Witam !
Nadeszła zima i w związku z tym faktem mam trochę czasu aby ogarnąć trochę "zabawek" w moim domu.
Na pierwszy ogień poszła aktualizacja OH z 3.4 do 4.2. To już ogarnąłem więc nadszedł czas aby wydać trochę kasy... Powiedzmy na początek 1000zł aby zacząć budować sieć na nowych urządzeniach.
Uznałem, że aktualnie sieć w moim domu sprawia najwięcej problemów ponieważ routery potrafią mocno zwolnić. Restart poprawia sytuacje na kilkanaście dni. Zacznijmy od tego co mam:
1. Internet
Orange LTE , karta siedzi w ZTE MF286D. Prędkość jaką osiągam to 80-100Mbps.
Uważam, że jest ok, nie odczuwam problemów z przepustowością. Przejście na 5G aktualnie nie jest możliwe - brak w okolicy nadajników 5G.
2. LAN + WiFi
2 x Asus RT-AC68U w AiMesh + Switch TP-Link 1Gbit (jakiś zwykły tani).
Routery są połączone za pomocą kabla LAN 1Gbit.
3. Dom
150m2 2 kondygnacje ale potrzebuje Wifi w piwnicy bo mam tam ESP z czujnikami. Główny router i MF286D stoją na piętrze a na parterze jest drugi Asus jako klient AiMesh. Na zewnątrz budynku zasięg WiFi jest bardzo słaby a czasami by się przydał (zwłaszcza latem). Do routerów są doprowadzone następujące kable:
Asus główny:
TV, Komp, Asus dół, Switch
Switch:
Komp (drugi), Amplituner, Serwer OH, DVD, dysk sieciowy
Mam jeszcze kilka kabli ułożonych w domu ale na razie nie ma nic do nich podłączonego.
Asus dół:
TV, Kino domowe, Tuner, Konsola
WiFi:
Jest tego sporo - 3 laptopy, 4 telefony, 2x Mibox, Streamer Audio, Alexa, Głośnik Google,2x Konsola, drukarka ,pralka, zmywarka, 10x ESP, 10x żarówka, 3x kamera ... i pewnie to nie wszystko.
4. Co jeszcze mam ale nie używam:
Router Netgear R7000, Linksys EA6700, AP TP-link 2,4GHz, Switch 1Gbit (taki sam jak wyżej), Modem Huawei USB 4G, mam jeszcze jakiegoś Asusa AC86U ale on jest walnięty i nie działa stabilnie, jakieś starsze routery na OpenWRT (ze 2-3 sztuki).
5. Czego oczekuję i co planuje zrobić.
Stabilność i dobra sieć Mesh aby nie było problemów z zasięgiem w domu i najlepiej w obszarze 10m od domu.
Co jeszcze mogę zrobić a raczej planuje zrobić - planuje wynieść główny router i ZTE (modem) na poddasze ( jest tam kabel LAN) ale obawiam się czy nie pogorszy to sygnału Wifi i LTE w domu ( blaszany dach). Dodatkowo powędruje tam prawdopodobnie serwer OH i dysk sieciowy.
W przyszłości pewnie pojawi się światłowód (jest na słupie przed moim domem ale na razie nie czuję potrzeby posiadania szybszego łącza), więc dobrze aby dało się do tego nowego sprzętu podłączyć modem/konwerter światłowód na LAN - czy jakoś tak.
Teraz pytania :
Czy ktoś z Was może polecić jakiś sprzęt sieciowy aby to ogarnąć? Patrzyłem na Ubiqiuti , Miktotik-a ale nie potrafię nic wybrać z ich oferty, nie przeraża mnie ich konfiguracja, lubię poznawać nowe sprzęty i ich funkcje. Może po prostu kupić jakiś nowszy model Asusa albo przejść na sprzęt innego producenta np. Linksys, Netgear ? Zastanawiam się też nad przejściem z tym sprzętem co mam na jakieś DD-WRT, Tomato czy może znów na OpenWRT (przed asusami miałem sieć na OpenWRT ale słabo działa to jako Mesh). Dobrze aby ten nowy sprzęt miał USB 3.0 w celu podłączenia modemu LTE lub dysku FTP/Samba.
Do razu zaznaczę, że TP-Link, D-link odpada.
Z góry dzięki za wszystkie informacje i podpowiedzi.
Pozdrawiam!
sprzętów jak sam wiesz jest mnóstwo i pewnie każdy będzie zachwalał co ma jeśli działa 😉
Jak korzystam z mikrotik, trudne w konfiguracji, ale jak się skonfiguruje to działa i zapominasz, ale nie zamkniesz się w 1000
Mam sporo okablowane w domu więc dlatego taki zestaw, ale kupowany po OLX jak znalazłem dobre ceny.
- korzystam z routera 24 portowego PoE - mam go pospinanego po 10Gb z dodatkowym switch'em oraz moim OH, audio, video, pliki
- switch 8 portowego PoE - ma OS wersja ligth, więc trochę uboga konfiguracja, ale akurat do niego nie potrzebuje - głownie napędza mi kamery
- 2 x Access pointy w WiFi 6 AX Mikrotik cAP AX z prędkością do 1.2Gb w bliskich odległościach - wymieniłem z cAP, które zainstalowałem w innym domku i który montowany na białej ścianie po roku zostawia brudną ścianę 😉
- modem LTE
- MikroTik hEX PoE lite - tego nie polecam, kupiłem do kamera z pasywnym PoE, nie udźwignął mi kamer
Zależało mi na całym sprzęcie sieciowym zarządzanym w jednym miejscu i zasilanym po PoE, 1GB
Podoba mi się w Mikrotik konfiguracja CAPsMAN - w jednym routerze konfiguruje wszystkie WiFi.
wiem, że nie pomagam konkretnie, ale może coś Ci się rzuci w oko
Dzięki za opis ale mam kilka pytań - dlaczego wszystkie urządzenia masz zarządzalne? Czy sam modem LTE, którego używasz nie może zarządzać całą siecią (być routerem)? Jak działa MESH na tym sprzęcie bo czytałem, że mikrotik nie najlepiej radzi sobie z tym typem sieci ?
nie napisałem Ci ze mam ten w sprzęt w dwóch lokalizacjach
- w jednej LTE - cAP WiFi - LTE zarządza mi całością - WiFi działa tylko jak bramka do sieci WiFi
- w drugiej światłowód: Router 24p zarządza całością: switch + 2x WiFi. Nie robiłem ich w Mesh, bo mam do każdego pociągnięty LAN który zasila te sprzęty - więc Mesh trochę nie mam sensu u mnie - na na jednym SSID tak bardzo mi nie zależy
CAPsMAN w Mikrotiku działa bardzo podobnie jak mesh, mając kilka AP dodane do CAPsMAN-a przełączanie między nimi jest praktycznie niezauważalne. Mesh przy IOT to delikatne nieporozumienie bo moduły mogą "skakać" miedzy AP-kami, a to powoduje niestabilność całości.
Kolejna zaleta AP Mikrotik to przy dwóch portach ETER można je łączyć w kolejarza- jeden za drugim, włącznie z zasilaniem. Jedynie wydajność zasilania musi być odpowiednia.
Większość średniej klasy AP MT ma dwa porty na pokładzie.
Mam ASUS RT-AX92 w mesh. Rozwiązanie godne polecenia. Od lat siedzę na asusach i ich soft jest naprawdę super. Jest jedno ale przez usb chyba nie obsługuje modemów 5G chyba tylko 4G
Mesh przy IOT to delikatne nieporozumienie bo moduły mogą "skakać" miedzy AP-kami, a to powoduje niestabilność całości.
Asus w AIMesh pozwala przypisać urządzenie do konkretnego AP(routera), dzięki czemu nie ma skakania po AP.
@ all
Czym więcej czytam o Mikrotiku , Ubiqiuti to coraz bardziej widzę sens zastania na asusach - wystarczą mi 2 routery i switch. Przy MT czy UBI potrzebuje routera, 2x AP, 2 x switch i kto wie co jeszcze ale rozważam jeszcze pfSense albo piHole na Rpi albo miniPC.
@edass "bier" co Ci pasuje, sprzęt jak sprzęt, aby działał stabilnie. MT nie powinieneś potrzebować więcej niż asua, ale może masz coś specyficznego także kupuj, konfiguruj i używaj.
Czym więcej czytam o Mikrotiku , Ubiqiuti to coraz bardziej widzę sens zastania na asusach - wystarczą mi 2 routery i switch. Przy MT czy UBI potrzebuje routera, 2x AP, 2 x switch i kto wie co jeszcze ale rozważam jeszcze pfSense albo piHole na Rpi albo miniPC.
moment, pisanie o routerze takim jak wspomniany ZTE przy tylu urządzeniach co podajesz to nieporozumienie. Dlaczego piszesz o dwóch routerach? Potrzebujesz podwójne nat`owanie czy router + AP`s?
Pewnie dobry Asus jako router da radę, nie znam ich dobrze, nie stosuje bo są za wolne.
Każdy Mikrotik to router lub co tylko na nim skonfigurujesz, to jest ich przewaga. Ubi też ma routery i to całkiem niezłe, ale to inna półka niż Asus. Jak piszesz o Mesh, to akurat Ubi jest pionierem w tych rozwiązaniach. Jeśli miałbym stosować coś w zamian na taką liczbę urządzeń to Tp-Link Omada. Chodzą plotki, że podkupili inżynierów z Ubi 🙂
Musisz zdecydować czy router sprzętowy czy programowy (pfsense), kiedyś się w to bawiłem, sieci stawiałem np. na Monowall`u, tyle że wówczas nie było rzadnej alternatywy, potem wszedłem w MT i tak zostałem. Pfsense to ciekawe rozwiązanie, jednak trzeba pamiętać, ze stoi na normalnym kompie zazwyczaj i trzeba to kontrolować.
Już tłumaczę :
ZTE robi u mnie za modem - ma tylko 1 klienta tj . Router Asusa .
Mam 2 routery Asusa w trybie AiMesh :
- główny , który zarządza całą siecią , fizycznie spięty kablem z ZTE , drugim asusem (nazwę go slave) i switchem.
- slave Asus (podłączony kablem z głównym asusem) , tutaj mam, również kablami, do niego podłączone całe kino domowe - TV, Ampli,tuner,konsole. Wiem tutaj mógłbym zastosować AP+switch ale to są już 2 urządzenia a tak załatwiam całość 1.
Jeszcze kilka słów wyjaśnienia.
Przerobiłem w swoim domu kilkanaście różnych routerów przez ostatnie 20lat...ehh ale ten czas leci. Były TP-Linki, Neatgeary, sagemcomy, linksysy i pewnie jeszcze kilka innych , wiele z nich kupione było specjalnie pod OpenWRT ale wzrost liczby urządzeń Smart powodował mniejsze lub większe problemy. Dodatkowo zacząłem odczuwać potrzebę poprawy jakości wifi w całym domu, a nawet w piwnicy , wcześniej wystarczał mi jeden router z wifi, który ogarniał tylko większość domu.
Uważam, że przesiadka na asusy rozwiązała większość moich problemów z siecią w domu - AiMesh działa bardzo dobrze, jestem nawet skłonny powiedzieć idealnie ale apetyt rośnie. Dodatkowo te asusy mają już kilka lat i pewnie trzeba pomyśleć o odnowieniu "parku maszynowego".
Co do problemów jakie pojawiają się w mojej sieci to głównie raz na 20-40dni zapchany ram w głównym asusie. Możliwe, że powoduje to coś z zewnątrz (? Próba ataku, skanowania ?) , błąd w sofcie albo włączanie jakiejś funkcji okresowo np. aktualizacja tego wbudowanego w router antywirusa. Restart załatwia sprawę. Jak używałem OpenWRT, zanim moja sieć rozrosla się do obecnego stanu, Uptime miałem po kilka m-cy.
ZTE MF286D masz ze stockowym firmware'em i skonfigurowany tryb bridge?
ZTE kupiłem z odblokowanymi softem. Skonfigurowany jako router - nie pamiętam dlaczego tak go ustawiłem... możliwe , że odłączyłem i działał lepiej niż poprzedni sprzęt tj. modem na USB chyba e3722 .
Czyli MF286D masz skonfigurowany jako router, a Asusy jako AP: tzn. rozgłaszają tylko sieć WiFi? Czy Asusy też są skonfigurowane jak routery i robią Ci niepotrzebnie podwójny NAT?
Mam podwójny NAT - na razie mi to nie przeszkadzało .
A do czego Ci w takim razie ten cały mesh? Według mnie to marketingowy bełkot i nie oferuje żadnej funkcji, której by nie można skonfigurować w otwartych rozwiązaniach, np.: OpenWrt.
W domu Wifi z jedenego routera nie daje rady dlatego mam ten cały AiMesh . Co więcej i tak potrzebuje zarówno na dole jaki na piętrze switcha aby podłączyć LANem urządzenia. Dom jest stary i nie mam w nim ułożonych kabli w jedno miejsce.
Nie wiem, jaką masz dokładnie topologię sieci LAN (czy na każdej kondygnacji, łącznie z piwnicą, dostępne połączenie kablowe z routerem ?), ale zacząłbym od uporządkowania struktury. Jedno urządzenie pełni funkcję routera (MF286D da radę), cała reszta tylko AP (ale najlepiej połączone LANem).
Niedawno miałem podobny dylemat do Twojego: w 2022 nowe lokum, 3 kondygnacje bez piwnicy. Przygotowana sieć LAN: światłowód dochodzi do garażu, tam szafa rack i dociągnięte przewody LAN do pomieszczeń. Pod AP wifi przygotowane przewody pod sufitem, całość z myślą o dość dużej sieci wifi (praca zdalna 2 osób, dzieci, sporo elementów smarthome itd.). Testowałem Unifi, nawet zakupione dwa spodki U6. Ostatecznie stanęło na wykorzystaniu OpenWrt: router w garażu (dotychczas wystarczał R6220, tam też switch zarządzalny CSS-610 Mikrotika), do switcha spięte AP i wszystkie urządzenia z LAN. Unifi 6 Lite i Plus przerobione na OpenWrt. Poddasze jeszcze wciąż nieużywane, obsługiwane przez Asusa AC58U.
Swoją drogą ten Asus był początkiem przygody z OpenWrt - na sofcie Asusa zawieszał się po jakimś czasie. Okazało się, że jest problem w urządzeniach z IPQ4019 z obsługą RAM, Asus nie zamierzał wydawać poprawek do starego routera, w OpenWrt w standardzie jest dla tej platformy dostępny pakiet kmod-ath10k-ct-smallbuffers, który rozwiązuje zawieszanie.
W tej chwili wszystko (poza switchem MT) ma przekonwertowane ze stockowych softów na OpenWrt:
- router zajmuje się tylko routingiem (vlan'y, DNS over TLS, serwer WG, multiWAN, adblock na poziomie sieci, firewall itd.)
- na każdej kondygnacji AP (dumb AP w nomenklaturze OpenWrt): skonfigurowane sieci wifi - te same SSID w całym domu (LAN, IOT, Guest), ale na każdym z pięter różne kanały z Fast Roaming; sprzęty iot trzymają się AP z najmocniejszym sygnałem - czyli najbliższych, komórki laptopy, tablety ładnie się przełączają pomiędzy kondygnacjami.
Reasumując: rozważyłbym ponownie OpenWrt. A jeśli tak, to polecam eko.one.pl . Korzystam z obrazów niezawodnego Cezarego od lat, przy okazji forum to kopalnia wiedzy.
zakupione dwa spodki U6. Ostatecznie stanęło na wykorzystaniu OpenWr
aby dobrze zrozumieć, masz Unifi, do których wgrałeś OpenWRT?
Zgadza się, dwa modele Unifi 6 zmigrowane do OpenWrt:
https://openwrt.org/toh/ubiquiti/unifi_6_lite
https://openwrt.org/toh/ubiquiti/unifi_6_plus
Przykładowy interfejs w załączeniu
Cała reszta urządzeń również przeniesiona na OpenWrt, poza switchem Mikrotika.
Swoją drogą jest spora liczba switchy, na które można je wgrać: https://openwrt.org/toh/views/switches Zyskujemy zunifikowany interfejs oraz regularne poprawki bezpieczeństwa i nowe funkcjonalności, czasem dla urządzeń o których producenci już dawno zapomnieli (u mnie jeszcze 2 tygodnie temu łącze 1Gbit od Orange ogarniał R6220 za 90 zł a Allegro).
Nie wiem, jaką masz dokładnie topologię sieci LAN (czy na każdej kondygnacji, łącznie z piwnicą, dostępne połączenie kablowe z routerem ?), ale zacząłbym od uporządkowania struktury. Jedno urządzenie pełni funkcję routera (MF286D da radę), cała reszta tylko AP (ale najlepiej połączone LANem).
Niedawno miałem podobny dylemat do Twojego: w 2022 nowe lokum, 3 kondygnacje bez piwnicy. Przygotowana sieć LAN: światłowód dochodzi do garażu, tam szafa rack i dociągnięte przewody LAN do pomieszczeń. Pod AP wifi przygotowane przewody pod sufitem, całość z myślą o dość dużej sieci wifi (praca zdalna 2 osób, dzieci, sporo elementów smarthome itd.). Testowałem Unifi, nawet zakupione dwa spodki U6. Ostatecznie stanęło na wykorzystaniu OpenWrt: router w garażu (dotychczas wystarczał R6220, tam też switch zarządzalny CSS-610 Mikrotika), do switcha spięte AP i wszystkie urządzenia z LAN. Unifi 6 Lite i Plus przerobione na OpenWrt. Poddasze jeszcze wciąż nieużywane, obsługiwane przez Asusa AC58U.
Swoją drogą ten Asus był początkiem przygody z OpenWrt - na sofcie Asusa zawieszał się po jakimś czasie. Okazało się, że jest problem w urządzeniach z IPQ4019 z obsługą RAM, Asus nie zamierzał wydawać poprawek do starego routera, w OpenWrt w standardzie jest dla tej platformy dostępny pakiet kmod-ath10k-ct-smallbuffers, który rozwiązuje zawieszanie.
W tej chwili wszystko (poza switchem MT) ma przekonwertowane ze stockowych softów na OpenWrt:
- router zajmuje się tylko routingiem (vlan'y, DNS over TLS, serwer WG, multiWAN, adblock na poziomie sieci, firewall itd.)
- na każdej kondygnacji AP (dumb AP w nomenklaturze OpenWrt): skonfigurowane sieci wifi - te same SSID w całym domu (LAN, IOT, Guest), ale na każdym z pięter różne kanały z Fast Roaming; sprzęty iot trzymają się AP z najmocniejszym sygnałem - czyli najbliższych, komórki laptopy, tablety ładnie się przełączają pomiędzy kondygnacjami.
Reasumując: rozważyłbym ponownie OpenWrt. A jeśli tak, to polecam eko.one.pl . Korzystam z obrazów niezawodnego Cezarego od lat, przy okazji forum to kopalnia wiedzy.
Dzięki za odpowiedź . Napisz proszę co kupiłeś zamiast R6220 (miałem go przed asus-ami).
Mam w domu kilka sprzętów , które mogę przerobić na OpenWRT ale nie wiem czy warto MF286D przerabiać na OpenWRT bo ma słaby procek. Mogę kupić np. Arcadyan AW1000 co może stanowić bazę mojej sieci na dłuższy czas.
BTW. znam eko.one.pl i wielokrotnie otrzymałem tam pomoc w konfiguracji moich sprzętów.