Pytanie o instlację
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Pytanie Pytanie o instlację

5 Wpisów
3 Użytkownicy
0 Reactions
1,060 Wyświetleń
(@roberts)
Wpisów: 5
Bywalec
Autor tematu
 

Witam

 

Jestem obecnie na etapie fundamentów, i zaczynam się rozglądać za instalacjami. Zainteresowałem się domoticzem i mam w związku z tym pytanie, W jaki sposób przygotowac instalację. Aby w razie problemów, instalacja działąła jak zwykła instalacja. Myśłałem o pociągnięciu skrętki z każdego wyłącznika, oraz odpowiednich przewodów od oświetlenia,rolet i gniazdek do rozdzielnicy. 

 

 

 
Dodane : 18/04/2022 8:42 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1329
Guru
 
Dodane przez: @roberts

Jestem obecnie na etapie fundamentów, i zaczynam się rozglądać za instalacjami. Zainteresowałem się domoticzem i mam w związku z tym pytanie, W jaki sposób przygotowac instalację. Aby w razie problemów, instalacja działąła jak zwykła instalacja. Myśłałem o pociągnięciu skrętki z każdego wyłącznika, oraz odpowiednich przewodów od oświetlenia,rolet i gniazdek do rozdzielnicy. 

 

Nie ma znaczenia czy uruchomisz Domoticz czy inny serwer system sterowania będzie podobny. Nie wiem czy skrętka do puszek czy YTDY. Sieci z pewnością tam nie będzie, prędzej RS485.

Warto zrobić miejsce na dodatkową rozdzielnie, gdzie będziesz mógł zamontować wszystkie dodatkowe urządzenia typu styczniki, zasilacze i inne elementy wykonawcze. Oświetlenie poprowadź przez rozdzielnie, masz możliwość z mostkowania przewodów i zainstalowania standardowych łączników. Dodatkowo możesz dla bezpieczeństwa zasilić napięciem 24V.

Rolety wykonujesz standardowo, moduły mieszczą się w puszce pod włącznikiem. Dodatkowy przewód do rozdzielni może się przydać. 

Nie rezygnował bym z sieci kablowej, kilka punktów + po jednym AP na piętro.

 

 
Dodane : 19/04/2022 7:58 am
isom
 isom
(@isom)
Wpisów: 5170
Szef wszystkich szefów Moderator Zasłużony dla Forum, Donator 2K19, Donator 2K20
 

@roberts jak zrobisz instalację tak że wszystkie przewody sprowadzisz do rozdzielnicy to potem zrobisz z tym co zechcesz , dotyczy to oczywiście oświetlenia i ważnych wydzielonych gniazd 230V , np pralka , zmywarka, lodówka, serwer, itd , zwykłych użytkowych gniazd nie ma sensu pojedynczo sprowadzać do rozdzielnicy . Dodatkowo pchać wszędzie skrętkę to trochę przerost , lepiej ją dać tam gdzie bardziej się przyda ( rozdzielacze ogrzewania) , kamery, wszelkiej maści czujniki , domofon, bramy.

 
Dodane : 19/04/2022 1:54 pm
(@roberts)
Wpisów: 5
Bywalec
Autor tematu
 

@pawell32 

Nigdy nie korzystałem z domoticza, wykonałem na swoje potrzeby sterowanie przy wykorzystaniu thinger, server mam na rpi, a klienta -sterowanie bramy- po drugiej stronie na arduino. Wszystko komunikuje sie przez internet. W tym wypadku musiałem zainstalowac server w innej lokalizacji bo sterowane miejsce mam 500 km od siebie (obecnie mam lepszą kontrolę w przypadku problemów) .

W domu raczej będę korzystał z sieci lokalnej.

Jakie są zalety korzystania z RS485 vs ethernet ewentualnie inne rozwiązanie? Z własnych doświadzeń najbardziej obawiam się o stabilność, obecnie zamiast RPI zastosował bym XU4 (korzystam do innego celu, stabilnie działa od kilku lat). Myślałem o ethernet ponieważ wydaje mi się łatwiejsza komunikacja. Zdalny dostęp i łatwiejsze zlokalizowanie problemu jeżeli wystąpi.

Myślałem też o panelu z prostym ekranem dotykowym(3-4cale) na arduino, na wyświetlaczu kafelki które mogą służyć jao dynamiczny włącznik, wywołają np poprzez ethernet i api zdarzenie w serwerze (wtedy wymagane jest tylko wywołanie urla w sieci lokalnej). Zasilanie i komunikacja to jeden kabel eth. Konfiguracja może być wczytana z serwera na podstawie mac do odpowiedniego urzadzenia, więc przypisanie do włącznika może być w plikach na serwerze. Obawiam się tylko, że arduino nie będzie wystarczjąco responsywne do tego celu, wolę uniknąć rpi. Nigdzie nie znalazłem takiego projektu.

 
Dodane : 19/04/2022 10:37 pm
pawell32
(@pawell32)
Wpisów: 1329
Guru
 

@roberts

Jakie są zalety korzystania z RS485 vs ethernet ewentualnie inne rozwiązanie? Z własnych doświadzeń najbardziej obawiam się o stabilność, obecnie zamiast RPI zastosował bym XU4 (korzystam do innego celu, stabilnie działa od kilku lat). 

nie wszędzie możesz zastosować moduły z portem ethernet, łatwiej korzystać z łączności bezprzewodowej. Choćby modułu umieszczane w puszcze, przestrzeń masz mocno ograniczoną i doprowadzenie tam jeszcze UTP wraz z końcówką może stać się niewykonalne. W pozostałych przypadkach sieć przewodowa jest jak najbardziej zalecana. RS485 przydaje się przy większych odległościach.

Nie chcę wdawać się w polemikę, który mikrokomputerów jest lepszy, zdecydowanie najpopularniejszy jest RPi. Używam go do wielu zastosowań, od kilku lat działa ok 20 sztuk w trudnych warunkach (produkcja przemysłowa).

Myślałem o ethernet ponieważ wydaje mi się łatwiejsza komunikacja. Zdalny dostęp i łatwiejsze zlokalizowanie problemu jeżeli wystąpi.

to na pewno. Dostęp z zewnątrz do zasobów i tak jest poprzez serwer, działając na odległość jeśli jakiś element utraci komunikację to trudno będzie to naprawić niezależnie od kanału komunikacji.

 
Dodane : 20/04/2022 8:39 am
Udostępnij: