Shelly 2,5 oprócz naprawdę niewielkich wymiarów – mniejszy od wersji 1 , pozwala na integrację z różnymi systemami automatyki bez zmiany firmware, przy Domoticzu mamy gotową wtyczkę do której opis można znaleźć na tym forum link podaję w dalszej części wpisu.
Zacznę jednak od możliwości jakie daje nam oryginalny soft przy uruchomieniu opcji obsługi rolet.
Podstawowy ekran obsługi jest czytelny i nie wymaga komentowania , oprócz suwaka procentowego otwarcia , widocznego w dolnej część fotki https://prntscr.com/naokxk
Suwak ten nie pojawi się do momentu ustawienia czasu otwarcia / zamknięcia i wykonania kalibracji. Kalibracja musi być z podłączonym obciążeniem dla obu kierunków , w procesie kalibracji moduł kontroluje stan obciążenia i po jego spadku , lub gwałtownym wzroście uznaje że cykl się zakończył i zaczyna cykl w kierunku przeciwnym . Takich cykli są dwa dla otwarcia i zamknięcia .
Ja swoją pierwszą próbną kalibrację robiłem z wykorzystaniem dwóch żarówek 40W , które cyklicznie wykręcałem z oprawek , w równych odstępach czasu.
Po udanej kalibracji mamy pełną obsługę rolety z możliwością procentowego otwarcia z wyświetlonym aktualnym stanem. Żeby tego było mało pomyślano o bardzo ciekawej funkcji , mianowicie można ustawić maksymalne obciążenie jakie jest akceptowane przez moduł w czasie normalnego cyklu pracy https://prntscr.com/naoloq , jak widać można tak ustawić obciążenie żeby po zablokowaniu rolety przez jakąś przeszkodę moduł odłączył zasilanie silnika .
O możliwościach obsługi jednym lub dwoma przyciskami w różnych konfiguracjach nie będę się rozpisywał bo to indywidualna sprawa , ale jest taka możliwość .
Jest też możliwość tworzenia harmonogramów czasowych dla różnych ustawień rolety np. otwórz o wschodzie słońca , o 12.00 ustaw 50% a po zachodzie słońca zamknij itp.
Ogólnie soft jest naprawdę dopracowany i pozwala na wiele , można bez przepinania przewodów sterujących zmienić pracę silnika czyli funkcja REWERS , oraz w przypadku źle podłączonego przycisku do ręcznego sterowania również możemy użyć drugiej funkcji REWERS Switch.
Dodanie modułu do serwera domoticz przy wykorzystaniu wtyczki MQTT Shelly wygląda identycznie jak opisałem tu https://www.smartnydom.pl/forum/domoticz/obsluga-modulow-shelly-z-oryginalnym-softem-dzieki-mqtt-shelly-w-domoticzu/
Po dodaniu w domoticzu otrzymamy 5 urządzeń , dwa przełączniki https://prntscr.com/naoq1h , kolejne dwa będą to nasze przyciski ręczne i ostatni to pomiar zużycia prądu przez roletę.
Ja przyciski ręczne wyłączyłem sprzętowo , a zużycie traktuję jako ewentualny wskaźnik czy w przypadku nieprawidłowego działania wynika to z błędów w sofcie czy to jednak jakieś przeciążenie.
Ogólnie po dwóch dniach i pracy z harmonogramem utworzonym w domoticzu , wzbogaconym czujnikiem natężenia światła , nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości .
Od 2 miesięcy używam shelly 2,5 do sterowania roletami (5szt) i mogę potwierdzić, że sprawują się bardzo dobrze. Wcześniej miałem podłączony na próbę jeden sterownik Elmes STM sterowany przez STX z centralki Satel-a i to było słabe rozwiązanie.
Ostatnio uruchomiłem integrację z Domoticz-em i mam na ten moment jedną uwagę związaną z ustawieniem funkcji REWERS. Zauważyłem, że w rolecie z ustawioną opcją "Reverse Directions" sterowanie przez Domoticz-a jest niestety odwrócone - zarówno w prezentacji otwarte/zamknięte jak i przy sterowaniu zwiń/rozwiń.
Korzystasz z pluginu ? czy własne komendy ?
To zwróć uwagę że w ustawieniach wtyczki masz możliwość ustawić odwrotne działanie . A jak nie masz aktualnej wersji to tak jak większość wtyczek zaktualizować , jak nie podołasz to pisz podam krok po kroku
Witajcie.
Do domoticza dodałem kilka przełączników shelly 2,5 w trybie rolet.
Wszystko udało się skonfigurować, domoticz widzi shelly, odczytuje jego status itd, jednak komunikacja w drugą strone, tj np próba zamknięcia/otwarcia rolety przełącznikiem wirtualnym kończy się bez reakcji. Dotyczy to każdego z przełączników. Nie mam pomysłu co może być nie tak, poproszę o jakąś radę.
Screeny:
Nie jestem ekspertem od domoticza ,ale popatrzyłbym np MQTT Explorerem , czy próba zamknięcia/otwarcia rolety powoduje wpisanie odpowiednich topic do MQTT brokera.Później manualnie próbowałbym opublikować te topics i zobaczyć ,czy shelly reaguje.
Mam identyczny problem co Paweł. Domoticz widzi wszystkie przyciski i ich stan ale sterowanie z poziomu domoticza nie działa. Dodam że mam 10 modułów skely2.5. Wczoraj widział mi tylko 3 i mogłem sterowac nimi. Po restarcie systemu znalazl wszystkie lecz nie mogą sterowac z poziomu domoticza.
Problem rozwiązany. Wyłączyłem na shelly opcję "Custom mqtt prefix" ,zrobiłem device reboot i zaczęło działać poprawnie. Ewentulanie wyłączyć i włączyć opcję mqtt na urządzeniu.
@marcinkasiarz czy masz aktualną wersję wtyczki Shelly? Jaka wersja mosquitto ? Jeżeli 2.xx, to czy zmieniłeś plik konfiguracyjny mosquitto.conf ?
Czy masz coś innego niż shelly co korzysta z mosquitto i możesz tym sterować ?
O możliwościach obsługi jednym lub dwoma przyciskami w różnych konfiguracjach nie będę się rozpisywał bo to indywidualna sprawa , ale jest taka możliwość
@isom lub nni którzy używacie tych modułów moglibyscie proszę napisać dwa zdania jakie są opcje? Nakręciłem się i chciałbym jednak kupić te moduły. I zeby żona nie narzekała po zmianie, że kiedyś rolety działały inaczej/lepiej wolę się upewnić, że nie odczuje zmiany w obsłudze... Aktualnie mam dwa przyciski fizyczne monostabilne na roletę (góra/dół). Chciałbym aby po jednokrotnym naciśnięciu jednego z nich roleta poruszała się w wybranym kierunku aż do krańcowej pozycji, a jeśli w trakcie ruchu uzytkownik ponownie naciśnie dowolny ( obojętnie góra czy dół) zatrzymywała się. Da radę?
Z góry dzięki za odpowiedź.
@bartolomeo Da radę z jednym warunkiem , jeżeli w trakcie ruchu rolety naciśniesz przycisk od tego kierunku to roleta się zatrzyma , a jak naciśniesz od kierunku przeciwnego to nie zrobi stop tylko ruszy w przeciwnym kierunku.
Możliwości :
1 Przycisk dzwonkowy - każde naciśnięcie to sekwencja góra-stop-dół-stop
2 Przełącznik roletowy - roleta jedzie w tym kierunku który wyznacza wciśnięty przycisk, puszczenie przycisku zatrzymuje roletę
3 Dwa przyciski - jednokrotne klikniecie, roleta jedzie aż do krańcówki , ponowne klikniecie w ten przycisk stop , kolejne klikniecie kontynuacja jazdy. Klikniecie w przycisk zamykania w czasie otwierania , odwraca kierunek ruchu.
Odwracanie działania przycisków bez przełączania przewodów , odwracanie logiki otwarta/zamknięta, wszystko w aplikacji.
Oprócz tego , zabezpieczenie przed przeciążeniem sinika , zabezpieczenie przed zbyt małym poborem mocy np zerwany pancerz , kalibracja i ustawienie czasu otwarcia , zamknięcia , o pierdołach typu pomiar mocy dla każdego kanału nie ma co pisać
Dzięki za odpowiedź.. czyli niewiele stracę a dużo zyskam. 🙃