Powiadomienia
Wyczyść wszystko
Porady dla początkujących
35
Wpisów
8
Użytkownicy
2
Reactions
5,978
Wyświetleń
Ja to sobie wyobrazam ze tego typu termostaty z Tuya maja zazwyczaj opcje zwierania rozwierania na wyjsciu czyli termostat bezposrednio podpiety do pieca
Ja chce zeby piec mi sie zalaczal wylaczal ale bez fizycznego podpiecia do termostatu.
Szukalbym czegos takiego jak ten ponizszy ale zeby fajnie wygladal i byl z obsluga zigbee 3.0
"BEZNAPIĘCIOWY STEROWNIK KOTŁA C.O. Z BEZPRZEWODOWYM TERMOSTATEM POKOJOWYM WiFi APP TUYA"
Pewnie w aplikacji moge ustawic warunek zczytywania temperatury mierzonej przez takie termostaty ze sterowanym fizycznym zwarciem (te takie z bezposrednim podpieciem do kotla) ale nie wiem czy mozna ustawic jakis warunek odnosnie zczytywania temperatury zadanej na takim termostacie zeby sterowal on takim przekaznikiem
"Przekaźnik NO NC BEZPOTENCJAŁOWY, BEZNAPIĘCIOWY ZIGBEE 3.0 Tuya do puszkowy sterownik"
Dodane : 16/01/2025 12:10 pm
Nie wiem dla czego to by niemiało działac?
A dlaczego miałoby działać? Na jakiej podstawie?
To są systemy przygotowane do pracy z zasilaniem ciepła z sieci. Chyba, ze nie znam nowości z dalekiego kraju 🙂 Aby sterować piecem warto by jeszcze dołożyć kilka innych zmiennych by nie włączać i nie wyłączać pieca co chwila.
Dodane : 16/01/2025 10:16 pm
@pawell32 Dziekuje Tobie i innym za proby pomocy. Fakt glowice sa do ustalania temperatuty w systemie gdzie jest cieplo i gtz10 pewnie byloby fajne z tym ze czujnik temperatury jest na taka mala bateryjke ktora pewnie trzeba czesto wymieniac ale nadal mnie to kusi.
Fakt w moim systemie z piecem gazowym CO a nie w sieci cieplowniczej sam czujnik temperatury musi sterowac przekaznikiem beznapieciowym ktory bedzie zwierac i rozwierac dwa styki na piecu powodujac jego wlaczanie i wygaszanie. Czujnik temperatury bedzie w pomieszczeniu najcieplejszym dlatego glowice umozliwia mi na sterowanie otwarciem zaworow w pokojach o nizszej temperaturze w czasie gdy piec jest wlaczony. I wlasnie czegos takiego poszukiwalem termostatu ktory bezprzewodowo bedzie laczyl sie i wlaczal wylaczal piec gazowy CO (byc moze nie powienienem podpinac sie do tego watku ale myslalem ze warto wspomniec o tym gtz10). Niestety znalazlem urzadzenia ktore umozliwiaja takie sterowanie ale tylko na wifi a nie zigbee (nie wiem czy w tuya automatyka pozwoli na komunikacje pomiedzy urzadzeniami obu typow). Te rzadzenia z zigbee ktore znalazlem musialy byc podpiete kabelkiem z piecem lub byly bardzo drogie i/lub nieestetyczne.
Poniewaz tak jak wspominalem na poczatku jestem zielony w temacie dlatego nie mam zielonego pojecia jakie warunki mozna ustawiac w automatyce Tuya. Szukalem czegos co fajnie wyglada i znalazlem @isom @neustadt "Panel dotykowy 4'' kontrola scen" do tego czujnik temperatury i przekaznik beznapieciowy do tego centralka zigbee i sterowanie pieca mam ogarniete, a co do glowic to waham sie pomiedzy gtz6 i gtz10,
@isom nie glowica nie bedzie musiala sterowac piecem ale z drugiej strony modele GTZ4 i wyzej (z pomienieciem GTZ8) maja "Stan otwarcia zaworu " wiec pewnie taki warunek da sie ustawic ale raczej nie da sie tego wywolywac takim termostatem z wyswietlaczem kolorowym ale poprzez taki panel dotykowy kontrola scen to juz chyba tak
Dodane : 17/01/2025 7:30 am
Czujnik temperatury bedzie w pomieszczeniu najcieplejszym
Co w takiej konfiguracji dadzą głowice w pozostałych pomieszczeniach ?
Co może zrobić otwarta głowica w sypialni gdy kocioł jest wygaszony a w tym najcieplejszym pokoju jest niby ciepło ?
Powinno być raczej odwrotnie, termostat w najchłodniejszym pomieszczeniu, a głowice w pozostałych nie pozwalają na ich przegrzanie.
Tu bym raczej szukał kompletnego urządzenia typu termostat a nie czujnik + moduł wykonawczy, bo jakoś trzeba kontrolować sterowanie pracą kotła. Jak obniżysz zadaną na czas wyjazdu mając sam czujnik i przekaźnik ? Wiara w to, że sceny zapisane w chińskiej chmurze będą działać na 100% to moim zdaniem za mało.
Dodane : 17/01/2025 7:52 am
Czujnik temperatury bedzie w pomieszczeniu najcieplejszym
powidz mi jedno, po co Ci głowice termostatyczne smart, skoro chcesz stosować jeden czujnik i bez dobrego obiegu?
Rób jak uważasz. Moim zdaniem to wyrzucanie pieniędzy. Kup prosty termostat, zamontuj go w pomieszczeniu, gdzie przebywacie najwięcej i niech steruje pracą pieca. Na koloryfery zamontuj zwykłe głowice termo.
Jak zrrozumiesz działanie i to co już było napisane to wrócisz do tenatu.
Dodane : 17/01/2025 9:21 am
@isom no fakt termostat w najzimniejszym ma większy sens. Serdecznie dziękuję! Odnośnie termostatu takiego żebym nie musiał go podpinać fizycznie do pieca to jestem otwarty na sugestie/propozycje
Dodane : 17/01/2025 9:41 am
@pawell32 dzięki.glowice po to żebym mógł zdalnie wybierać gdzie i jak mocno grzać. Mieszkanie w stuletnim domu, 89m^2 bez izolacji z zewnątrz (bo konserwator zabytków zabronił), mury pół metra, sufit 3.5m
Tak mam i tak chciałem mieć i jest super, kocham to mieszkanie, ale z rachunkami za ogrzewanie łatwo popłynąć.
W sezonie grzewczym chciałbym móc sobie odpalić ogrzewanie salonu zdalnie a większość czasu spędzam w sypialni gdzie mam też biuro.
Takie grube mury jak w moim mieszkaniu to straszna bezwładność i nie zawsze da się wszystko zaplanować, czasami spontan zaplanowany gdy jestem poza domem dlatego możliwość sterowania spoza domu to coś co by mi się przydało. Z salonu rzadko korzystam i mam teraz grzejniki na podczerwień i jakoś to będzie funkcjonować.
Podobne rozwiązanie z firmy Viessmann z której mam piec to koszt około tysiąc PLN za termostat do tego trzeba kupić centralke i 350 za jedną głowice. Więc zakup wszystkiego z zigbee Tuya będzie mnie kosztować frakcje tej ceny dlatego mnie to nie boli nawet jeżeli bez tych głowic faktycznie możnaby się obyć
p.s. jak nie włączę żadnego grzejnika w zimie to temperatura w pomieszczeniach potrafi spasc w zimie do 6-8 stopni więc jak nie muszę to będę grzać minimalnie, z glową żeby mi tylko rury nie zamarzły :). Pozdrawiam
Dodane : 17/01/2025 9:53 am
@mr-k ja wiem po co są głowice smart i do czego służą. Też mam własny piec gazowy, starałem się przekazać, że by to dobrze działało to trzeba brać pod uwagę kila zmiennych i to kontrolować. Inaczej nie zaoszczędzisz bo albo piec będzie grzał wodę cały czas, albo co chwilę włączał i wyłączał.
Może jednak warto wydać na to co proponuje producent. Innym rozwiązaniem jest postawienie własnego systemu zbierającego dane z czujników, który łączy się głowicami i streruje piecem.
Dodane : 17/01/2025 10:02 am
@pawell32 a masz zasobnik wody? Ja mam piec dwufunkcyjny. Sam piec najtańszy viessman boka 050 z wifi, sam jeszcze nie wiem co się da tam regulować i jak będzie działać modulacja mocy. Zdaje mi się ze bajery co oni proponują są drogie bo płaci się za markę. Pożyjemy, zobaczymy, pewnie jeszcze się wiele nauczę jak zacznę używać najwyżej sprzedam to co kupie z Tuya i wykosztuje się na rozwiązania producenta. Pozdrawiam
Dodane : 17/01/2025 12:13 pm
@pawell32 a masz zasobnik wody? Ja mam piec dwufunkcyjny. Sam piec najtańszy viessman boka 050 z wifi, sam jeszcze nie wiem co się da tam regulować i jak będzie działać modulacja mocy. Zdaje mi się ze bajery co oni proponują są drogie bo płaci się za markę. Pożyjemy, zobaczymy, pewnie jeszcze się wiele nauczę jak zacznę używać najwyżej sprzedam to co kupie z Tuya i wykosztuje się na rozwiązania producenta. Pozdrawiam
Dodane : 17/01/2025 12:14 pm
jak będzie działać modulacja mocy.
Modulacja modulacją , ale na pewno się wyłączy przy grzaniu na jeden grzejnik.
Wiele razy powtarzałem , że np. przy powietrznej pompie ciepła ( oprócz tego samego problemu , że pompa produkuje za dużo ciepła , żeby to jeden grzejnik odebrał) , to jeszcze dodatkowo potrzebuje zładu wody ( dużo wody) do tego ,żeby się odszronić , i nie można działać na jednej pętli a już na pewno nie na jednym grzejniku ,bo w najlepszym wypadku się awaryjnie wyłączy.
Dodane : 17/01/2025 2:52 pm
@mig41 w moim przypadku piec gazowy CO dwufunkcyjny ma mieć modulację mocy od 3.2 do 25kW ale faktycznie przy jesieni albo wiosna i tak będę pewnie musiał odkręci. wszystkie grzejniki żeby nie było za gorącp w jednym z pomieszczen no i żeby piec nie włączał i wyłączał się zbyt często tylko żeby był włączony przez kilka godzin i wyłączany na resztę dnia, no ale zobaczymy.
A grzejniki będą mieć około 3kW każdy z nich przy delta 50.
No niestety zapotrzebowanie energetyczne mam trzykrotnie wyższe niż w dobrze zaizolowanym domu
Dodane : 17/01/2025 3:25 pm
Zdaje mi się ze bajery co oni proponują są drogie bo płaci się za markę.
Dobrze Ci się wydaje, ten zestaw producenta niczym oprócz rodzaju komunikacji (RF) nie różni się od tanich chińskich rozwiązań jak TUYA.
Kupując smart termostat WIFI + RF masz możliwość sparowania go z bramką zigbee, a komunikacja do odbiornika ( przy kotle) odbywa się drogą radiową ( podobnie jak u producenta).
Opinie na stronie producenta odnośnie głowić też są podzielone ( jedna z nich )
Więc nawet jak kupisz za cenę jednej głowicy dwie TUYA , to nie musisz mieć wyrzutów jeśli nie będą doskonałe.
Ważne żeby głowica reagowała na otwarte okno i raportowała swój stan, wtedy da się coś sensownego zrobić.
Na bolączki wiosny, jesieni polecam mały bufor, nie mylić z zasobnikiem CWU, napisałeś że kocioł będzie mocarz (25kW), myślę, że przewymiarowany, więc taki bufor zrobi robotę.
Generalnie czy to przewymiarowany kocioł gazowy, czy pompa ciepła, przy grzejnikach bufor jest wręcz niezbędny żeby uniknąć problemów, o których pisał @mig41.
Mając taki akumulator - bufor, możesz mieć otwartą nawet jedną głowicę, i nie będzie tragedii.
Dodane : 18/01/2025 9:52 am
Dobrze Ci się wydaje, ten zestaw producenta niczym oprócz rodzaju komunikacji (RF) nie różni się od tanich chińskich rozwiązań jak TUYA.
a to cenne uwagi, nie badałem tematu, zatem duże zaskoczenie. Myślałem, że stać ich na więcej 🙂 Dobrze, że ktoś przekazuje takie informacje.
Sorry @Mr K - wygląda na to, że moja podpowiedź w tym zakresie nie do końca jest słuszna. Widać bufor jest znacznie ważniejszy do efektywniejszego działania, Nie mniej jednak jak podał Isom, czyli poza wyborem głowic termo smart i bufora warto uruchomić choć prosty system, za pomocą którego będziesz kontrolował temperatury i pracę pieca i potem i inne elementy układanki.
Dodane : 18/01/2025 12:27 pm
Strona 2 / 2
Poprzednia