UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Czy ktoś próbował instalacji domoticza na Raspberry Pi4 , system stawia się bez problemów niestety z domoticzem mam problemy. Ma ktoś jakieś podpowiedzi?
@tomekawa, napisz jaki masz problem
Trudno pomagać na bardzo ogólne stwierdzenia typu:mam niestety problemy ze swoim samochodem. Ma ktoś jakieś podpowiedzi? 😉
Nie jestem za bardzo wprawiony powiem więcej zielony robiłem domoticza na pi3 i działał a ten nie uruchamia się myślałem o pomocy zdalnej
Witam ponownie udało mi się zrobić domoticza na raspberry 4 wersja lecz jak chce dodać najprostszy wyłącznik ma komunikat o GPIO ( załącznik) rozumie ze coś zle zrobiłem lub nie doinstalowałem jesli mogę prosić o pomoc będę wdzięczny. Niestety wiringPi nie działa pisze ze nie ten rodzaj płyty przy próbie instalacji.
@tomekawa dobrą zasadą po instalacji systemu jest chociaż podstawowe zabezpieczenie go zmianą hasła dla usera pi , zresztą Twój system się o to dopomina , dodatkowo warto sobie włączyć obsługę różnych interfejsów, które będziesz chciał wykorzystać w przyszłości np 1-wire , a widzę że szukasz jak podłączyć DS18B20 , więc przyda się z pewnością.
Proponuję więc zacząć od
sudo raspi-config
Jak już się uporasz z podstawowymi zmianami to przeczytaj to
https://www.smartnydom.pl/forum/domoticz-obraz-dla-linux/sterowanie-gpio-w-smarticz/
masz tam krok po kroku jak dodać lepszą i bardziej niezawodną obsługę GPIO niż WiringPI, i nie trzeba nic ręcznie dodawać, bo doda się samo.
@isomBardzo dziękuje za pomoc działa zgodnie z opisem z małym ale, w domoticzu ma do wyboru tylko jedno gpio "6" a nie widze 4 , powinno być bo wpisałem wszystkie linie
echo 4 > /sys/class/gpio/export
echo out > /sys/class/gpio/gpio4/direction
echo 0 > /sys/class/gpio/gpio4/active_low echo 6 > /sys/class/gpio/export
echo out > /sys/class/gpio/gpio6/direction
echo 0 > /sys/class/gpio/gpio6/active_low
Od razu pytanko jak będę potrzebował gpio wejście to rozumie ze tylko zmieniam "echo out" na "echo in"
i następne pytanie czy nr gpio wpisywany pokrywa się z fizycznym opisem na malinie.
Z góry dziękuje za pomoc
@tomekawa widzisz tylko GPIO 6 bo za moją namową pewnie włączyłeś obsługę 1-wire a ona domyślnie zajmuje GPIO 4 pod czujniki temperatury DS18B20 , których pod to GPIO można podłączyć kilka , odpowiedz na pytanie o wejścia brzmi tak wystarczy zmienić out na in . Deklarujesz GPIO zgodnie z opisem pinu a nie numer pinu .
Np pin 15 to GPIO 22 a GPIO 15 to nr pinu 10
@isomJesteś wielki ja pewno bym wpadł na to za 2 lata , jest tak jak piszesz tylko pytanie czy "4" może być wejściem DS i rozumie ze musze zmienić go na IN .Czy dobrze rozumuje?
@tomekawa nic nie musisz zmieniać z tym GPIO 4 , po prostu dodaj w domoticz nowy sprzęt 1-Wire System, wyczyść okno OWFS Path bo do czujników ma być puste i podłączaj czujniki , będą się dodawać tak jak przełączniki automatycznie.
W deklaracjach w pliku init.d/domoticz.sh zmień GPIO 4 na inne, które będziesz chciał wykorzystać
@isomOK tak zrobie tylko nie wiem co to jest "OWFS Path" tak jak pisałem jestem mocno początkujący. I jeszcze jedno pytanie jak będę finalnie po testach robił kartę SD to czy domoticza instalowac, robić aktualizacje itp. jako użytkownik "PI" czy jako "root"?. I dlaczego po restercie mam domoticz ofline musze drugi raz restartować
OWFS Path - to jest ścieżka do katalogu w którym będą się montować (podczepiać) czujniki (może być np. /mnt/1wire)
jak robisz jakąkolwiek aktualizację, to musisz robić jako "root", ekwiwalentem dla polecenia "apt install cos_tam", jest polecenie np: "sudo apt install cos_tam".
Polecenie "sudo" wywołuje komendę z uprawnieniami root.
@diunida Tak zrobiłem i jest wszystko OK tylko malina widzi mi czujniki DS 1820 a domoticz nie i nie wiem co poradzić