Wybór systemu + pyt...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Wybór systemu + pytania na start

4 Wpisów
4 Użytkownicy
0 Reactions
2,061 Wyświetleń
(@neurobeat)
Wpisów: 1
Świeżak
Autor tematu
 

Witam wszystkich!

Jestem na etapie budowy domu, instalację automatyki domowej chciałbym oprzeć o system bezprzewodowy z uwagi na łatwość konfiguracji, dowolność w rozbudowie i krótko mówiąc – prostotę (wszystko chciałbym ustawiać samodzielnie). Wydaje mi się że obecnie najbardziej przyszłościowym standardem jest zigbee (wyprowadźcie mnie z błędu jeśli tak nie jest), a może nie ma co opierać się na 1 standardzie i brać różne urządzenia a potem jakoś to spiąć ?

Moje uwagi dot. całego systemu, co chciałbym osiągnąć:

- Bramka – im dłużej czytam, tym mniej wiem. Z uwagi na cenę zastanawiam się nad Aqara, z drugiej strony nie chcę się bawić w żadne kombinacje w związku z wersją CH / EU. Zależy mi na jak największej kompatybilności, z czasem pewnie będę chciał dodawać nowe zastosowania.

- Niezawodność – odrzucam systemy, które gubią urządzenia, zacinają się wtedy kiedy czegoś nie mogę poprawić (jestem na wakacjach i chciałbym zrobić coś zdalnie) itp.

- Działanie w (nie)chmurze – wolałbym system, który do pracy nie potrzebuje dodatkowych serwerów, czy to możliwe? Nie chcę być uzależniony od czegoś z zewnątrz, nawet jeśli ewentualne awarie i ograniczenia są teoretyczne, po prostu lepiej bym się czuł mając wszystko „pod sobą”.

- Awaryjny dostęp do internetu – czy możliwe jest uzupełnienie systemu np. o modem z kartą SIM na wypadek awarii głównego internetu w domu? Tak aby nie tracić funkcjonalności smart domu.

- Awaryjne zasilanie – na wypadek zaniku prądu, jakiś UPS?

- W miarę czytelna aplikacja – chciałbym móc sam wszystko sobie ustawiać, przeprogramować itp.

Moje zastosowania:

- Sterowanie oświetleniem, najlepiej przez moduły dopuszkowe – wolę kupić standardowe przełączniki ścienne i wsadzić jakieś kostki do puszki. Niestety nie widzę zbyt wielu takich urządzeń. Ostatecznie zostaną przełączniki np. Xiaomi.

- Sterowanie roletami – przy każdym oknie z osobna (to już będzie, po kablu) + zdalne przyciski programowalne (to chcę dodatkowo). Nie wiem jakie rolety, jeszcze nie mam wybranych.

- Sterowanie muzyką w domu + sceny związane z włączaniem muzyki ze spotify i innych źródeł

- Sterowanie nawadnianiem ogrodu, na co zwrócić uwagę, jak to powinno działać?

- Sterowanie piecem gazowym / podłogówka + kaloryfery. Piec nie jest jeszcze wybrany, na co zwrócić uwagę i jak powinno to działać?

- Sterowanie bramą wjazdową, garażową

- Monitoring z rejestratorem (4-6 kamer)

- Alarm

Chętnie zapoznam się z opiniami, niestety jeśli chodzi o systemu bezprzewodowe to najwięcej jest opisów prostych systemów typu włącz/wyłącz żarówki.
 

 
Dodane : 09/03/2020 8:18 am
(@mirmil99)
Wpisów: 180
Pomocny
 

imho nikt, Ci tak nie odpowie, co zastosowac konkretnie, ale dobrze kombinujesz, zeby odcinac sie od zewnetrznej chmury, i tu Cie zmartwie bramka Aqara dziala tylko na wyniesionych serwerach, natomias bramki MI V2 lub V3 mozna juz zamykac we wlasnym domu/sieci/routerze, btw gdybym teraz budowal dom to automatyke opieralbym nadal na kablach, czyli gdzie sie da dociagalbym LAN, ale to juz mniejsza z tym

niezawodnosc - w automatyce nadal najbardziej zawodny jest czlowiek, czyli Ty i domownicy, jakas wywolana akcja moze pociagnac reakcje niekoniecznie zamierzona, ale skonfigurowana wczesniej, co do niezawodnosci urzadzen, imho jest calkiem niezle

awaryjny dostep - instalujesz jakiegos VPNa i masz dostep do prywatnek Twojej sieci z kazdego miejsca, karta SIM, kupujesz router z dwoma WAN, jeden nazwijmy go klasycznym, czyli kabel RJ45, drugi to wlasnie port WAN-owski po karcie SIM

awaryjne zasilanie - tu pytanie co chcesz podlaczyc pod to awaryjne zasilanie, (w trakcie budowy mozesz np. wydzielic obwod, gdzie zadziala piec, pompy, podst. swiatla, router itd.) ilosc tych urzadzen, ich sumaryczna moc, powie Ci jaki potrzebujesz UPS czy tez agregat

w miare czytelna aplikacja - kazda aplikacja jest czytelna jak juz ja poznasz i stwierdzisz ze Ci odpowiada, i tu raczej nie chodzi o aplikacje tylko o system domowej automatyki, najpopularniejsze to: Domoticz, OpenHab, Home Assistant

 

wszystkie zastosowania, zrealizujesz na wymienionych wyzej systemach domowej automatyki...

 
Dodane : 09/03/2020 9:08 am
(@piotrwalczak)
Wpisów: 5
Bywalec
 

Witaj,

Zacząłem zabawę z inteligentnym domem jakieś 8 lat temu, więc chciałbym się podzielić moimi doświadczeniami.

Z tego co widzę, plany masz ambitne, ale wszystko da sie zrobić. 🙂

Podstawowym kryterium jeśli chodzi o wybór bramki / technologii powinna być ilośc i cena komponentów do budowy inteligentnego domu. Sam korzystam z Fibaro HC2 w technologii z-wave. 

Dzisiaj wybrałem bym bramkę, która łączy 2 technologie z-wave i zigbee, dzięki czemu miałbym bardzo duży wybór komponentów. Bramki Aqara, czy popularne ostatnio Tuya, niestety mają spore ograniczenia jeśli chodzi o ilość kompatybilnych komponentów, a to wszystko wpływa na funkcjonalność i cenę całego systemu. Im większy wybór oponentów, tym jasne jest, że cena inteligentnego domu spada.

Dzisiaj postawiłbym na bramkę Fibaro HC3 lub tańszą Vera Plus. Obie łączą technologie z-wave i zigbee, zatem wybór modułów będzie imponujący. Istotne jest to że obaj producenci są już bardzo popularni i rozpoznawalni, więc znajdziesz sporo różnych porad, czy instrukcji jak programować, tworzyć sceny itd... Niestety wspomniane Fibaro HC3, nie należy do najtańszych, ale z pewnością podziała Ci lata. Weź też pod uwagę, że inteligenty dom to niekończący się projekt i będziesz go stale rozbudowywać. Przypuszczam, że po kilku latach, Fibaro HC3 za 3000 PLN może okazać się tylko mniejszą częścią wartości systemu... no tak jest akurat w moim przypadku. Dzisiaj mam ponad 120 urządzeń w sieci i cały czas szukam nowych pomysłów.

Tańszym rozwiązaniem jest Vera Plus, która cieszy nie większą popularnością w USA. Interfejs Fibaro podoba mi się bardziej, ale wiem, ze Vera ma juz wielu entuzjastów w całym kraju.

cena jak widać na stronie: https://iqhome.online/pl/32-bramka-vera-plus-z-wave-zigbee-smart-home-gateway.html

Mam nadzieję, że trochę naprowadziłem. Powodzenia !

 

 
Dodane : 04/10/2020 1:59 pm
(@michal_m)
Wpisów: 52
Kontrybutor
 

@neurobeat - Cześć, czasami zazdroszczę jak ktoś pisze o początkach planowania wszystkiego na etapie budowy 🙂

Co do systemu - jak sam widzisz jest tego dosyć sporo na rynku i z jednej strony wybór konkretnego producenta (np. Fibaro) pozwala to łatwo ogarnąć, z drugiej jednak nie są to systemy do końca otwarte (i nie są najtańsze) - coś za coś... No i dochodzi czas na instalację, ogarnięcie całości i zabawy z planami i zasadami działania. Jeżeli chcesz gotowca to nie ma wyjścia jak kupić to co potrzebne od razu, a potem rozbudować korzystając z tego samego systemu. A jak masz czas i chęci to system otwarty: openHAB, Domoticz itd.

Z mojego punktu widzenia - i tu popieram @mirmil99 - kable gdzie się da (LAN też) i to z zapasem. Po wielu latach użytkowania systemu mieszanego 433 + Wi-Fi (budowanego bez większego przemyślenia na zasadzie bieżącej potrzeby)  teraz wszystko stawiam "od nowa" na kablach, tam gdzie mogę (tzn. tam gdzie mam LAN). Łączność WiFi i 433 pozostawiam tylko do zadań mniej ważnych i nie kluczowych.

Dodatkowo dobry router dla rozdzielenia "smartnego domu" od sieci prywatnej - niezależnie czy na WiFi czy kablu, a może zwłaszcza po WiFi - zaraz się zorientujesz, że masz kilkadziesiąt urządzeń "smart" zapychających sieć, małe transfery dla PC i komórek i zawiedzionych domowników 🙂 Np. mój stary smart-TV, pomimo tego że od dawna się nie aktualizuje (taka polityka producentów) łączy się z siecią kilka - kilkanaście razy dziennie i coś nadawał / odbierał  (już mu to zablokowałem oczywiście) z serwerów producenta. Poza tym łatwiej zachować porządek i zarządzanie jest łatwiejsze.

No i kluczowe - miejsce na koncentrację wszystkiego w jednym miejscu - szafka z dobrym dostępem do zainstalowanych urządzeń i łatwym okablowaniem. 

VPN, UPS i dodatkowa karta SIM jako zabezpieczenia systemu i zdalnego dostępu na pewno się przydadzą - o ile tego faktycznie potrzebujesz. I tutaj pojawia się najważniejsza kwestia - co tak na prawdę jest nam potrzebne? I niestety nie ma dobrej odpowiedzi zadowalającej wszystkich. 

U mnie kluczowym zagadnieniem jest ogrzewanie i jego sterowanie (kominek + piec) - i to po latach rozmaitych rozwiązań stało się priorytetem. UPS podtrzymuje zasilanie tylko dla tego obwodu i sterowania tak, że jak padnie w okolicy zasilanie to mam chwilę na bezpieczne wygaszenie kominka.  Do tego wyszło, że domownicy nie za chętnie korzystają z "apek" i wolą zwykły włącznik na ścianie niż "guzik" w smartfonie. Ostatnie miesiące pracy zdalnej pokazały, że jak wszyscy są w domu to nie ma idealnej nastawy temperatury "średniej" - każdy chce inaczej i kręci zaworami jak lubi 🙂

Wszystkie inne "smarty" pozostają praktycznie nieużywane - światła wewnątrz i na zewnątrz, stacja pogody, termometry w różnych miejscach, gniazdka itd. Mają swoje miejsce na ekranie w Domoticzu ale chyba tylko ja je oglądam 🙂

Reasumując - kable, UPS dla kluczowych urządzeń + szafka na centralę. Reszta to już ocean możliwości... i tego co kto lubi!

 

 
Dodane : 06/10/2020 9:04 am
Udostępnij: