UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Ostatnimi czasy często występują u mnie zaniki prądu. Zazwyczaj nie jest to po prostu zanik na jakiś czas tylko "mryganie" które szarpie mi niemiłosiernie piecem gazowym, grupą pompową i lodówka. Przy budowie mojej instalacji elektrycznej przewidziana została możliwość prostego podłączenia wyżej wspomnianych urządzeń oraz nocnego oświetlenie znikomej mocy do jakiegoś zasilania awaryjnego. Pytanie JAKIEGO? Jakie dane będą potrzebne do określenia konkretnego sprzętu?
Poszukaj jakiegoś ups APC, daje pełną sinusoidę.
@lukas121 Problem w tym jakiego? Dodam, że rozmawiasz z osobą zieloną jak bałtyk latem...
Na portalu aukcyjnym masz duży wybór nowych lub używanych. Musisz tylko dobrać o odpowiedniej mocy. Wszystkie wymienione urządzenia będą zasilane z jednego ups to musisz zsumować moc wszystkich a jak nie to dobierasz moc do odpowiedniego urządzenia.
@idalgo takie cudo + akumulator 12V 45Ah nawet samochodowy i masz spokój https://allegro.pl/oferta/zasilacz-awaryjny-sinuspro-800e-volt-polska-10762125039
U mnie podobne tylko dwa razy mocniejszy zasilacz + aku 100Ah podtrzymuje lodówkę , oświetlenie 3 obwody , bramy wjazd + garaż, domofon z otwieraniem rygla , cztery kamery z rejestratorem , kocioł na pellet ( trzy pompy i silniki podajników) i pompa kominka z płaszczem wodnym , więc na twoje potrzeby ten sinus-800 będzie aż za nadto
@isom Takie to proste? Jak sobie policzyłem zużycie prądu w domu to nie licząc sprzętów typu piekarnik, czajnik, mikrofal itp z mocą ponad 1kWh to mógł bym tym zasilić cały dom. I ile taki zestaw mógł by wytrzymać? Zakładając pełne obciążenie stale tego urządzenia w zestawie z akumulatorem 45Ah a ile z 100Ah?
@idalgo całego domu raczej nie zasilisz i nie dlatego że to urządzenie nie wytrzyma , tylko dlatego że pewnie masz instalację 3 fazową a to może być podłączone tylko do jednej.
Natomiast czas podtrzymania zależy od wydajności akumulatora , jego stanu i obciążenia . Przy sprawnym aku i obciążeniu 100W , 45Ah to około 5 godzin a przy 100Ah podtrzyma ponad 11 godzin.
Kupowanie dużo większego zasilacza też nie ma sensu , chyba że tak jak ja masz np zapalarkę do pelletu, która chwilowo pobiera ponad 900W , zresztą nie wszystkie odbiorniki obciążają ten zasilacz na stałe, np brama może wcale nie być użyta , wszystkich żarówek też nie musisz włączać na raz. Ja na stałe mam mały pobór malina (serwer), cztery żarówki Led, lodówka i kamery reszta w zależności od potrzeb.
Tak jak @isom pisze, stosując taki UPS musisz zapewnić takie warunki, żeby fizycznie nie było możliwości podłączenia innych odbiorników do obwodu podtrzymywanego. Wymaga to czasami pewnych przełączeń w skrzynce bezpiecznikowej, więc całkiem zielony zawodnik nie powinien się do tego zabierać. Chodzi o to, że jak podłączysz taki UPS do jednego obwodu bezpiecznika i akurat ktoś z domowników zapragnie sobie z tego obwodu uprasować sukienkę, to wywali Ci UPS i cały misterny plan diabli wezmą. No i jeśli pompa, lodówka i piec na tym obwodzie, to reczej szedł bym w coś minimum 1600VA, bo ten zaproponowany ma moc ciągłą tylko 500W (tak się utarło, że UPSy podają moc w VA), a to dla tych trzech silników tak trochę na styk (zakładając 160W lodówka, 120W piec, pompa 20W?, jakieś oświetlenie awaryjne ~10x5W). Najlepiej gdybyś przez co najmniej dobę monitorował jak to wygląda, wtedy będziesz wiedział czy 800VA wystarczy, czy coś poprawić.
A poza wszystkim, to skuteczna praca akumulatora ołowiowego w trybie buforowym, to tak 3, max 4 lata i o tym trzeba pamiętać.
@_marss_ lodówka 160W ? To chyba jakiś "Mińsk" bo nowoczesne lodówki to
A nawet uwzględniając Twoje wyliczenia to agregat nie pracuje cały czas i zapłon w piecu gazowym to też tylko chwila , uważam , że na potrzeby autora 800VA to z zapasem.
@isom Ja gdy coś piszę to opieram się na danych rzeczywistych od producentów, a nie tabelkach opracowanych przez randomowych anonimów w internecie.
Poza tym planując UPS musisz zakładać najgorszy przypadek, bo nawet jak piec pobiera 120W tylko przez 10 sekund, to może się zdarzyć, że w dokładnie tym samym czasie ktoś zajrzy do lodówki i spowoduje nie tylko załączenie agregatu ale również żarówki w środku. Planując na styk ryzykuje się żywotnością tranzystorów upsa.
@_marss_ przecież pisałem że nie chodzi o "Mińsk" , ta Twoja nie jest dobrym przykładem bo
Jak to porównać z przeciętną o podobnych gabarytach i funkcjach to
ale nie ma co udowadniać co było pierwsze kura czy jajko, zakładając średnią 100W i tak mamy zapas
A jaki był by skutek ewentualnego przeciążenia tego UPSa? Bo o ile piec i pompy mam na jednym obwodzie tyle lodówkę mam "spiętą" z piekarnikiem i mikrofalą. Co prawda WYDAJE😅 mi się że zdołał bym wytłumaczyć żonie żeby nie uruchamiała piekarnika lub mikrofali w trybie awaryjnego zasilania. Ale jaki był by skutek zaniku prądu w trakcie działania np piekarnika? Przy okazji pokażę wam moją "skrzynkę" rozdzielczą. Chyba największe szaleństwo (głupota) w moim domu.
W przypadku porządnych sprzętów zadziała zabezpieczenie i ups się wyłączy, w gorszych może dojść do uszkodzenia ups.
Skrzynka porządna, masz sporo miejsca na rozbudowę systemu.
Ten który proponował @isom był by tym porządnym czy nie koniecznie? Tak czy inaczej pewnie lepiej by było nie doprowadzać do takich przeciążeń... Czyli lodówkę chyba bym sobie darował. W końcu nie są to zaniki prądu na kilka godzin czy dni więc się nie rozmrozi. Szafa nie jest jeszcze skończona. Będą w niej jeszcze wszystkie zasilacze i sterowniki od LED oraz cały osprzęt TV SAT i sieciowy. A pod ewentualnego UPSa z akumulatorem mam przygotowane miejsce pod schodami do którego biegnie gruby peszel pod podłogą.
@idalgo podoba mi się ta "głupta" a ten zasilacz ma zabezpieczenie przed przeciążeniem więc nawet gdyby to go wyłączy aż nie zmniejszysz obciążenia
Głupota była () z powodu ceny. Nie licząc tego aspektu to jest moc w tej szafie 😉 @_marss_ wspominał że żywotność akumulatorów ołowiowych w takim systemie to 3 max 4 lata. A jak sprawa by się miała z akumulatorem żelowym?
Żelowy 5 lat gwarancji ale zależy od eksploatacji i modelu , jak masz miejsce pod schodami to spokojnie możesz dać samochodowy , żelowy po 6-7 latach też będzie do wymiany.
Czasem w systemach alarmowych gdzie aku żelowy ma komfortowe warunki pracy po 5 latach dętka i krzyczy o wymianę
Tanie żelowe to z 3-4 lat, CBS podstawowe 5 lat lepsze 7 lat tak podaje producent. Ołowiowe nie nadają się do takich zastosowań. Tu potrzebujesz akumlator głębokiego rozładowania i do takiej pracy przewidziane są aku żelowe.
6-7 to nie 3-4 a dużej różnicy w cenie nie ma. A sam UPS to w miarę żywotne urządzenie?
Dobry żelowy to prawie drugie tyle będzie kosztował , zasilacz jak prawidłowo użytkowany będzie działał długo, u mnie już 10 rok bez problemów