Cześć
Niestety instalacja wodna w moim domu wymusiła na mnie pilny remont dwóch łazienek i częściowo kuchni 🙁 . Idąc za ciosem postanowiłem zrobić ogrzewanie podłogowe w łazienkach i zasobnik C.W.U. Całość została podłączona do pieca z zasobnikiem na ekogroszek. W zasobniku CWU jest fabryczne miejsce na czujnik temperatury i ta część poszła łatwo ale niestety nie wiem gdzie na rozdzielaczu zamontować czujnik temperatury, który będzie podłączony do sterownika pieca. Przed rozdzielaczem podłogówki mam zawór 3D oraz pompę i gdzie podłączyć ten czujnik? Na zimnej czy ciepłej belce ,a może na zasilaniu albo powrocie z pieca?
Pozdro!
Przed rozdzielaczem podłogówki mam zawór 3D oraz pompę i gdzie podłączyć ten czujnik? Na zimnej czy ciepłej belce ,a może na zasilaniu albo powrocie z pieca?
Na zasilaniu rozdzielacza za zaworem 3dr, na "ciepłej belce".
Dzięki!
Jeszcze mam takie pytania :
1 Czy górna belka powinna być ciepła czy zimna ?
2. Do czego służą i jak się używa rotometrów (czy jakoś tak)?
Może to dla Was dziwne pytania ale nigdy nie miałem do czynienia od strony technicznej z podłogówką .
@edass Dziwne one nie są ale powinny zostać skierowane do osoby, która instalowała i uruchamiała Tobie tą instalację, czy też modyfikację (fachowiec wziął za to od Ciebie pieniądze).
Górna belka zwykle jest belką zasilania. nie wiem jak fachowiec to zrobił u Ciebie ale zakładam, że poprawnie. Belka zasilania jeśli instalacja grzeje jest wyraźnie cieplejsza od belki powrotu.
Rotametry służą do wyrównania przepływu (l/min) we wszystkich pętlach układu tak aby ciepło rozchodziło się równomiernie zarówno w "krótkich" odcinkach jak "długich".
Temperaturę zasilania układu reguluje zawór 3dr na podstawie czujnika temperatury na belce zasilania.
Niestety miałem spięcie z "fachowcami" i wolę się upewnić , że zrobili ok. Zasadniczo był problem z CWU i za wszelką cenę chcieli przerabiać starą część instalacji grzejnikowej na co się nie zgodziłem bo nie mieli racji ale zostawmy to - sprawa jest wyjaśniona i załatwiona.
Elektrykę i czujniki wziąłem sam na siebie . Dla mnie to nic trudnego ale nigdy nie podłączałem czujników do rozdzielacza - ogrzewanie to nie moja branża 😉 .
Zawór 3D ogarniam bez problemu. Zostają tylko te rotametry - jak to ustawić. Na razie nie będę miał siłowników bo nie wiem czy mi będą potrzebne i jak je sterować z OH.
@edass jak masz tylko dwie -cztery pętle (4 rotametry) to nie powinno być problemu , przy większej ilości potrzebna wprawa - doświadczenie.
Trzeba odkręcić na max zawory na belce , potem zdejmujesz kapturki ( najczęściej czerwone ) z rotametrów i pod nimi jest regulacja. Patrząc na wskazania wszystkich ustalasz najdłuższe pętle ( najniższe wskazania , zmniejszając największe wskazania obserwujesz wszystkie i starasz się ustawić podobnie na wszystkich pętlach.
Wymieniając ręczne zawory na siłowniki trzeba dołożyć kontrolę temperatury w każdym pomieszczeniu i na jej podstawie zamykać lub otwierać odpowiednie pętle . Można też sterować globalnie temperaturą bez siłowników tyle że wtedy obniżasz/ zwiększasz temp za zaworem 3D
Dzięki, na razie jest ciepło i wylewka pod płytkami jest dość świerza więc z odpaleniem podłogowymi jeszcze poczekam ale już wiem co i jak ustawić. Termometry raportujące do OH już dawno mam w całym domu zostaje tylko sterowanie siłownikami ...