UWAGA: Strona oraz Forum Smart'ny Dom nie będzie dostępne 23 Grudnia 2024 ze względu na przenoszenie serwisu na mocniejszą maszynę.
W tym czasie polecam poświęcenie swojego czasu na pomoc partnerowi w przygotowaniu udanych Świąt 😉
Za niedogodności z góry przepraszam, admin
Bardziej mnie interesuje logika i reguły. Reszte mam ogarniętą.
Dodane przez: _MarSs_
Pomiar rzeczywistego poboru prądu z licznika PGE;
W jaki sposób mierzysz pobór prądu? Czy da się jakoś podpiąć oh2 do miernika od dostawcy energii? Jeśli tak to w jaki sposób spiąłeś miernik z oh2?
Dzięki za szybką odpowiedź, w domu sprawdzę czy mam podobny - ale pytanie nadal aktualne: jak odczytać z niego cokolwiek? Czy można zdalnie/radiowo coś odczytać?
Mój dostawca blokuje ten port komunikacyjny po lewej oraz wyjście impulsów elektrycznych, dlatego czytam impulsy świetlne.
Licznik błyska 2500 razy na 1 kWh, co umożliwia bardzo dokładne pomiary. Regułą w OH liczę czas pomiędzy błyskami i stąd mam chwilowy pobór mocy. Minimalna wartość jaką zaobserwowałem, to 8W, a maksymalna 12kW (mam licznik 3 fazowy i dużo ciężkich odbiorników).
Ilość impulsów na dobę podzielona przez 2500 daje dobowe zużycie w kWh. Tak samo suma miesięczna daje zużycie za okres rozliczeniowy.
Elektronicznie sensorem jest stary tranzystor z obciętym wierzchem obudowy, bo akurat nie miałem pod ręką fototranzystora, a była sobota wieczorem, jak nabrałem ochoty by to zrobić.
Tranzystor jest dość słaby, dlatego dałem za nim komparator na jakimś starym wzmacniaczu operacyjmym, a wyjście na GPIO w Raspberry Pi.
OH czyta stan GPIO przez dedykowany GPIObiding, a reszta to reguły.
Elektronicznie sensorem jest stary tranzystor z obciętym wierzchem obudowy, bo akurat nie miałem pod ręką fototranzystora, a była sobota wieczorem, jak nabrałem ochoty by to zrobić.
Dzięki, o taką odpowiedź mi chodziło : ) choć liczyłem na to, że dałoby się jednak zdalnie jakimś SDR Sniffer'em lub czymś podobnym sczytać, licznik mam stosunkowo daleko od maliny i niewygodnie umieszczony.
To jest pewien problem, bo teoretycznie można by to pościć przez Sonoff po wifi, ale u mnie przy maksymalnym poborze licznik generuje falę 10Hz, a taka ilość pakietów może nie przejść przez MQTT.
to jeszcze jedna rzecz (gdybys nie wiedzial) roznica miedzy OH i OH2 ikonkami a automatyczna zmiana jak wygladaj przy przelaczaniu off / on
w OH1 wystarczalo miec 2 ikony
- nazwa-on.png
- nazwa-off.png
w OH2 musza byc 3 zeby dzialalo
- nazwa.png
- nazwa-on.png
- nazwa-off.png
Sorki @Adrian za dorzutke do tego tematu ale mam szybkie pytanko. Uzywam twoich icon a mianowicie my_laptop (nazwa, ON i OFF). Wrzucilem wszystkie trzy icony do foldera classic/icons. Czy trzeba ustawiac jakies reguly zeby animacja dzialala ? Bo w tej chwili urzadzenie mam wlaczone a wyswietla stan off.
Switch MyDevice12 <my_laptop> { channel="network:pingdevice:devicename12:online" }
Tak dla informacji dla innego urzadzenia uzywam icone screen ktora jest dostepna w openhab2 i jedyne co musialem zrobic to dodac nazwe w nawiasie przed adresem.
Switch TVStatus <screen> { channel="network:pingdevice:TV:online" }
@marlon - wystarczy co zrobiłeś i powinny się zmieniać. Sprawdzę później u siebie i dam znać.
matulek im więcej widzę u Ciebie w statystykach tym bardziej przeraża mnie wizja naprawy tego arcydzieła po wyładowaniu atmosferycznym
yy w sensie?? bo nie czaje;)
ile roboczych godzin pełna automatyzacja Cie kosztowała?
Ciężko stwierdzić. Raspberry zakupiłem jakoś na początku miesiąca. I od tamtego czasu kilka wieczorów spędziłem na zabawie z konfigurowaniem i uczeniem się openhaba.
@matulekpl jak na tak krótki czas i takie efekty to szacun kolego
Stronę Adriana (swoją drogą gratulacje, chyba najciekawszy adres w polskiej sieci o IOT i aktywne forum) znalazłem jakieś 3 lata temu, ale rzadko tutaj zaglądałem. Ostatnio ze względu na pracę zdalną mam więcej czasu posiedzieć na domowym systemem automatyki i odwiedzam SmartnyDom częściej. Ponieważ zaczerpnąłem stąd kilka pomysłów do własnej automatyki, pochwalę się i ja swoją pracą, może inni skorzystają. Używam Openhaba, uruchomionego na RPI 3B z obrazu Openhabian. Do wizualizacji korzystam z aplikacji na Androida (nawet żona użytkuje na telefonie), dla której przygotowana jest dedykowana sitemapa, natomiast oddzielna sitemapa wyświetlana jest na tablecie naściennym w salonie (Basic UI w przeglądarce). Część ikon zaczerpnięta od Adriana.
@jaketherake elegancko - dobre to z ilością rodziców w domu 😉
czemu w tablecie nie HabPanel?
Mam HabPanel, ale nie jestem zadowolony z końcowego wyglądu. Czekam aż wyjdzie OH 3.0 i wówczas się zobaczy jaka będzie docelowa wizualizacja. Poza tym obecna wersja na tablet jest spoko 🙂
@jaketherake jasne, dobrze wygląda ten Twój UI - czysty, na ciemny tle zdecydowanie lepiej wygląda niz na białym (moim skromnym zdaniem)