Poradnik dotyczący instalacji i konfiguracji Duplicati z najnowszym obrazem Smarticz , ale sprawdzi się przy tworzeniu kopii zapasowych każdego systemu nawet opartego na Windows .
Duplicati to łatwe i bardzo intuicyjne rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych.
Interfejs graficzny i szerokie możliwości wyboru docelowego miejsca dla kopii powodują, że nawet mało wtajemniczony użytkownik w szybki i prosty sposób zabezpieczy swoją platformę przed niechcianą utratą danych czy awarią.
Duplicati obsługuje nie tylko różne usługi tworzenia kopii zapasowych online, takie jak OneDrive, Cloud Files, Google Drive, ale także wszelkie serwery obsługujące SSH / SFTP lub FTP .
Instalacja
Zaczynamy od instalacji mono frameworka
sudo apt-get install mono-complete ca-certificates-mono -y
Synchronizujemy certyfikaty
sudo cert-sync /etc/ssl/certs/ca-certificates.crt
Instalacja Duplicati
wget https://github.com/duplicati/duplicati/releases/download/v2.0.4.23-2.0.4.23_beta_2019-07-14/duplicati_2.0.4.23-1_all.deb sudo apt-get install ./duplicati_2.0.4.23-1_all.deb -y
Czasami w Raspbianie brakuje niektórych wymaganych zależności.dlatego dla pewności uruchom następujące polecenie
sudo apt-get -f install -y
Konfiguracja pliku usługi
sudo nano /etc/systemd/system/duplicati.service
Skopiuj i wklej następującą konfigurację i zapisz plik.
[Unit] Description=Duplicati web-server
After=network.target
[Service]
Nice=19
IOSchedulingClass=idle
EnvironmentFile=-/etc/default/duplicati
ExecStart=/usr/bin/duplicati-server $DAEMON_OPTS
Restart=always
[Install]
WantedBy=multi-user.target
Aby wyjść i zapisać zmiany, najpierw naciśnij CTRL + X i potwierdź, aby zapisać plik.
Następnie należy edytować plik initscript za pomocą następującego polecenia:
sudo nano /etc/default/duplicati
I dodaj do „DAEMON_OPTS…
DAEMON_OPTS="--webservice-interface=any --webservice-port=8200 --portable-mode"
Ma to wyglądać jak na foto poniżej
Zapisz i wyjdz
Na koniec włącz usługę Duplicati
sudo systemctl enable duplicati.service
sudo systemctl daemon-reload
sudo systemctl start duplicati.service
Następnie przejdź do dowolnej przeglądarki i wpisz adres IP: 8200 i powinieneś zobaczyć okno powitalne gdzie trzeba zaznaczyć że mamy tylko jedno konto.
I można zaczynać tworzenie swojej kopii zapasowej.
Kilka wskazówek :
Jeżeli chcesz zrobić kopię całego katalogu „Domoticz” to najpierw zatrzymaj usługi monit i domoticz , wykonaj swoją kopię i dopiero ponownie uruchom monit a po nim domoticza . Dotyczy to obrazu „ Smarticz” gdzie samo zatrzymanie domoticza nie wystarczy, bo pilnuje go monit.
Przy odtwarzaniu systemu z kopii np. po wgraniu czystego obrazu wykonuj czynności jak, powyżej, ponieważ standardowo monit jest zainstalowany i skonfigurowany do automatycznego wznawiania domoticza.
Przy tworzeniu harmonogramu automatycznej kopii zapasowej ustaw sobie automatyczne usuwanie starszych wersji kopii np. z przed miesiąca.
Ponieważ możliwości duplicati są naprawdę duże nie jestem w stanie opisać wszystkiego, więc postaram się opisać tworzenie podstawowej kopi zapasowej,ale tak informacyjnie chcę wspomnieć że oprócz interfejsu graficznego można korzystać też z wiersza poleceń, co pozwala na np. tworzenie kopi przyrostowych czyli robi się kopia tylko tego co się zmieniło od ostatniej kopii .
Pierwszą kopię zaczynamy od zaznaczenia tak jak na fotce poniżej „Skonfiguruj nową kopię”
Po kliknięciu „Dalej „ przechodzimy do okna jak poniżej
Gdzie wpisujemy dowolną nazwę naszej kopii , ustalamy rodzaj szyfrowania i dodajemy silne hasło które trzeba sobie zapisać ponieważ bez niego nie będzie dostępu do wykonanej kopii a co za tym idzie nie odtworzycie nic bez znajomości tego hasła.
W następnym kroku trzeba ustalić miejsce docelowe dla kopii i tu możliwości jest tak dużo że nie jestem w stanie opisać wszystkiego, ale ważne jest żeby przy wyborze np. dysku Google kliknąć „AuthID” co przekieruje nas na połączenie z dyskiem gdzie musimy zezwolić Duplicati na dostęp do naszego dysku i trzeba też będzie utworzyć katalog dla nowej kopi.
Po przejściu dalej , to co najważniejsze czyli ustalenie plików z których będzie się składała kopia , wygląda to tak jak poniżej
Jeżeli tworzycie kopię, która ma być wykonywana cyklicznie zaznaczacie okienko „Automatycznie uruchamiaj” , reszta jest dość intuicyjna i sami możecie sobie ustalić co jaki czas taka kopia ma się zrobić.
Ostanie okno konfiguracji zawiera wielkość pojedynczego pliku kopi ( można zostawić domyślnie ) i to o czym już pisałem czyli ustalenie po jakim czasie mają być wymieniane stare pliki kopii na nowsze.
Po zakończeniu wykonywania się kopii powinniście zobaczyć okno podobne do tego poniżej .
Więcej informacji na temat tego ciekawego oprogramowania znajdziecie na stronie
@isom, jakie pliki powinny obowiązkowo znaleźć się w kopii? Na screenie 4 widać, że lista jest dłuższa... A może tak po prostu cały katalog /home/pi/ ?
@bartolomeo jak używasz smarticza to kopia home/pi/domoticz powinna wystarczyć, chyba że masz inne usługi których foldery dynamicznie się zmieniają to wtedy też . Generalnie przy prawidłowych kopiach folderu domoticz , nawet jak wszystko się wyłoży , wgrywasz czysty obraz , uruchamiasz duplicati i jak znasz ścieżkę do kopi i hasło to odtworzysz wszystko bez problemu .
Witam
Zatrzymałem na punkcie z wyborem plików kopi nie mam tego co na zdjęciu @isom.
@daro1003 widzę jakieś Warningi , których nie powinno być , zrób kopię całego katalogu pi , potem drugą samego folderu domoticz i na końcu bazy danych . Reszta nie jest potrzebna . Zero-Tier to 5 minut i masz znowu .
@isom faktycznie to kopie nie działały teraz zauważyłem.
Ustawiłem dwie kopie jak piszesz:
1. Kopia całego katalogu pi - kopia wykonana zapisana na dysku Google
2. Kopia katalogu Domoticz - jakiś błąd nie można uruchomić:
Błąd: Found 13 remote files that are not recorded in local storage, please run repair
Piszesz o bazach danych które to katalogi ??
Czy nie wystarczy jedna cykliczna kopia całego katalogu pi ??
Ciekawe czy ta kopia katalogu pi działa i czy jak by się system sypnął uda się ją załadować - dysponuje wolnym SSD więc czy moge odpiąć aktualne SSD zapiąć wolne z załadowanym Smarticzem i próbować przywrócić ??
@daro1003 nie reagowałeś na moje uwagi odnośnie tych kopi , więc uznałem , że wiesz co robisz . Najpierw zanim coś przetestujesz to zrób od nowa kopię , która nie będzie obarczona błędami.
Pytasz po co kilka kopi ? A no odpowiedz jest banalnie prosta , system zajmuje najwięcej miejsca i najdłużej trwa kopia , ale wystarczy jedna kopia na tydzień żeby mieć zawsze aktualną wersję. Baza danych zmienia się cały czas i tu warto robić kopie nawet dwa razy dziennie.
Baza danych domoticz.db znajduje się w folderze domoticz i jak nie chcesz robić samej bazy to rób całego folderu domoticz.
Jak Będziesz miał prawidłową kopię całego katalogu pi to spokojnie możesz używając duplicati przywrócić cały system na czystym smarticzu
Niestety nie pójdzie mi kopia ani katalogu domoticz ani samego pliku domoticz.db błąd: Found 13 remote files that are not recorded in local storage, please run repair
Natomiast całego katalogu pi kopia poleciała.
@daro1003 Skoro udaje się z całym "PI" to tym bardziej musi się udać z bazą lub z całym domoticz . Jedynie trzeba usunąć to co ma błędy i utworzyć nowe kopie
No nie wiem dlaczego ale nie pójdzie:
Ogarnięte problem polegał na tym iż każda kopia musi mieć swój osobny katalog na dysku google.
hmm Super sprawa tylko w Smarticzu jest monit i czy jakoś nie powinnismy go podczas automatycznych kopii zatrzymywać ?? można to ustawić w duplicati ?? czy z palca trzeba zatrzymywać usługi??
@stanislawprzystalski to o czym myślisz czyli zatrzymanie usług konieczne jest przy tworzeniu pierwszej kopi . Przykład zatrzymujesz monit , potem domoticz , przechodzisz do duplicati i tworzysz kopię całego folderu domoticz . Uruchamiasz monit i domoticz . Następna kopia , która się będzie robiła według ustalonego harmonogramu to będzie kopia przyrostowa, czyli cała główna struktura zostanie ta sama a tylko zmiany jeżeli jakieś zrobiłeś zostaną nadpisane do poprzedniej kopi.
Dzięki temu nic nie trzeba zatrzymywać i tylko pierwsze kopie trwają dłuższy czas, kolejne to czasami niecała minuta
Odgrzewam temat po walkach z Domoticzem po aktualizacji - obecnie wszystko przywrócone i działa ale trochę zabiegów i straty czasu było.
Obecnie na nowym systemie wykonałem 3 kopie wg instrukcji @isom gdzie zatrzymałem monit i domoticz podczas wykonywania pierwszych kopi.
Wykonana i ustawiona kopia:
1. Cały katalog pi co 7 dni
2. Cały katalog Domoticz co 3dni
3. Baza danych plik - domoticz.db codziennie
Pytanie:
Ładuje Smarticza na SSD - testowo podpinam do RBPi i robię aktualizacje rozszerzenie partycji zatrzymuje domoticza i którą z kopi powinienem przywrócić aby wszystko ruszyło bez problemów ? Wszystkie 3 w kolejności 1 2 3 ??
Jak wiadomo przywróciłem większość z kopi katalogu pi ale prawie nic nie działało i kolejna strata czasu zajęło mi to dużo czasu aby doprowadzić system do stanu z przed aktualizacji - działającego.
@daro1003 Zależy co chcesz przywracać. 1 zawiera 2 i 3 więc jest komplet, 2 zawiera 3, jak chcesz tylko Domoticz to 2 i ma już w sobie 3. Jak tylko bazę danych to tylko najnowszą 3. Ja jak się z tym bawiłem to na nowy obraz przywracałem 1 a potem najnowsza 3. System wracał bez gmyrania i ustawiania. Ale nie wiem czy tak się powinno czy jeszcze inaczej.
Właśnie wczoraj przywróciłem cały pi no i system wstał wszystkie przełączniki czujniki ok dashticz również ale nie działało sterowanie żaden switch trzeba było dodać wpis w pliku:
mosquitto.conf
Następnie nie działało sterowanie bezpośrednio z GPIO RBPi też brakowało wpisu w pliku:
domoticz.sh
No i radio internetowe również nie działało mimo że pliki były zachowane z ustawieniami stacji i głośności ale po prostu trzeba było je zainstalować. Do wszystkiego doszedłem z waszą pomocą no ale wiadomo czas czas.
Dlatego pytam jak odpowiednio przywrócić kopie aby wszystko wystartowało.
Witam
Dziś ponownie dla testu załadowałem smarticzaN na ssd i podłączyłem do osobnego RBPI. Zaktualizowałem wszystko powiększyłem partycje no i przywróciłem w Duplicati katalog pi domoticz wstał ale problemy jak wyżej takie same przywróciłem katalog Domoticza również to samo braki wpisów w plikach:
sudo nano /etc/mosquitto/mosquitto.conf
sudo nano /etc/init.d/domoticz.sh
Nie zainstalowane radio:
sudo apt-get install mpd mpc
Co jest nie tak z tą kopią ? Dlaczego nie przywraca wszystkiego dokładnie ?
@daro1003 Jak nie potrafisz poruszać się w linux , to uruchom Midnight Commander, czyli mc w konsoli przejdz do pi i poszukaj etc , jak nie znajdziesz to sam sobie udziel odpowiedzi że z kopią jest wszystko ok tylko nie zawiera tego co musisz doinastalować lub edytować.
Właśnie to sprawdziłem etc jest osobnym katalogiem i pytanie czy nie warto również ustawić jego kopię ? Czy to da efekt czy niestety trzeba doinastalować i edytować pliki.
Nie tędy droga , jak chcesz mieć kopię swojego systemu to w duplicati wystarczy mieć kopię domoticz , po wgraniu smarticza , robisz aktualizację instalujesz co tam potrzebujesz i robisz obraz dysku i masz swojego smarticza . W razie posypania się systemu wgrywasz tego swojego smarticza i odtwarzasz domoticza z kopii.
Wróciłem dziś do tematu kopi ponieważ chciałem podjąć próbę aktualizacji aktualizacji domoticza.
Mam gotowy SSD z Smarticzem kótry wykonałem ok miesiąc temu, od tego trochę pozmieniałem na docelowym działającym aktualnie ssd w domotucz -> zdarzenia więc pierwsze chciałem to zaktualizować na drugim ssd przywracając kopie samego katalogu domoticz no i ku mojemu zdumieniu przywrócona kopia katalogu domoticz nie przywraca mi wprowadzonych zmian.
Na aktualnie działającym SSD z Domoticz zleciłem w Duplicati kopie wykonała się bez błędów. No ale na drugim ssd dalej brak efektu. W czym problem ?
Podczas próby załadowania kopi występują jakieś ostrzeżenia kopia niby się uruchomi ale nie przywraca zmienionych ustawień.