Włącznik tradycyjny...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pytanie Włącznik tradycyjny a sterownik zigbee 4ch

7 Wpisów
2 Użytkownicy
0 Reactions
1,065 Wyświetleń
(@bono122d)
Wpisów: 6
Bywalec
Autor tematu
 

Cześć.

Mam pytanie które od dłuższego czasu nie daje mi spokoju. 
Jestem przed wykonaniem elektryki w swoim domu i chciałbym sterować światłem przy pomocy Google home. 
To co mi nie daje spokoju to czy można mieć standardowe włączniki światła (nie dzwonkowe), a do tego każde światło w domu sterowane za pomocą takiego sterownika:

https://www.houseiq.pl/pl/p/Sterownik-4CH-DC-5-32V-beznapieciowy-ZigBee-RF/1435

 
Dodane : 31/10/2021 3:23 pm
(@bono122d)
Wpisów: 6
Bywalec
Autor tematu
 

Może zapytam inaczej, jak najlepiej rozwiązać instancje, aby mieć możliwość standardowego włączania i wylczania świateł wlacnzikami bistabilnymi schodowymi a dodatkowo mieć możliwość sterowania po wifi/zigbee? Chciałbym aby w razie awarii sterownika można było normalnie włączać i wyłączać światło. 
Z tego co gdzieś wyczytałem, należałoby poprowadzić dodatkowy kabel zasilający lampę, który szedłby przez sterownik ale czy w takim wypadku światło włączone przez wifi mógłbym wylaczyc na wlaczniku tradycyjnym?

 
Dodane : 05/11/2021 6:18 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5210
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@bono122d na tym forum jest sporo materiału na ten temat tu jeden przykład https://www.smartnydom.pl/forum/shelly/czy-shelly-1-mozna-wykorzystac-przy-wlacznikach-schodowych/

 
Dodane : 05/11/2021 8:06 pm
(@bono122d)
Wpisów: 6
Bywalec
Autor tematu
 

@isom dziekuje za odpowiedź, trochę mi to rozjaśniło, jednak się da. Czy taką możliwość daje tylko Shelly czy są inne rozwiązania? Bardzo podoba mi się Shelly pro jednak z dostępnością ciężko. Czy jest jakaś moduł który wspiera kilka/kilkanaście kanałów i pozwoli mi uzyskać taki efekt jak z Shelly i dodatkowo działa z Google home?

 
Dodane : 05/11/2021 10:27 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5210
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@bono122d polecam zgłębić kilka wątków na forum, budujesz nową instalację więc możliwości są ogromne . Shelly w takim wypadku to ratunek tam gdzie o czymś zapomnisz , resztę bym oparł na kablach przekaźnikach bistabilnych + arduino , lub np takich modułach http://denkovi.com/smartden-ip-plc-ethernet-io-relay-programmable-logic-controller

 
Dodane : 07/11/2021 8:53 am
(@bono122d)
Wpisów: 6
Bywalec
Autor tematu
 

@isom w takim wypadku instalacja powinna być wykonana w topologii gwiazdy i jak dobrze rozumiem każdy włącznik musi iść do centrali i każda żarówka również. W przypadku gdyby sterownik z Twojego linku uległ uszkodzeniu, nie miałbym możliwości włączenia światła, czy dobrze to rozumiem? Czy jest jakaś opcja żeby zminimalizować takie ryzyko? 
czy jest możliwość integracji takiego modułu z linka tak żeby działał z Google home (chodzi mi najbardziej o sterowanie głosowe). 
Dosyc dobrze zapoznałem się już z tematami na forum jednak nie jestem w stanie znaleźć odpowiedzi na swoje pytania. 
Z góry przepraszam, jestem w tym wszystkim nowy i próbuje przeprowadzić elektryka przez wykonanie instalacji w odpowiedni sposób. 

 
Dodane : 07/11/2021 1:30 pm
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5210
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@bono122d zacznę od tego sterowania głosowego , budując taką automatykę domu raczej musisz pomyśleć o serwerze a nie aplikacjach typu TUYA , jak serwer to problem z głowy bo integracja z Google Home będzie na poziomie serwer - usługa a nie moduł wykonawczy - usługa.

Instalacja w gwiazdę jest uniwersalna i pozwoli zrobić co się chce , a zastosowanie przekaźników bistabilnych z włącznikami typu przycisk dzwonkowy pozwala zbudować system gdzie awaria serwera czy modułu wykonawczego nie wpłynie na manualną obsługę oświetlenia. Jest na forum opis takiego rozwiązania więc powtarzał się nie będę 

 
Dodane : 07/11/2021 7:15 pm
Udostępnij: