Powiadomienia
Wyczyść wszystko
Home Assistant
54
Wpisów
4
Użytkownicy
5
Reactions
1,561
Wyświetleń
Czy to dobre rozwiązanie?
Dla lux jest ok , dla temp będzie lipa, bo skrzynia rolety będzie miała duży wpływ na wskazania. U mnie dopiero obudowa radiacyjna pozwala na wiarygodne wskazania
Myślę że w innych warunkach szkoda prądu na ten czujnik 🙂
Dodane : 22/06/2024 7:56 am
Autor tematu
Tutaj dołożyłem czujnik temperatury tylko po to aby mieć jakieś dodatkowe odniesienie do nasłonecznienia na przykład może być 30 000 luksów ale będzie zimno i nie ma sensu opuszczać rolety więc ten DS będzie bardziej jako dodatkowa kontrola niż jako odczyt rzetelnej temperatury.
Z założenia ma być mały jak najmniej widoczny.
Chyba że masz inną sugestię?
Dodane : 22/06/2024 8:34 am
Chyba że masz inną sugestię?
Myślę że możesz użyć https://www.home-assistant.io/integrations/season
Nie będzie kolizji w zimę, kiedy w słoneczny dzień warto odsłaniać rolety a nie zasłaniać.
A ten ds może sobie zostać skoro ma być wskaźnikiem ciepło/zimno.
Dodane : 22/06/2024 8:59 am
Cześć, natknąłem się na wątek sterowania roletami w HA za pomocą relay'ów modbus, komunikację mam przez serwer TCP, moje rolety to zwykłe silniki dwukierunkowe z ustawionymi krańcówkami. Generalnie udało mi się ogarnąć bezpieczne sterowanie roletami, channel 1 relay'a steruje mi roletą w dół, channel 2 steruje mi roletą do góry, do tego dodana automatyzacja która wyłącza 2 kiedy 1 jest aktywne i odwrotnie - działa dobrze.
Widziałem, że udało wam się zrobić sterowanie typowo coverami i próbowałem na wszelkie sposoby to kopiować ale gdzieś muszę robić błąd, przychodzę z pytaniem zanim zacznę szczegółowo dopytywać - czy ktoś jest mi w stanie pomóc przebrnąć przez martwy punkt.
Chciałbym stworzyć encje na wzór cover'ów z uwzględnieniem czasu otwierania i zamykania aby mieć info zwrotne o pozycji rolety - nie mam przycisków fizycznych więc nic mi nie zaburzy rzeczywistej pozycji rolety.
Pozdrawiam.
Dodane : 24/01/2025 2:21 pm
Dzięki pomocy kolegów @isom oraz @szpila86, przebrnąłem przez martwy punkt w którym stanąłem.
Pojawiła mi się fikcyjna roleta w rejestrze encji którą mogę sterować.
Teraz pytanie, jak podpiąć pod to wyjścia mojego przekaźnika modbus, gdzie każdy z 28 kanałów steruje mi odpowiednio albo roletą w dół albo w górę, jak to opisywałem wcześniej.
Dodane : 24/01/2025 6:57 pm
jak podpiąć pod to wyjścia mojego przekaźnika modbus,
A jakie encje podstawiłeś w konfiguracji tej fikcyjnej rolety ?
Powinieneś wstawić encje swoich przekaźników i to wszystko
cover: - platform: cover_time_based_synced devices: my_room_cover_time_based: name: Roleta xxx travelling_time_up: 26 travelling_time_down: 24 close_switch_entity_id: encja przekaźnika dół open_switch_entity_id: encja przekaźnika góra send_stop_at_ends: False #optional aliases: #optional - my_room_cover_time_based
Chyba wiem co zrobiłeś, skopiowałeś przykład z dokumentacji , zamiast nazwać sobie roletę według uznania, dodać własne encje przekaźników i ustawić czasy otwarcia /zamknięcia odpowiednio dla swojej rolety.
Dodane : 24/01/2025 7:07 pm
Gregorski reacted
Tak, międzyczasie próbuje i faktycznie zaczyna działać, najpierw dodałem kolejną roletę w pliku configuration.yaml
Ale w urządzeniach widać tylko 1 encję
Po wejściu jest jednak roleta kotłownia:
Dodałem w dashboard:
I roleta działa fizycznie, reaguje również na zatrzymanie, ale nie zwraca mi stanu otwarcia rolety, czy jestem w stanie uzyskać taką informację bezpośrednio przy widoku encji sterowania?
Dodane : 24/01/2025 7:18 pm
bezpośrednio przy widoku encji sterowania?
To już zależy tylko od Ciebie, jak dodasz tą encję do dashboardu. Możesz dodać jako zwykły kafelek i ustawić funkcje na których ci zależy
Przykład 1
Przykład 2
Celowo dodałem na górze przekaźniki up, down żeby było widać czy działają, ale można je olać.
Jedno co bym zmienił w tym twoim configu, to :
Tworzysz sobie nowy plik o nazwie cover.yaml
W głównym pliku dodajesz wpis
cover: !include cover.yaml
i wszystkie rolety wstawiasz w tym nowym pliku
Bez tego za dwa tygodnie twój główny plik urośnie do takich rozmiarów, że go nie ogarniesz.
Główny plik
Plik dla cover gdzie nie wpisujesz już "cover"
Żeby było jasne:
taki zapis
cover: !include cover.yaml
tworzy odwołanie do utworzonego pliku i HA wszystkie informacje pobiera sobie z niego.
Jak będziesz dodawał więcej sprzętów np termostaty, to robisz podobnie
climate: !include climate.yaml
a wszystko co dotyczy termostatów do pliku climate.yaml
Dodane : 24/01/2025 7:50 pm
Gregorski reacted
Zrobiłem wszystko tak jak napisałeś @isom , wszystko działa idealnie i w taki sposób jaki oczekiwałem 😎
Serdeczne podziękowania za pomoc 🙂
Jest jakiś sposób, aby roleta po osiągnięciu stanu 100% otwarte, lub 100% zamknięte wyłączała przekaźnik który odpowiada za ten ruch? Pytam ponieważ jeśli ustawimy roletę na np. 50% to wiadomo, że przekaźnik który ją sterował do tej pozycji musiał się wyłączyć aby została w tej pozycji, u mnie po dotarciu do 100% otwarcia lub 100% zamknięcia, dany przekaźnik pozostaje aktywny. Dla mnie było by lepiej gdyby się wyłączał - jak to zrobić?
Kończąc temat zadam pytanie - czy jeśli podłączyłbym przycisk fizyczny za pomocą wejść cyfrowych również przez modbus, jestem w stanie kontrolować położenie rolety w taki sposób aby się to nie rozjeżdżało?
Dodane : 24/01/2025 10:27 pm
Jest jakiś sposób, aby roleta po osiągnięciu stanu 100% otwarte, lub 100% zamknięte wyłączała przekaźnik który odpowiada za ten ruch?
Zmiana w konfiguracji dla każdej rolety
send_stop_at_ends: true #optional
Odnośnie ostatniego pytania, jeśli te wejścia cyfrowe (przyciski) będą załączały przekaźniki up/down, to wszystko będzie ok.
Najlepiej zrobić żeby aktywacja wejścia przełączała stan przekaźnika na przeciwny - toggle, wtedy jeden klick załączy ruch rolety , drugi klick ją zatrzyma.
Dodane : 25/01/2025 10:42 am
Zmiana w konfiguracji dla każdej rolety
Działa, dzięki.
Odnośnie ostatniego pytania, jeśli te wejścia cyfrowe (przyciski) będą załączały przekaźniki up/down, to wszystko będzie ok.
Dokładnie tak będzie.
Najlepiej zrobić żeby aktywacja wejścia przełączała stan przekaźnika na przeciwny - toggle, wtedy jeden klick załączy ruch rolety , drugi klick ją zatrzyma.
Ale masz na myśli ogarnąć to softowo tak? Pytam ponieważ w moim przekaźniku którego używam do rolet - Waveshare RTU Relay 32channel, jest również wyjście toggle, i załączając przekaźnik odwracam wyjścia i mógłbym ogarnąć każdą roletę teoretycznie jednym przekaźnikiem, ale nie jestem w stanie wtedy zatrzymać rolety w danej pozycji.
Generalnie jeszcze raz dziękuję za dotychczasową pomoc, jesteś moim GURU 😎 , w HA jestem całkiem nowy bo od jakichś dwóch tygodni i udało mi się przebrnąć przez problemy nad którymi myślałem kilka dni w jeden wieczór.
Dodane : 25/01/2025 2:02 pm
Ale masz na myśli ogarnąć to softowo tak?
Mam na myśli, że twoje przyciski muszą sterować encjami up/down w HA, tyle i aż tyle. Ponieważ czas otwarcia/zamknięcia jest pobierany z działania tych encji. Jak to oprogramujesz to już twoja inwencja.
Dodane : 25/01/2025 4:54 pm
Strona 3 / 3
Poprzednia