UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Mam dość niespotykany problem. Na RPi 3+ mam zainstalowanego Smarticza i w routerze dla niego mam zarezerwowany adres DHCP przypisany do Maca urządzenia (dla przykładu będzie to adres 192.168.1.100). Ostatnio po restartach RPi ku mojemu zdziwieniu nie mogłem się zalogować po adresie IP do malinki, więc wszedłem w admina routera żeby sprawdzić czy jest widoczna, a tam Smarticz przypisany do innego adresu z dostępnego zakresu, np: 192.168.1.103. Zastanawiałem się dlaczego router nie przypisał mu poprawnego adresu i tu jeszcze większe zdziwienie - okazuje się że adres Mac na liście w routerze jest inny niż ten, z którym aktualnie połączył się router pod innym IP. Jak to możliwe, że RPi zmieniło swój Mac adres i jak to rozwiązać? Co z tego że przypiszę IP (albo użyję w routerze funkcji powiązania) skoro malina zmienia mac adres?
Wiem, że zawsze mogę przypisać stałe IP w samej malinie, ale nie chcę sobie zrobić krzywdy jak kiedyś zapomnę o tym i zmienię coś w routerze (np adresację) i się do maliny nie dostanę.
@bartek_f taka sytuacja jest jak najbardziej możliwa, ale wtedy gdy masz malinę podłączoną po LAN i dodatkowo masz konfigurację WLAN po dhcp i połączenie z domową siecią WIFI . Musisz z czegoś zrezygnować albo wyłączyć wifi w malinie, albo odłączyć kabel.
Dla jasności karta sieciowa LAN w malinie ma inny mac niż karta WIFI
Malina łączy się z routerem tylko po wifi. Nie mam w niej kabla nawet wpiętego. Tak teraz się przyjrzałem temu lepiej, przy każdym restarcie maliny zmienia się adres mac raz jeden, raz drugi i zmieniają się w nim pierwsze 3 pary, a końcowe 3 zostają te same.
To niemożliwe żeby zmieniał się MAC karty, a już na 100% nie mogą się zmienić pierwsze trzy pary, bo są one identyczne we wszystkich produkowanych malinach
Twoja malina pierwsze trzy pary ma b8-27-eb , tak samo jak moja
Wpisz w terminalu ifconfig a dostaniesz to co widać na foto , zrób restart i zobacz jeszcze raz w ifconfig
@isom właśnie tym bardziej jestem zdziwiony, że na routerze wyświetla mi inny początek. W tej chwili po restarcie maliny mam w routerze początkowe pary: B2:95:75:...
Nie wiem czy to nie jest jakiś błąd w samym routerze, bo mam kilka urządzeń z takim samym początkiem. Np Laptop z którego piszę ma w adminie routera też początek mac B2:95:75:.., a jak sprawdzam w systemie we właściwościach karty to jest zupełnie inny, a ostatnie 3 pary są takie same.
@bartek_f napisz może jaki to router i jaka wersja firmware. Tak jak Isom napisał, mac adres się tak z siebie nie zmienia.
@pawell32 Router to TP Link Archer C20. Oprogramowanie wczoraj wrzuciłem najnowsze ze strony tplinka 0.9.1 4.17 v0001.0 Build 201214 Rel.42010n(4555). Szukałem w sieci czy to nie jakiś bug, ale cisza.
Teraz dla przykładu taka sama sytuacja jest z robotem sprzątającym Roborock, w sieci ma swój stały adres, a teraz połączony jest pod innym i w przeglądarce adres mac zaczyna się od B2. Na urządzeniu oczywiście adres mac jest inny (pierwsze 3 pary).
Czy to możliwe, żeby dodatkowy router mieszał w adresach mac? Mam drugi router tplink TL-WR841N, który jest ustawiony jako wzmacniacz sygnału i ma ten sam SSID w sieci jak router główny (ten z wiadomości wcześniej). Dodatkowy router ma w sieci lan początkowy adres mac B0 95 75... Te urządzenia, które widzę w Archerze z błędnym adresem mac mają początkowe pary B2 95 75... i z tego co sprawdzam, to widoczne są na Archerze pod takim adresem kiedy łączą się właśnie przez dodatkowy router.
Tak dla przykładu mój laptop ma adres mac: 60 01 94... łączy się przez wzmacniacz i w adminie wzmacniacza jest widoczny pod takim adresem, ale już w Archerze widać te początkowe pary adresu B2 95 75... (końcowe są takie same).
@bartek_f tak, w tym układzie to możliwe. Ustaw jako AP i przypisz inne SSID - powinno być ok. Korzystałem kiedyś z tych urządzeń i nie było problemów. Można mu wgrać DD-WRT, działa lepiej i ma więcej ustawień.
Celowo chcę uniknąć innego SSID bo urządzenia trzymają się sieci póki nie stracą sygnału całkiem i nie zmieniają na tą z lepszymi sygnałem.
Dostałem dziś odpowiedź z supportu tplink: Zmiana adresów MAC jest związana trybem Proxy Mode routera TL-WR841N działającego
jako wzmacniacz i nie da się tego zmienić.
Powaliło mnie ich wyjaśnienie...
@bartek_f to jest to co napisałem. Jak nie chcesz mieć rożnych SSID to zainwestuj w coś co działa na zasadzie roamingu. Tak działa Ubiquiti Unifi, Tp-Link też ma podobne rozwiązania. Niestety wymagają kontrolera fizycznego lub wirtualnego. Możesz jeszcze zmienić firmware na DD-WRT.
@pawell32 dzięki za pomoc, chyba spróbuję jeszcze zamienić routery miejscami, a jak dalej będą cyrki to sprawdzę dd-wrt. Dam znać jak poszło.
@bartek_f dawno to było jak miałem TP-Linka WR841 ale pamiętam że najlepiej pracował na firmware Gargoyle
@isom z tego co znalazłem w sieci to mam pecha bo mam router w wersji 14 i nie bardzo jest soft do tej wersji i ogólnie nie polecają alt softu do tej wersji bo słabiak.
@bartek_f jak masz sentyment do takich "dziadków" to za symboliczne piwo mogę odstąpić WR 842ND z oprogramowaniem Gargoyle.
Wzmocnione anteny, port usb i wszystko sprawne
@isom to nie sentyment, tylko próba wykorzystania tego co mam w domu. Skoro ma funkcję "wzmacniacz sygnału" to moim zdaniem powinno to działać tak jak trzeba, a nie ułomnie bo zmienia mac adresy i nie pozwala na działanie pod jednym SSID. I to oficjalnie tp-link jeszcze potwierdza, ze niby działa ale nie do końca. Kupiłem go 2 lata temu, więc nie myślałem o nim jako o "dziadku" 😉 Mam też Archera C20, zastanawiam się czy nie zamienić ich miejscami po prostu. Jeśli Ci nie potrzebny ten 842, to mogę go przejąć. Napisz na priv co i jak.
@bartek_f działa jak działa. Jak chcesz mieć jeden SSID to musisz mieć roaming, a do tego musisz mieć kontroler, czy to sprzętowy czy programowy.
Używanie wzm. to słabe rozwiązanie.
https://www.eltrox.pl/ap-tp-link-eap110.html
tu masz urządzenie na którym taką sieć możesz zbudować.
@bartek_f nie widzę problemu żeby wysłać Ci tego 842ND , musisz tylko przemyśleć czy to wystarczy , może lepiej zainwestować w AP z prawdziwego zdarzenia, który ogranie większą połać domu i obsłuży większą ilość modułów . To co poleca @pawell32 jako urządzenie jest bardzo Ok , tylko oprogramowanie zarządzające nie jest szczęśliwe. Miałem to cudo montować u jednego klienta ale po testach zrezygnowałem . Oprogramowanie się wiesza i nie można się dostać do ustawień. Być może miałem pecha, ale kupiłem sprawdzone Ubiquiti i tu zero problemów. Za UAP-AC-LITE trzeba co prawda dać 380 zł ale to rewelacyjny sprzęt i zero problemów.
Jak dalej chcesz tego 842 to pisz adres na Priv , wyślę do Ciebie a Ty przelejesz mi za przesyłkę i ze dwie dychy na piwo :))
To co poleca @pawell32 jako urządzenie jest bardzo Ok , tylko oprogramowanie zarządzające nie jest szczęśliwe. Miałem to cudo montować u jednego klienta ale po testach zrezygnowałem . Oprogramowanie się wiesza i nie można się dostać do ustawień. Być może miałem pecha, ale kupiłem sprawdzone Ubiquiti i tu zero problemów. Za UAP-AC-LITE trzeba co prawda dać 380 zł ale to rewelacyjny sprzęt i zero problemów.
Zaproponowałem to bo większość patrzy na cenę (choć pozornie niższa), ale prawda oprogramowanie jest jakie jest. Mam u dwóch klientów drugi rok i działa sobie na wirtualce. Jak mam tym zarządzać to zdecydowanie Unifi.