Witam specjalistów w tematyce, ja niestety jestem kompletnym laikiem, dlatego postanowiłem napisać na tym forum.
Chciałbym w swoim mieszkaniu zamontować zdalne sterowanie światłem, zasilaniem do 2 szt. TV, a później może rozbudować układ o czujniki otwarcia okien/drzwi, czujnik temperatury, zdalnie sterowane termostaty grzejnikowe.
Mieszkanie składa się z 2 sypialni, pokoju z aneksem kuchennym, łazienki, WC oraz korytarza, co daje łącznie 7 podwójnych włączników światła na ścianach. Chciałbym, żeby pozostała możliwość fizycznego sterowania światłem, sterowania za pomocą telefonu oraz sterowania głosowego (Google Home/Google Assistant).
Interesują mnie raczej rozwiązania proste i szybkie, nie chcę i nie będę kół ścian żeby poprowadzić kable LAN.
Jednym z rozwiązań, które znalazłem są systemy firmy Sonoff. Poniżej zestaw, który według mnie powinien się sprawdzić:
- włącznik światła Sonoff T0EU2C-TX x7 ( https://elty.pl/pl/p/Sonoff-Podwojny-dotykowy-wlacznik-swiatla-wifi-T0EU2C-TX-/2474 )
- gniazdko sterowane Sonoff S26 E x2 ( https://elty.pl/pl/p/Gniazdko-sterowane-wifi-Sonoff-S26-E-wtyczka-z-bolcem/2326 )
a w późniejszym czasie:
- czujniki otwarcia okien i drzwi Sonoff DW2-Wi-Fi ( https://sonoff.tech/product/wifi-smart-home-security/dw2 )
Wiem, że najlepszymi rozwiązaniami są instalacje kablowe, które zapewniają pewność działania, a rozwiązania oparte na usługach serwerów zewnętrznych/stron trzecich też nie są najlepszym co można mieć. Przejdźmy może do pytań:
1. Jak oceniacie rozwiązania wyszukane przeze mnie? Czy da się coś poprawić, zamienić na coś innego?
2. Czy jesteście w stanie polecić firmę Sonoff oraz jej rozwiązania, o których wspominałem wyżej? Czy są może jeszcze jakieś inne firmy, które mają podobne/lepsze rozwiązania? Czy może są firmy, które oferują włączniki sterowane protokołami radiowymi, łączące się z jednym mostkiem podłączonym do Wi-Fi kablem (nadal umożliwiające sterowanie fizyczne, telefonem i głosem)?
3. Czy znacie dobre rozwiązania inteligentnych termostatów grzejnikowych? (Tak samo z możliwością sterowania fizycznego, telefonem, głosem)
Na początek sonoff z aplikacją ewelink cie zadowoli. Zainwestuj w dobry router wifi lub lepiej w system mesh, żeby bylo dobre pokrycie sygnałem.
Problem będzie z termostatami. Sonoff nie ma nic takiego w ofercie. Musisz szukać np. Tuya tylko wtedy będziesz miał do tego osobną aplikację.
Później apetyt rośnie - może skusisz sie na OpenHaba, Domoticza czy HA wtedy wszystkie urządzenia różnych producentó możesz sobie połączyć.
Dzięki za odpowiedź. Nie jestem pewien czy do końca dobrze rozumiem działanie Google Assistant. Nie potrzebuję do tego jakiegoś osobnego urządzenia, wystarczy telefon i aplikacja ewelink, która współdziała z Google Assistant?
Czy aplikacja Tuya jest w stanie również współpracować z Google Assistant?
Ta funkcja GoogleHome/Assistant trochę zaczyna mi przypominać coś w stylu OpenHab, Domoticz, HA, czyli oprogramowanie integrujące różne urządzenia, bo rozumiem że do tego sprowadza się działanie tych usług?
@jacekmi - znam ten temat bardzo pobieżnie i mam nadzieję, że nie wprowadzę Cię w błąd. Generalnie chyba wystarczy telefon do google assistanta - masz dedykowaną wtyczkę (?) w asystencie, która przejmuje kontrolę - link do pierwszego z brzegu filmiku. Ale nie do końca da się to porównać do wspomnianych przez Ciebie systemów "integrujących", bo to są otwarte platformy na których zrobisz prawie wszystko co chcesz i jak chcesz. W tych gotowych - dedykowanych rozwiązaniach możesz korzystać tylko z tego co przygotował Ci producent (lub producent w uzgodnieniu a Google) i zazwyczaj tylko wtedy jeśli masz sprawny internet w domu.
Rozumiem, dzięki za odpowiedź. Filmik też fajny ponieważ pokazuje proces od początku do końca. Czy orientujesz się jak to wygląda dla aplikacji Tuya? Czy jest tak samo proste parowanie?
A jeśli chodzi o platformy otwarte, czy w ich przypadku istnieje możliwość integracji z Google Home i sterowania głosowego?
@jacekmi otwarte platformy bez problemu mogą współpracować z G-Home a np domoticz ma natywnie obsługę poleceń głosowych w aplikacji , tyle że tak jak wspomniał @bartolomeo te platformy pozwalają zrobić prawie wszystko co dusza zapragnie i sterowanie głosowe przestaje być potrzebne bo światło samo się zmienia do słuchania muzyki inaczej niż do oglądania TV . To trochę inny świat niż zdalne sterowanie, które oferują apki typu TUYA czy Ewelink
Dzięki za informację. Myślę, że dużo rzeczy da się zautomatyzować, ale nie zautomatyzujesz wszystkiego, szczególnie jeśli człowiek nie zachowuje się jak robot. Np. raz idziesz spać o 20:00, a raz o 24:00, nie dasz rady tego zaprogramować, musisz wysterować na bieżąco np. wyłączeniem światła i wtedy np. przydaje się sterowanie głosowe.
@jacekmi z pewnością masz rację , że nie wszystko się da, ale większość tak. Nie opierając scenariuszy tylko na funkcjach czasowych , a uzupełniając o czujniki ruchu , światła, można zminimalizować ilość sterowania manualnego, a i do tego wolę np kostkę xiaomi , która grzecznie leży w salonie i jej potrząchnięcie uruchamia scenę noc czyli wygasza sekwencyjnie oświetlenie dzienne i odpala sypalnię i łazienkę.
To oczywiście w dużej mierze zależny od samych użytkowników ich przyzwyczajeń i rozkładu pomieszczeń .
@isom @maras @bartolomeo ostatnio zacząłem zastanawiać się nad systemem opartym o centralną bazę podłączoną do internetu łączącą się z włącznikami przez system radiowy. Czy jesteście w stanie polecić jakieś rozwiązanie w tym systemie, które włączniki światła miałby fizyczne przełączniki włącz/wyłącz, a nie dotykowe. Myślę, że dobrze by było, żeby system oparty był o ZigBee i TUYA, żeby miał możliwość rozbudowania np. o inteligentne, sterowalne głowice termostatyczne.
Czytałem trochę w internecie o aplikacji obsługujących te systemy i ich integracji z Google Home i Google Assistant, że są z nimi problemy, czy ktoś ma osobiste doświadczenie z tym i mógłby polecić jakąś aplikację/system/producenta?