Dzień dobry,
szukam systemu do domu już stojącego. Czyli elementy będą dodawane krok po kroku w ramach poszczególnych remontów / modernizacji.
Przydałoby się móc zdalnie sterować oświetleniem, karniszami, piecem/sterownikiem, może bramą wjazdową. Na razie tyle z pomysłów.
W domu będzie działał NAS QNAP cały czas, więc mogłoby być coś pod niego podpięte.
Na razie jestem mocno zielony w temacie (bawiłem się tylko Hue), byłbym wdzięczny na ukierunkowanie. Będę mógł coś więcej doczytać.
Pozdrawiam
Cześć @lanius,
Chyba postawiłeś "za szerokie pytanie" 🙂 Cóż, musisz odpowiedzieć sobie (i nam) na najważniejsze zagadnienie: czy robię sam (mam czas, chcę się nauczyć, czasami coś dokupię i pobawię się w kodowanie) czy też chcesz mieć system gotowy, najlepiej od 1 producenta (będzie ciężko), który kupujesz i sukcesywnie rozbudowujesz. Wersja 1 (zrób to sam) może (no może nie zawsze) być tańsza i sporo się dowiesz ALE czasami nie mamy czasu na to wszystko i bierzemy "gotowca".
Temat rzeka, więc na swoim przykładzie (wersja1) wiem, że ten wybór jest dosyć istotny. Ja składałem system z tego co przeniosłem z mieszkania. Potem się okazało, że można to połączyć w jedną całość, a nawet rozbudować o składniki, których nie przewidywałem na początku a które się okazały istotne. Forum zawsze było pomocne i zawsze się czegoś "douczyłem". Czego mi najbardziej brakuje w domu? Sieci LAN w każdym pomieszczeniu 🙂 no ale jest Wi-Fi i Zigbee itd, więc da się.
Co do wersji 2 (kupuje od jednego lub w jednym systemie) nie za dużo poradzę, bo tak nie robiłem. Jednak jak będziesz iść w tą stronę, to sprawdź co oferują i czy mają wszystko co jest Tobie potrzebne do systemu. W tej chwili można nawet kupić gotowego HA ( w wersji yellow lub green) i będziesz miał na start skonfigurowany system gotowy do pracy. Potem dodajesz to co zakupiłeś do sterowania i co ma wsparcie w HA.
Ale są inne systemy (ja używam Domoticza) i rozwiązania instalacji (np. Raspberry Pi lub inny SBC, lub gotowiec jak HA, lub mini PC z dockerem i kontenerami)....
Jak mówiłem - temat rzeka - a do tego ocean możliwości.
M.
szukam systemu do domu już stojącego.
nie wiem czy kto kolwiek jest w stanie na to wyzwanie odpowiedzieć. Jak wspomniał przedmówca - temat rzeka.
Jakieś cele wiedzę masz określone, ja myślę że byś wyznaczył sobie jakiśeś zadanie na początek. Ja zaczynałem od ogrzewania, reszta przyszła już sama, tzn. w miarę jedzenia apetyt rośnie i widziałem co dodać do systemu.
Poczytaj, zapoznaj się z systemami automatyki, materiałów jest dużo.
- Możesz oprzeć to o rozwiązania chmurowe tj. Tuya czy Ewelink etc. Wadą takiego systemu jest konieczność zapewnienia stałęgo dostępu do internetu. Łatwo się dodaje urządzenia, a wszystkim sterujesz z poziomu aplikacji. Niestety wszystko w ramach jednej marki, ale możesz mieć dwie i więcej.
- możesz zudować coś lokalnie oparte na bramce jednego producenta np. Ikea, Tuya, Philips itp. Niestety są spore ograniczenia, jednak da się coś sensownego zbudować. Taka Ikea - sterowanie oświetleniem, sterowane gniazda, czujniki, piloty, a nawet system automatyki na PC. Tuya - sporo czujników, gniazda, moduły dopuszkowe itp. To co wymieniłeś myślę, że spokojnie da się zrealizować. Niestety nie są to rozwiązania rozwojowe, mają spore ograniczenia, znam jednak kilka osób, którym to w zupełności wystarcza.
- poczytać i zapoznać się z rozwiązaniami open source tj. Domoticz, HomeAssistant, OpenHab itp. do realizacji własnych pomysłów. Tu możliwości są ogromne. Wymagana jest choćby podstawowa wiedza informatyczna i znaczne zdolności elektroniczne. Można nabyć mikro komputer dedykowany lub zbudować własny. Nie jestem przekonany do uruchamiania na NAS jak wspominasz. Jest to możliwe i będzie to działać. Są jednak ograniczenia mocy takiego procesora, po drugie jestem zdania, że taki system powinien działać niezależnie. Jak masz kilka włączników, odczyt staanu czujników to pewnie tak, jeśli natopmiast uruchamiasz tam jakieś zadania to lepiej niech to będzie coś niezależnego. Zaletą takiego rozwiązania są możliwości rozbudowy, można śmiało dodawać urządzenia jak ww. przykładów i łączyć w całość. Niesty wymaga to sporego nakładu pracy i własnej inwencji, za to satysfakcja gwarantowana 🙂
Musisz zagłębić się w temat, przemyśleć. Jak będziesz miał kolejne pytania to śmiało stawiaj.
Dokładnie o to mi chodziło w moim zapytaniu. Wielkie dzięki @michal_m i @pawell32.
Kuszące jest kupić już coś gotowego (jak to HA) i zacząć działać. Aczkolwiek postawienie samemu chociażby na raspberry od zera też byłoby ciekawym wyzwaniem.
Doczytam, pomyślę.
Kuszące jest kupić już coś gotowego (jak to HA)
Ale to będzie przerost formy nad treścią. Napisałeś, że chcesz tylko zdalnie sterować, taką funkcjonalność da Ci praktycznie każde rozwiązanie chmurowe. HA to serwer automatyki domowej, gdzie praktycznie unika się zdalnego sterowania, na poczet automatycznych procesów, które są uruchamiane na podstawie różnego rodzaju wyzwalaczy. Innymi słowy większość dzieje się bez udziału użytkownika.
Automatyka nie równa się zdalne sterowanie 🙂
Jeżeli jednak chcesz aby twoim ogrzewaniem sterowały czujniki połączone z harmonogramami i obecnością domowników, to zachęcam do zapoznania się z HA i najlepiej własnej instalacji od zera.
Z gotowcem szybko zaczniesz i równie szybko się zawiesisz 🙂