UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Hm. Mam wgrane oprogramowanie mega-20200703. W opcjach devices MCP jest w nagłówku jako Switch input - MCP23017. Czy mam rozumieć, że gpio w tej wersji oprogramowania pracują jako wejścia?
W dodatku w Pin state buffer układ jest jako offline. Ma ktoś opis konfiguracji tego układu z podobną wersją espeasy?
No dobra. Okazuje się, że układ pracuje jako wejście i wyjście. Wcześniej układ MCP23017 pracował niestabilnie z ESP ponieważ MCP zasilałem napięciem 5V. Dopiero po podłączeniu do tego samego zasilania co ESP układy zaczęły stabilnie ze sobą gadać.
W tej chwili mam jedyny problem ponieważ przykładowa reguła działa jak przycisk dzwonkowy a chcę jako włącznik i wyłącznik.
on mcp3#State do
if [mcp3#State]=0
gpio,12,0
else
gpio,12,1
endif
endon
mcp3 to nazwa portu nr 3 z mcp23017
Ogólnie stwierdzam, że MCP23017 idealnie nadaje się gdzie jego GPIO używa się jako wyjścia np do sterowania przekaźnikami. Ponadto również jako wejście ale wyłącznie jako przycisk monostabilny (dzwonkowy) - odbiór sygnału z czujnika ruchu itd. Niestety nie udało mi się skonfigurować go jako bistabilny. Należy jeszcze pamiętać, ze ESP pozwala na konfigurację 12 devices, które są niezbędne do konfiguracji wejścia. W przypadku wyjść nie ma problemu.
Cześć @sindap,
możesz podpowiedzieć prawidłową konfigurację ESP Easy łącznie z regułami? Będzie to pomocne nie tylko dla mnie. A widzę, że Ty już przeszedłeś drogę prób i błędów.
@ombre masz racje. Postaram sie opisać do końca tygodnia. Z telefonu trudno dukać a po powrocie do domu robota czeka. Kierownik budowy (czytaj żona) pilnuje żebym sie nie nudził.
Witaj,
ja chętnie pomogę w przygotowaniu tutoriala for dummies. Jak podłączyć MCP23017 do ESP8266 oraz jak nawiązać komunikację z Domoticz i jak podpiąć do tego przekaźniki i włączniki. Podeślij tylko screeny ew uwagi na co zwrócić uwagę.
Ja będę nad tym pracował w najbliższy weekend. Chce zrobić sterowanie podłogówką na tym oraz sterowanie światłami w domu.
Witam
Na wstępie napiszę, że obecnie jeszcze jestem w fazie testów. Nie jest to gotowa konfiguracja.
Chciałem sprawdzić:
- jak współpracują ESP z długimi kablami UTP kategorii 5e.
- jak ESP współpracuje z MCP23017
- jak ESP działa w sieci WiFi
- jak ogólnie działa ESP z espeasy
- w najbliższe zimowe wieczory będę podpinał do openhaba
Nie wykluczone, że ostatecznie zrezygnuje z ESP na rzecz raspberryPi z openhab i MCP23017 bo takie było pierwsze założenie.
No ale miałem opisać co teraz mam.
Teraz na jednej płytce prototypowej mam 4 układy ESP12F. Zasilane z zasilacza ATX z komputera.
Wszystkie cztery układy z załadowanym espeasy w wersji ESPEasy_ESP82xx_mega-20200929.
Różnica w ich konfiguracji polega tylko na innych adresach IP co jest zrozumiałe. Konfiguracja jest statyczna. Połączone z TP-LINK bez dostępu do internetu.
Wnioski na razie są takie, że nie mam problemu z stabilnością sterowania mam tu na myśli stronę włącznik, kabel UTP i wejście GPIO. Z każdego GPIO jako wejście używam 9, 10, 12, 13, 14, 16. Wszystkie wejścia podciągnięte do plus 3,3V przez rezystor 10kOhm. Sterowanie zwarciem wejścia do masy czyli stan niski.
Jako wyjść używam MCP23017. Tylko 6 wyjść ponieważ chcę aby obwód danego wyłącznika i światła był zamknięty przez ten sam ESP.
Jeżeli chodzi o współprace MCP23017 z ESP to jeżeli i2c łączymy bezpośrednio między tymi układami to zasilanie MCP23017 musi być też na poziomie 3,3V. Jeżeli MCP23017 chcemy zasilać np. 5V to niezbędne jest stosowanie układu dopasowującego. Ja zasilam 3,3V i MCP23017 bez problemu wysterowuje mi transoptory płytek z przekaźnikami.
Z wszystkich 4 układów ESP mam tylko jeden kłopot z jednym układem gdyż nie wiem z jakiego powodu czasem traci połączenie WiFi. Pomaga tylko restart. Albo egzemplarz ma jakąś wadę. Albo problem z zasilaniem. Jeszcze nie wiem. Pozostałe trzy układy działają stabilnie. Sam brak połączenia z siecią WiFi nie jest problemem ponieważ sterowanie wyłącznikami działa aczkolwiek reakcja układu jest wolniejsza. Oczywiście również nie działa sterowanie przez sieć.
Poniżej zamieszczam screeny konfiguracji.
Cześć @sindap
Na początku wielkie dzięki za odpowiedź 🙂
A czy w tej konfiguracji korzystasz może z MQTT? Nadzorujesz to przez Domoticz albo OpenHab? Czy na razie niezależnie działające jednostki?
Ja w bardzo podobnej konfiguracji jak Twoja miałem kłopot dopiero po skonfigurowaniu MQTT i współpracy z Domoticz. Układ wpadał w "rezonans". Po przełączeniu w Domoticz przekaźniki na przemian włączały się i wyłączały...
@ombre openhab sprawdzałem juz wcześniej z MCP23017 i działa tak jak chcę. Teraz walczę z ESP ponieważ 8 szt MCP23017 do RPI to dla mnie za mało.
Obecnie minimalistycznie na pająkach mam ESP i sterowanie oświetleniem. Zdalnie steruje za pomocą aplikacji na androida "Skróty HTTP".
Docelowo planuje MQTT z openhab. Sytuacja by się zmieniła gdybym mógł zastosować multiplexer TCA9548A do RPI. Wtedy wziąłbym pod uwagę powrót do pierwotnego planu użycia tylko RPI+openhab+MCP23017.
Zakupiłem Ekspander wyprowadzeń MCP23017 I2C 16-bitowy i usiłuję aby działał z NodeMCU (wgrany mam do niego espeasy) połączyłam i w Scan for I2C devices wykrywa na 0x20
W domoticz dodałem I2C sensors teraz nie wiem co dalej jakie komendy domoticz musi wysłać aby załączył się np B1/A1
@muchac35 - Ja zarzuciłem korzystanie z openhaba i espeasy na rzecz HomeAssistant+ESPHome. Konfiguracja. Działanie. Korzystanie MCP23017 to niebo a ziemia. Kupe czasu nie mogłem rozwiązać paru spraw a HA+ESPHome rozwiązał od strzału. Nie trzeba korzystać z MQTT. No i Node-RED to bajka.
Pozdrówka
Jak narazie używam Domoticza i proszę o podpowiedzi jak zrobic aby działało
Nie mam tego modułu ale tak na sucho to bym zrobił przez www.
Dodaj do Domoticza zwykły wirtualny przełącznik ten "Dummy"
Edytuj go i w polu "Włącz akcję:" wpisz
http://<ipmcu>/control?cmd=MCPGPIO,<pin>,1
" Wyłacz akcję:" wpisz
http://<ipmcu>/control?cmd=MCPGPIO,<pin>,0
Gdzie:
<ipmcu> to ip dla nodemcu
<pin> to numer wyjścia
http://192.168.2.109/control?cmd=MCPGPIO,2,0
tak wpisuje i nie zadziałało
jeszcze nie wiem czy dobrze podpinam pod pod B2/A2 podpinam miernik z wybranym na nim brzęczkiem i gdy się załączy powinien piszceć miernik czy tak?
i ustawienia w espeasy
@muchac35 Lepiej ustaw na wolty i jak podasz 1 to powinien pokazać napięcie, dla 0 powinno zniknąć.
Wiec dać na A2 np 5V i miernik podłączyć do GND i do B2?
Expandera zasilasz takim napięciem na jaki jest przystosowany. Powinno wystarczyć zasilanie załączyć i mierzyć potencjał między A1-GND lub A1 - Vcc.
W zależności od stanu raz powinno pokazywać napięcie a raz nie.
@sindap "Jeżeli MCP23017 chcemy zasilać np. 5V to niezbędne jest stosowanie układu dopasowującego."
Witam, mam ten właśnie problem, w nocie katalogowej jest, że układ mcp można zasilać do maks 5,5V. Jak zasilałem z 5V to esp8266 nie chciał gadać, teraz zasiliłem 3,3 i jest ok, ale cewki przekaźników mam na 5V i chciałbym, aby docelowo było zasilanie 5V. Co rozumiesz przez układ dopasowujący? Zmiana napięcia stanów logicznych za pinami GPIO układu MCP?
Pozdrawiam Marcin
To może zamiast napięciem steruj cewki masą ?
To może zamiast napięciem steruj cewki masą ?
Wszystko ok, ale używam gotowej płytki z przekaźnikami ssr gdzie niestety są sterowane plusem.