Witam serdecznie!
Korzystając z tego poradnika: https://www.smartnydom.pl/forum/domoticz/uniwersalny-termostat-z-histereza-na-bazie-domoticza/
Udało mi się zrobić taki termostat ale niestety przy ręcznym załączaniu urządzenia które ma grzać, urzadzenie wariuje - włącza się i wyłącza.
Jest jakaś prosta możliwość wyłączania tego skryptu wirtualnym wyłącznikiem w domoticzu?
Co trzeba dopisać w skrypcie?
Z góry dziękuje
jak wygląda akcja włącz, akcja wyłacz w konfiguracji Domoticz dla tego przekaźnika?
Nie za bardzo rozumie o co pytasz. Przekaźnik jest wirtualnym przełącznikiem sterowanym przez gpio na espeasy.
Akcja włącz/ wyłącz odbywa się za pomocą skryptu wyżej wymienionego.
Jeśli temperatura spadnie, załącza się przekaźnik, jeśli w tym momencie chce wyłączyć dane urządzenie muszę zejść na termostacie poniżej zadanej temperatury i się wyłączy. Jeśli bym wcisną przycisk danego urządzenia aby je wyłączyć podczas grzania automatycznie wariuje i załącza i wyłącza dane urządzenie, co dla mnie jest zrozumiałe bo cały czas skrypt działa i jeśli ma zadaną temperaturę to chce ją utrzymać a wyłączając urządzenie " z ręki" teoretycznie "przeszkadzam mu w tym".
aaa ok - nie doczytałem, myślałem, że masz inny firmware
Nie wiem czy nie idę pod górę... Wymyśliłem ze można by było utworzyć wirtualny przycisk który przy wyłączeniu by "kill'ował" skrypt, zaś po włączeniu załączał by skrypt ponownie.
Jest jeszcze jedna opcja - domoticz blocky, wirtualny przycisk który po wyłączeniu ustawia temperaturę na termostacie na 0 C
po włączeniu przywraca ostatnio ustawiona temperature( tego za bardzo nie wiem jak zrobic), Ale są tego wady, podejzewam ze też bym nie mógł "z ręki" włączac urządzenia bo skrypt by na to nie pozwolił.
@korzeniewski36 skrypt termostatu jak najbardziej można modyfikować dopisując dodatkowe warunki załączenia/ wyłączenia ogrzewania , ale wstawianie gotowca uważam za mało rozwojowe. To co jak przypuszczam chcesz uzyskać można zrealizować na kilka sposobów , a ponieważ nie wiem czy chcesz tylko blokować załączenie ogrzewania czy również wymuszać grzanie , proponuję zrobić jedno i drugie .
Żeby to uzyskać skorzystamy ze zdarzeń Blockly , które są bardzo czytelne i na 100% łatwiej ogarniesz temat jeżeli będziesz chciał coś dodać , zmienić , rozbudować.
Jednak żeby uzyć blockly musimy rozbudować termostat o dodatkowe urządzenia , ponieważ jak słusznie zauważyłeś skrypt jest wykonywany w pętli i nie pozwoli na wyłączenie przekaźnika jeżeli temp zadana jest za niska.
Zaczynamy od utworzenia wirtualnego przełącznika nazwijmy go GRZANIE i przełącznika wyboru z trzema sekcjami NORMAL, FORCE, STOP. Twój dotychczasowy przełącznik , który włączał fizyczny przekaźnik nazwałem TERMOSTAT AKTUAL.
Po dodaniu wszystko wygląda tak jak na foto , a twój przekaźnik będzie obsługiwany przez GRZANIE.
Witam! Bardzo dziekuje za pomoc. Działa swietnie:)
Witam serdecznie. Mam szybkie pytanko co to za funkcja gdzie to znaleźć, stworzyłem podobnie wyglądające zdarzenia z blockly, wykorzystując selektor wyboru na wirtualnym przycisku jako bypass grzania podobnie do normal, force, stop. Nazwałem inaczej wl, auto, wył. Moje pytanie brzmi co to bloczek w ostatnim polu w cudzysłowiu niebieski. Szukam i szukam i znaleźć nie mogę, ustawiłem to już jako dim level z poziomami odpowiadającymi przyciskom, lecz nie wykazuje chęci działania w żaden sposób. Z funkcji on na liście wyboru nie pojawiają mi się moje przyciski z nazwami . Na marginesie gdzie się edytuje funkcje disco mode?
Pozdrawiam
@bartezzz przykład tego blockly był robiony w starszej wersji domoticza V4-9700 w wersji 4.10717 kolorystyka się trochę zmieniła
Generalnie trzeba wstawić okno opisowe odpowiednio do nazwy pola selektora czyli w twoim przypadku tak jak poniżej
Dzięki wielkie, za godzinkę sprawdzę z peceta. Edycja z telefonu blockly jest kiepska.
Pozdrawiam
Dziękuję bardzo raz jeszcze , bypass pieca działa jak nalezy. Jedno pytanie, mam dość spore opóźnienie w momencie gdy zmieniam ustawienia bypassu pieca, mija około minuty i 30 sekund zanim termostat ponownie przełączy przekaźnik pieca. Nigdzie żadnych opóźnień nie ustawiałem jak narazie . Czy to Normalny objaw?
@bartezzz te opóźnienia wynikają z dwóch powodów : 1 skrypty w domoticz uruchamiane są co minutę więc jeżeli ty przełączysz tryb np w momencie gdy skrypt właśnie się wykonał to musi minąć około 60 sek żeby wykonał się ponownie. Drugie opóźnienie może wynikać z częstotliwości odczytów czujnika temperatury, jeżeli odczyt jest też co 60 sek a nie jest zsynchronizowany z czasem wykonywania się skryptu, wszystko może to trwać dłużej niż 60 sek.
Ja myślę że przez te 1,5 minuty nie zdążysz tak zmarznąć żeby to stanowiło problem , a te opóźnienia nie będą zawsze takie same jak chcesz to sobie to przetestuj
Dzięki, nie przeszkadza , nie zamarzne również, to tylko czysta ciekawość była dlaczego tak. Temperaturę odświeżam chwilowo co 10 sekund(testy) później się pewnie zmieni na 5 minut co powinno być wystarczające. Zakładam że narazie żadnej solucji na nie działający termostat (regulacja nastawu temp.) W planie pomieszczeń nie ma... Nie działa z Aurorą nie wiem jak przy fabrycznym skinie