UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Przy użyciu np: Domoticza można sterować urządzeniami w domu za pomocą protokołu MQTT lub HTTP. Przykładowo urządzenia sonoff z oprogramowaniem Tasmota pozwalają na taką integrację. Wszędzie jest informacja, że do tego należy uruchomić własny serwer do obsługi w sieci LAN. Teraz pytanie: czy taki serwer trzeba uruchamiać na jakimś komputerze, czy może istnieją np routery z możliwością uruchomienia takiego serwera bezpośrednio w urządzeniu? Nie chcę stawiać PC-ta, który by musiał chodzić cały czas, a szczerze mówiąc jestem dość początkujący z systemami "smart home".
Najbardziej popularne urządzenie na którym uruchomisz to raspberry pi 3 lub ewentualnie jakiś NAS np Synology.
Cześć, do postawienia Openhab i mqtt (np. mosquitto), możesz z powodzeniem wykorzystać tablet z windowsem na pokładzie. Jednak bardziej popularnym, rozpowszechnionym urządzeniem jest Malinka.
Jeśli masz router z dużą ilością RAM i flash oraz istnieje na niego dystrybucja OpenWRT, DD-WRT lub Gargoyle, to możesz postawić Broker MQTT na routerze. Wygodne, bo zawsze działa.
Jeśli masz router z dużą ilością RAM i flash oraz istnieje na niego dystrybucja OpenWRT, DD-WRT lub Gargoyle, to możesz postawić Broker MQTT na routerze. Wygodne, bo zawsze działa.
Właśnie o takie rozwiązanie mi chodzi. Zdaję sobie sprawę, że mogę powiesić na ścianę np tablet, ale niekoniecznie widzę taką potrzebę na ten moment. Póki co w domu są tylko sonoff-y (w tym jeden z czujnikiem), jedna kamera IP i to na tyle z urządzeń które mogę w domoticzu integrować, ale z czasem wiadome, że może coś dojść. Chciałbym jak najbardziej uprościć system, więc nie chcę kolejnego urządzenia pod serwer, a jeśli soft w tplinku da się podmienić na taki z np: OpenWRT to chyba będzie to najlepsze wyjście.
Do tego będzie to rozwiązanie energooszczędne, bo router i tak musi chodzić 24/7.
Z tym, że musisz to rozkminiać sam wg instrukcji dla Linux, bo nie ma dobrych opisów krok po kroku dla tych wersji. Możesz się też posiłkować instrukcją dla raspberry.
Na początek sprawdź w dokumentacji routera jaki jest procek i ram. Na początek może wystarczy ale z czasem dobrze mieć zapas mocy. Nie wiem czy tp-link to dobre rozwiązanie.
Póki co mam TP-Linka WR741, planuję zmienić soft na DD-WRT. Jeśli będą problemy, to rozejrzę się za ambitniejszym routerem. Jeśli Sonoff-y z softem Tasmota będą na tym chciały hulać, to będę się zastanawiał nad kolejnym krokiem, jakim będzie panel z domoticzem połączony z podglądem z kamery IP
...Póki co w domu są tylko sonoff-y (w tym jeden z czujnikiem), jedna kamera IP i to na tyle z urządzeń które mogę w domoticzu integrować, ale z czasem wiadome, że może coś dojść. ...
@bartek_f jednej rzeczy nie rozumiem, skoro masz serwer Domoticz do sterowania, wiec na czymś on musi chodzi. Dlaczego więc potrzebujesz instalować MQTT na czymś innym?
Nie mam serwera Domoticz. Chyba źle zrozumiałem, bo myślałem, że domoticz to wersja brokera MQTT.
Serwer MQTT pośredniczy w przekazywaniu informacji z urządzeń końcowych do systemu automatyki którym jest np domoticz, openhab itd. Przeważnie domoticza i mqtt instaluje się na tym samym urządzeniu. Dlatego pisałem że router może być za słaby.
Przeważnie domoticza i mqtt instaluje się na tym samym urządzeniu. Dlatego pisałem że router może być za słaby.
Rozumiem. Zobaczymy jak to będzie wyglądać i ewentualnie będę myślał nad czymś "mocniejszym". Na wtorkowy wieczór pierwsze próby planuję, więc z pewnością podzielę się wynikami.
Wracam do tematu. Dałem sobie spokój z próbą uruchomienia na routerze (TP-LINK z serii 7) czegokolwiek.
Na wszystkich urządzeniach sonoff zainstalowałem oprogramowanie Tasmota, a w nim jest możliwość konfiguracji np pod Domoticz. Teraz tak się zastanawiam (nie wiem czy dobrze), czy może np na tablecie lub komórce z androidem mogę po prostu zainstalować jakąś aplikację, która by działała jak panel i pozwalała sterować tymi sonoff'ami, łącznie z pokazywaniem np temperatury i wilgotności z czujnika?
P.S. Dodatkowo mam w domu kamerę IP, a widziałem gdzieś, że pod Domoticz też można sobie na panelu odpalić podgląd. Ktoś się orientuje w temacie?
1. 1. Na czym masz zainstalowany domoticz?
1.2. Jeśli domoticz masz np na raspberry lub podobnym to na tym samym urządzeniu instalujesz mqtt.
2. Do domoticz można zainstalować graficzne nakładki i przez przeglądarkę obsługiwać to jak panel. Aplikacja dedykowana w wersji bezpłatnej jest mocno ograniczona. Płatnej nie testowałem.
1. 1. Na czym masz zainstalowany domoticz?
1.2. Jeśli domoticz masz np na raspberry lub podobnym to na tym samym urządzeniu instalujesz mqtt.
2. Do domoticz można zainstalować graficzne nakładki i przez przeglądarkę obsługiwać to jak panel. Aplikacja dedykowana w wersji bezpłatnej jest mocno ograniczona. Płatnej nie testowałem.
Na razie Domoticz i Mosquito mam na widowsie odpalone, ale będę w domu uruchamiał serwer plików Zyxel NSA 310 i tak kombinuję, że skoro to stoi na linuxie to może tam się uda zapakować MQTT i Domoticza. Czekam na koniec remontu, żeby go odpalić i sprawdzić, jak się uda to dam znać za pewne. Jak serwer by się udało tak odpalić, to jako panel na ścianie bym wtedy próbował wykorzystać tablet, którego już nie używam.
Nie jeszcze. Nadal projekt czeka. Wiem, że temat na zyxelu jest do zrobienia, tylko bardzo prawdopodobne, że trzeba będzie zmienić jego soft na jakiś otwarty.
będziesz chciał zmieniać soft zyxel? na jaki? np xynology? daj znać jak postępy będą szły. trzymam kciuki.
Szczerze mówiąc jeszcze nie wiem jaki soft. Coś na debianie zapewne. Zyxel ma soft oparty o debiana, ale jest zamknięty, można dołożyć jedynie kilka repozytoriów, a ja chcąc dodać domoticz czy klienta i serwer mqtt muszę mieć jakiś dostęp do normalnych repozytoriów.
na Zyxelu NSA310 chodzi Arch-Linux ARM - i właśnie też się zastanawiam czy można tam zainstalować MQTT? niestety pacman tam nie istnieje i nie potrafię go doinstalować, a funpkg wywala invalid package name przy każdej próbie ręcznej instalacji jakiejkolwiek paczki z MQTT.... ktoś może wie jak to ogarnąć?