UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Cześć,
Mam wiele dummy przełączników, którymi tak na prawdę nie zamierzam sterować nigdy ręcznie - maja to robić zdarzenia - skrypty. Są też takie, które nie interesują w ogóle np. mojej żony. Dla poprawy czytelności chciałbym je ukryć. Jednocześnie do celów testowych dobrze byłoby zachować do nich łatwy dostęp.
Stąd pomysł na utworzenie użytkowników: ja, żona, administrator. Każdemu z nich przynajmniej w teorii można przypisać urządzenia. Jednak nie działa to u mnie - cały czas widzę wszystkie przełączniki. Próbowałem również poprzedzić nazwę przełącznika znakiem dolara $. Znika z listy przełączników i jednocześnie jest aktywny na liście urządzeń. Ale ten wariant nie zapewnia łatwego dostępu z poziomu administratora lub rozróżnienia w uprawnieniach... Co robię nie tak? Gdzieś jest jakiś wyjątek, jakieś pole wyboru do zaznaczenia...?
Nie pomogę ale mam dokładnie tak samo, zrobiłem profil dla córki żeby mogła otworzyć sobie furtkę czy zapalać światła ale widzi wszystko w apce na telefonie
Przypisanie dowolnych urządzeń do konkretnego użytkownika działa tak jak powinno , jak dodasz użytkownika i wydzielisz dla niego urządzenia to musisz wyłączyć możliwość logowania bez hasła w sieci lokalnej. Wtedy w telefonach wpisujesz przypisane uprawnienia i każdy widzi to co mu przydzieliłeś. Minus to że jak chcesz coś zmieniać to też musisz się logować . Przy logowaniu z zewnątrz działa to zawsze nawet jak jest możliwość logowania bez hasła w sieci lan.
Jak w sieci lan jest możliwość logowania bez hasła to system nie jest w stanie rozróżnić użytkowników i zawsze udostępnia wszystko.
Przepraszam zrobiłem restart i jest lepiej, testy ...
Dla potomnych albo tych co dalej twierdzą, że to nie działa krótki film https://drive.google.com/file/d/1y7B--8HRKdRErXiq59Dvqmguh1mQ3Vyz/view?usp=sharing
Już jak napisałem wcześniej, działa tylko muszę po zmianach uprawnień wykonać restart domoticz-a, po dodaniu jakiegoś przełącznika tylko przelogować się.
Ok. Czyli jednak jest jakiś haczyk. Ja mam wprowadzony adres sieci lokalnej (bez logowania), więc uznajmy że mnie nie identyfikuje (mimo iż loguje się na konkretnego użytkownika a testując na telefonie wyłączylem wifi i jechalem po sieci komórkowej). Sprawdzę to na pewno - może jeszcze w ten weekend, ale skoro forumowy guru tak twierdzi, to pewnie tak jest 😉
No to właśnie musisz usunąć tą sieć według tego co pisze @isom ja usunąłem
Nie czuję się guru i nie mam takich aspiracji , a odnośnie tematu to jeżeli ktoś korzysta z połączenia VPN np Zero-Tier to nie trzeba wyłączać możliwości logowania bez hasła w sieci lan . Wystarczy w aplikacji telefon podać adres przypisany przez Zero- Tier i dane autoryzacyjne dla danego użytkownika i nie konfigurować połączenia przez lan bo to nie potrzebne przy VPN.
Hej, @isom, nie bądź taki skromny :).
Ale wracając do tematu. Usunąłem wartość w polu "Sieci lokalne (bez hasła/loginu)", utworzyłem użytkowników, wybrałem pożądane przełączniki, zrestartowałem Domoticza najpierw z przeglądarki, potem z konsoli... i NIC - nadal wszystko widoczne... zacząłem zmieniać nazwy tych użytkowników i hasło do logowania przez www. ... i jakimś sposobem za piątym razem ruszyło. Coś jak dla mnie jest to niedorobione, ale już się przyzwyczaiłem, że tu potrzeba cierpliwości i uporu czasami.
Ale dzięki za pomoc, gdyby nie wy, to pewnie bym się tylko utwierdzał w braku tej funkcjonalności.