Powiadomienia
Wyczyść wszystko
Instalacje elektryczne, LAN
104
Wpisów
11
Użytkownicy
7
Reactions
7,703
Wyświetleń
modeleaddress 2
A co zwraca konsola po wpisaniu tego niepoprawnego polecenia ?
Dodane : 03/10/2022 7:38 am
Autor tematu
Zwraca ERROR ale i komenda wpisana poprawnie też error:
Ale teraz chyba poszło:
No i dwa adresy chyba zaskoczyły. Ale jak podepnę trzeci to wycina pierwszy to tak jak by było dalej dwa na jedynce próbowałem odpiąć wszystkie i podłączyć ten co mi wycina i wprowadzić 3 niby poszło w konsoli a nadal wycina.
Podejmowałem też próbę podłączanie do programatora USB (którym ładuje soft do ESP) ale niestety nie połączy się z programem z tej strony https://forum.iobroker.net/topic/28453/tutorial-pzem-004t-3-phasen-%C3%BCberwachung.
Chyba mam coś z adresami nie tak.
Dodane : 03/10/2022 1:41 pm
A ten programator (czyli konwerter usb na ttl) to przestawiłeś na 5v ?
Może tu nigdzie nie napisane , ale ten PZEM to działa z arduino ,gdzie TTL jest 5v , a esp8266 jest na 3,3v. Przeważnie na siłę działa też z 5v , ale poprawnie to powinien być tam konweter sygnałów.
Dodane : 03/10/2022 5:05 pm
Autor tematu
Mam na tym programatorze 3,3V i 5V ale PZEM nie świeci więc coś nie gra z tym 5V.
Ale udało się w końcu zaadresować PZEM w Tasmota:
Teraz pytanie które już padło w tym temacie ale nie ma dla mnie jasnej odpowiedzi. Mianowicie jak wysłać wszystkie fazy do domoticz skoro w ustawieniach domoticza mam miejsce tylko na idx jednej fazy:
Dodane : 03/10/2022 5:39 pm
Ale udało się w końcu zaadresować PZEM
Możesz opisać jak to zrobiłeś ? bardzo chciałbym się dowiedzieć
Dodane : 03/10/2022 5:47 pm
Autor tematu
Ale udało się w końcu zaadresować PZEM
Możesz opisać jak to zrobiłeś ? bardzo chciałbym się dowiedzieć
Trafiłem jeszcze tutaj https://zorruno.com/2020/whole-house-3-phase-power-with-pzem-004t/
Druga sprawa to podmieniłem też wemosa i wygląda że jest ok skoro wyświetla wszystkie 3 wskazania chyba ze się mylę ?
Dodane : 03/10/2022 6:01 pm
To do wysłania wszystkich danych użyj wtyczki Tasmoticz , albo reguł , albo jak masz wersję niższą niż 12.00 to auto Discovery.
Dodane : 03/10/2022 6:04 pm
Autor tematu
A co z rezystorem 1k o którym nikt nie wspomniał a na innych forach o nim piszą ? Należy go lutować jak na zdjęciu:
Dodane : 03/10/2022 6:32 pm
A co z rezystorem 1k o którym nikt nie wspomniał
Nikt nie wspomniał , bo logiczne jest zastosowanie tego rezystora gdy zasila się pzem z 3V . Jakbyś się trochę przyjrzał temu połączeniu to łatwo wyciągnąć wniosek, ze ten rezystor jest wpinany równolegle z oryginalnym R8 , a co daje równoległe połączenie dwóch rezystorów ?
Dodane : 03/10/2022 6:57 pm
Autor tematu
To akurat w tym wypadku wyjdzie 500ohm
Skorzystałem z Tasmoticz i filmiku instruktażowego @isom wszystko ok ale nie zaciągało napięcia:
Dlaczego ? Chyba że jest w innym miejscu niż użytkowe ?
Dodane : 03/10/2022 7:06 pm
Tak kolego , takie połączenie zmniejszy wypadkową rezystancję zasilania transoptorów co spowoduje że będą działać pewnie, w przeciwieństwie do rezystora 1K , który był dobrany do 5V .
Dodane : 03/10/2022 7:11 pm
Autor tematu
1. A dlaczego napięcie nie jest przesyłane przez Tasmoticz ? Czy mogę mieć coś źle ustawione jeszcze ?
A czy brak napięcia w Domoticz może mieć związek że MQTT Client Gateway with LAN interface leci po tym samym porcie, nazwie użytkownika i haśle co Autodiscovery of Tasmota Devices ??
2. Czy mogę przedłożyć o ok 1,5mb przewody do cęgów pomiarowych ?? nie mam zbytnio miejsca na cały PZEM obok bezpieczników a przedłużając kabelki umieściłbym sobie PZEM i Wemosa w szafie RACK.
Dodane : 03/10/2022 7:33 pm
Przeczytałem ten wątek i sporo w nim nieścisłości, dlatego się odzywam. Oczywiście nikogo do niczego nie namawiam, wyrażam swoje zdanie.
Najpierw ogólnie o wyborze rozwiązania. Są tacy, którzy lubią lutować i tacy, którzy tego nie lubią. Pamiętajmy jednak, aby tworzyć własne rozwiązania tak by instalując je w w skrzynce rozdzielczej naszego domu zadbać o odpowiednie izolacje i zabezpieczenia przetężeniowe.
Teraz o produkcie MEW-01. Po pierwsze jest to produkt firmowany przez polską firmę i chmura supla z nim stowarzyszona jest polska, rozwijana przez polskich programistów. Dane nie idą do Chin (jak to jest w wielu innych produktach).
Co do integracji z domoticz, nie jest prawdą, że jest prosta i można pobierać JSON. Tak można, tylko za pośrednictwem REST API Supli (Polska chmura, więc może można na tym poprzestać, API ma też bardzo rozwinięte).
Jeżeli zdecydujecie się na MQTT wewnątrz lokalnej sieci, nie będzie tak prosto. MEW-01 wysyła topik (ustalany przez konfigurację urządzenia), który ma różne poziomy (Topic level). To powoduje, że domoticz nie może obsłużyć takich danych (chyba, że zdecydujecie się na wiele sprzętów - nie próbowałem). Oczywiście można użyć gotowych rozwiązań w tym przypadku np. nodered, ale dla mnie to "armata" i wolę oszczędzać każdy miliWatt (mW). Rób co chcesz, ale z pewnością można. Sam zrobiłem swojego daemona i działa bez problemu.
Chylę czoła dla programistów Supli i MEW-01. Ja jestem bardzo zadowolony.
Dodane : 31/10/2022 10:26 pm
@witekp Ja się bardzo cieszę, że mamy rodzimą firmę i rodzimy produkt w postaci zamelowskich produktów i supli , ale dla mnie każde rozwiązanie, które wychodzi na zewnątrz to kulawa opcja ( nawet do polskiej chmury). Przekonałem się o tym tworząc regułę termostatu dla pieca, nie ma znaczenia jak to miało działać, chodzi o to, że reguła nie działa jak nie masz podłączenia do zewnętrznego serwera ( supli) a taka sytuacja na wioskach gdzie często dostęp do internetu jest po sieciach komórkowych jest częsta.
To dla tego na zewnątrz w moim odczuciu może wychodzić tylko jakieś obrazowanie stanu instalacji ale całość ( reguły, akcje, zależności ) ma działać w lokalnej sieci na lokalnym serwerze.
W oparciu o wskazanie ( pomiar) z licznika raczej nie tworzy się jakichś akcji ale nie jest powiedziane, że nie można, to zależy przecież od inwencji posiadacza takiej automatyki.
Pozdrawiam
Dodane : 18/05/2023 9:42 pm
@mig41 no chyba nie do końca tak jest, przynajmniej nie prosto, cytuje:
"Jeżeli zdecydujecie się na MQTT wewnątrz lokalnej sieci, nie będzie tak prosto. MEW-01 wysyła topik (ustalany przez konfigurację urządzenia), który ma różne poziomy (Topic level). To powoduje, że domoticz nie może obsłużyć takich danych (chyba, że zdecydujecie się na wiele sprzętów - nie próbowałem)."
Co do odgrzewania starego tematu to dla mnie nie jest on stary, właśnie wczoraj przeczytałem post @witekp i po prostu się odniosłem, czy to coś wnosi do tematu, pewnie nie ale forum to z definicji miejsce wymiany informacji, dyskusji itd.
Co do starszej wersji monitorów zamela MEW to ( nie jestem specjalistą od supli i zamela i może coś źle zrozumiałem czytając internet ) chyba wysyłanie informacji do MQTT odbywa się z poziomu serwera supli a nie podając w konfiguracji adres lokalnego brokera mqtt, taka funkcjonalność zdaje się maja nowsze wersje czyli LEW . To dość drogie urządzenia i kupienie sobie tego od tak na półkę dla poznania funkcjonalności trochę nieekonomiczne jest.
Pozdrawiam
Dodane : 19/05/2023 8:49 am
@sq6xl ,ja mam MEW , więc wiem jak to jest 🙂
Konfigurujesz go albo na serwer supla (więc chmurę) , albo do mqtt ( i tu od Ciebie zależy , gdzie masz broker mqtt , jeśli w sieci lokalnej ,to nie potrzebujesz internetu , MEW wysyła to od siebie do lokalnego brokera nie używając do tego supli).
Natomiast ,żeby to MQTT działało z domoticzem , to potrzebne są kolejne ustawienia/dodatki , bo to nie jest tak jak w Tasmocie czy ESP Easy , że podajesz w konfiguracji IDX dummy sensora i domoticz to ma. Trzeba te topic przesłane przez MEW do MQTT jeszcze "obrobić" dla domoticza ( ale już HA wykrywa je automatycznie).
Pozdrawiam
Dodane : 19/05/2023 9:06 am
@mig41 Super, dzięki to mi wyjaśnia temat MEW-a 🙂 .
To niepotrzebnie na discordzie o to też pytałem.
Przyjdzie się z HA zapoznać 🙂
Dodane : 19/05/2023 9:13 am
MEW wysyła to od siebie do lokalnego brokera nie używając do tego supli).
Możesz pokazać konfigurację mqtt w MEW ? Jakoś tego nie widzę. Nie mam tego urządzenia, ale raczej większość urządzeń z softem SUPLA wymaga połączenia z serwerem.
Dodane : 19/05/2023 9:16 am