z własnym piecem. Przy piecu mam moduł, który załącza piec kiedy jest taka potrzeba. Jest to uzależnione od temperatury w pomieszczeniu, ale też od tego jaka jest temperatura na zewnątrz, czy otwarte okno, pora dnia (czy jesteśmy w pracy, na wyjeździe, noc itp.).
Jeśli jesteś na takim etapie i możesz dołożyć przewody - zrób sobie miejsce na małą szafę, do której podprowadzisz przewody z rozdzielnicy, z termostatów... Pamiętaj - połączenie przewodowe jest najpewniejsze, jeśli możesz to kładź przewody. Poza tym dobrze mieć wszystko w jednym miejscu, sieć itp. Jak zechcesz zbudować system automatyki to taki komputer musisz mieć gdzie postawić.
chciałbym spiąć parter i piętro tak samo, więc z tymi termostatami naściennymi.
Nie chcę się mieszać, ale jak częśto planujesz wędrówkę po tych pokojach celem zmian na tych termostatach ?
Masz możliwość zrobić instalację i planujesz HA , po co takie ozdoby na ścianie w każdym pokoju jak termostaty? Panel centralny na Parter + drugi na piętro i koniec. Panel centralny mam na myśli np NSPanel pro. Na nim kilka termostatów dla danego poziomu.
W każdym pokoju czujnik doprowadzony w jedno centralne miejsce i tam moduł wykonawczy z regułami na wypadek padu HA.
Podstawowe autonomiczne sterowanie np grzej do 20 st zrobione regułami i koniec, reszta scenariuszy w HA.
Nie wyobrażam sobie przed wyjazdem na zimowy urop, biegania po pokojach żeby obniżyć zadaną na czas wyjazdu.
Od tego jest HA i np przycisk "Wyjazd"
Pozdrawiam
@isom Jak najbardziej rozumiem tok myślenia i argumenty za, ale - termostaty i sterowniki są na Zigbee i współpracują z HA.
Mi chodzi o to, żeby podłączyć klasyczne i analogowe ustawienia dla mniej potomnych, a ja jak mówisz, poza pokojem biurowym i sypialną, będę sobie resztą sterować przez HA. Czyli jak wyjadę, będę wyjeżdżać i zapomnę włączyć - to robię „wyjazd” w HA jak mówisz i mam efekt taki, o którym mowa. Termostaty na ścianę są jak mówiłem - dla analogowego sterowania dla pozostałych.
termostaty i sterowniki są na Zigbee i współpracują z HA.
Tym bardziej nie rozumiem logiki stosowania termostatów w każdym pokoju. Gdyby były analogowe - przewodowe i sterowały fizycznie tymi termozaworami to ok, ale one oprócz wysłania sygnału do HA i możliwości zmiany nastawy nic nie zrobią. To samo można uzyskać na NSPanel, robiąć kilka przewijanych widoków, każdy z jednym termostatem wirtualnym. Dla użytkownika mniej patomnego nie będzie różnicy czy przestawi na NSPanel czy na wyświetlaczu tego termostatu, a skutek będzie identyczny. Dodatkowo czujniki przewodowe dadzą 100% pewności, że w wypadku klęski pada zigbee i HA , dom będzie zagrzany do koniecznego minimum.
Jak pisałem wyżej - kwestia dodatkowego sterowania fizycznego.
Jeżeli możesz coś polecić ale z uwzględnieniem termostatów ściennych to będę wdzięczny za polecenie.