Dostałem kilka zapytań o modyfikację skryptów które można znaleźć na tym forum, a takie modyfikacje nie zawsze są możliwe więc oto kolejny skrypt dzVents prostego termostatu obsługujący jeden czujnik, przełącznik, selektor trybów i Setpoint.
Jak to działa i co robi inaczej niż poprzednie wersje.
Pomiar temperatury odbywa się na podstawie średniej temperatury z kilku odczytów. Takie wygładzanie pomiaru. Ilość próbek ustawia się w skrypcie.
Dzięki temu chwilowe otwarcie okna w pomieszczeniu z czujnikiem nie uruchomi od razu ogrzewania i jakiś jeden dziwny odczyt z czujnika, również nie włączy / wyłączy ogrzewania. Szybkość reakcji na zmiany w dużym stopniu zależy też od częstotliwości odczytów ustawionych w waszych systemach.
Druga zmiana to potwierdzenie ( ponowne wydanie komendy włącz/ wyłącz)
Ktoś do mnie napisał, że zdarzają się u niego przypadki nie załączenia ogrzewania, bo moduł wykonawczy z jakiegoś powodu nie odebrał komendy i mimo, że domoticz pokazywał aktywny przełącznik grzania, to fizycznie niestety ogrzewanie się nie włączyło.
Tu każda komenda jest powtarzana po 2 minutach tak na wszelki wypadek.
Skrypt jest uruchamiany, co minutę, więc będzie szybciej reagował na wprowadzane zmiany zadanej temperatury, oraz przełącznika trybów pracy.
Żeby skrypt działał trzeba go dodać w domoticzu, jako skrypt dzVents, utworzyć jeden Setpoit – ustawianie zadanej temperatury jeden przełącznik wyboru ( Auto / Force / Stop), oczywiście nazwy mogą być dowolne, ja nazwałem je tak żeby nie było wątpliwości, o co chodzi, jeden przełącznik sterujący urządzeniem wykonawczym i jeden czujnik temperatury ( temperatura musi mieć oddzielny klocek w domoticz), nie może to być czujnik typu temp/hum. Korzystając z AFE można tak sobie skonfigurować np. BME 280 i właśnie z niego pobierać dane dla termostatu.
W samym skrypcie trzeba zmienić nazwy urządzeń na swoje , ustawić wartość histerezy według własnego uznania i ewentualnie dobrać sobie ilość próbek do ustalania średniej temperatury ( standardowo ustawione na 4).
Na koniec chcę lojalnie poinformować, że w przeciwieństwie do poprzednich wersji termostatów, ta nie była testowana długo, wiec proszę mieć to na uwadze przy wdrażaniu do swojego systemu ogrzewania. Jednocześnie wszystkich testerów proszę o uwagi dotyczące działania lub nie działania.
Termostat po dodaniu do domoticza wygląda tak https://prntscr.com/q0os11
A tu plik do pobrania