System smart home -...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

System smart home - kilka pytań od laika

3 Wpisów
2 Użytkownicy
2 Reactions
1,241 Wyświetleń
(@tomeknr)
Wpisów: 2
Świeżak
Autor tematu
 

Witam, 

Bez zbędnego lania wody:

Nieruchomość: szeregówka 112 m2, parter + 1 piętro (budynek w budowie)
Gdzie ma być smart: parter, schody + 1 pokój u góry
Co ma być smart: praktycznie tylko oświetlenie, kilka gniazdek, kamera (elektroniczna niania), żadnych skomplikowanych scen
Przewidywane elementy smart: żarówki, taśmy led, przełączniki / piloty do oświetlenia, gniazdka, czujniki ruchu i światła, czujniki zamknięcia / otwarcia drzwi
Jaka automatyka: systemy zamknięte, rozwiązania typu HA nie wchodzą w grę na ten moment. Zdaje sobie sprawę z ograniczeń -> świadomy wybór
Jak ma wyglądać komunikacja: zigbee + wifi tam gdzie jest to konicznie (oby jak najmniej)

Systemy, które biorę pod uwagę:
Xiaomi/AQARA:
+ tanio
+ dość sporo urządzeń
- serwery w chinach i europie niekompatybilne. Albo używamy chińskiego, albo europejskiego i modlimy się, że sprzęt zadziała (nie wszystkie sprzęty działają z serwerem europejskim)
- czy wybierając serwer w chinach mamy aplikacje w języki pl albo en?
- ciężko o żarówki zigbee

Philips hue:
+ dość sporo urządzeń
+ system jest dość długo na rynku, dojrzały, sporo pozytywnych opinii
+ cały ekosystem oparty o zigbee
- dość drogi

Tuya:
+ dobre ceny
+ bardzo szeroki wybór urządzeń
- ciężko o żarówki zigbee

Cena i łatwość instalacji są dla mnie kluczowe w tym momencie. Droższe systemy odpadają.

Pytania:
1. Przychylam się do Tuya, co myślicie? (nie skupiajmy się na rozwiązaniach typu HA, one na razie odpadają)
2. Wszystkie w/w systemy wymagają bramek. Jak te systemy zachowują się, kiedy zabraknie internetu (wifi i bramka ciągle działa)? Chodzi mi o to, czy zaprogramowane wcześniej akcje, nadal będą działać (czujnik ruchu, który uruchomi światło, panele do światła itd). To, że stracę możliwość zdalnego zarządzania to rzecz oczywista.
3. Rozszerzając pytanie nr 2. co jeśli część sprzętów będzie używać zigbee, a część (żarówki) wifi? Czy w razie braku neta, zaprogramowane sceny się wykonają?
4. Czy przy używaniu żarówek po wifi, opóźnienie w ich włączaniu/wyłączaniu jest większe niż przy żarówkach zigbee? Czy różnica jest zauważalna?
5. Czy używając inteligentnych żarówek jest sens używać inteligentnych włączników/wyłączników świateł, które odcinają prąd od żarówki? Wydaje mi się, że albo jedno, albo drugie...
6. Rozszerzając pytanie 5, czy warto montować tradycyjne włączniki / wyłączniki świateł? Może znacie sposoby, żeby je troche ukryć? nie będzie to fajne, jak na ścianie będą włączniki odcinające prąd, a obok nich smart panele do regulacji oświetlenia.
7. Nie do końca rozumiem idee aplikacji Google Home. Załóżmy sytuację, że ide w philipsa. Oni mają swój własny soft. Mogę użyć go do zbudowania smart home. Mogę później "zaciągnąć" wszystkie urządzenia do Google Home. Gdzie sceny powinny być tworzone w aplikacji philipsa czy w google home? Czy mogę dodać urządzenia z pominięciem aplikacji philipsa od razu bezpośrednio do Google Home? I ponownie czy zadziałają mi skonfigurowane akcje w google home jak w domu zabraknie neta?

Pytań dużo, ale ciężko znaleźć konkretne odpowiedzi, a nie chciałbym uczyć się na swoich błędach. Będę wdzięczny jak podzielicie się swoimi doświadczeniami.

 
Dodane : 26/03/2021 10:14 pm
 Snlk
(@snlk)
Wpisów: 4
Bywalec
 

Opiszę Ci krótko moje doświadczenia, może wyciągniesz jakieś wnioski. Dla kontekstu moja konfiguracja to zigbee2mqtt+openhab.

1. Tuya używam tylko termostatów do grzejników, działają sprawnie i bez problemów. Na bateriach co najmniej cały sezon grzewczy. Niestety nie znam ich systemu automatyki.

2. sieci wifi w domu, a dostęp do internetu to dwie różne rzeczy. To, że dostawca wyłączy CI neta nie wpłynie na prace bramek, ponieważ one komunikują się w ramach sieci lokalnej (LAN)

3. j/w

4. Używam kilka urządzeń wifi opartych na ESP8266 i sofcie AFE. Nie ma żadnych problemów z opóźnieniami pod warunkiem, że zasięg sieci wifi jest dobry i nie ma strat pakietów. W obu przypadkach występuje małe opóźnienie pomiędzy włączeniem światła, a zapaleniem się żarówki.

5. Ten temat jest ciekawy, miks tych dwóch rozwiązań daje większą elastyczność, ale jest droższy. Ja u siebie miałem standardową instalację i do tego założyłem żarówki zigbee. Często się zdarza, że ktoś odłączy im zasilanie włącznikiem i potem sterowanie nie działa, bo trzeba najpierw "pstryknąć". Docelowo planuję, zasilić żarówki na stałe, a w miejsce włączników wstawić przyciski monostabilne komunikujące się po zigbee.

6. j/w

7. tu niestety nie mam żadnych doświadczeń więc nie pomogę

Na koniec dorzucę jeszcze jeden wariant ekosystemu którego nie napisałeś - IKEA Tradfri, ja mam od nich wszystkie żarówki, czujnik ruchu, smar gniazda i kilka przycisków/pilotów.

 
Dodane : 27/03/2021 8:26 pm
Tomeknr and adrian reacted
(@tomeknr)
Wpisów: 2
Świeżak
Autor tematu
 

Dzięki @snlk za podzielenie się swoimi doświadczeniami! 

Zacznę może od końca, z systemem IKEA Tradfriamm mam kilka problemów: 
- żarówki mają tylko 9 kolorów (w salonie chciałbym mieć pełną paletę barw)
- ponoć kiepski czujnik ruchu, który nie ma w dodatku czyjnika światła (bardzo przydatne -> uruchamianie światła, kiedy jest za ciemno w pokoju) - czujnik ruchu jest dla mnie bardzo ważny (przedpokój, schody, garaż)
- dość mały wybór smart rzeczy -> w przyszłości, gdybym chciał coś rozbudowyać to będę ograniczony (chciałbym raczej nie mieszać elementów różnych ekosystemów)

Na plus zdecydowanie cena i stabilość, raczej działa bez zarzutu. 

2. Dzięki za wyjaśnienie. Spotkałem się z opiniami, że np w Tuya, aby działało bez neta musi być wszystko po zigbee. Jeśli pomieszamy zigbee i wifi to potrzebny net bo zadania przez chmurę lecą. Stąd moje wątpliwości. Jesli okaże się, że bez neta nie działają zaprogramowane akcje to dla mnie bdzie to poważny problem. 

5. Tutaj obiawiam się trochę rezygnowania z klasycznego odcięcia prądu. Nie wiem czy będę zadowolony ze smart oświetlenia, czy będzie stabilnie. W razie problemu (np. aktualizacja softu) zawsze można wkręcić zwykła żarówkę i naprawiać smart zabawki albo w ogóle do kosza wyżucić w najgorszym przypadku. Nie do końca rozumiem jakie większe możliwości daje nam smart włącznik oświetlenia i smart żarówka. Możesz wyjaśnić proszę?  

 
Dodane : 28/03/2021 10:48 am
Udostępnij: