Witam wszystkich forumowiczów,
Mam na imię Grzegorz, jestem nowy i chciałbym się z wami podzielić czymś co może się okazać bardzo pomocne dla kogoś kto zaczyna przygodę z Domoticzem, kto nie ma czasu lub chęci wertowania po Internecie i dla tych co już opadli z sił. Mam tu na myśli gotowy obraz systemu Domoticz, który poza systemem automatyki, zawiera również kilka interesujących dodatków.
Dlaczego akurat gotowy system, a nie instalacja wszystkiego od nowa? Przede wszystkim z wygody. Przygotowanie całości zajmuje sporo czasu i wiele godzin testów, a przy awarii przez wszystko trzeba przejść jeszcze raz. Niejednokrotnie mi się to już przydarzyło. Wgranie na kartę nowego system zajmuje kilka minut i jest on gotowy do użytkowania, z całym dobrodziejstwem zainstalowanym już wcześniej wtyczek, bibliotek i serwisów. Taki plug & play.
Kolejną rzeczą, dla której powstał obraz to chęć stworzenia gotowca dla nowicjuszy bez potrzeby przeszukiwania przez nich czeluści Internetu, czytania poradników i tutoriali. Wiem ile czasu to zajmuje komuś początkującemu i jeśli ktoś kiedykolwiek próbował cos robić od zera to wie, o czym mówię.
Ostatnią rzeczą i chyba najważniejsza z punktu widzenia laika to zniechęcenie, kiedy robimy coś krok po kroku wg poradnika a i tak coś nie działa. Przechodziłem przez to wiele razy i wiem jak potrafi do zniechęcić do zabawy i dalszego próbowania.
Tyle tytułem przydługiego wstępu, a teraz co jest w środku:
Obraz poza głównym systemem, którym jest Domoticz w wersji 4.9700 zawiera również:
- Homebridge - Serwis umożliwiający komunikację urządzeń, które nie są natywnie wspierane przez homekit, ze środowiskiem opartymi o system iOS. Działa to świetnie, I bardzo szybko, zainstalowane są pluginy do komunikacji z Domoticz i bezpośrednio z urządzeniami obsługującymi komunikację po http. AFE sprawuje się w tym przypadku rewelacyjnie. Jeśli ktoś będzie chciał to u siebie uruchomić w dalszej części wątku mogę opisać, co należy zrobić. Jest to wstępnie skonfigurowane, ale domyślnie wyłączone.
- MyDomoAtHome – serwer wymiany danych między domoticzem a ImperiHome. Jest już skonfigurowany pod Domoticz (port: 3002)
- MQTT broker - czyli serwer MQTT. Jest on uruchomiony i działa. Dodatkowo skonfigurowany jest już klient w Domoticz
- Motioneye – Czyli system monitoringu. To coś extra. To lekki serwis do monitoringu z duża ilością opcji. Daje naprawdę wiele możliwości konfiguracji. Można podłączyć kamerkę po USB (np. ps3eye) lub inną pracującą po sieci, bardzo fajnie to działa i może komuś się przyda, jako dodatek do automatyki domowej (port :8765 login: admin hasło: zostawić puste)
- Influxdb - baza danych, którą można łatwo połączyć z Domoticzem i za jej pomocą robić wykresy w Grafana. Dodana jest baza danych o nazwie domoticz. User i hasło do bazy to "domoticz" (Port do bazy: 8083)
- Grafana - Narzędzie do robienia wykresów z danych zawartych w bazie Influxdb. Wyglądają one dużo lepiej niż te standardowe w Domoticz. Wstępnie jest ona skonfigurowana i połączona z Domoticzem. Tutaj duże podziękowania dla kolegi @isom który przyczynił się do ulepszenia obrazu o to narzędzie. (Port do Grafany :3000, user: admin haslo: admin).
Dodatkowo obraz został wyposażony w narzędzia ułatwiające zarządzanie RPi oraz instalację dodatkowych wtyczek czyli:
Python 3.5.3 + biblioteki, Midnight Commander, WiringPi, serwer FTP (login i haslo jak do SSH), Motyw Aurora, wtyczki: Domoticz – airly, Shelly- MQTT, PiMonitor
Obraz działa na wszystkich modelach RPi. Aby zainstalować obraz potrzebna jest minimum karta 8Gb. System po zainstalowaniu będzie zajmował na karcie ok 7Gb, a reszta karty nie będzie przypisana do systemu. Chcąc wykorzystać całą powierzchnię karty należy z poziomu konsoli odpalić sudo raspi-config, następnie w advanced option wybrać expand filesystem.
Obraz można ściągnąć z: Tego linku
W paczce znajdują się również:
PartitionWizard (Program do przygotowania karty SD),
ImageWritter (Program do wgrania obrazu na kartę),
Do łączenie się z RPi przez SSH służy Putty, można ściągnąć z oficjalnej strony https://www.putty.org/ (dane logowania SSH z obrazu - login:pi hasło:raspberry),
Obraz jest przetestowany i stabilny. Wszystkie dodatki działają prawidłowo. Czego nie zalecam, to aktualizacji systemu domoticz z poziomu przeglądarki. Najlepiej robić to z poziomu konsoli, w kometarzach poniżej jest opisane jak to zrobić
W razie pytań piszcie, mam nadzieje, że ja albo pozostali koledzy będę umieli pomóc.
Aha, no i najważniejsze, port na którym pracuje Domoticz to :8084
Pozdrawiam
edit: 20.01.2019:
Obraz został uaktualniony o Grafanę i kilka dodatkowych narzędzi opisanych powyżej. Tutaj duże podziękowania dla kolegi @isom który mocno się do tego przyczynił oraz wspiera na bieżąco rozwój obrazu i czuwa żeby wszystko działało na nim prawidłowo.
edit: 17.02.2019:
Obraz działa teraz na wszystkich modelach RPi, została dodana wtyczka Domoticz – airly Shelly- MQTT, oraz PiMonitor. Do współpracy przy tworzeniu obrazu dołączył się również kolega @wenar za co razem z kolegą @isom bardzo dziękujemy.
edit: 19.02.2019:
Dostępna jest nowa wersja obrazu v1.4. Kilka błędów zostało poprawionych. Wcześniejsze wtyczki są dodane, ale należy je samemu skonfigurować.
UWAGA: powyższy obraz nie działa z Raspberry pi 4b, jest on dla raspberry pi 3b+ lub starszych.
Nowy obraz Smarticza - dostępny jest na stronie www.smarticz.pl
współpracuje on z każdą maliną: 4b, 3b+, 3b, 2b
Super że się udało. Ja pamietam jakieś podwaliny pod grafane robiłem ale nic z tego nie wyszło. Jak mi podeslesz jak to zrobiłeś ostatecznie to zaktualizuje obraz i wrzucę poprawioną wersję.
Bazę pod domoticz zrobiłem. Ale przed publikacją usunąłem bo miała jakieś wpisy. Trzeba na nowo założyć.
Powiedz mi jeszcze na jakiej wersji RPi uruchomiłeś obraz ? Mam sygnały ze na RPi3b+ nie chce ruszyć. :/
Jak posprawdzam wszystko włącznie z bazą i wykresami to dostaniesz komplet do uzupełnienia
Testuję to na RBPi 3 model B ale bez +
czy ta instrukcja pod bazę danych będzie dobra?
http://malinowepi.pl/post/162586860173/grafana-i-influxdb-czyli-wykresy-domoticz-na
właśnie pobieram a wieczorem odpale (spróbuję) na Rpi3b+ - dam znać czy ruszy
Tak, ta instrukcja jest odpowiednia.
działa na RPi3b,
niestety na RPi3b+ już nie chce działać.
uruchamia się po pełnej aktualizacji i także po aktualizacji domoticza.
Moje spostrzeżenia dotyczące obrazu, który udostepnił kolega @abulec
Co zrobiłem, żeby ukończyć instalację grafany na tym obrazie
dodałem plik bintray do klucza aplikacji apt
curl https://bintray.com/user/downloadSubjectPublicKey?username=bintray | sudo apt-key add -
potem aktualizacja
sudo apt-get update
i instalujemy
sudo apt-get install grafana
potem wykonujemy polecenia, które zasugeruje system czyli
sudo /bin/systemctl daemon-reload sudo /bin/systemctl enable grafana-server
ja dla pewności po tym zrestartowałem system, ale nie wiem czy jest taka konieczność
po ponownym zalogowaniu do terminala można sprawdzić status serwera
sudo service grafana-server status
jeżeli wszystko jest ok to możemy przejść do przeglądarki i po wpisaniu
http://IP maliny:3000
pojawi sie pulpit z oknem do logowania gdzie wpisujemy domyślnego użytkownika - admin i hasło - admin
Jeżeli ktoś już pobrał ten obraz i chciałby tworzyć sobie ładne wykresy to musi w istniejącej instalacji Influxa utworzyć sobie Bazę Danych do której wysyłane bedą dane z czujników domoticza , a w samej Grafanie trzeba dodać żródło danych czyli utworzoną Baze w Influx.
Po takim ogólnym przejrzeniu tego systemu ( nie miałem zbyt wiele czasu, a i moja wiedza Linuxowa daleka jest od specjalistycznej) podoba mi się, że kolega zabezpieczył dostep do użytkownika root - bardziej obeznani sobie poradzą a nowicjusze nie narobią sobie kłopotów, o innych zaletach takiego zabezpieczenia nie będę się rozwodził.
Przydało by się zrobić trochę porządków ( łatwo zauważyć robiąc aktualizację)
Szkoda, że brakuje pakietów Pythona do obsługi wtyczek ( początkujący sobie nie poradzą)
Generalnie system działa stabilnie i przy większym obciązeniu nic złego się nie dzieje. Dołączam fotkę z wykresu jak to wygląda
@isom Dzięki za sprawdzenie obrazu. Świetna robota. Cieszy mnie ze działa na RPi3b. Szkoda ze nie chce ruszyć na RPi 3b+. Ale to jest już poza moimi umiejętnościami. Jeśli uda się komuś uruchomić niech da znać.
W wolnej chwili zaktualizuje obraz o grafane, dodam bazę danych i doinstaluje biblioteki pythona żeby było wszystko na gotowo.
Co do roota to widocznie musiało tak już być na obrazie domoticza na którym bazowałem, nie jestem jego autorem. Ja tylko doinstalowałem całą resztę.
@abulec co do RBPi 3b+ to wydaje mi się, że ma to związek z partycją boot , na tych maszynkach można już ładować system bezpośrednio na dyski SSD czy HDD . Oczywiście nie mam jak sprawdzić i nie mam pewności . Pozdrawiam
Napisz jak to sprawdzić to sprawdzę.
@wenar Napisz proszę jak zachowuje się RBPi3b+ jak włożysz mu kartę z tym obrazem . Zaczyna się uruchamiać i się wiesza czy wcale nie startuje ?
wg mnie nie startuje w ogóle. łącze się tylko wifi ssh, jedynie mogę podesłać filmik jak diody pokazują stan Rpi.
Rpi3b+ https://youtu.be/YZFRV5eKGeQ
Rpi3b https://youtu.be/BDfjN9tSavg
wezmę obie do pracy to mogę podłączyć pod monitor.
Edit: RPi3b+ z tym obrazem nie włącz się z siecią.
Ale chyba się domyślam że chodzi Ci o podmiane plików boot?
Jeśli tak to czy pliki boot z openhabiana będą odpowiednie? Bo te mam na pendrive właśnie z OH. I mogę je na szybko podmienić.
@wenar dzięki, że sprawdziłeś . Jeżeli tak jest , to już partycja startowa nie pasuje nowej malinie, można by próbować kombinować z podmianą, ale trzeba by wgrać obraz czystego raspiana na kartę , odpalić na malinie i sprawdzić czy startuje i dopiero podmienić partycje na karcie tego obrazu . Gwarancji nie ma żadnej oczywiście . Przy czystym systemie takie roszady są bezproblemowe robiłem je jak chciałem żeby RBPI 3b startował z SSD bez przestawiania OTP boot USB ale jak się zachowa ten obraz nie wiadomo.
@isom jeśli dobrze rozumiem to:
1. Instalacja czysta rasbiana na karcie i uruchomić system. +Update +upgrade
2. Skopiować pliki boot na dysk komputera.
3. Wyczyścić kartę i wgrać ten obraz.
4. Podmienić zawartość boot.
5.Uruchom malinę gotowym obrazem
????
@wenar Nie ma potrzeby na tym obrazie tworzenia pliku ssh, ponieważ usługa jest już uruchomiona. To nie jest obraz który się jeszcze instaluje po włożeniu go w malinę. Po włożeniu karty system uruchamia się i jest natychmiast gotowy do pracy.
Jeśli chodzi o rpi3b+ możesz spróbować zrobić tak jak napisałeś. Podmienić pliki spróbować uruchomić z system z nowymi plikami z partycji boot.
Co do automatycznego łączenia się z wifi poszedł bym w stronę próbowania modyfikacji zawartości wpa_supplicant.
Sprawdźcie jakie macie ustawienia sieci wifi w swoim routerze, szczególnie w sekcji zabezpieczenia/security. Muszą się one zgadzać z tym co jest w pliku.
Ja mam u siebie:
security: WPA/WPA2 Personal
Encryption: AES
@isom, rozumiem że ty swoją Rpi3b podłączyłeś po kablu tak ?