UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
W związku, że zakupiłem na promocji Aliex ciekawą listwę i wkręciłem w to dziesiątki Polaków za pośrednictwem serwisu pepper. Pragnę wam przedstawić listwę zasilającą opartą na układzie wi-fi Tuya TYWE2S (ESP8285 chip)
Posiada:
- WI-FI 2,4GHz
- 4 gniazda USB (jak producent deklaruje fast charge z maksymalnym obciążeniem 2,4A - dla 1 lub współdzielone dla 4 urządzeń)
- 3 niezależnie załączane gniazda z przycisku (oraz z oficjalnego oprogramowania)
- 1,8m przewód 3-żyłowy
- wykonany z trudnopalnego materiału ABS
- obsługiwany w oryginale przez aplikację SmartLife, Google Home, Alexa oraz iOS od 8.0
- ile w tym prawdy co do standardu oceńcie sami - VDE / TuV-MARK / TuV-GS CE
Naturalnie, że w oryginale ta listwa nie interesowała mnie postanowiłem wgrać oprogramowanie ESPEasy(ESP_Easy_mega-20190315_normal_ESP8285_1M) do współpracy z Domoticz'em. Podstawowa konfiguracja wi-fi, zakładki rules , hardware podobna jak w artykule YuntongSmart.
Następnie w Rules podajemy następujący skrypt:
On System#Boot do
gpio,3,0
timerSet,1,3
endon
##On Rules#Timer=1 do # dla Domoticz stan po zaniku napięcia - wyłączona
##SendToHTTP IP,8080,/json.htm?type=command¶m=switchlight&idx=XX&switchcmd=Off - XX liczba własna IDX
##SendToHTTP IP,8080,/json.htm?type=command¶m=switchlight&idx=XX&switchcmd=Off - XX liczba własna IDX
##SendToHTTP IP,8080,/json.htm?type=command¶m=switchlight&idx=XX&switchcmd=Off - XX liczba własna IDX
##endon
on Button1#state do if [Relay1#state]=0 or [Relay2#state]=0 or [Relay3#state]=0 gpio,5,1 gpio,4,1 gpio,13,1 else gpio,5,0 gpio,4,0 gpio,13,0 endif endon on Relay1#state do if [Relay1#state]=0 gpio,1,1 else gpio,1,0 endif endon on Relay2#state do if [Relay3#state]=0 gpio,1,1 else gpio,1,0 endif endon on Relay3#state do if [Relay3#state]=0 gpio,1,1 else gpio,1,0 endif endon
Niestety LEDY z oprogramowania ESP Easy są nie do ruszenia. Albowiem są zablokowane możliwości ich przypisania (np w hardware pod WI-FI). W skrypcie po załączeniu listwy załączam GPIO-3 które odpowiada za WI-FI (ale nie będzie mrugać - parametr ,1 włącza ją na stałe), natomiast GPIO-1 (czerwona) to jedyna z LED, przypisana do pracy przekaźników. Z skryptu jak widać, będzie się załączać i wyłączać - niezależnie od stanu. Jednakże, dzięki temu będziemy mieli świadomość, że przekaźnik lub przekaźniki zmieniają swój stan.
Oczywiście można GPIO-3 niebieską diodę przypisać do przekaźnika, ja go wykorzystuje jako wskaźnik obecności napięcia na układzie.
GPIO-0 znajdujemy z drugiej strony układu
GPIO-0 naturalnie zwieramy do GND przed wykonaniem FLASH (programowania)
Jeżeli zdarzy się komuś, że listwa zapętli się "załącza/wyłącza", to oznacza, że Kontroler-domoticz w urządzeniu powinien zostać skonfigurowany tak aby quene nie była wiekszą liczbą niż 1, a czas z 100ms zwiększyć do 1000 (1s).
ciekawe ! dzięki za podzielenie się