Jestem na etapie tworzenia obrazu na bazie najnowszego systemu OS with desktop czyli z pulpitem graficznym . Chciałbym aby zawierał większość serwisów dostępnych w obecnej wersji . Jest jednak kilka pakietów, które uważam za zbędne albo konfliktowe .
Na pewno nie będę instalował MyDomoAtHome czyli wsparcia- bramki dla ImperiHome ( ImperiHome upadło i aplikacja jeżeli działa to działa źle)
Zastanawiam się nad HA- Bridge , sporo użytkowników woli PI-Hole, a te dwie usługi chcą portu 80 i to się kłóci.
Pytanie do Tych którzy używają Webmina , czy jest sens instalacji na wersji desktop ?
Usługa zigbee2mqtt będzie zainstalowana ale nie będzie działał autostart przy rozruchu , wynika to ze zbyt dużego obciążania procesora w przypadku nie korzystania z tej usługi.
Reszta raczej bez zmian . I tu zasadnicze pytanie
Co byście chcieli jeszcze zobaczyć w takiej wersji ? Proszę o sensowne propozycje z krótką argumentacją , dlaczego .
@isom - wiesz, że nie doradzę co najlepsze dla Domoticz'a i jego załogi. Natomiast, jako użytkownik PI-Hole mogę zasugerowac zmianę jego portu z 80 na coś innego. PI-Hole uzywa lighttpd w standardzie. W /etc/lighttpd/lighttpd .conf można zmienić PI-Hole standardowy 80 na coś tam.
Pozdrawiam, adrian
@adrian Dzięki, ale czy możesz potwierdzić, że np na porcie 85, PI-Hole będzie niezawodnie śmigać ? Pytam bo po pierwsze nie używam, więc nie mam doświadczenia , a po drugie chcę uniknąć sytuacji gdzie zaczną się niezbyt pochlebne komentarze, tak jak widziałem na FB odnośnie Smarticza . Mi to osobiście kalafiorem... , bo jak komuś nie pasuje nie musi używać, ale wiadomo o co chodzi.
Jeżeli będę wiedział, że to może z powodzeniem działać to nie jest dla mnie problemem żeby w nowej wersji znalazło się i PI-Hole i HA-Bridge
@isom zapomnij, sprawdziłem jeszcze w dokumentacji PIHole - to przy każdym update PIHole, nadpisuje konfigurację serwera HTTP i zmienia do port 80 - więc będa konflikty, a później narzekania, że coś nie działa.
Co do komentarzy, cóż, hejt w narodzie jest duży, a do zrobienia czegoś samemu bezinteresowanie dla innych, niewielu.
@adrian Dzięki wielkie za sprawdzenie . Tego się obawiałem dlatego już wcześniej uczulałem tych co chcieli instalować PI-Hole że HA-Bridge zajmuje port . Zobaczymy może chociaż użytkownicy tego forum wypowiedzą się co lepiej , a na ich opinii bardziej mi zależy niż na tych co przychodzą na FB żeby sobie na wszystko ponarzekać . Ja też nie jestem wszechwiedzący i popełniam błędy , ale staram się przygotować obraz tak żeby działał od strzała , co się potem z tym dzieje , co instalują userzy i dlaczego im coś nie działa nie wiem i nie mam na to wpływu.
Na 2 Smarticzach mam PiHole i potwierdzam co napisał @adrian - port 80 powraca. Ale ja nie używam HA-bridge więc konfliktów nie obserwuję.
Co do wersji desktop - jest sporo oprogramowania, które łatwiej ogarnąć na GUI i pewnie aż będzie korcić aby coś doinstalować "na próbę"... a pewnie ilu użytkowników GUI tyle możliwych wersji tego co ogólnie wrzucamy do grupy "przydasie".
Dla tego postulował bym tylko odpowiednią tapetę z opisem / listą zajętych portów DUŻMI CZERWONYMI literami - tylko w ten sposób potencjalnie można zredukować ewentualne zapytania "dla czego nie działa". Było "na tapecie" - w załączeniu przykład takowej (dla tych co może pamiętają taką mapę portów) ....😀
Jak na razie tapeta jest bardziej stonowana, ale nic nie stoi na przeszkodzie żebyś dołożył swój kawałek i przygotował takie tło w wersji produkcyjnej a ja taką wstawię.
Puki, co tapeta wygląda tak
Wersja desktop na razie robocza, na pokładzie Duplicati , InfluxDB, Grafana, Dashticz , sprawdzone połączenie VNC i FTP przy użyciu Win-SCP. Domoticz z wtyczką Pi-Monitor i motywem Machinon, uruchomiony broker Mosquitto. Dodana też obsługa Sysf GPIO ( dwa przełączniki aktywne)
Obraz powinien się odpalić zarówno na karcie jak i na dysku SSD . Zależy mi na sprawdzeniu czy startuje na Raspberry 4 i jak szybko uruchamia się system. Zmodyfikowane uruchamianie przy użyciu monitora więc nie przejmować się , że nie widać tradycyjnej tęczy przy starcie. Po kilkunastu sekundach powinno się wyświetlić takie okno
Dodane skróty w wbudowanej przeglądarce, które powinny działać od strzała, oprócz Dashticza.
Do działania Dashticz trzeba przejść do
cd dashticz/custom/
nano CONFIG.js
@michal_m spokojnie ważne że coś się dzieje w temacie . Dzięki
Pobrane, nagrane, start... na razie poszło na SanDisk Ultra 32 GB - Raspberry-4 2GB- start do pulpitu 25 sekund!
Intro jakieś było ale śmignęło tak szybko w pierwszych 2 sekundach, że nie zarejestrowałem
Bezpośrednio na kablach (monitor, klawiatura, mysz) - htop pokazuje naprzemiennie 15-25% CPU - generalnie domoticz + influx; temperatura rośnie: po około 5 minutach do 45C (obudowa z wiatrakiem 5V ale postawiony na 3.3V więc nie max).
Chromium startuje bez problemów, jest domoticz, grafana, duplicati - wszystko chodzi. Internet jest.
Po odpięciu wszelkich kabli i przejściu na VNC - jest jakby lepiej z temperaturą (ale to może chwilowy spadek) - powrót w okolice 40-41C. Obciążenie systemu podobne. Po odpaleniu Chromium na chwilę temp wskakuje na 50C ale potem się stabilizuje.
Domoticz/Smarticz po sieci chodzi szybko i jest OK. Grafana i Duplicati też OK
Na dzisiaj tle - zostawię go na noc i jutro mogę podesłać zrzut bazy jak się sprawował na czysto, bo widzę że wskaźników systemowych rejestruje co się zowie 🙂
Jutro mu dodam parę Sonoff'ów do poklikania i może podepnę pod RFLinka. Postawię też SSD ale tylko dla "speedtestu" bo nie widzę powodu aby nie poszedł na dysku.
Parę zrzutów ekranu via VNC
@michal_m Możesz go poćwiczyć chociaż to wersja mocno robocza , fajnie że startuje na malinie 4 . Bardzo dziękuję za szybkie info . Mogę spokojnie dopracowywać całość .
PS
To jak ? Zrobisz ten pulpit z mapą ? :))
@isom może nie dzisiaj bo muszę jaszcze zobaczyć jak pobierają próbkę z Bennu 😀
ale popracuję nad tym pulpitem z pewnością!
@michal_m nie ma ciśnienia ja i tak muszę doinstalować resztę usług , przetestować na różne ewentualności i to na pewno potrwa .
Jak będziesz testował tą wersję to bierz poprawkę na to że grafika mocniej obciąża procka , tak samo Chromium, dlatego temperatura winduje w górę i użycie też.
Te skoki które widziałeś wynikają z tego że dwa czujniki wysyłają dane do InfluxDB i rysują się wykresy w Grafanie dlatego htop wywala na przemian domoticza i influx
@isomtak właśnie tak myślałem bo poza tym nic innego się nie dzieje. Podsyłam jak zachowuje się Pi4 bez obciążenia (po prostu sobie działa)...
System dla tych, którzy zaczynają przygodę ze smartdomem i tych, co wolą okna zamiast terminala.
Ta wersja różni się od wersji Lite tym, że zamiast HA-Bridge mamy PI-Hole, czyli blokowanie reklam i nie ma zainstalowanego Zero-Tier czyli VPN .
System pracuje na każdej wersji Raspberry , wszystkie pakiety są aktualne na dzień 01.11.2020r.
Nie będę opisywał poszczególnych serwisów dostępnych w tym pakiecie, bo musiałbym powielać to, co już jest dostępne na tym forum.
Najważniejsze serwisy wraz z używanymi portami wypisane są na pulpicie
Wbudowana przeglądarka ma stworzone skróty do dostępnych usług
Domoticza pilnuje Monit i warto o tym pamiętać zatrzymując usługę.
Polecam korzystanie z Duplicati – kopia zapasowa
Do działania Dashticz , konieczna jest zmiana adresu IP w ustawieniach konfiguracyjnych
cd home/pi
cd dashticz/custom/
nano CONFIG.js
Przez przeglądarkę dashticz jest dostępny po wpisaniu
http://IP maliny:82/dashticz/index.html
Pi-Hole uruchamiamy komendą
użytkownik :admin , hasło: pihole
Pakiet administracyjny Webmin
https://IPmaliny:10000 logowanie jak do systemu user: pi hasło: raspberry
Link do obrazu
https://drive.google.com/file/d/1MUrvTjG0-o-D8Zl5Dp72PJ6eAgBtOyGg/view?usp=sharing
@isom Super! Pobiorę i zobaczę na SSD tym razem, a i widzę że jest tapeta zgodna z moim założeniem 🙂
Jak tylko w końcu się ogarnę ze swoimi projektami to popracuję nad wersją "morską" tapety.... w końcu słowo się rzekło.
Aktualizacja 04/11/20 - w obrazie został na sztywno wpisany IP w eth0, trochę się napociłem bo nic nie szło ani po VNC ani SSH, zanim w końcu podpiąłem kable pod monitor, klawiaturę i mysz i poprzestawiałem. Na tyle starczyło czasu dzisiaj.
@isom Wszystko ładnie chodzi od tych 2 dni na Pi4 - nie widzę problemów, choć też go jakoś specjalnie nie obciążam. Jedyne zgłoszenie to to co wcześniej: obraz ma przypisane IP w eth0 - co trochę utrudnia pierwsze kroki jak idzie po LAN i VNC. Ponieważ nie używam na razie nigdzie GUI to idzie na półkę na lepsze czasy. Chyba że masz jakiś test do zrobienia na Pi4
@michal_m dzięki za test i za info dotyczące eth0 , muszę to wywalić i zaktualizować obraz
@isom coś nie moge odpalić Dashticza wpisuje https:\\192.168.0.11:82 i nic
Czy to w tym miejscu zmieniam IP na IP mailny ?
@daro1003 przecież masz wszystkie komendy , uruchom terminal i
cd home/pi cd dashticz/custom/ nano CONFIG.js
zmień adress na swój w zaznaczonym miejscu na foto poniżej zapisz i wyjdź
Potem w przeglądarce wpisz http://IP maliny:82/dasticz/index.html