UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Cześć,
Przymierzam się do powolnego wdrażania systemu smart do domu. Póki co nie mam absolutnie żadnego, a czytam i czytam już wiele dni, ale mnogość systemów, ich niekompatybilność ze sobą przysparza mnie o niemały ból głowy, dlatego będę wdzięczny za wszelkie rady w jakie urządzenia pójść. Przede wszystkim zależy mi na niskiej cenie i łatwości instalacji. Prucie ścian nie wchodzi w grę, pogłębianie puszek - może być.
Z czasem chciałbym rozbudowywać system na całe mieszkanie, aczkolwiek może zacznę od opisu tego co chciałbym osiągnąć w samej sypialni, bo to dobrze zobrazuję co dokładnie chcę osiągnąć.
W sypialni mam standardowe oświetlenie górne sterowane prostym włącznikiem, który jest zamocowany na szafie, bo szafa zasłania puszkę od włącznika, ale po odsunięciu szafy oczywiście mam normalny dostęp do puszki. Oprócz tego mam zamontowane LEDy RGB pod łóżkiem, którą są podłączone normalnie do gniazdka sterowanego RF433mhz, ten pilot mam przyklejony do szafy, aby włączać lub wyłączać zasilanie ledów.
To co chciałbym osiągnąć to zmienić ten włącznik oraz pilot na w miarę standardowy 2-przyciskowy włącznik ścienny, a do tego dołożyć jeszcze dodatkowe włączniki tego oświetlenia po obu stron łóżka, oczywiście tam nie ma doprowadzonych żadnych kabli, także muszą to być rozwiązania bezprzewodowe. I to ma dla mnie na ten moment największe znaczenie, sterowanie z telefonu czy głosowo nie jest mi na ten moment potrzebne, chociaż oczywiście super będzie mieć tą opcję i móc to później jeszcze ewentualnie rozbudowywać o jakieś dodatkowe czujniki ruchu itp. Ale ta "schodówka" to dla mnie teraz najważniejsza sprawa.
Póki co to na razie w mojej głowie najtańsze i najprostsze rozwiązanie to chyba zrobić to w taki sposób:
1. LEDy podłączam do gniazdka poprzez Sonoff Basic LUB poprzez jakieś Gniazdko sterowane przez WiFi
2. Usuwam w ogóle przełącznik do oświetlenia górnego i za szafą podłączam Sonoff Basic / Mini
3. Umieszczam tanie podwójne włączniki ścienne RF 433MHz z aliexpress
4. Dołączam do tego Sonoff RF Bridge i ustawiam sobie co mają robić te przyciski ze sterownikami Sonoff.
Tu pojawia się pytanie bo widziałem że Sonoff RF Bridge obsługuje do 4 pilotów. W moim przypadku 3 włączniki x 2 przyciski dają łącznie 6 przycisków, więc jak to jest traktowane? To są 3 piloty, czy 6 pilotów?
Rozumiem, że w przypadku gdyby padło mi WiFi to nie mogą w ogóle sterować oświetleniem?
Przy takim rozwiązaniu będę miał chyba kontrolę z poziomu jakiejś aplikacji w telefonie?
Dodatkowo, jeżeli zaproponujecie jakieś inne rozwiązania to umieszczenie włączników na szafie daje mi możliwość ukrycia jakichś urządzeń w środku szafie - zrobiłbym otwory w miejscu instalacji włączników. Także tutaj odpada trochę problem wielkości urządzeń.
Jakiś czas temu zamówiłem Sonoff Mini z chin, był w promocji to uznałem, że może się kiedyś przyda, także go mógłbym też tu wykorzystać.
imho jakikolwiek pomysl sterowania swiatlem poprzez wyniesiony chinski serwer (w domysle serwer, ktory nie jest lokalnie po LAN) + np. zona w domu to proszenie sie o klopoty, to co chcesz zrobic wykonasz na kilka sposobow, ale najlatwiej jednak na dedykowanym systemie do domowej automatyki OH2.x, Domoticz, HA etc. Na poczatek chyba najlatwiejszy jest Domoticz (co nie znaczy ze najlepszy) ale od czegos trzeba zaczac. Na forum jest grupa pasjonatow, ktora stworzyla wrecz gotowca po Raspberry 3b lub 4 z natywnie juz postawionym Domoticzem + pewna wspomagajaca otoczka.
ps. padnie Wi-fi to i klasycny SoOff nie pomoze, one rowniez dzialaja po Twoim Wi-Fi, sa rozwiazania a bramkami do sieci komorkowych ale to przerost formy nad trescia.
Proponuję poczytać o naprawdę rozwojowym sprzecie jakim są Shelly , bez własnego serwera można tworzyć sceny na zasadzie jeden moduł podłączony do zasilania uruchamia innym moduł lub ich grupę , jak będę miał chwilę czasu to mogę więcej napisać na ten temat
Czy do tego domoticza mogę wtedy użyć takiego sprzętu jak napisałem? Czy trzeba coś innego? Podobnie z tym shelly, rozumiem, że kupuję sterowniki shelly a przyciski mogę do tego podpiąć RF?
Czy do tego domoticza mogę wtedy użyć takiego sprzętu jak napisałem? Czy trzeba coś innego? Podobnie z tym shelly, rozumiem, że kupuję sterowniki shelly a przyciski mogę do tego podpiąć RF?
tak, nie ma tak naprawde znaczenia co kupisz, wazne jak zintegrujesz z systemem domowej automatyki, np wcale nie jest Ci potrzebne Sonoff RF Bridge, mozna pojsc w znacznie bardziej elastyczne rozwiazanie ze snifferem sieci Zigbee etc
To załóżmy że kupuję raspberry pi, wrzucę ten gotowy domoticz (smarticz). I do tego mogę podpiąć przekaźniki sonoff i przyciski rf? Z tego co widziałem to do przekaźników trzeba wgrać inny soft? A co za tym idzie coś lutować? Nie ma jakichś od razu gotowych rozwiązań?
jest kilka SonOff-ow, gdzie zmieniasz soft bez lutowania https://github.com/arendst/Tasmota/wiki/Sonoff-DIY
@fastman przy tym co napisał mirmil99 czyli własny serwer to możesz cuda wianki , trzeba tylko chwilę poświećić na poznanie możliwości. Napisałem Shelly bo jest to produkt , który z marszu działa sam albo z np Domoticzem czy HA lub OH , jak masz własny serwer jesteś niezależny od internetu ale nie od wifi ( w Twoim przypadku) - brak połączeń kablowych. Jednak własny serwer minimalizuje potencjalny brak obsługi tego co chcesz. Chcesz RF czyli radio 433MHz podatne na włamania proszę bardzo jak nie masz sąsiadów z podobnymi upodobaniami to nie ma tematu .