UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Cześć wszystkim. Na szybko nie znalazłem odpowiedzi na forum. Pytanie mam odnośnie możliwości współpracy sterowania zegarowego z Domoticzem. Chodzi o zaprogramowanie zegara, który będzie ładował piece akumulacyjne. Posiadam 2 takie piece, jeden 1-fazowy, drugi 3-fazowy (siła). Czy kojarzy ktoś jakieś przekaźniki które będzie można podłączyć do systemu aby móc tym sterować?
@fb_-slawomirsosnowski Takie piece to przez styczniki najlepiej podłączyć a cewki styczników można wysterować nawet przez sonoff basic . Jak nie wiesz jak to spiąć to pisz . Rozumiem że ustawienie harmonogramów w domoticz nie stanowi problemu.
@isom Dziękuję za szybką odpowiedź. Przede mną długa droga, Muszę jeszcze nabyć drogą kupna Malinkę, później pokonfigurować domoticza itp. Dopiero zaczynam przygodę z inteligentnym domem (a właściwie mieszkaniem). Jestem zielony w tych sprawach i na pewno będę musiał napisać niejeden post. Obecnie czekam na bramkę Aqara w wersji HomeKit + kilka czujników, to też będę chciał wrzucić do domoticza jak się da. Jeśli jest gdzieś wszystko rozpisane to bardzo fajnie 🙂 Liczę na pomoc. Dziękuję.
Polecam Smarticz , masz wszystko skonfigurowane , wystarczy wgrać na kartę i działa . Kup sobie na początek jakiś moduł Shelly bo można go dodać bez zmiany softu , wystarczy dodać wtyczkę ( opis na forum ) i wszystko stanie się prostsze 🙂
No i fajnie. Czy malina w najnowszej wersji będzie dobra? Zastanawiam się nad ilością RAM, przyszłościowo 4 GB będzie dobrze?
@fb_-slawomirsosnowski Najnowsza wersja Maliny będzie ok , ale z RAM 2 GB , a różnicę w cenie wykorzystaj na zakup dobrej jakości karty mikroSD . 4GB RAM nie wykorzystasz nigdy , chyba że będziesz chciał robić z tej maliny serwer NAS co nie jest do końca dobrym pomysłem. Ja na wersji 3B+ mam 1 GB , działa na tym Kilka serwisów , Unifi Controler , Radio internet i nie wykorzystuję tej pamięci nawet w 75 procentach , więc cały czas marnuje się 25% . Przy 2 GB marnowało by się znacznie więcej.
Hej, malina jedzie do paczkomatu. Dziękuję za wskazówki. Niedługo będę bardziej upierdliwy, pewnie będę miał trochę pytań 🙂
Jakich informacji potrzebujesz aby pomóc mi bardziej co do podpięcia stycznika do sonoffa? Nie jestem do końca dobry, właściwie się nie znam. Czy stycznik steruje również piecem 3-fazowym? Czy zdjęcie takiego stycznika pomoże, czy zdjęcie podłączenia do zegara?
@sosnaone jak te piece już działają i podłączał je rozsądny elektryk to pewnie już są sterowane przez styczniki , najlepiej zrób fotki rozdzielni i podłączeń przy piecach.
Tak. Piece już są podłączone. Działają jakiś czas. Na chwilę obecną mam tylko zdjęcie z pokrywą. Jutro zjadę do domu to podeślę więcej fotek.
Wesołych Świąt dla Ciebie i ekipy Smartnego Domu.
@sosnaone za wiele to ty sobie nie posterujesz skoro masz spięte wszystko na jednym styczniku , cewka stycznika to dwa zaciski oznaczone A1 i A2 , gdzie na A2 przychodzi faza z tego zegara , gdyby było wiadomo z której fazy jest zasilony zegar można by sonoffa dać w tej nieładnie połączonej rozdzielni i byłoby po problemie. Pytanie czy jesteś w stanie wyłączyć zegar jednym z tych pojedynczych bezpieczników ? Kolejne pytanie Czy dalej chcesz korzystać z tego zegara, czy chcesz go odłączyć i ma to być realizowane przez Domoticz, czy może ma być i zegar i domoticz ?
Dziękuję za odpowiedź. Mogę coś pozamieniać. Mógłbym też dołożyć drugi stycznik najwyżej. Mam miejsce w drugiej skrzynce. Sam bym pewnie tego nie ogarnął ale pomoc skombinuję. Zegar mogę odłączyć dużo wygodniej sterować w domoticzu oczywiście.
@sosnaone jak masz w pobliżu drugą rozdzielnię to warto dołożyć stycznik 1-fazowy i podłączyć do niego piec , przedłuży to życie tego stycznika 3-fazowego a raczej styku który na którym jest teraz ten 1-fazowy piec , niby styki powinny wytrzymywać 25A ale przy większym obciążeniu każde załączenie powoduje iskrzenie i wypalanie tych styków. Rozdzielenie na dwa styczniki pozwoli też niezależnie sterować tymi piecami .
Dobra. Dzięki za wskazówki. Stycznik kupować taki sam? Jaki model brać? Sonof Basic z jakim oprogramowaniem?
Stycznik 1 fazowy na szynę np taki w zupełności wystarczy
Sonoff albo z gotowym softem AFE , albo tańszy oryginał i konwerter do wgrywania za grosze np taki https://allegro.pl/oferta/konwerter-przejsciowka-usb-uart-rs232-pl2303hx-avr-7768829525 i wtedy wgrywasz co chcesz
jak będziesz miał już przerobioną instalację i ogarniesz sonoffa z domoticzem to narysujemy jak to podłączyć bez zegara
Po kilku miesiącach wracam z tematem i trochę inną koncepcją. Mianowicie kupiłem Sonoffa 4 PRO, którego chcę wpiąć do rozdzielni, wywalić obecny zegar sterujący i mam już nowy stycznik jednofazowy. Potrzebuję pomocy w podłączeniu tego do powyższej instalacji. Czy Ktoś może zaoferować pomoc w temacie?
@isom skasowałem poprzedni post aby się nie dublować. Dziękuję za rysunek, bardzo mi pomógł. Mam jeszcze jedno pytanie. Po podłączeniu zgodnie ze schematem i załączeniu kanału 1 w Sonoff 4CH, stycznik zaskakuje. Fazę pieca 1 fazowego podłączyłem do zacisku 3, ale są wolne 2 i 4 (dół stycznika), czy powinienem A2 połączyć z 4 w styczniku aby zacisk 3 miał zasilanie i uruchamiał piec? Z góry dzięki za odpowiedź i pomoc.
@sosnaone zdecydowanie lepiej będzie jeżeli podłączysz fazę bezpośrednio z bezpiecznika do zacisku 4 a nie z A2 .
Ja bym to zrobił tak:
Jeden bezpiecznik przeznaczony do zasilania sonoff + cewki styczników , drugi bezpiecznik do zasilania pieca 1F , faza podłączona do 4 wyjscie fazy na 3 . Oddzielny potrójny bezpiecznik ( już go masz ) do zasilania pieca 3F.
Dlaczego tak
Jak z jakiegoś powodu uszkodzi się sonoff to bardzo szybko można uruchomić oba piece nawet bez niego , jak coś się uszkodzi i będzie wybijać bezpiecznik który zabezpiecza i piec i sonoff to trudno zdiagnozować co jest przyczyną
@isom miałem jeden wolny bezpiecznik w szafie "na wypadek wszelki", który właśnie się przydał. DZIAŁA! Bardzo dziękuję za pomoc. Dzięki Tobie nauczyłem się kilku rzeczy z elektryki, przyda się! Jak będę miał wolne środki, przeleję kilka złociszy na utrzymanie forum.
@isom jednak mam problem 😩 podłączyłem dzisiaj drugi piec, ten 3F i ten działa, wszystko jest ok. Mam problem z tym 1F. Mianowicie nie mam jeszcze bezpiecznika B16 więc podlaczenie jest następujące.
Sonoff zasilany jest z bezpiecznika B16 na którym jest lodówka, zmywarka.
Stycznik 1F zasilany jest z innego B16 na zacisku 4. Zacisk 3 wychodzi na piec 1F. Zacisk A1 neutralny. Zacisk A2 podłączony do Sonoff NO na R1. W momencie załączenia R1 gdy na zacisku 3 stycznika jest wpięty piec, wywala różnicówkę. Zmieniałem zasilanie tak i inaczej i nie pomaga. Wiesz co może być przyczyną?