Zbudowałem układ lm393 +cny70 który idelanie odczytuje impulsy z obracającej się tarczy analogowego licznika energii elektrycznej.
Jeżeli testy wypadną pomyślnie udostępnię schematy +wzór płytki pcb.
Na ten moment chciałem odczytywane dane wysyłać do domoticza za pomocą espeasy.
Znalazłem starą wersję espeasy która ma zaimplementowaną obsługę licznika energii. Wtyczka P112 Power Counter.
We wtycznej tej ustawia się liczbę impulsów ile przypada na kWh i ona przesyła gotowe już dane do domoticza.
Moja konfiguracja na esp
Konfiguracja domoticz
Na czas testu wykonałem 12 mrugnięć diodą aby zasymulować zużycie 100w natomiast domoticz pokazał 159.5W. z tego co zauważyłem to domoticz na wykresie pokazuje dane co 5min.
Bardzo bym prosił o wytłumaczenie zasady działania odczytu liczników energii np. na konkretnym moim przykładzie gdzie 120 impulsów przypada na 1kWh.
Jeżeli jakieś informacje są niepełne to uzupełnię bo idzie sroga burza u mnie i piszę na szybko w lekkim stresie czy zdążę wyłączyć komputer:)
Pozdrawiam
@lm393 Odnośnie wykresów to już pewnie się zorientowałeś, że pierwsze wskazania można zobaczyć po tym jak minie pełna godzina i nie mylić tu że to musi cała godzina wskazań. Dotyczy to praktycznie wszystkich czujników, liczników.
Domoticz aktualizuje ( odświeża) wykres co 5 minut i to nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie, dlatego jeżeli zależy komuś na bardziej precyzyjnych wykresach to polecam wysyłanie danych do InfluxDB i wyświetlanie ich w grafanie.
Co do wysyłanych danych to jeżeli wgrany soft do esp dobrze oblicza zużycie chwilowe i całkowite czyli moc chwilowa w czasie, to Domoticz takie wartości przyjmie i wyświetli. Poniżej przykład wyliczeń w Tasmota i to co pokazuje domoticz.